Gosti iz Slovenije, Njemačke, Italije i Austrije tradicionalno ostvaruju najveći turistički promet na području Lošinja, no broj ostvarenih noćenja u 2014. u odnosu na godinu ranije je ipak manji, izvjestila je tako prema pisanju Novog lista direktorica Turističke zajednice Grada Malog Lošinja Đurđica Šimičić tijekom 4. Sjednice Skupštine TZG-a. »
Zaključila je da su turističku 2014. godinu obilježile manje oscilacije u odnosu na 2013. S druge strane, niz je razloga za optimizam. Godina je bila uspješna radi mnogobrojnih projekata koji su ostvareni, a kao šlag na tortu bila je i nagrada Svjetske turističke organizacije za inovativnost u turizmu za lošinjske Miomirise i okuse.
– Registrirano je 263.063 dolazaka turista koji su ostvarili ukupno 2.104.179 noćenja. Ukupan broj noćenja je za šest posto manji od prošlogodišnjeg rezultata istog razdoblja, pri čemu su ostvarena noćenja domaćih gostiju manja za dva posto, a stranih gostiju šest posto. Dolazaka je bilo manje za osam posto. Najviše noćenja ostvareno je u privatnom smještaju (857.225 noćenja), potom u kampovima (756.944), hotelima (404.832), odmaralištima (75.334), stoji u izvješću o radu u protekloj godini.
Zanimljivo je da jedino odmarališta bilježe porast broja noćenja od 18 posto, dok je najveći pad kod hotela s čak 15 posto manje ostvarenih noćenja. Kako su sve akcije usmjerene na podizanje kvalitete destinacije, tako i na povećanje razine zadovoljstva gostiju zanimljivi su rezultati istraživanja koje je TZG provela u anketiranju. Glavni motiv dolaska gostiju na Lošinj je odmor na moru (70 posto), dok za aktivan odmor otok vitalnosti odabire 38,4 posto ispitanih. Prirodne ljepote najvažnija su atrakcija, no turiste privlači i uređenost mjesta, mogućnost bavljenja sportom, mala mjesta i otoci, kulturna baština...
(S.V.)
Komentari:
Nazvati pad od 6% (broj noćenja), tj. od čak 8% ako govorimo o dolascima "manjom oscilacijom" je bezobrazno i cinično. Gubimo stare goste, a novih još nema i pitanje je da li će ih uopće i biti nakon drastičnog mejkovera i koncesioniranja Čikata, betonizacije obale i propadanja borove šume.
"Godina je bila uspješna radi mnogobrojnih projekata koji su ostvareni"... Kojih to projekata? Nedovršene Poljane? Radova na Bellevueu sve do sredine ljeta? Muzeja Apoksiomena koji zbog "kašnjenja radova" od jedno 5 godina ni ovo ljeto nije bio otvoren? Nedovršene okolice stare pomorske škole koja je nakon svakog većeg pljuska bila poplavljena "miomirisnim" vodama? Svaka čast na dobivenoj nagradi, ali meni od tih "miomirisa i okusa" sve nešto smrdi na jednu još goru sezonu, a ustima mi nekakav gorak okus.
Osobno, ne smeta mi što se toliko gradi, ali je porazno to što nema nikakvog strateškog plana, pa nije ni čudo da javnost nije obaviještena. Odlukom GV na posljednjoj sjednici moći će se radove obavljati i ljeti - kako pojedinci odluče, pa se sezona može krpati time kada su već najvažnija noćenja
Kme, Kme... ne dolaze nam gosti a već su pune škrinje "jadranske" (faklandske, ulov 2011) skuše, "creske (novozelanske ovčetine) janjetine, "domaćeg" (italija, 0,87€/lit.) maslinovog ulja, "jadranske" (fukushima) lignje... biste li bili iskreni pa priznali smatrate li da ovo što se preskupo nudi u izvanpansionsko j potrošnji odgovara cijeni, biste li sami platili takvu ponudu, kad bi znali što ide u nju???
Gost ide u hotel ne zato što mu je to neki birokrat napisao u nekakvoj strategiji nego zato što mu je sve organizirano, prijevoz, boravak, hrana, parking... kvalitetnije i jeftinije nego da je išao u apartman.
A i ponuda mora biti nešto više od:
- ugostiteljstva baziranog na K+ namirnicama i raznim otpis-sirovinam a iz Italije;
-koncerata "zvijezda" tima I. Kindl i K. Rahimovski;
- gita/tura razgledavanja dupina gdje se svjesno laže da će isti biti i viđeni :)
- jednog miomirisnog vrta gdje se mogu vidjeti biljke koje se mogu vidjeti i bilo gdje drugdje na lošinju ako u bilo kojem pravcu prošećete 200m.
Kada gost ocijeni da će odlaskom u cimer fraj proći bolje za SVOJ NOVAC, onda će doći.
Jednostavno!