Jedan od komunalnih problema Lošinja je i nekontrolirano razmnožavanje kućnih životinja, naročito mačaka. Unatoč nastojanjima lošinjskog društva za zaštitu životinja da educira vlasnike životinja o potrebi sterilizacije, pa i ponudi da to učine na trošak Društva, uobičajeni način rješavanja problema je bacanje žive mladunčadi u kontejnere za smeće, ostavljanje po šumi ili na gradsko smetlište.
Neodgovorni vlasnici ih time prepuštaju patnji ili milosrđu prolaznika, a svoju dužnost bezobrazno prebacuju na druge. No, kako je apeliranje na savjest i kulturu najčešće uzaludno, valja podsjetiti na slovo zakon.
Naime, prema Zakonu o zaštiti životinja u članku 48., stavku 5. i 6. skrbnici kućnih životinja dužni su osigurati kontrolu razmnožavanja životinja, a u slučaju nekontroliranog razmnožavanja zbrinuti njihove potomke. U protivnom ih Zakon tereti za troškove i kaznu od 5.000,00 kn do 15.000,00 kn za fizičke i 30.000,00 kn do 50.000,00 kn za pravne osobe.
Psi i mačke ne žive u divljini, već u suživotu s ljudima i njihova prekobrojnost i nekontrolirano razmnožavanje povezani su s velikom patnjom neželjenih i napuštenih životinja. Utapanje tek rođenih mačića, davljenje štenaca, trovanja, izbacivanje na ulicu, stradavanje u prometu, ubijanje iz lovačkih pušaka, glad, žeđ, bolesti ili eutanazija svakodnevna je sudbina brojnih životinja koje nikada ne dobiju priliku za život.
Prevencija ovog problema je kastracija kućnih i uličnih životinja. Kastracijom se sprječava nekontrolirano povećanje populacije kućnih životinja, nepotrebno nasilno gašenje njihovih života, kao i rađanje neželjenih štenaca/mačića, koje je teško ili nemoguće udomiti. Također, kastracijom se sprječava psihička patnja životinja zbog nemogućnosti zadovoljavanja njihovih prirodnih nagona. Kastracija je zaštita od bolesti kao što su tumor dojki i maternice, piometra, sepsa, rak prostate i testisa, a kastrirane životinje žive duže. Operacija se obavlja rutinski i životinja već nekoliko sati nakon operacije mogu sve samostalno obavljati.
Ovdje treba naglasiti i veliku odgovornost lokalnih vlasti koje su dužne prema Zakonu o zaštiti životinja voditi brigu o napuštenim životinjama, što treba uključivati programe kastracije, zbrinjavanje, izgradnju skloništa, veterinarsku skrb, educiranje javnosti, udomljavanje životinja i sankcioniranje neodgovornih skrbnika. Međutim, na Lošinju je to problem pred kojim gradska vlast "zatvara oči", a njegovo rješavanje prepušta posve privatnim nastojanjima - radu i materijalnim troškovima - nekoliko osoba. Apsurdno je što se zbog nebrige gradske vlasti za taj problem te osobe počinje percipirati kao zadužene i odgovorne za rješavanje problema kako odbačene mladunčadi, tako i napuštenih životinja.
Komentari:
Ovo u Lošinju je teror nad nama graðanima koji ih ne žele u svojim okućnicama. Meni su zasrale cijeli vrt. Pa kako da volim Veru, mačke i društvo.... da ne kažem kako smrdi.... e sada čekam pametne savjete tipa, pa ogradi svoj vrt....
eto..
Zsnims me da li postoji i gradska uredba o drzanju kucnih ljubimaca (i zivotinja) i kako glasi....
Dobro da ne zivimo u amazoni, pa mi mozda onda tako hranili krokodile...
Da se potrudio pročitati članak, a valjda zna čitati, vidio bi da se u njemu kaže da je društvo pokušavalo educirati vlasnike životinja da steriliziraju svoje životinje, štoviše BESPLATNO, na račun društva.
Hranjenje mačaka plaćaju pojedini graðani i graðanke iz vlastitog džepa, neki od njih iz svojih mizernih mirovina.
Pravo da to rade daje im humanost i suosjećanje s nedužnim živim bićima, nešto što je očito posve nepoznato Gostu. Gost im ustvari predbacuje što su na sebe uzeli teret posljedica neodgovornosti drugih ljudi koji nemaju "muda" da ubiju neželjene mladunce nego ih bacaju po smetlištima, kontejnerima i po šumi i dužnost koju ima gradska vlast.
Gost ne diže glas protiv krivaca što je grad pun mačaka lutalica, nego protiv onih koji su na sebe uzeli teret te krivnje.
Na pitanje "odakle pare za hranjenje macaka.???" odgovor je jednostava: otkidanjem od vlastitih usta, dragi Goste.
Da imaš savjesti i hrabrosti okomio bi se na svoje neodgovorne sugraðane i na gradsku vlast koja ignorira svoje obveze iz zakona, a ne na one koji svoj novac i vrijeme troše na hranjenje i udomljavanje životinja.
bolje da nahrane gladna usta nekog djeteta ili obitelji a ne lijepo utovljenih macaka
Smatram da je krajnje vrijeme da se gradska vlast pozabavi tim problemom, a pristojni graðani da prijave policiji svaki takav slučaj kad za njega saznaju.
Predlažem da svatko tko ima saznanja o takvim nitkovskim postupcima na ovoj stranici navede ime nitkova koji to rade.