Trakavica započeta prošle godine oko pontona i izbora koncesionara u lošinjskoj luci, čini se mogla bi konačno biti okončana, a lošinjska luka ponovno bi trebala biti omiljeno odredište nautičara, izvijestio je Novi list
Naime, za lošinjski radio Gracijano Petrinić, ravnatelj Županijske lučke uprave Mali Lošinj, izjavio je da je završen pregovarački postupak za nabavu i ugradnju pontona te da je rok za njihovo postavljanje 11. srpnja, s tim da se prvi postavljaju oni u korijenu luke namijenjeni za komunalne vezove.
Do 20. srpnja na novopostavljenim pontonima trebaju biti ugrađeni ormarići za struju i vodu. Na dijelu luke između valobrana i benzinske postaje, bit će postavljeno 75 metara sidrenih lanaca i betonski blokovi za privez šest mega jahti, najavljuje Petrinić. Ako ne bude nepredviđenih situacija to bi trebalo označiti kraj agonije vezano za lošinjsku luku, koja se negativno odrazila na cijelu zajednicu, jer je godinu i pol dana luka bila bez pontona i usluge nautičarima koja se ranije pružala. To se odrazilo na manji dolazak plovila, a time i slabije poslovanje svih u okruženju luke, ali i šire, zbog čega su posebno negodovali obrtinici i poduzetnici.
Prijepori oko koncesije i pontona traju od rujna 2010. godine, kada je bio raspisan natječaj za davanje luke u desetgodišnju koncesiju, da bi u svibnju prošle godine lučka uprava odustala od koncesioniranja i u turističkoj sezoni prošle godine preuzela je pružanje usluge, ali bez pontona. Iz Lučke uprave su najavljivali kako će za ovu turističku sezonu sve biti spremno na vrijeme, ali u ožujku ove godine ponovno se zakuhalo. Tada je naime, poništen natječaj za nabavu i postavljanje pontona, a jedan od ponuditelja se žalio, nakon čega je iskorištena zakonska mogućnost predviđena za posebne situacije i pokrenut pregovarački postupak, rezultat kojeg je postavljanje pontona, za što će ŽLU utrošiti preko četiri milijuna kuna.
(I. CUPAĆ MARKOVIĆ)
Komentari:
1.Kako se mogu postavljati pontoni bez dozvole
2.Kako su mogli ići u nabavu istih bez javnog natječaja
3.Tko je izvoðač radova bez lokaciske dozvole(kazneno djelo)
4.Tko je privatni investitor tj tko je dao novac za kupnju pontona i postavu sidrenog sustava
PRIMORSKO-GORAN SKA ŽUPANIJA
27.
Na temelju članka 25. stavka 1. Odluke o izvršavanju Proračuna Primorsko-goran ske županije za 2012. godinu (»Službene novine PGŽ« broj 44/11), članka 28. točke 8. i 21. Statuta Primorsko-goran ske županije (»Službene novine PGŽ« broj 23/09) i članka 84. Poslovnika Županijske skupštine Primorsko-goran ske županije (»Službene novine PGŽ« broj 26/09), Županijska skupština Primorsko-goran ske županije na 27. sjednici od 16. veljače 2012. godine, donijela je
ODLUKU
o odobravanju jamstva Županijskoj lučkoj upravi
Mali Lošinj za osiguranje dugoročnog kredita radi
nabave pontonskih gatova, sidrenog sustava
i opreme za luku Mali Lošinj
I.
Primorsko-goranska županija daje jamstvo Županijskoj lučkoj upravi Mali Lošinj za osiguranje dugoročnog kredita u iznosu od 4.000.000,00 kuna, uvećano za kamate i ostale naknade i troškove banke, kojeg Županijska lučka uprava Mali Lošinj kao korisnik kredita uzima kod »Hypo Alpe- Adria-Bank« d.d., Zagreb kao kreditora, u svrhu nabave i montaže pontonskih gatova, sidrenog sustava i opreme za luku Mali Lošinj, a pod sljedećim uvjetima:
-Iznos kredita: 4.000.000,00 kuna, (slovima: četiri milijuna kuna)
-Vrsta kredita: dugoročni investicijski kredit u kunama
-Namjena kredita: financiranje nabave i montaže pontonskih gatova, sidrenog sustava i opreme za luku Mali Lošinj
-Rok povrata kredita: 5 godina, u 20 jednakih tromjesečnih rata, s dospijećem 31. 3., 30. 6., 30. 9. i 31. 12. u godini, prva rata dospijeva na plaćanje 31. 3. 2013. godine
-Razdoblje počeka: 6 mjeseci
-Dinamika otplate glavnice i kamata:
.Rok otplate: 5 godina u 20 jednakih tromjesečnih rata, nakon počeka od 6 mjeseci
.Način otplate glavnice: u uzastopnim tromjesečnim ratama
.Broj rata: 20
.Dospijeće plaćanja glavnice: zadnjeg dana u tromjesečju
.Dospijeće prve rate kredita: 31. 3. 2013. godine
.Obračun kamate: tijekom cijelog vremena korištenja, počeka i povrata kredita
.Dospijeće kamate: zadnjeg dana u tromjesečju tijekom cijelog vremena počeka i povrata kredita
-Fiksna kamatna stopa: 3,42% godišnje
-Kamatna stopa na povučeni dug kredita u razdoblju korištenja zajma: 3,42% godišnje
-Metoda obračuna kamate: proporcionalna metoda
-Naknade:
.Naknada za odobrenje kredita: 0,50% (20.000,00 kuna)
.Ostale naknade i troškovi banke: 0,25% (3.937,50 kuna)
-Efektivna kamatna stopa: 3,66%
-Razdoblje korištenja kredita: do 30. 9. 2012. godine
-Instrumenti osiguranja kredita:
.Jamstvo Primorsko-goran ske županije
.Mjenica i obična zadužnica Županijske lučke uprave Mali Lošinj
II.
Ovlašćuje se Obnašatelj dužnosti Župana Primorsko- goranske županije, Zamjenik Župana, prof. dr. sc. Vidoje Vujić da potpiše odobreno jamstvo nakon ishoðenja suglasnosti ministra financija.
III.
Ova Odluka stupa na snagu danom ishoðenja suglasnosti od strane ministra financija, a nakon stupanja na snagu objavit će se u »Službenim novinama Primorsko-goran ske županije«.
Klasa: 021-04/12-01/1
Ur. broj: 2170/1-01-01/4-12-36
Rijeka, 16. veljače 2012.
PRIMORSKO-GORAN SKA ŽUPANIJA
volim-losinj.org/.../...
Ðurðica I Gari se našetavaju ispred kamera i pričaju o kapitalnim ulaganjima koja nisu sezonu produžila ni za minutu a da ne kažem da su nas zadužili do groba naravno oni su se omastili i to se vidi po njihovom fensi stilu kako izgledaju namirisani i skupo obučeni u odjeću koju nemaš gdje kupiti u Lošinju jer takvi dućani ne otvaraju u vukojebinama poput našeg lošinja koji je to postao otkad su ga oni preuzeli i počeli ga voditi u smjeru obiteljskog turizma (čitaj propasti).
Pitate li se koji su to oni projekt napravili koji je poboljšao standard graðana možda riva pa riva je uvijek bila tu i uvijek je zaraðivala ali nikad ne Lošinjanima nego županiji koja bi nam na kapaljku vraćala pa se pitam zašto bi netko (osim ako nije totalni kreten) digao kredit i ulagao u rivu koja mu ništa ne nosi osim ako nema privatni interes da će kroz radove omrsiti brke namjestivši tu i tamo nekom poslić.
Pa se pitam jel ovaj narod toliko oslijepio da ne vidi dalje od nosa ili što....?
Bilo kako bilo sezona je u drugoj polovici a u stvari nije ni počela ješ trideset dana i pa pa turisti koji su nas ionako počeli zaobilaziti. Svaka čast Durðice baš nas dobro vodiš ti i tvoj gazda Ćapelli.....
2. Moraš biti dobar s Šepukom (on je primljen u grad da napravi reda)
3. Nikako nesmiješ imati registraciju ML
Eto to su ti preduvjeti za dobivanje stalnog veza
(1) Svaki zahvat u prostoru provodi se u skladu s dokumentima prostornog ureðenja, posebnim propisima i lokacijskom dozvolom, ako ovim Zakonom nije odreðeno drukčije.
(2) Lokacijska dozvola je upravni akt koji se izdaje na temelju ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona te u skladu s dokumentima prostornog ureðenja i posebnim propisima.
Prema važećim prostornim planovima PPUG Malog Lošinja i PUP-u Centar na navedenom području nije predviðena nautička luka.
U svakom slučaju županija ima problem, ili ŽLU ili Upravni odjel za graditeljstvo i zaštitu okoliša.
Bilo bi zanimljivo vidjeti navodnu lokacijsku dozvolu.
Sve si rekao o sebi : ja kao nebi al nek susjedima crknu krave
Citat: Ako je to bolje, postavlja se pitanje zašto se uopće držati bilo kojeg zakona. Vrlo važno ako ugostitelj ne izda račun, jer važno je da se novac obrće. Nije važno ako netko zauzme gradski prostor bez da ga plaća, važno je da se tamo nešto prodaje gostima. Ali se postavlja pitanje zašto se ovaj ne treba držati zakona kao pijan plota, a onaj ga se mora držati. I tko je taj koji će reći ovaj se ne mora, a ovaj mora držati zakona.
Stojim iza ovog jer će tako i Županijsla Lućka Uprava imati bar za plače svojih djelatnika ,a ne da se mora namirivati iz otimačine sa prevarantske prethodno propuštene kroz 100 filtera Liste poreznih dužnika ,ionako namjenjene narodu da kroz nju liječi svoje frustacije,nasl aðujuči se imenima od kojih bar tu u Lošinju njih 90 % sa liste ionako nema ništa ili vrlo malo ,pa bi sad trebali valjda prodavati svoje bubrege,krv,jet ru na crnom tržištu .
Pravo na obavljanje lučkih djelatnosti, korištenje postojeće podgradnje i nadgradnje, te gradnje novih graðevina i drugih objekata nadgradnje i podgradnje stječe se na temelju koncesije. Koncesije se mogu dati pravnoj i fizičkoj osobi registriranoj za obavljanje obrta, koja ispunjava uvjete propisane Zakonom.
Pa me zanima je li ŽLU koncesiju za gradsku luku dala samoj sebi i je li to prema zakonu ili prema Titovom nareðenju. Nadalje, ŽLU ima zadaću da kontrolira poslovanje koncesionara, a budući da je sama sebi dodijelila koncesiju, znači da i samu sebe kontrolira. Ma to je bolje nego da ti je kum inspektor
Osnovno pitanje da li je ŽLU Mali Lošinj na legalan način postavila pontone i da li prihode koje ostvaruje na njima ostvaruje na legalan način. Sama sumnja da ŽLU Mali Lošinj kao tijelo javne vlasti na nezakonit način ostvaruje prihode od najma pontona odnosno da su pontoni postavljeni nelagalno je strašna i zaslužuje trenutnu, jasnu i činjenicama dokumentiranu reakciju ŽLU Mali Lošinj ili Primorsko-goran ske županije kao njenog osnivača. A toga nema, niti će biti. Procjena je vodstva ŽLU da je dovoljno kroz anonimni komentar na stranici pod nickom PROVJERENO, utvrditi „ OSOBNO SAM SE UVJERILA. NEMAM POJMA KAKO, ALI PONTONI U LUCI SU POTPUNO LEGANI. IMAJU SVE PAPIRE. IDITE I VI U ŽLU I SAMI SE UVJERITE.“
Bit problema (ne)legalnosti leži u činjenici da li postoji lokacijska dozvola za postavu pontona. Na službenim internet stranicama ŽLU Mali Lošinj nema informacija o izdanoj lokacijskoj dozvoli za postavu pontona a to je obavijest koja zaslužuje biti objavljena. Na istim stranicama je npr. objavljeno da je 9.5.2012. obavljen tehnički pregled operativnog mola luke Ilovik i da se čeka uporabna dozvola, da je dobiveno rješenje Lučke kapetanije Ispostave Mali Lošinj, gdje se nalaže Županijskoj lučkoj upravi Mali Lošinj kao tijelu koje upravlja lukom Mali Lošinj da odmah i na efikasan način zabrani pristup osobama i plovilima na operativnoj obali u izgradnji "Priko", gradske luke Mali Lošinj kao i obavijest o tome da je dana 12.06.2012. ministar pomorstva, prometa i infrastrukture g. Siniša Hajdaš Dončić je svečano otvorio dograðenu luku na Iloviku. Svečanosti otvaranja prisustvovali su i zamjenik ministra, pomoćnik ministra te županijski i lokalni čelnici.
Dakle rješenje Lučkog kapetana Tomića o zabrani vezanja na rivu u gradnji je prema ŽLU Mali Lošinj informacija koju treba javno objaviti ali informacija o izdanoj lokacijskoj dozvoli za postavu pontona odnosno nautičku luku Priko- nije. Informacija o tehničkom pregledu i uporabnoj dozvoli za mol u luci Ilovik je objavljena na stranicama ŽLU Mali Lošinj. Ista informacija o tehničkom pregledu ili otvaranju pontona odnosno nautičke luke Priko, koji imaju neusporedivo veću vrijednost i značaj za ovu zajednicu od mola na Iloviku je prešućena? Ipak logičniji zaključak je da lokacijske dozvole ipak nema.
Početkom srpnja Novi List izvještava da „ do 20. srpnja na novopostavljeni m pontonima trebaju biti ugraðeni ormarići za struju i vodu. Na dijelu luke izmeðu valobrana i benzinske postaje, bit će postavljeno 75 metara sidrenih lanaca i betonski blokovi za privez šest mega jahti, najavljuje Petrinić. Ako ne bude nepredviðenih situacija to bi trebalo označiti kraj agonije vezano za lošinjsku luku, koja se negativno odrazila na cijelu zajednicu, jer je godinu i pol dana luka bila bez pontona i usluge nautičarima koja se ranije pružala. To se odrazilo na manji dolazak plovila, a time i slabije poslovanje svih u okruženju luke, ali i šire, zbog čega su posebno negodovali obrtinici i poduzetnici.“
Ni tada ravnatelj ŽLU Petrnić ne spominje lokacijsku dozvolu a kamo li potvrdu projekta, atestiranje ili uporanu dozvolu za pontone odnosno za luku nautičkog turizma Priko.
Lokacijsku dozvolu ne spominje ni Primorsko-goran ska županija u odluci o odobrenju jamstva ŽLU Mali Lošinj za kreditno zaduženje u iznosu od 4.000.000 kuna.
Ipak zaključivati da ŽLU Mali Lošinj nema lokacijsku dozvolu temeljem logike u postupanju iste LU nije pouzdana s obzirom na logiku i sposobnosti vodstva istog tijela. Činjenica koja upućuje na to da ne postoji lokacijska dozvola za postavljene pontone nalazi se u prostornim planovima i odredbama Zakona o prostornom ureðenju i gradnji koji definiraju postupak i uvjete izdavanja loakcijske dozvole. Tako u čl. 103. st.2. Zakona se utvrðuje da : Lokacijska dozvola je upravni akt koji se izdaje na temelju ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona te u skladu s dokumentima prostornog ureðenja i posebnim propisima.
Ni u jednom važećem prostornom planu koji pokriva i akvatorij luke Mali Lošinj nisu predviðeni pontoni odnosno nautička luka. Citirana odredba Zakona ne predviða nikakvu mogućnost izdavanja lokacijske dozvole za bilo koji zahvat u prostoru a koji nije predviðen prostornim planovima, neovisno koliko je društveno opravdan ili vrijedan. Kako ni u jednom važećem planu Grada Malog Lošinja na području akvatorija Priko nisu predviðeni pontoni, bez obzira što su postojali zadnjih deset godina, ŽLU Mali Lošinj i da je podnijela zahtjev za lokacijsku dozvolu (a nije) istu ne bi mogla dobiti.
Iz svega navedenog nedvojbeno je da postavljeni pontoni od strane ŽLU Mali Lošinj nisu postavljeni na zakonit način odnosno svi prihodi koje ista ostvaruje su nezakoniti. Problem nezakonitog postupanja u luci Mali Lošinj tim je veći jer zakon krši tijelo javne vlasti odnosno ŽLU Mali Lošinj a uz asistenicju drugog tijela javne vlasti Primorsko-goran ske županije.
Primorsko-goran ska županija odobrava jamstvo za kredit od 4.000.000 kuna ŽLU Mali Lošinj za postavu nelegalnih pontona. ŽLU Mali Lošinj temeljem nezakonito postavljenih pontona ostvaruje nezakonite prihode. Krug je zatvoren. Uvriježeno je mišljenje da su pontoni društveno korisni (iako o tome nisu raðene ozbiljne analize), nautičari su sretni, ŽLU će se hvaliti dobrim rezultatima. Zakon predstavljaja samo bespotrebnu prepreku do opće sreće koju je Malom Lošinju podarila ŽLUMali Lošinj na čelu sa svojim mudrim vodstvom. Sreća Malog Lošinja su nelegalni pontoni. Blago nama.
A to su dvije potpuno različite stvari.
I kad je bio Sergio su bili privezište, a to što je on napravio sanitarni čvor i što mu se firma zvala Marina ili kako već, to nema veze s (ne)postojanjem luke nautičkog turizma unutar postojeće luke.
Imaju li ili nemaju dozvolu za postavljanje ovih pontona, ne znam, no nautička luka unutar lučkog bazena je nešto sasvim deseto.
A činjenica postoji li dozvola ili ne postoji neje uopće nevažna, nego je bitna i pravi razliku izmeðu toga živimo li u ureðenoj državi ili u kaosu u kojem svaki lokalni šerif može što hoće.
Jednostavno, nelegalno je nelegalno i neopravdivo.
Citat: Postoji mnoštvo mogućih razloga zašto se osoba s nickom Legalist nije ranije zapitala jesu li pontoni legalno postavljeni, ali ni jedan od tih razloga mu ne uskraćuju pravo da mu to sada smeta. Zanimljivo je da osoba bez nicka ne opovrgava tvrdnje Legalista, nego ga pokušava diskvalificirati time što sve to što sad piše nije napisao ranije.
Citat: Pa što ako iza tog nicka zaista stoje bivši koncesionar i njegova kćerkica? Jesu li zbog toga navodi iz komentara neistiniti? Mene ne zanima tko nešto piše, nego što netko piše.
Koliko sam ja shvatio Legalista, problem u ovj čudnoj priiči oko nelegalnih ponotna je tome što ŽLU Mali Lošinj uz asistenciju Primrosko-goran ska županije rade nezakonito. Dakle tijela javne vlasti rade protivno zakonu. To je najveći problem. Nelegalnosti ima na žalost i previše, ali kad u tome sudjeluju tjela javne vlasti onda je to kraj pravne države. zbog toga je neprihvatljivo da tijela javne vlasti i u jednom zarezu krše zakon a kamoli da to rade pred nosm cijeloga grada i da se još na kraju Lili IQ hvali rezultatima svoga poslovanja.
Dakle član upravnog vijeća ŽLU kapl. Tomić donese rješenje kojim "nalažeŽupanijs koj lučkoj upravi Mali Lošinj kao tijelu koje upravlja lukom Mali Lošinj da odmah i na efikasan način zabrani pristup osobama i plovilima na operativnoj obali u izgradnji "Priko", gradske luke Mali Lošinj" i to je važna obavijest koja završi na stranici. To bi bilo u redu da smo naišli nakon toga na novo rješenje kojim se ukida rješenje o zabrani. Prema stranici ŽLU i dalje na rivi Priko traje zabrana vezanja plovila. Treba reći da je prethodno rješenje Kap. Tomića logično i u skaldu s zakonom, jer dok nema uprabnu dozvolu riva Priko nije legalan objekt i ne može se korisiti na zakonit način. Probelm je jedino što Kap. Tomić tu završava s postupanjima po zakonu. Naime da je dosljedan donio bi rješenje koji se zabranjuje vezanje plovila na pontonima koji nemaju lokacijsku dozvolu, potvrdu projekta a ni uporabnu dozvolu.
Takoðer bi takvo rješenje bilo potrebno objavit na strnicama ŽLU.
O pontonima ni slova?
Jedini protivnici ostaju bivši koncesionar ili možda dogradonačelnic a koja ima pravo izraziti svoje mišljenje.
Ako državna cesta D-100 nema graðevinsku i uporabnu dozvolu, smije li se ista koristiti za prijevoz ljudi i robe, ili sve što se njome preveze automatski dobiva obilježje nelegalnog?
Podlac zvan Kontraindikacij a ne zna ništa osim postavljati retorička pitanje na koja samo on sam pretpostavlja odogovor: "Ako državna cesta D-100 nema graðevinsku i uporabnu dozvolu, smije li se ista koristiti za prijevoz ljudi i robe, ili sve što se njome preveze automatski dobiva obilježje nelegalnog?" Cesta D-100 napravljena je prije 40-tak godina kad su na vlasti bili komunisti kojima je deviza bila-Nećemo se držati zakona kao pijan plota. Takav sustav iako je podlacu drag srećom je davno završio u povjesnoj ropotarnici. Danas u pravnoj državi svi se moraju držati zakona i raditi po zakonu, toga nije izuzeta ni Lili IQ ni ŽLU.
Ni pulska Arena nije raðena prema graðevisnkoj dozvoli već zato jer je tako odlučio Vespazijan. On je to mogao, na tvoju žalost Lili IQ to ne može. U pravnoj državi i vladavina prava za svaki zahvat u prostoru treba lokacijska i ostale dozvole. zar je tako teško raditi po zakonu?
Ako je današnja Hrvatska država zasnovana na nelegalnoj i zločinačkoj akciji Oluja, tada ne vrijede zakoni današnje države, pa stoga nema ničega spornog u nezakonitom i protivzakonitom poslovanju LU Mali lošinj. Ne može se kršiti zakone države koja sama nije zakonita.
Stoga ostaje samo da se upita predsjednicu Upravnog vijeća LU Mali Lošinj temelji li se poslovanje luke M.l. na ocjeni Uprave da je današnja Hrvatska država zasnovana na nelegalnoj i zločinačkoj akciji Oluja i zaključku da stoga ne vrijede zakoni današnje države, već volja Lučke uprave.