Prvim ovogodišnjim rebalansom više od 126 milijuna kuna težak proračun Grada Malog Lošinja većinom je glasova vijećnika smanjen za 30 posto, izvijestio je Novi list.
Pročelnica gradskog Upravnog odjela za financije, turizam i gospodarstvo Mirta Lozančić izvijestila je tijekom 12. sjednice Gradskog vijeća da dio razloga treba tražiti u tome što nisu ostvareni prihodi od prodaje zemljišta na Čikatu u iznosu od preko 28 milijuna kuna, čime je Grad planirao djelomično financirati rekonstrukciju zračnog pristaništa. Riječ je o zemljištu za kojeg se još uvijek čeka rješenje državnih tijela o vlasništvu. Sporno je je li vlasnik država ili Grad, a potonji već neko vrijeme pregovara oko toga. Nedavno su predstavnici Ministarstva poljoprivrede bili na terenu, a o njihovom će izvješću ovisiti kome će zemljište pripasti. Jednostavno rečeno, bude li proglašeno šumskim – pripast će državi.
Ni regres ni božićnica
Dakle, ni od sufinanciranja novog aerodroma ništa ove godine, a pod nožem su se našli i zaposlenici gradske uprave kojima u prosincu neće biti isplaćen ni regres ni božićnica. Tako se ovom odlukom u razdjelu Ureda Grada i upravljanja gradskom imovinom rashodi smanjuju za preko 888 tisuće kuna, dok su ukupno planirani rashodi i izdaci novim izmjenama manji za 37,6 milijuna kuna i iznose 90,2 milijuna kuna. Štedit će se i na nekim projektima i planovima vrtića, škole, sporta, prostornom uređenju i drugima, dok se u zdravstvo i socijalnu skrb neće dirati.
Lozančić je napomenula i kako je godišnjim obračunom za 2013. godinu utvrđen manjak prihoda od 4,7 milijuna kuna te da je i taj manjak potrebno pokriti iz prihoda tekuće godine, kao i da se reže ono manje bolno te da se u Gradskoj upravi maksimalno bore održati likvidnost.
Moguće zaduživanje
Jedna od mjera je i zakonska mogućnost gradonačelnika da samostalno donese odluku o kratkoročnom zaduživanju Grada do, u ovom slučaju, najviše dva milijuna kuna u razdoblju od 12 mjeseci, isključivo za potrebe održavanja tekuće likvidnosti. Upravo su tu rečenicu kao izmjenu proračunu prihvatili vijećnici, iako je, primjerice, nezavisni Dubravko Devčić negodovao. SDP-ova Ljiljana Rukonić iz redova oporbe rekla je i kako Županija ima sličnih problema, a da treba uzeti u obzir i novi Porezni zakon prema kojemu će prihodi lokalne uprave biti manji.
– Moramo maknuti stranačke interese u drugi plan i raditi u interesu građana Malog Lošinja, rekla je Rukonić, pozivajući na sazivanje tematskih sjednica Gradskog vijeća na kojima bi se raspravljalo što i kako činiti za razvoj Lošinja i dobrobit stanovnika otoka. Tu inicijativu pozdravio je i gradonačelnik Cappelli također ustvrdivši da ne treba gledati tko je desno, a tko lijevo. On je tom prigodom vijećnicima podnio i izvješće o svom radu za prvih šest mjeseci ove godine.
Strah od bušotina
Tijekom aktualnog sata vijećnica Đurđica Šimičić izrazila je zabrinutost oko istraživačkih radova na Jadranu vezano uz naftu i plin. Gradonačelnik Gari Cappelli pozvao je na javno izražavanje nezadovoljstva jer, kaže, »jedna mala greška može uzrokovati pravu ekološku katastrofu, a da samo dva sata curi nafta iz bušotine u more, možemo se pozdraviti s turizmom u sljedećih 20 godina«. Rudolf Ivković spornim smatra ugovore oko zemljišta na Rukaviću gdje će se graditi stanovi, a nazvao je i besmislicom podatak da Mali Lošinj ima 24 prostorna plana koja se stalno mijenjaju, na što mu je Cappelli odgovorio kako bi on vjerojatno volio da Grad ima samo jedan koji se neće mijenjati sljedećih sto godina.
– Korigirat ćemo postojeće planove i šest puta godišnje ako treba, dodao je gradonačelnik, uzimajući za primjer najavu Kukuriku vlade da će se kazniti čelnici lokalnih uprava koji budu kočili provedbu investicija.
(Slađana Vignjević)
Tonski zapis izviješća o sjednici Gradskog vijeća s radija Jadranka
Komentari:
volim-losinj.org/.../...
Više je u sakristiji nego u crkvi, s što tamo radi samo Bog zna.
Uglavnom, transparentnost rada javnih službi i uprave je na niskim granama što se
najbolje ne/vidi na web stranici grada.
Čuo sam da će i dno u cijeloj uvali izbetonirati da će ne upiknu kad ulaze u more.Baš fora !
Kupili rusi od talijana i restoran Cigale pa tako zaokružili svoj posjed.
A Śto se onda ne kupaš Malom Mulu