Rasprava o ostvarenju prošlogodišnjeg programa rada na skupštini Turističke zajednice u sjeni pitanja o lošinjskoj zračnoj luci, Apoksiomenu i zaštiti dupina, izvijestio je Novi list
Na Skupštini Turističke zajednice prezentirano je ostvarenje programa rada za prošlu godinu u kojoj je na lošinjskom području boravilo 259.592 turista koji su ostvarili 2.036.095 noćenja. Broj gostiju je odnosu na godinu ranije dva posto manji, a broj noćenja jedan posto veći.
U turističkom prometu noćenja Primorsko-goranske županije Lošinj sudjeluje sa 18,6 posto, a udio u ukupnom turističkom prometu Hrvatske je 3,6 posto. Od boravišne pristojbe uprihodovano je 9.415.728 kuna, a Turističkoj zajednici Grada nakon obaveznih transfera, ostalo je 5.942.082 kune.
Prihod je ostvaren jedan posto manje od rebalansiranog proračuna, što se objašnjava manje ostvarenim prihodom od nautičkog turizma zbog novog rasporeda sredstava boravišne pristojbe.
Iako je ostvarenje programa rada za prošlu godinu bila jedina tema Skupštine, rasprave o toj točki gotovo da nije ni bilo, ali se raspravljalo o lošinjskoj zračnoj luci i Apoksiomenu.
Tako je na inicijativu direktorice ureda TZ Đurđice Šimičić, a nakon pitanja o budućnosti lošinjske zračne luke kojeg je postavio predsjednik Udruženja obrtnika Mario Kamalić, sa Skupštine upućen apel vlasnicima da ne dozvole zatvaranje aerodroma i da se poduzme sve kako bi se podmirila dugovanja i nastavilo s planom produljenja piste i razvoja zračne luke.
Niska ulaganja
Naime, Kamalić je tražio pojašnjenja što se događa po pitanju aerodroma, a dogradonačelnica Ana Kučić je, među ostalim, kazala da aerodrom posluje s gubitkom, da je Grad ponovio svoj raniji zahtjev i zatražio prijenos upravljačkih prava kako bi imao bolju startnu poziciju kod kandidiranja investicije produljenja piste. Kazala je da je od Grada zatražen povrat komunalnog doprinosa koji je aerodrom uplatio u gradski proračun u visini 2,6 milijuna kuna, budući nije razvidno kada će investicija na aerodromu krenuti, te je rekla da će taj iznos biti vraćen u dogledno vrijeme.
Dogradonačelnica je kao problem izdvojila niska ulaganja većinskih vlasnika aerodroma, što otežava osiguranje sredstava iz drugih izvora te je ponovila da je cilj Grada da se aerodrom sačuva.
Ugovor o Apoksiomenu
Kamalić je istaknuo da je lošinjski aerodrom važan za cijelu destinaciju i da se treba staviti glave skupa u cilju njegovog očuvanja. Kamalića zanima i da li se Grad dovoljno osigurao po pitanju povrata brončane statue Apoksiomena na Lošinj, te smatra da bi milijunskim ulaganjima u rekonstrukciju palače Kvarner trebalo prethoditi potpisivanje ugovora koji bi garantirao da će Apoksiomen biti trajno izložen na Lošinju. Dogradonačelnica je odgovorila da iz Ministarstva kulture imaju tumačenja i od bivšeg ministra Biškupića i sadašnjeg Jasena Mesića, po kojima se ta odluka temelji na usvojenim zaključcima ministarstva i dvaju muzejskih vijeća, te da potpisivanje ugovora ne bi bilo dodatno osiguranje, jer im je rečeno da se i ugovor može raskinuti.
Rezervat pao u zaborav
Tatjana Braškić pitala je što je s dodjelom prostora bivše vojne ambulante Institutu za istraživanje mora Plavi svijet, a dogradonačelnica Kučić je odgovorila kako Grad podržava Plavi svijet u tom projektu, ali se još uvijek čeka na očitovanje i odluku Središnjeg državnog ureda kojem je Grad po tom pitanju uputio nekoliko dopisa i požurnica. Što je s rezervatom i da li će se predvidjeti neki drugi oblik zaštite u moru, pitala je Braškić, a Kučić odgovorila da se na razini Grada vezano za ovaj predmet u posljednje vrijeme nisu poduzimalenikakve aktivnosti.
(Ira Cupać Marković)
Komentari:
Obzirom da da je rezervat tada bio u nekim europskim planovima rezervata na Mediteranu, a mi sada radi ulaska moramo puno toga rješavati nebi bilo čudno da priča opet uskrsne, a da se naši u Gradu opet čude da o tome ništa neznaju.