Dugačke brade i besprijekorno skrojena odijela po mjeri ključni su elementi imidža ruske braće Alekseja i Dimitrija Ananijeva, poduzetnika ukupno teških tri i pol milijarde dolara, opis je investitora koji su preuzeli većinski paket dionica "Jadranke d.d." u napisu na portalu Biznisplus.hr.
Do sada nepoznati hrvatskoj javnosti, braća Ananijev itekako će postati poznati Hrvatima kao veliki, a uskoro možda i najveći strani investitori u Hrvatsku u posljednje vrijeme. Kako doznajemo, iako nikad nisu posjetili Hrvatsku, braća Ananijev odlučili su se na ozbiljna ulaganja u hrvatski turizam, koja će se u konačnici vjerojatno mjeriti u stotinama milijuna eura.
Braća Ananijev, naime, stoje iza tvrtke Beta ulaganja, koja je u utorak službeno objavila ponudu za otkup dionica turističke tvrtke Jadranka d.d. iz Malog Lošinja. Beta ulaganja nedavno je stekla 50,18 posto dionica Jadranke d.d., čime je nastupila zakonska obveza za objavu ponude za preuzimanje dionica. Tvrtka Beta ulaganja obavijestila je o tome regulatora Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga i Zagrebačku burzu 2. prosinca.
Ukupno je u vlasništvu Beta ulaganja trenutno 166.839 dionica Jadranke sa zabilježenom cijenom od 685 kuna po dionica nakon objave da je nastala obveza preuzimanja dionica. To znači da je tvrtka Beta ulaganja do sada uložila nekih značajnu svotu novca u hrvatsko tržište kapitala, a samo za otkup preostalih dionica Jadranke spremna je uložiti barem još 117 milijuna kuna, koliko vrijede preostale dionice lošinjskog turističkog poduzeća uz ponuđenu cijenu od 700 kuna po dionici.
Aleksej Ananijev stariji je od dvojice braće. Rođen je 1964. godine u Moskvi. Po struci je diplomirani lingvist, prevoditelj za portugalski i ruski jezik, ali je završio i MBA na Sveučilištu u Chicagu. Oženjen je i otac troje djece.
Dimitrij Ananijev rođen je 1969. u Moskvi. On je diplomirao na moskovskom Institutu za aeronautiku, a nakon toga je diplomirao i na Državnoj akademiji za menadžment Sergo Ordzhokonidze. Kao i brat, i on je stekao MBA na Sveučilištu u Chicagu. Oženjen je i otac četvero djece.
Braća Ananijev u ruskoj su javnosti poznati kao veliki vjernici, a spadaju i u najveće donatore Ruske pravoslavne crkve. Aleksej Ananijev čak i pjeva u crkvenom zboru. Tvrdi se da redovito pomažu u obnovama starih crkvi i crkvenih umjetnina. Ruski mediji nekad ih zbog njihovih jakih vjerskih uvjerenja nazivaju i "pravoslavni oligarsi".
Prvi kapital su stekli na uvozu računalne opreme u bivši SSSR. Aleksej Ananijev je kao vrsni govornik engleskog jezika bio zamjenik generalnog direktora tvrtke Tekhnoserv, koja je uvozila informatičku opremu u Sovjetski Savez. Kad se SSSR raspao, Ananijev je osnovao privatnu tvrtku Tekhnoserv A/S, a brata Dimitrija je uzeo za zamjenika direktora za marketing i potpredsjednika Nadzornog odbora. Zajedno su 1995. godine utemeljili Promsvyazbank, banku u kojoj preko tvttki u svojem vlasništvu kontroliraju većinski paket od 88,25 posto dionica, dok manjinski udio od 11,75 posto ima Europska banka za obnovu i razvoj.
Dimitrij Ananijev je aktivan i u politici, od 2006. do srpnja ove godine bio je u Vijeću Federacije, ruskom senatu. Predstavljao je Jamalo-nenecki autonomni okrug, a u srpnju je podnio ostavku, navodno zbog novog ruskog zakona prema kojem dužnosnici imaju ograničenje u tome koliko imovine mogu posjedovati u inozemstvu.
Prema posljednjim dostupnim podacima, Promsvyazbank je jedanaesta po veličini banka u Rusiji, a po izboru agencije Interfax iz 2011. godine je deseta banka po važnosti u toj zemlji. Ukupna imovina banke na dan 30. lipnja 2012. godine procijenjena je na 18,9 milijardi američkih dolara. Tijekom 2012. aktiva banke je porasla za 22,7 posto, na 690,23 milijardi rubalja, a neto dobit je porasla za 60 posto, na 8,1 milijardi rubalja. U Rusiji banka ima mrežu od 264 poslovnice, na Cipru ima podružnicu i maloprodajni ured, a u Ukrajini, Kini i Indiji predstavništva.
Promsvyazbank je osobito okrenut na investicijsko bankarstvo. Upravlja brojnim investicijskim fondovima putem svog društva UK Promsvyaz, koje upravlja s nekoliko otvorenih i zatvorenih fondova i jednim od vodećih mirovinskih fondova u Rusiji. UK Promsvyaz predstavlja sebe kao ozbiljnog ulagača koji se na međunarodnom tržištu pozicionira kao dugoročni investitor koji prinose investicija planira na duge staze. UK Promsvyaz je orijentiran na strateška ulaganja, a tvrtkama koje stekne i lokalnim zajednicama jamči stabilnost i sigurnost.
Prije nekoliko godina je UK Promsvyaz počeo tražiti prilike za investicije na Mediteranu. Strateška odluka bila je ulazak u turizam. Polako se sužavao izbor mediteranskih zemalja, dok na kraju odluka nije pala na Hrvatsku, djelomično i zato jer se znalo da Hrvatska 1. srpnja 2013. pristupa Europskoj Uniji. UK Promsvyaz je krajem 2012. u Zagrebu osnovao tvrtku Beta ulaganja s temeljnim kapitalom od 163 milijuna kuna. Za direktora je postavljen Silvije Eugen Barišić. Njegova je zadaća bila još više suziti izbor i pronaći idealnu kompaniju za Promsvyazovo ulaganje u hrvatski turizam. Na temelju pozitivne investicijske analize, izbor je pao na tvrtku Jadranka d.d. iz Malog Lošinja.
Riječ je o kompaniji utemeljenoj 1947. godine, koja upravlja praktički svim značajnijim turističkim kapacitetima Malog Lošinja. Osim šest hotela, pod Jadrankom d.d. su i nekoliko kampova, više vila i apartmanskih kompleksa za iznajmljivanje, kampovi, tvrtka za iznajmljivanje jahti, trgovine i lokalna radio postaja. Ukupno tvrtka raspolaže s 3500 kreveta. Tvrtka je i u djelomičnom vlasništvu drugih otočnih poduzeća, primjerice Zračnog pristaništa Mali Lošinj.
Jadranka je zdrava, redovito isplaćuje plaće za 530 zaposlenih i tristotinjak sezonaca, kao i sve druge obveze. Od rata do 2007. je u tvrtku investirano 49 milijuna eura, a od 2007. je pokrenut novi investicijski ciklus kojim su renovirani svi hoteli. U planu je i daljnji razvoj, izgradnja golf terena, marine i drugih novih sadržaja. Svi sadržaji su već u planovima tako da su fijaska poput onog s otporom izgradnji golf igrališta na Srđu nemoguća.
Beta ulaganja planiraju nastaviti s ulaganjima u Jadranku, razvoj tvrtke će im biti prioritet u slijedećim godinama. U planu je nastavak provođenja srateškog poslovnog plana aktualne uprave. Odmah po preuzimanju tvrtke Beta ulaganja će plasirati kapital potreban za realizaciju projekata koji se nalaze u finalnoj pripremnoj fazi. Naglasak će biti na podizanju kvalitete postojećih hotela, kampova i turističkih sadržaja, uz najveću pažnju posvećenu zaštiti okoliša.
U Jadranki i njenim tvrtkama kćeri zaposlen je značajan postotak radno aktivnih Lošinjana. Ulagači su svjesni važnosti tvrtke za lokalnu zajednicu i spremni su to poštivati. Njihov je cilj identičan strateškim smjernicama Grada Malog Lošinja, koje predviđaju održivi razvoj prema odgovornom turizmu uz očuvanje prirodnog okoliša i kulturnog naslijeđa otoka.
O cijelom planu ruskih ulagača za Mali Lošinj ovih su dana upoznati i resorni ministi, doznaje Aktual iz političkih krugova. Očito je da će se investicija braća Ananijev u Hrvatsku kretati u stotinama milijuna eura – samo do sada je u Beta ulaganja navodno ubačeno više od 230 milijuna kuna. Bit će to izvrsna prilika za Vladu da poentira na prvoj stvarnoj velikoj investiciji u ovom mandatu, makar je riječ o investitorima koji su sami došli u Hrvatsku jer smatraju da će tu najbolje oploditi svoj kapital.
Komentari:
i tako ponovno ujediniti pravoslavce i katolike na veselje pape i ruskog patrijarha.
Sada se bliži kraj suradnje između EBRD-a i Jadranke, pa su u kuloarima krenule priče o Šolićevoj potrazi za novim strateškim investitorom. Proširila se glasina da su za ulaganje, pa ulazak u suvlasništvo Jadranke, zainteresirani neki ruski investitori. Šolić te glasine demantira. Objašnjava da je priča krenula zato što je kompanija odlučila financirati izradu prostornog plana za uređenje uvale Čikat, kako bi dogodine uzeli koncesiju na uvalu, pa uredili plaže, šumu, šetnicu te povisili kategoriju same uvale.
“U uvali Čikat vlasnici nekretnina nismo samo mi, nego nekoliko luksuznih privatnih vila posjeduju neki naši ljudi koji rade u Rusiji, s njima smo se dogovarali da zajedno financiramo izradu plana i tako je krenula priča da oni Rusi ulaze u Jadranku…”, kaže Šolić.
Ma nije laž, nego je i on iznenađen. Iskočio Rus iz babuške kao Kosorica iz paštete.
lako je biti pametan kad drugi uloži 80 milijuna eura preko te banke za razvoj pa onda ta ista banka nema volje za biznis nego se javljaju rusi koji nikad nisu bili u hrvatskoj a glavni im je motiv turizam kojim se nikad nisu bavili .. prema tomu.... puno dima , ima tu i ostalog .. sretno vam bilo 'mali' lošinjani , jadranka je 'skuhana'
Ako niste dobro shvatili (a niste) Ruse ste i dobili jer sami niste sposobni ništa konstruktivno napraviti, samo destrukcija i zloba.
Po Gariju pljujete od kad je na vlasti, a svaki put na izborima dobije sve više. Imate logično objašnejnje?
ima jako logično, HDZ nakon svakih izbora kupi 2-3 tzv nezavisna vijećnika pa uz povodljive vijećnike SDP-a, IDS-a i HNS-a vrlo lako donosi odluke.
još nije prekipilo, ali se dobro krčka, biće veselja kad se ugase svjetla...
Srećom "kriza" je sada prevladana s povratkom Rusa.
Hvala majčici Rusiji!
By biznis minus & Gojana Benov
A ko je platio? Ne valjda na račun firme. pa nije više njihova.
nije bitno koliko će love zaraditi hoteli već koliko su menageri Jadranke dobili nagrade za ovu sramotnu prodaju.
i ti bi puštao bradu da ti je sjelo na račun par miliona EUR-a.
zna se, Gari, Anto, Boris i Vinko...
Мали Лошинь
"zajebu "Jadranku. Gradonačlinik ne mora i ništa ga ne obvezuje da raspiše natječaj za prodaju bez obzira na odluku gradskog vijeća . Sličan slučaj pamtimo iz 2011.godine kada je donešena odluka o prodaji čestice u autokampu čikat jednom poduzetniku a natječaj nikad nije objavljen. Da zaključim, Grad Mali Lošinj ništa nije nikome prodao a dali će stvarno do te kupoprodaje doći pokazat će vrijeme.
"zajebu "Jadranku.
...kao što su prešli Jadranku kada se prodavalo zemljište Građevinara i doveli Konzum u Lošinj.
Prodao je vrijednost koju je sam stvorio tovare. Kako to možeš usporediti sa rasprodajom Gradskog zemljišta koje više neće biti moguće slobodno koristiti ili prodaju Jadranke koju su radnici stvarali??? Stvarno svašta majka rodi..
novilist.hr/.../...
Ali ima tamo zanimljiv komentar čitatelja:
KarauBulju KarauBulju Objavljeno: 24. prosinca 2013. u 9:59
"karijere su započeli uvozom računalne opreme u Rusiju". Mislim da je ovdje riječ o švercu - kompjutorska oprema i druga tehnička roba u Rusiju se nije smjela uvoziti u to doba. Brojna naša ruska braća se tako obogatila. Pranje love od šverca kroz otvaranje banaka sredinom '90 je uobičajena ruska praksa.
Ali neka nama naše pravoslavne braće Ananiev - već će oni pronaći zajednički jezik sa svojom katoličkom braćom u Hrvatskoj.
Suma summarum: sve je više pokazatelja koji ukazuju na proces stvaranja klerikalne diktature U ime obitelji.
A da su našli zajednički jezik sa svojom katoličkom braćom, našli su. Biskupija je već sklopila posao da proda Mataldu pravoslavnoj braći za ruski golf.
Nemogu dočekati dan kada će u ljeti pipe presušiti jer će sva voda ić na golf teren. E pa fino svi koji ste glasali a bogami i prodali svoj glas za 100 kuna ili za koje pivo tuširati ćete se Jamnicom ili Janom. Jad i bijeda... To su mnogi zaslužili..
ja bih rekao da je to bilo 2010. godine, ali ti vjerovatno znaš bolje
Za trežnjenje sugeriram seljački pristup, rasol npr.
Priče oko dorha, zemljišta, tko je prav a tko kriv, daleko nadilaze Vaše umne sposobnosti, držite se otkupnih cijena orada iz uzgajališta i naplate boravišne takse, to Vam bolje ide
Neizvjesnu Novo 2014 želi Vam Vaš
Kmet
badurina i gari naokolo hodaju,sve bi da rasprodaju,
u gradu više nitko ne plače,biti če za plače,
zato svi stoje "cito",kada gari prima mito,
biti če i gociju auto veči,samo ne smije nikome ništa reči,
na lošinju se ne može navuči niti sep,ako gari ne dobije u đep,
a mi djećica več smo tu počeli shvačati,da čemo mi to kad tad morati plačati.
hvala ti Rade na lijepim željama, a tebi čestitam sutrašnji blagdan.
jel moguće da Rusi kupuju i restoran Cigale, koji smo mi luzeri...
zalosno je citati sve ove komentare i slusati ove bezvezne price,lupetanja i primitivizam... Dok se to ne promijeni,nikad na Losinju nece biti bolje! Maknite se malo sa Losinja,i onda se osvijezeni vratite nazad,zaostale primitivne panjine...P.S. Ovo ne vazi za sve na Losinju,pozdrav osvijezenima!
POREZNA UPRAVA I DORH ISTRAŽUJU shemu skrivenih poslovnih transakcija, neobičnih međusobnih pozajmica i transfera ruskog kapitala koje povezuju poduzetnike Miodraga Borojevića i Krešimira Filipovića, a te transakcije pobudile su sumnju da su njih dvojica osmislili sustav za izbjegavanje poreza, pranje ruskog kapitala i prikrivanje vlastitog suvlasništva u većem broju projekata u Hrvatskoj
A jedan od prvih projekata tog pranja novca odvijao se na Lošinju uz blagoslov i potporu gorespomenutih lošinjskih političara.
fuj!!
Ali, na opcu srecu, ipak su u veeelikoj manjini.
Vecina dise skromno i pozitivno.
www.jutarnji.hr/.../1155574
I što velite na to??
to ti je kapitalizam za koji si se borio dušom i tijelom...
Od 30m2 na više!
dnevno.hr/.../...
Ne znam koliko je vjerodostojna vijest koju podpisuje ista novinarka koja je pisala i Šolićev demanti o dolasku rusa sa 100 miljuna da kupe jadranku
Ko nije pročitao eva ga na linku:
globus.jutarnji.hr/hrvatska/100-milijuna-eura-za-hrvatski-otok-snova--projekt-losinj-de-luxe
Slažem se. Dnevno.hr je uglavnom smeće, ali se i u smeću može naći poneka informacija!
Točno, ali kako kaže sir Galahad u svemu ima poneka informacija. Ali novinarka Jutarnjeg koja je u Globusu imala intervju sa Šolićem obilazi oko onog što je ispod površine kao mačka oko vruće kaše. Pa pisala je kako su sa Šolićem imali bogat ručak
Zaklela se zemlja raju
da se tajne sve saznaju
na pocetku il na kraju
sve se tajne otkrivaju
Hrvatske zemljišne knjige kao i telefonski imenik pomogao mi je dopuniti imovinske podatke Perenčevića. Zbilja, radi se o impresivnom bogatstvu. Čak i neka razvikana tajkunska imena mogla bi se posramiti pred njihovom imovinskom karticom. Obitelj koja je ranije imala tek stan u Kozarčevim stubama, sada posjeduje luksuzni stan na top lokaciji - Trgu Bana Jelačića 3 u susjedstvu Žuži Jelinke, Ćire Blaževića, Ive Majoli, Miroslava Tuđmana...Taj stan glasi na Mihajla. Tu su zatim Sonjina i Mihajlova e-izvadak.pravosudje.hr/detalji-uloska.htm?ulozakId=17666460085&sudId=85]vila u elitnoj Jurjevskoj ulici na broju 37 u kojoj živi Nikola te raskošnahttp:// e-izvadak.pravo sudje.hr/detalj i-uloska.htm?ul ozakId=24840560 085&sudId=85] vila s bazenom u Jurjevskoj 64 ali i e-izvadak.pravosudje.hr/detalji-etaze.htm?etazniUdioId=25725110085&ulozakId=25722200085&sudId=85]stan u elitnoj novogradnji na Gornjem Prekrižju 42a koji glasi na Niku Perenčević Cizel. Ni tu ne prestaje popis imovine anonimnih tajkuna Perenčević čije hrvatske nekretnine nisu opterećene nikakvim ni kreditima ni hipotekama. Također, visoki životni standard Perenčevićima omogućuje da kad putuju u Ameriku mogu platiti troškove brodskog transporta Nikolinog automobila (BMW X5) i ostalih stvari i to preko Njemačkog Bremerhavena do kalifornijskeog Port Huenema.
No jedan sočan detalj ostavila sam za sami kraj. Naime, na web stranici Quaestusa navodi se kako je Nikola nakon tri godine rada za HAC prema uputama NO-a i hrvatskog Ministarstva financija otišao na novo školovanje u SAD. Iz izraza "nakon zatvaranja financijske konstrukcije 2004. godine započeo je studij MBA" da se zaključiti kako imovinsko stanje obitelji Perenčević nisu omogućavali Nikoli nakon stečene diplome Syracuse University u SAD-u, nastavak studija. Tu je i podatak da se Nikola "početkom 2008. godine pridružuje Quaestus Investu kao investicijski menadžer". Poznato je koliko je Hrvatsku zatresla i koštala Afera HAC. Već i vrapci na granama znaju da je ta tvrtka bila zlatna koka i krava muzara iz koje su izvučene stotine milijuna. Može li činjenica da je mladi 25-godišnji Nikola Perenčević u HAC-u bio "zadužen za kompletnu financijsku konstrukciju autoceste Zagreb-Split" dijelom objasniti zašto su milijarde letjele na sve strane. Naravno da ja nemam detektor kojim mogu utvrditi je li nešto od tog novca završio u obiteljskoj vili Perenčevića na Beverly Hillsu. No prema podacima iz hrvatskih vlasničkih listova može se zaključiti kako je dio novca zacijelo završio u lusuznim nekretninama na najelitnijim destinacijama hrvatske metropole. Uostalom roditelji Perenčević odnekud su isfinancirali i skupu akviziciju - kupnju L.A. restorana Dan Tana's. A mama Sonja u Kaliforniji se prije toga i nije proslavila poduzetnički, njezina tvrtka Nick & Nika (prema imenu djece) je odavno ugašena.
Ali ključeve uspjeha i famoznu tajnu kako ostvariti američki san u Hrvatskoj sigurno zna bivši hrvatski ministar financija i bivši potpredsjednik hrvatske Vlade te savjetnik premijerke Jadranke Kosor. Taj su recept uspješno aplicirali Ivan Mijatović i Nikola Perenčević. Svijet ljudi i kapitala posve je globaliziran, vidi se to i na ovom primjeru. Američka selebritica Paris Hilton se vrti oko oko restorana Dan Tana's, a sin gazdarice kao satelit ordinira u financijskom kružoku bivšeg i sadašnjeg hrvatskog moćnika - Borislava Škegre. Predložak dostojan holivudskog scenarija!
tinolovka-news.com/.../...
Taj dio priče portal razotkriva kao laž podnaslovom Novac, ne samo utjecaj
Nadalje piše: Štoviše , Mihajlo Perenčević od lipnja ove godine nalazi se i na britanskom popisu sankcioniranih osoba zbog ruske invazije na Ukrajinu jer se navodi kao predsjednik Velesstroya, tvrtke koja djeluje u području od strateškog značaja za rusku državu.
portal-ostro.hr/.../...
ali ovim člankom u Jutarnjem u potpunosti se demantira gornji članak o ulaganju ruske braće u Lošinj. Polako će prava istina izići na vidjelo, živi bili pa vidjeli.
e moj deda, dugo ti je trebalo da shvatiš ovu lošinjsku prijevaru stoljeća.
volim-losinj.org/.../...
Express:
volim-losinj.org/.../...
volim-losinj.org/.../...
volim-losinj.org/.../...
volim-losinj.org/.../...
Nacional
www.volim-losinj.org/.../1.jpg
www.volim-losinj.org/.../2.jpg
www.volim-losinj.org/.../3.jpg
www.volim-losinj.org/.../4.jpg
www.volim-losinj.org/.../5.jpg
I TURCIMA ZANIMLJIV LOŠINJ
Dva ruska i dva turska investitora zainteresirana su za prostor Kovčanja i Velopina, atraktivnih područja na otoku Lošinju koja su se našla na popisu Projekata 100, imovine koju država ima namjeru prodati. Kako je i ranije pisao naš list, ruski investitori iz Beta ulaganja koji imaju većinski vlasnički udio u Jadranka grupaciji, a dosad su uložili milijune eura u turističku infrastrukturu na Lošinju, dobivaju konkurenciju – za preuzimanje Uvale Kovčanje na samom ulazu u Mali Lošinj gdje se nalazi kompleks Ministarstva obrane, interes su iskazali i LGN Hrvatska d.o.o., ČOP, Bračun, Titan nekretnine d.o.o. iza kojih isto stoji ruski kapital te turska poduzeća AR GROUP i Casta Istanbul-Dubai. LGN Hrvatska nudi zamjenu nekretnine, kao i Bračun, za zgradu u Slavonskom Brodu koju koristi MUP, ČOP predlaže centar za darovitu djecu, AR GROUP pristaje na kupnju, najam ili koncesiju radi izgradnje hotelsko turističkog objekta visoke kategorije, dok bi Casta izgradila luksuzni kompleks medicinsko- rehabilitacijsk og karaktera. Titan nekretnine iskazale su samo interes.
Kako doznajemo, razgovori ruskih investitora i predstavnika Ministarstva obrane po pitanju Kovčanja vodili su se već nekoliko puta. Štoviše, bliski izvori otkrivaju kako se ministar Ante Kotromanović često sastaje s predstavnicima Beta ulaganja. Prema nekim špekulacijama, postoji mogućnost da država objedini prodaju Uvale Kovčanje i Velopina te u isti paket doda i aerodrom Mali Lošinj. Time bi od investiranja vrlo vjerojatno odustali turski predstavnici i ostali jer im, za razliku od Jadranke, poslovanje aerodroma ne bi donosilo toliku korist.
Osim uvale Kovčanje, »lošinjski Rusi« konkurenciju su dobili i na području luke Mali Lošinj – za Velopin, gdje bi u budućnosti trebala biti marina za plovila i megajahte. Državni ured za upravljanje imovinom do sredine rujna prikupljao je ponude inicijalnog interesa, pa je tako sada poznato da Velopinom osim Jadranke koja bi teren kupila i izgradila Eko marinu, gospodariti žele svi kao i u slučaju Kovčanja, izuzev LGN-a Hrvatske.
Članak je objavljen 2014. u Novom listu a potpisala ga je Slađana Vignjević koju je Kapeli kao ministar zaposlio bez natječaja da mu bude glasnogovornik i da mu piše šalabahtere za recitiranje novinarima
Radujem se danu kad će biti do kraja posložene.
Da se malo kockamo kako se oni kockaju našim sudbinama.
A sada se kukumavči da ih se spasi od sankcija. Pa od onog čime su se prije hvalili sada grčevito skreću šta su sve napravili za Cres i Lošinj i poriču da je to bio ruski kapital.
Nacional javlja da je Krešimir Filipović svoj poslovni uzlet započeo surađujući s Mihajlom Perenčevićem u tvrtki Velestroj u Rusiji, s kojim i danas ima brojna poslovna partnerstva.
Velestroy je tvrtka iz koje je na Lošinj stizala "lova iz Sibira" koju je Perenčević javno isticao kao izvor financiranja preuzimanja i novih projekata Jadranke d.d. .
Međutim, prije par godina Filipović je praktički Perenčevića istisnuo iz Velestroja i zapravo mu na koncu napravio time priličnu uslugu. Jer mu je platio dio dogovorenog iznosa za njegov suvlasnički dio u toj tvrtki, ali i trasirao mu put izvan Rusije uoči izbijanja rata i ruske agresije na Ukrajinu.
Ali unatoč tomu, Perenčević je nakon izbijanja rata završio pod britanskim sankcijama, a i sada ga se počelo povezivati s Filipovićem iako nema nikakve veze sa transakcijom oko Fortenova grupe. Nakon toga Filipovićevi su se poslovi u Rusiji počeli komplicirati, prvenstveno po pitanju naplate potraživanja ,/b] piše Nacional.
Dalje piše Grupa oko Filipovića naumila je kupnjom tvrtke SBK ART zatvoriti u Rusiji svoja potraživanja prema ruskoj državi proizišla iz poslovanja tvrtke Velestroj. Radi se o tvrtki koja zapošljava i do 50 tisuća ljudi, ponajviša Rusa, ali u njoj radi i nekoliko tisuća državljana Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine. Prosječna plaća im je oko 400 eura.
Velestroj u Rusiji za rusku državu gradi plinovode i druga velika infrastrukturna postrojenja ponajviše za veliku rusku tvrtku Transnjeft. U vihoru ratnih zbivanja za sankcijama svakako teško opterećenu Rusiju, ti su infrastrukturni projekti od iznimnog značenja. Pa se poslovne aktivnosti Velestroja mogu promatrati i kao značajna infrastrukturna podrška Putinovoj ratnoj ekonomiji.
Unatoč tomu, Velestroj u Rusiji ima velika nenaplaćena potraživanja. Pa su ljudi oko Filipovića očito procijenili da bi ih mogli naplatiti tako da ih prebace i praktički zamijene za vlasnički udio Sberbanke u Fortenova grupi. Ali su tu operaciju izveli dubiozno pokušavajući zaobići sankcije.
Novi dokaz da Filipović prkosi Plenkoviću uoči odluke o tomu krši li Filipović sankcije Rusiji
www.nacional.hr/.../
Pogotovo onima koji ju baš jako izazivaju.
A onda prodaje Lošinj Rusima, a dobiva odlikovanja od Ukrajine. Na kraju će još navijati za Dinamo Kijev.
Ja saborski zastupnik (kojega se niti ne vidi), ja ministar (koji se petkom javlja sa Valbiske), ja branitelj, ja Zvezdaš, ja Talijan, ja Rus, ja Ukrajinac... nastavi niz.
Treba mu love da nastavi nelegalnu gradnju na Liškom, evo sad će on kod svoje prijateljice u grad, samo da se iskrca s kruzera na kojem plovi, tamo nije invalidan.
Samo u voljenoj domovini u kojoj prima braniteljsku penziju dok plovi na strancu.
Domoljubi svih zemalja ujedinite se.
net.hr/.../...
Slučaj je važan jer će biti od presudne važnosti i za dodošenje budućih sličnih odluka tako da ljudi kad se posvađaju na parkingu ili u trgovini, odmah znaju tko se kome mora maknuti. Ovaj s HDZ-ovom iskaznicom ovome s braniteljskom ili obratno.
Međutim, u ovom predmetnom slučaju nema sumnje da će apsolutna pobjednica biti gospođa jer ima obje iskaznice - i HDZ-ovu i braniteljsku. Pa ako dođe do sukoba Gari-Ana zna se tko će biti pobjednik.
Problem mi je i što će dobiti gradske parcele i kroz njih ostvariti poticaje, problem mi je i što prima braniteljsku mirovinu kao nesposoban za rad, a u isto vrijeme plovi na kruzeru gdje jako puno zarađuje tako radno nesposoban.
Problem mi je što se takva osoba može prišlepati uz vlast na događaju koji bi trebao odati poštovanje onima koji su dali život za ovu zemlju.
Meni je to problem i imam nešto osobno protiv toga.
Imate li vi što protiv da ja imam osobni problem s takvom osobom?
Šteta što oni koji hodaju s njim u koloni nemaju s tim nikakav problem.
Opisani slučaj lažnog branitelja slizanog s gradskom vlasti i meni je problem. I ja imam nešto osobno protiv toga, ali i protiv onih koji to dozvoljavaju.
Ako znate da je lažni branitelj (ja takva saznanja nemam) i to javno iznosite, ne bi li bilo korisnije da ga prijavite nego da pišete po komentar sekciji stranice
u vlasništvu privatne osobe?
Treba li vam pomoći, od interneta znate doći samo na volim.lošinj, treba li vam poslati link gdje ćete prijaviti saznanja koja tvrdite da imate?!
I druge osobe su ga prijavljivale za različite stvari.
Prijavio ga je i izvođač radova na njegovoj nelegalnoj vili kojem je prijetio s četiri pištolja.
Bio je jednu noć tu u postaji i jednu noć u Via Romi .
To je sve.