"Raspela u učionicama predstavljaju kršenje prava roditelja da djecu obrazuju prema njihovim uvjerenjima, te prava učenika na religijsku slobodu". Tako glasi presuda Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u postupku što ga je protiv države Italije pokrenula Talijanka Soile Lautsi, izvijestio je Novi list.
Riječ je o prvoj presudi ovog suda zbog raspela u učionicama. Prema mišljenju Suda jedno raspelo istaknuto u učionici može učenicima svih dobnih skupina predstavljati jasno određen religiozni znak te kod njih stvoriti osjećaj nužnosti izbora religije u školskom okruženju.
– Slobodu izbora religije, vjerovanje ili nevjerovanje, ne ograničava odsustvo vjerskih usluga ili vjerskog obrazovanja, a izloženost vjerskim obilježljima može biti uznemirujuća za djecu koja su druge vjeroispovijesti, dio vjerske manjine ili ateisti, stoji u obrazloženju presude.
Sudac Nicola Lettieri, koji brani Italiju pred sudom u Strasbourgu, istaknuo je kako će se talijanska Vlada žaliti na presudu. Ukoliko Sud prihvati žalbu o ovom će slučaju još jednom raspravljati Veliko vijeće, no ako do toga ne dođe presuda će postati pravomoćna za tri mjeseca. Nakon toga očekuje se i preporuka Vijeća Europe talijanskim vlastima kako se ne bi dalje kršila prava roditelja i njihove djeca.
Soile Lautsi Albertini, Talijanka koja ima finske korijene, još 2002. godine tražila je od škole u Padovi koju su pohađala njezina djeca da skine raspela iz učionica, kako bi se poštivalo načelo laičnosti države. Uprava škole to je, međutim, odbila, a bez odjeka su ostala daljnja nastojanje Lautsijeve. Ni lokalni sudovi nisu joj dali za pravo objašnjavajući kako je rapelo simbol talijanske povijesti i kulture, te kao takvi dio identiteta zemlje. Simbolizirali su i jednakost, slobodu, toleranciju i sekularizam države. I Vlada je potvrdila taj stav 2006. godine.
Godinu dana kasnije Lautsi je podnijela tužbu Europskom sudu za ljudska prava koji je zaključio kako je u njezinom slučaju Italija povrijedila članke 9. i 14. Europske konvencije koji govore o vjerskim slobodama i zabrani diskriminacije. Država joj mora platiti odštetu od 5.000 eura.
U presudi se suci pitaju kako država očekuje da će isticanjem križeva u učionicama što je izravno povezano s katolicizmom, širiti pluralizam obrazovanja nužan za očuvanje demokratskog društva prema Europskoj konvenciji o ljudskim pravima, ali i društva za kakvo se u svojim presudama zalaže talijanski Ustavni sud.
Vijeće koje je presudu donijelo bilo činili su suci Francoise Tulkens, iz Belgije koji mu je predsjedao, Vladimiro Zagrebelskoy iz Italije, Ireneo Cabral Barreto iz Portugala, Danute Jociene iz Litve, Dragoljub Popović iz Srbije, Andras Sajo iz Mađarske, te Isil Karakas iz Turske. Vatikan se tek šturo oglasio o presudi Europskog suda: »Moramo tek vidjeti i procijeniti ovu presudu«. Nužnost da se vide i odjeci presude prije ikakvih komentara istaknuo je vlč. Federico Lombardi glasnogovornik Svete Stolice.
U Hrvatskoj je žestoku javnu raspravu o vjerskim simbolima prije nepuna tri mjeseca potaknuo predsjednik Stjepan Mesić kada se založio da se ti simboli uklone iz javnih ustanova, osobito vojarni. Mesić je tada kazao da u Hrvatskoj vojsci ima i pravoslavaca i židova i muslimana i ateista, a ne samo katolika, no da je u brojnim vojarnama vidio samo simbole jedne vjerske zajednice. Nakon njegovog istupa javnost se podijelila na zagovornike i protivnike njegove ideje. Rasprava u koju su se uključili političari i civilno društvo te polemika između Pantovčaka i Kaptola nastavljena je desetak dana, ali je na kraju utihnula bez konkretnih zaključaka ili rezultata.
Genov: Hrvatska zna što joj je sad činiti
Bojana Genov iz Ženske mreže Hrvatske, jedne od udruga koje su članice Koalicije za sekularizam, ocijenila je da je vijest iz Strasbourga »vrlo ohrabrujuća za nas koji živimo u skoro jednoumnoj ideji da svi moraju biti katolici«. Prema njezinom mišljenju, u Hrvatskoj bi trebalo provesti formaliziranu inicijativu za uklanjanje vjerskih simbola iz javnih ustanova, a ukoliko to ne bi bilo uspješno, »onda nam ostaje Europske sud za ljudska prava kao mogućnost«.
Ministrica Gelmini: Ideološki sud u Strasbourgu neće uspjeti
Talijanska ministrica obrazovanja Mariastella Gelmini ovu je odluku nazvala ideološkom.
– Izloženost raspela u učionicama ne predstavlja nametanje katolicizma, nego je simbol naše tradicije. Talijanska povijest obilježena je nekim simbolima. Uklanjajući ga, uklanja se dio nas. U ovoj zemlji nitko ne želi nametati katoličanstvo, rekla je Mariastella Gelmini ističući kako nitko »a posebno ne ideološki sud u Strasbourgu, neće uspjeti odreći talijanski identitet«.
Raffaele Carcano, tajnik talijanske Unije ateista i agnostika: »Ovo je veliki dan za talijanske laike. Morali smo se obratiti Europi kako bi nam se dalo za pravo, i konačno je svjetovnost talijanske države dobila potvrdu«.
HINA je objavila kako je na pitanje Međunarodnoga instituta za ispitivanje tržišta GFK, podupirete li nazočnost kršćanskih vjerskih simbola u javnim prostorima u Hrvatskoj, 36 posto ispitanika odgovorilo je kako im je svejedno, 29 posto kako bi kršćanska obilježja svakako trebalo stavljati u javne prostore, 28 posto kako to ne bi trebalo činiti, a 7 posto je bilo onih koji ne znaju.
GFK navodi kako vjeru u svakodnevnom životu jako važnom ili važnom smatra oko dvije trećine građana, četvrtina smatra da im vjera nije važna ni nevažna, a tek 10 posto vjeru smatra nevažnom ili o tome ne razmišlja.
Odgovor ispitanika koji smatraju da im je svejedno stavljaju li se kršćanski simboli u javne prostore više od prosjeka prisutan je kod mladih između 18 i 24 godine, ali i kod dobne skupine od 15 do 17 godina (40 posto), navodi GFK te dodaje kako taj odgovor kod stanovnika sjeverne hrvatske Like, Korduna i Banovine iznosi od 41 do 43 posto.
Najmanje neutralnih je kod osoba starijih od 65 godina (30 posto), kod onih s najnižim obrazovanjem (28 posto) te u Istri i Primorju (26 posto), navodi Institut te napominje kako je u ovoj skupini oko 60 posto građana kojima je vjera jako važna ili važna za život.
Po rezultatima GFK-ove ankete zagovornici stavljanja kršćanskih obilježja u javne prostore više od prosjeka su s najnižim obrazovanjem (56 posto), građani su stariji od 65 godina (38 posto) te su iz sjeverne Hrvatske (38 posto), a općenito žive u naseljima do 2000 stanovnika (36 posto). U ovoj skupini 97 posto ispitanika, kako navodi GFK ističu kako im je vjera jako važna ili važna u svakodnevnom životu.
Protivnika stavljanja kršćanskih obilježja u javne prostore najviše ima u Istri s Primorjem (56 posto), među visoko obrazovanima (46 posto) te u dobnoj skupini između 35 i 44 godine starosti (35 posto). 43 posto protivnika isticanja kršćanskih obilježja smatra kako im je vjera jako važna ili važna, a 34 posto je odgovorilo kako im je ona niti važna ni nevažna te 23 posto da im je potpuno nevažna ili o vjeri uopće ne razmišlja. Institut navodi kako je tijekom mjeseca listopada 2009., osobnim anketama u kućanstvu proveo istraživanje na uzorku od 1000 hrvatskih građana starijih od 15 godina. (Hina)
Komentari:
Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrðe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.
Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.
Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se naðe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.
Poštuj oca svoga i majku svoju, da imadneš dug život na zemlji koju ti dâ Jahve, Bog tvoj.
Ne ubij!
Ne učini preljuba!
Ne ukradi!
Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!
Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!
Jasno kao dan. Žena ima svog muža i samo njega. Zaboravite na roditelje, braću, sestre, sestrične, tetke, stričeve i svu bližnju i daljnju rodbinu, a posebice na bilo kakve druge frajere. Ja sam Gospodin, Bog tvoj i amen.
2. Ne spomeni imena Gospodina, Boga svoga, uzalud
Ako ti nešto nije po volji, ako sam te na[cenzurirano] io ili je to učinio netko drugi, nemoj slučajno da čujem kako mi jebeš sve po spisku. Ili da me [cenzurirano] pas, konj odnosno bilo kakvi pripadnici životinjskog svijeta. Ne zovi me uzalud da idem nešto kupiti ili popraviti. Moje ime spominji samo kad zoveš da je ručak ili večera gotova.
3. Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji
Dan Gospodnji je moj roðendan, svi moji imendani, sve moje godišnjice i obljetnice. Obavezno ih se sjeti i kupi mi neki zgodan poklon (skupocijeni sat, set pozlaćenih kemijskih olovaka i sl.)
4. Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji
Ako sam ja tvoj bog, ona su moji roditelji tvoji roditelji što će reći, poštuj MOJEG oca i majku. Sve što oni kažu ili učine, učine to za tvoje dobro. Ne svaðaj se sa mojom starom. Ne jebi se sa mojim starim.
5. Ne ubij
Kad mi se dogodi da te iscipelarim što si sigurno u tom trenutku i zaslužila, nemoj da ti padne na pamet sutradan potegnut nožem ili sačmom na mene. Takoðer obitelj planiram isključivo ja. Ako se dijete zalomi, nemaš pravo otići na abortus dok ja to ne odobrim.
6. Ne sagriješi bludno
Nemoj da ti padne na pamet prcanje s drugim frajerima ili ženama. Kao niti pušenje, lizanje ili uopće da misliš o tome. Dok se prcamo možeš misliti samo i jedino na mene. Kakav Brad Pitt i ostala metro gamad.
7. Ne ukradi
Sve što zaradim ja i što zaradiš ti ide u zajednički budžet kojim samo ja upravljam. Nemoj da mi lipa ili cent nestane iz tog budžeta bez mog znanja i dopuštenja.
8. Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga
Sve piše. Laž ne toleriram niti pod razno. U laži su kratke noge. Pazi da tvoje doista ne postanu takve.
9. Ne poželi žene ni muža bližnjega svoga
Prcanje kao takvo s bilo kakvih drugim osobama je u potpunosti isključeno kao i želje ili pomisli na to.
10. Ne poželi nikakve stvari bližnjega svoga
Auto je moj, kuća je moja, zajednički budžet je moj, djeca su moja....sve što se tiče našeg zajedničkog života je moje. Nemoj niti pomisliti da bi nešto od toga uzela ili pokušala uzeti.
Amen.