Komentari uz članak Odmor iz snova o navodnom kršenju javnog reda i mira s jednog od brodova privezanih u malološinjskoj luci u noći između subote i nedjelje potaknuli su nekoliko posjetitelja da ukažu na druge takve slučajeve i izvore noćne buke te da zatraže savjet za rješenje tog problema.
Uredništvo se suzdržava od davanja savjeta i naputaka za postupanje, no umjesto toga objavljuje izvode iz normativnih akata kojima se regulira ta materija i navode tijela nadležna i odgovorna za zaštitu građana od buke.
Izvod iz Zakona o zaštiti od buke:
Članak 3.
Mjerama zaštite od buke mora se spriječiti nastajanje emisije prekomjerne buke, odnosno smanjiti postojeća buka na dopuštene razine.
Članak 4.
Zaštitu od buke obvezni su provoditi i osigurati njezino provođenje tijela državne uprave, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te pravne i fizičke osobe koje obavljaju registrirane djelatnosti.
Članak 5.
Zaštita od buke provodi se danonoćno.
U smislu ovoga Zakona dan traje 12 sati, od 7 do 19 sati, večer traje 4 sata, od 19 do 23 sata, a noć traje 8 sati, od 23 do 7 sati.
Članak 6.
Zabranjeno je obavljati radove, djelatnosti i druge aktivnosti koje u boravišnim prostorima uzrokuju buku štetnu po zdravlje ljudi.
Uporaba elektroakustičkih i akustičkih uređaja na otvorenom u objektima registriranim za obavljanje ugostiteljske djelatnosti dopuštena je najdulje do 24 sata, osim ako vrijeme uporabe tih uređaja aktom nadležnog tijela općine, grada i Grada Zagreba nije drukčije određeno.
Buka elektroakustičkih uređaja i ostalih izvora buke na otvorenom u objektima iz stavka 2. ovoga članka ne smije prelaziti najviše dopuštene razine buke sukladno pravilniku kojim su propisane najviše dopuštene razine buke na otvorenom prostoru.
Pravilnik o najvišim dopuštenim razinama buke s obzirom na vrstu izvora buke, vrijeme i mjesto nastanka donosi ministar nadležan za zdravstvo (u daljnjem tekstu: ministar).
Članak 19.
Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako:
1. ne provodi zaštitu od buke i ne osigura njezinu provedbu (članak 4.),
2. obavlja radove, djelatnosti i druge aktivnosti koje u boravišnim prostorima uzrokuju buku štetnu po zdravlje ljudi (članak 6. stavak 1.),
3. rabi elektroakustičke ili akustičke uređaje protivno članku 6. stavku 2. ovoga Zakona,
4. prouzroči buku elektroakustičkim uređajima i ostalim izvorima buke na otvorenom u objektima registriranim za obavljanje ugostiteljske djelatnosti, koja prekoračuje najviše propisane dopuštene razine buke (članak 6. stavak 3.),
Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se fizička osoba novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 15.000,00 kuna.
Za pokušaj prekršaja iz stavka 1. ovoga članka počinitelj će se kazniti.
Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna sanitarni inspektor kaznit će za prekršaj na mjestu počinjenja prekršaja odgovornu osobu u pravnoj osobi i fizičku osobu koja obavlja djelatnost za koju je potrebno provesti mjere zaštite od buke, ako ne poštuje odredbe ovoga Zakona i podzakonskih propisa donesenih na temelju ovoga Zakona.
Ako osoba kažnjena za prekršaj iz stavka 5. ovoga članka ponovno počini istovjetni prekršaj, kaznit će se na mjestu počinjenja prekršaja novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 kuna.
Uz kaznu za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka pravnoj ili fizičkoj osobi može se izreći i zaštitna mjera zabrane obavljanja djelatnosti u trajanju od tri mjeseca do jedne godine.
Izvod iz Odluke o komunalnom redu Grada Malog Lošinja:
Članak 18.
(1) Izvođenje žive ili puštanje reproducirane glazbe, zvučnih poruka i slično vezano za obavljanje registrirane gospodarske i druge djelatnosti, na način da se zvuk reproducira izvan poslovnog objekta, na otvorenom prostoru ili je iz poslovnog prostora usmjeren prema otvorenim javnim prostorima, dozvoljeno je samo uz odobrenje gradskog upravnog tijela nadležnog za poslove gospodarstva.
(2) Otvorenim prostorom, u smislu prethodnog stavka, smatraju se i ugostiteljske i druge terase, te montažni objekti na javnim i drugim površinama, kao što su pozornice, kiosci, štandovi i slično.
(3) Odobrenje iz stavka 1. ovoga člana može se dati od 1. svibnja do 30. rujna za vrijeme od 08,00 do 24,00 sata, a u drugom dijelu godine za vrijeme od 09,00 do 22,00 sata, za jačinu zvuka koja je dozvoljena važećim propisima.
(4) Kontrolu sprovodi sanitarna inspekcija sukladno Zakonu o zaštiti od buke (»N.N.« 20/03).
(5) Izuzetno, u određenim opravdanim i posebno obrazloženim slučajevima, za održavanje zabavnih manifestacija, priredbi i koncerata, za obilježavanje prigodnih i tradicionalnih svečanosti i praznika, odobrenje se može dati i za duže vrijeme, u odnosu na vrijeme iz stavka 3. ovoga članka.
Izvod iz gradske Odluke o ugostiteljskoj djelatnosti:
Članak 5.
(1) Ugostiteljski objekti iz skupine »Hoteli« i kampovi iz skupine »Kampovi i druge vrste ugostiteljskih objekata za smještaj« obvezno rade od 0,00 do 24,00 sata, a ostali ugostiteljski objekti mogu raditi:
- objekti iz skupina »Restorani«, »Barovi« i »Objekti jednostavnih usluga« - od 6.00 do 24.00 sata;
- objekti iz skupine »Barovi« koji ispunjavaju uvjete za rad noću sukladno posebnim propisima, samo u zatvorenim prostorima - od 21.00 do 6.00 sati;
- objekti u zračnim lukama, autobusnim kolodvorima i sl. - u radnom vremenu objekta u kojem se nalaze.
(2) Ugostiteljski objekti iz skupina »Restorani«, »Barovi« i »Objekti jednostavnih usluga«, u
vremenskom razdoblju od 25. travnja do 1. listopada, te petkom i subotom izvan ovog razdoblja, mogu raditi najkasnije do 2.00 sata.
Članak 6.
Gradsko poglavarstvo može na zahtjev ugostitelja za pojedine ugostiteljske objekte iz članka 5. stavka 1. podstavka 1. rješenjem odrediti drugačije radno vrijeme radi organiziranja prigodnih proslava (dočeka Nove godine, svadbi, maturalnih zabava, karnevalskih priredbi, sportskih igara, te proslava i manifestacija koje u promidžbeno-turističke svrhe organiziraju Grad Mali Lošinj i Turistička zajednica Grada Malog Lošinja i sl.).
Članak 7.
(1) Gradsko poglavarstvo može po službenoj dužnosti, za pojedine ugostiteljske objekte, rješenjem odrediti raniji završetak radnog vremena od radnog vremena propisanog člankom 5. ove Odluke, najviše za dva sata.
(2) Odredba propisana stavkom 1. ovog članka primijenit će se u slučajevima izvanrednih situacija i drugim opravdanim slučajevima kao što su učestalo prekoračenje radnog vremena i narušavanje javnog reda i mira, i to na temelju podataka Državnog inspektorata, odnosno policije.
Članak 12.
Inspekcijski nadzor nad provođenjem ove odluke provode gospodarski i sanitarni inspektori, te komunalni redari, svatko u okviru svoje nadležnosti.
Odluka o dozvoljenom prekoračenju najviše dopuštene razine buke:
Članak 1.
Ovom Odlukom određuju se područja gdje postoji mogućnost prekoračenja dopuštenih razina buke (ulice, dijelovi ulica i naselja,trgovi i druge lokacije), razlozi dozvoljenog prekoračenja istog, te putovi dolaska i odlaska sudionika događaja.
Članak 2.
Dozvoljava se prekoračenja dopuštene razine buke radi zadovoljenja potreba održavanja javnih skupova i organiziranja razonode, zabavnih i športskih priredbi i drugih aktivnosti na otvorenom ili u zatvorenom prostoru za stanovništvo i goste u periodu od 15. lipnja do 1, rujna i to za sljedeće lokacije:
1. Naselje Mali Lošinj za sljedeće ulice i trgove:
Trg Republike Hrvatske, Riva lošinjskih kapetana, V. Gortana, G. Garibaldi, Trg žrtava fašizma, Del Conte Giovanni, Priko, Ulica Braće Vidulić, Dražica, Nikole Tesle, Matije Gupca, Sv. Martin, Velopin, Kalvarija
2. Naselje Veli Lošinj za sljedeće ulice i trgove: Šestavina, Kaštel, Obala Maršala Tita, Rovenska, Slavojna, V. Gortana, V. Nazora
3. Naselje Nerezine za sljedeće ulice i trgove: Studenac, Vjekoslava Spinčića . :.
4. Naselje Osor
Prekoračenje najviše dopuštene razine buke na prostorima iz stavka 2. ovog članka dozvoljava, se do 02,00 sata samo u razdoblju od 15. lipnja do 1. rujna.
Članak 3.
Ovom odlukom određuje se uporaba elektroakustičkih.i akustičkih uređaja na otvorenom u objektima registrirarrim za obavljanje ugostiteljske djelatnosti najdulje do 02,00 sati u razdoblju od 15. lipnja do 1. rujna.
Buka elektroakustičkih uređaja i ostalih izvora buke na otvorenom u istim objektima ne smije prelaziti najviše dopuštene razine buke sukladno pravilniku kojim su propisane najviše dopuštene razine buke na otvorenom prostoru.
Članak 4.
Najviša dozvoljena razina buke na prostorima iz članka 2. i 3. ove Odluke iznosi L Aeq, T=15 min = 70 dB(A).
Članak 5.
Sukladno članku 2. i članku 3. ove odluke prekoračenje najviše dopuštene razine buke dozvoljava se na dijelu otvorenog ih zatvorenog područja za stanovništvo i goste u navedenom periodu i za navedena područja i to petkom, subotom, nedjeljom, u dane državnih blagdana, te za vrijeme održavanja manifestacija koje organizira Grad Mali Lošinj, Turistička zajednica i Pučko otvoreno učilište Grada Malog Lošinja.
Članak 6.
Buka koja nastaje uslijed događaja navedenih u članku 3. ove odluke ne smije u drugim ulicama ili dijelovima ulica, u ostalim dijelovima istog naselja i drugim naseljima grada prelaziti dopuštene granice.
Članak 7..
Putovi.za dolaženje i odlaženje sudionika navedenih događaja su svi prometni pravci, ulice i ceste za automobile i pješake koji nisu u to vrijeme propisno zatvoreni znakovima ili pod regulacijom policije, odnosno propisno označenih redara koji reguliraju promet na tom mjestu.
Članak 8,
U slučaju izvanrednih situacija i nepredviđenih događaja od interesa za grad, Gradonačelnik Grada Malog Lošinja zadržava pravo proširiti razloge i područja dozvoljenog prekoračenja najviše dopuštene razine buke.
Komentari:
volio bi kad bi imali normalnog sanitarnog inspektora da riješi buku na novoj tržnici.
Prepoznajte se kreteni!!!
osim toga ja ne vidim turiste u tim vašim kafićima do ranog jutra nego samo pijane maloljetnike iz Lošinja.
Mislim da se neke stvari mogu riješit na kulturniji način
Danas, 22. rujna 2009. godine, održan je sastanak na kojem su nazočili načelnik PU Primorsko goranske Tomislav Dizdar, šef operativnog tima Miljenko Vidak, koji je ujedno i predsjednik hrvatske sekcije u meðunarodnoj policijskoj udruzi, Moris Saganić, načelnik Policijske postaje Mali Lošinj te gradonačelnik Grada Malog Lošinja Gari Cappelli, zamjenica Ana Kučić, predsjednik Gradskog vijeća Anto Nedić i gradski vijećnik Boris Badurina.
Na samom početku prisutnima se obratio Tomislav Dizdar navodeći kako je Policijska uprava PGŽ iznimno zadovoljna proteklom sezonom na području Cresa i Lošinja gdje nije zabilježen niti jedna velika policijska intervencija, što je izvanredan rezultat s obzirom na velik broj gostiju koji je posjetio naše otoke, te na nedostatak policijskog kadra.
Načelnik Moris Saganić i gradonačelnik Cappelli su se složili kako je dosadašnja suradnja Grada i Policijske postaje otvorena, bez poteškoća, te kako Grad ima razumijevanja za stambeno zbrinjavanje policijskog kadra te financiranje rada policajaca na otocima Susku i Unijama u ljetnim mjesecima.
Moš ga viditi svaki dan kako radi i to papiri u ruku i od šanka do šanka, od Abdije do Goleša i ponekad stigne i do Kamalića ako mu ne proðe radno vrijeme.
Eto to mi plaćamo.