Predlagatelj nije obrazložio zašto predlaže da se vjerski objekti izuzmu iz Zakona o zaštiti od buke, pa bi se moglo zaključiti da je riječ o nečem izvan zakona, upozorila je Ana Lovrin, izvijestio je Novi list.
Članovi saborskog Odbora za zakonodavstvo izražavali su jučer nezadovoljstvo činjenicom da u vladinom prijedlogu Zakona o zaštiti od buke nije reguliran i problem buke što je stvaraju vjerski objekti, crkvena zvona i minareti.
Prvi je na taj problem upozorio vanjski član odbora Petar Klarić ističući kako »nije buka s vjerskih objekata nešto drugo«.
– Buka je buka, pa dolazila ne znam od kuda. Građani se žale na buku crkvenih zvona, rekao je Klarić.
HDZ-ovka Ana Lovrin također je ocijenila da bi i bučenje crkvenih zvona, s čime i sama, napomenula je, ima negativnih iskustava, trebalo urediti ovim Zakonom.
– Zato što predlagatelj nije obrazložio zašto predlaže da se vjerski objekti izuzmu iz Zakona, moglo bi se zaključiti da je riječ o nečem izvan zakona, upozorila je bivša ministrica pravosuđa.
Dodala je kako se ne zalaže za zabranu zvonjave ili otkucavanja sata s crkvenih tornjeva, ali da bi u zakonskom prijedlogu trebalo navesti da će se ovo pitanje urediti posebnim pravilnikom što će se donijeti u suradnji s Komisijom za vjerska pitanja.
Ravnatelj Uprave za sanitarnu inspekciju Nenad Lamer potvrdio je da će buku s vjerskih objekata regulirati poseban akt.
– Radi se o vrlo osjetljivoj temi, s obzirom na to da se građani ponekad žale na zvukove s vjerskih objekata koji ih iritiraju samo zato što su im ideološki neprihvatljivi, konstatirao je Lamer.
Boris Šprem (SDP) kazao je da je Zakon nedorečen u mnogim odredbama pa bi u praksi mogao izazvati sporove. S obzirom na to da će taj dokument ograničavati buku samo u naseljenim područjima, a to su ona iznad pet tisuća stanovnika, Ana Lovrin se zapitala što je s bukom u manjim mjestima, konkretno na otocima od kojih mnogi broje po svega nekoliko stotina stanovnika.