Tri čitanja napisa »Sanjin Šolić: Pretvaramo Lošinj u top destinaciju, ali treba nam zračna luka i golf igralište« iz Novog lista s komentarom posjetitelja pod nadimkom 7 od 9 te njegova analiza članka objavljenog u Globusu pod naslovom »NOVI ŽIVOT LOŠINJA: Projekt koji je zaustavio bijeg mladih s otoka«. Prvi komentar je sugestivno naslovljen frazom We are the Borg. You will be assimilated iz kultne filmske serije Star Trek: The Next Generation »
Koji kus teksta! Na prvo čitanje - ma super! Na drugo čitanje - wtf je ovo? Na treće čitanje - a u tri *.*! Evo nekih meni najgorih trenutaka:
■ ŠOLIĆ: (o novom hotelu Helios s 5 zvjezdica)"dok će se na mjestu sadašnjih bungalova graditi vile s bazenima"
KOMENTAR: Iza Heliosa je niz malih bungalova (soba s kupaonicom) razbacanih ispod borova i to misle srušiti (ok, nema frke) i graditi ni više ni manje no vile s bazenima, što znači da će dobar komad (kvazi) zaštićene šume biti sravnjen sa zemljom i pobetoniran!
■ ŠOLIĆ: "U kasnijim fazama uvala Čikat obnovit će se do kraja i koncesionirati, ali glavna javna plaža će ostati van koncesije, bit će, kao i sada, svima dostupna. Cilj nam je što manje narušiti izgled uvale i u potpunosti zaštititi borovu šumu."
KOMENTAR: Znači, ovo što se događa na Čikatu je tek prva faza? Čega? Obnove na način nasipavanja i betoniranja obale, popločavanja betonskim "kamenom", rušenja svih mulića i ravnanja stijena pikamerima? I KONCESIONIRNJA CIJELE UVALE? Ali, eto, ostavit će nam kaljužastu i neuređenu Pješčanu plažu na kojoj odavno nema pijeska kao utjehu... kao jedinu "dostupu svima" (ostalo će biti nedostupno svima). I na kraju čovjek u velikom stilu uskoči sam sebi u usta s onim "cilj nam je što manje narušiti izgled uvale", pa još dodaje " u potpunosti zaštititi borovu šumu"!? Ambroze, ustani iz groba i zaderi se onako profesorski na ovakve jer nisu ništa naučili u 130 godina!
■ NOVINARKA: "Redom se radi o rekonstrukciji postojećih objekata?"
ŠOLIĆ: "Tako je."
KOMENTAR: Koja laž! Srušili su gotovo cijeli Bellevue i sagradili puno veći novi hotel; do temelja su srušili Hortensiju, Alhambru i Augustu i napravili nove zgrade s ponekim "dodatkom" kao što je ona čudna velika građevina obložena keramičkim pločicama iza Alhambre i sve to nazivaju "rekonstrukcijama"? Ako pod tim misle nove građevine slične starima po veličini, kako im se u to uklapa pretvaranje mini-bungalova iza Heliosa u "vile s bazenima"?
■ ŠOLIĆ: "Namjera nam je u budućnosti zaokružiti logične građevinske čestice oko naših objekata kako bi svi sadržaji koje nudimo gostima kvalitetom pratili naše hotele i njihovu ponudu."
KOMENTAR: Što su to "logične građevinske čestice oko naših objekata"? Cijeli Čikat? Oni hoće CIJELI ČIKAT samo zato da NJIHOVI GOSTI imaju uslugu ujednačene kvalitete? A što je s nama, stalnim stanovnicima Lošinja, i s ostalim, "nejadrankinim" gostima? Zar je zaista istina ono što se kao vic priča po gradu da će biti sve ograđeno, s rampom, kameram i zaštitarima? Možemo se mi zezati, ali ovo mi ne zvuči kao zezancija.
■ ŠOLIĆ (o golfu na Mataldi): "Trenutačno su u izradi ekološke studije i stručne podloge koje će ocijeniti opravdanost projekta, a nakon toga nas očekuje prikupljanje potrebne dokumentacije i početak realizacije projekta".
KOMENTAR: Ovo zvuči kao gotova stvar, bez obzira na naručene studije i potrebne promjene prostornih planova (iz teksta proizlazi da je to najmanji problem?), a da je tako govori i činjenica da se na Mataldi već odavno krči i priprema teren - toliko o zaštiti prirode, studijama i tzv. struci!
■ ŠOLIĆ: (o gradnji na golf terenima): "Gradili bismo hotelske objekte s oko sto soba i vile, isključivo za turističku smještajnu djelatnost. Zemljište nije naše, iznajmljeno je, dakle nitko se ne treba bojati nekretninskog mešetarenja."
KOMENTAR: Kamo lijepe sreće, ali kad čitamo što piše na stranici firme od koje su naručili vizualizacije golf resorta Matalda, ispada nešto sasvim drugo: linhttp://harriskalinka.com/work/matalda-mali-losinj-golf-course-animation-and-images/, jer ljudi lijepo kažu što se od njih tražilo: "The project was at an early stage of design, and we only had the grading for a couple of holes and a simple layout for the buildings, which consisted of PRIVATE VILLAS (privatne vile) and a hotel."
■ NOVINARKA: (o problemu vode za travu na golf terenima):..."Znamo koliko golf "pije" vode."
ŠOLIĆ:"Apsolutni je preduvjet ne narušiti Vransko jezero, niti opskrbu stanovništva. Ako bude potrebno, ulagat će se u pogone za desalinizaciju vode. To je skupo, ali ako je nužno, bit će dio projekta. No, predviđeno je i sedam-osam jezera, dakle ogromna akumulacija vode. Bit ćemo maksimalno štedljivi s vodom."
KOMENTAR: Reče i ostane živ! Prvo su govorili da će se sva voda dobivati iz desalinizatora, a sada - to je skupo! A odakle će uliti svu tu silnu vodu u ta umjetna jezera? Iz neba? Na otoku koji je po definiciji suh i bez kiše veći dio godine? Ili će ih puniti iz vodovoda noću, kada ih nitko ne vidi? I kako će izaći na kraj s komarcima i drugim beštijama koje će se razmnožiti u tim "jezerima"? "Ekološkim" kemikalijama kojima će usput potrovati sve žedne ptice (i zakonom zaštićene supove) na Cresu? Ili će ekološki pustiti da se te ogromne lokve pretvore u legla epidemije malarije? Kako god da okreneš - ne valja im ideja.
■ ŠOLIĆ: (o novoj turističkoj ponudi Jadranke): "Uvala Čikat je zona na razini pet zvjezdica koja je svojom specifičnom ponudom na raspolaganju gostima koji svoj odmor vide kao spoj luksuza i vrhunske usluge. Takva ponuda svakako mijenja sliku Lošinja i pretvara je u top destinaciju.
KOMENTAR: Kada se i kako naša uvala Čikat pretvorila u ZONU (tako u Jadranci zovu pripremnicu hrane kraj Diskonta) za Jadrankine "luksuza i vrhunske usluge željne" turiste? I tko im je dao pravo da prema nekim svojim privatnim biznis-vizijama u ime svih nas otočana MIJENJAJU SLIKU LOŠINJA u nešto što bez ikakvog pokrića nazivaju TOP DESTINACIJOM? Zna li ta ekipa iz današnje Jadranke, Beta ulaganja i ruskih mirovinskih fondova što su to Čikat, otok Lošinj, Matalda, voda i krš, ekologija (ne postoji nešto takvo kao "ekološki golf")? Ma znaju li oni uopće što je to vrhunski turizam i kako nastaje istinska i dugoročna top destinacija? Lošinj je to već bio i to u više navrata u zadnih 130 godina. I može biti ponovo, ali ne ovako.
Ima toga još, ali kasno je i ne da mi se više secirati ovaj jadni propragandni pamflet. I na kraju:
Ljeto je, vruće je, turista na Lošinju jedva da ima. Zašto? Umjesto produžetka sezone imamo drastično skraćenje sezone. Zašto? Turisti koji godinama dolaze na Lošinj govore da se više neće vratiti. Zašto? Zaključite sami, niste budale.
Posjetitelj Sedam od devet odgovorio je i na izazov Analiziraj i ovo! posjetitelja s nadimkom Beta Quadrant:
Kako odmiče turistička sezona tako se pojačava propagandna kampanja za beatifikaciju ruske Jadranke:
NOVI ŽIVOT LOŠINJA: Projekt koji je zaustavio bijeg mladih s otoka
http://www.jutarnji.hr/novi-zivot-losinja--projekt-koji-je-zaustavio-bijeg-mladih-s-otoka/1365012/
Ovo mi je najbolje: "Dogradonačelni ca tvrdi kako je kvalitetan turizam podigao ekonomiju otoka pa se mladi Lošinjani ne moraju brinuti za posao."
ANALIzirano! — 7 of 9
NOVI ŽIVOT LOŠINJA
(digitalna simulacija Alhambre objavljena u članku nema veze sa stvarnim stanjem na terenu – tko ne vjeruje neka prošeta do Čikata)
■ NOVINAR: „Gosti koji se u ovim proljetnim predsezonskim mjesecima odmaraju u hladovini stoljetnih borova ispred luksuznog hotela Bellevue u uvali Čikat u Malom Lošinju ne obaziru se previše na građevinske radnike koji punom parom dovršavaju radove na obližnjem hotelu Alhambra."
KOMENTAR: Gosti ispod Bellevuea ne odmaraju se u HLADOVINI STOLJETNIH BOROVA jer tih stoljetnih borova VIŠE NEMA! A da se ne obaziru na obližnje gradilište, nisam baš tako siguran.
■ NOVINAR: „Zgrada koja je uz more podignuta još u doba Austro-Ugarske Monarhije uskoro će primiti goste kao najluksuzniji lošinjski hotel..."
KOMENTAR: To NIJE TA ZGRADA (stara austro-ugarska Alhambra), već nova novcata podignuta 2015. Novinar nema pojma da je originalna Alhambra srušena do temelja ove zime.
■ NOVINAR: „Oko šest milijuna eura Jadranka je potrošila na uređenje plaže i šetnice uz more u uvali Čikat, a još toliko u Vilu Hortenziju, koja će do početka glavne sezone također zablistati punim sjajem kako bi svojim komforom zadovoljila goste koji samo za sebe žele vilu s nekoliko soba i apartmana uz kraljevsku poslugu."
KOMENTAR: Izgleda da je svim novinarima najvažnije koliko eura (a platežno sredstvo u Hrvatskoj je još uvijek – kuna) Jadranka potrošila... to postaje već degutantno. A gosti koji žele Hortensiju samo za sebe i kraljevsku poslugu nikako se ne uklapaju u tzv. „destinaciju Mali Lošinj". Ako i dođu, bolje im je da niti iz znatiželje ne svrate u grad, da se ne šokiraju izgledom i ponudom.
■ NOVINAR: „Od 2008. do danas u obnovu svojih hotela, koji su s dvije i tri zvjezdice podignuti na razinu četiri i pet, ta je tvrtka investirala više od sto milijuna eura."
KOMENTAR: Zar je Alhambra imala samo dvije zvjezdice? Prvi put čujem. PONOVO spominju milijune eura... može li se negdje provjeriti točan iznos? I uplaćeni porez?
■ NOVINAR: „A barem još toliko planiraju izdvojiti kako bi zaokružili ambiciozni investicijski ciklus i pa bi Lošinj trebao dobiti i novi aerodrom, golf terene, još barem jedan hotel... I tako postati jedna od najprestižnijih destinacija, ne samo na Jadranu nego na cijelom Mediteranu."
KOMENTAR: Još BAREM JEDAN hotel (a moguće i više?)? Gdje? Kakav? Koliko velik? U prostornim planovima se ne spominju nikakvi novi hoteli. I da će Lošinj postati najprestižnija destinacija na cijelom Mediteranu? Gospodin je bio u svim prestižnim mediteranskim destinacijama pa može to tvrditi? A i da je bio, prestiž je pitanje trenutka. Danas si „in", a sutra si „out". I to nema puno veze sa željama lokalnih hotelijeraca, već s trendovima čije stvaranje je puno suptilnije od fotošopirane reklamne fotografije i očito naručenih tekstova.
■ NOVINAR: „Gradonačelnik Malog Lošinja Gari Cappelli, koji je na toj funkciji u svom rodnom gradu od 2005. godine, pamti kako je 1967. otvoren hotel Bellevue u kojem je njegov otac Stelio bio direktor."
KOMENTAR: Gospodin gradonačelnik je rođen 1960., što znači da je u vrijeme otvaranja Bellevuea imao 7 godina. Čisto sumnjam da je kao klinac pratio društvena događanja, bez obzira što mu je otac bio direktor (prvi put čujem za to).
■ CAPPELLI: „Svjetska turistička organizacija nas je ove godina nagradila za održivi razvoj", ističe Cappelli koji u potpunosti podržava stav predsjednika Uprave "Jadranke" Šolića da je za daljnji razvoj otoka nužan novi aerodrom. Mnogim gostima dubljega džepa ne da se satima putovati do Malog Lošinja trajektima, katamaranima ili zavojitim otočnim cestama koje vode preko Krka i Cresa."
KOMENTAR: Znaju li oni iz WTO (Svjetske turističke organizacije) što se danas događa s destinacijom koju su nagradili za „održivi razvoj"? I aerodrom će se proširiti ne zbog „održivog razvoja", već zbog „gostiju dubljeg džepa". Nama i našim gostima „ne tako dubokog džepa" preostaje satima putovati „trajektima, katamaranima ili zavojitim otočnim cestama", kako lijepo precizira naš gradonačelnik.
■ NOVINAR: „HDZ-ovac Cappelli bijesan je na Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) koji oteže s rješavanjem prepreka skrivenih u činjenici da je dio zemljišta, na kojem bi se trebala graditi nova pista duga 1800 metara, u državnom vlasništvu. Iako je Vlada još prošle godine lošinjski aerodrom proglasila strateškim projektom, nikako da gradu prepusti svoje zemljište zbog zamršenih zakona."
KOMENTAR: Zašto bi HDZ-ovac (kakve veze stranačka pripadnost ima s temom članka?) Cappelli ili bilo tko drugi trebao biti bijesan na činjenicu da je neko zemljište državno? I zašto bi država trebala neko zemljište prepuštati gradu, kao da ga sama ne može direktno prodati investitoru ili upisati kao udio u vlasništvu budućeg proširenog aerodroma? Proglašenje proširenja lošinjskog aerodroma strateškim projektom ne znači da se time automatski državno zemljište pretvara u gradsko.
■ NOVINAR: „Cappelli naglašava kako unatoč dizanja kategorije mnogih hotela na najvišu razinu, njegov grad ne odustaje ni od svojih vjernih gostiju koji sebi taj luksuz ne mogu priuštiti. I dalje ima dosta manjih hotela s tri zvjezdice kao i soba i apartmana u privatnom smještaju, ali i nekoliko kampova."
KOMENTAR: Koji su to manji hoteli s tri zvjezdice u Malom Lošinju? Ja se ne mogu sjetiti ni jednog jedinog! Hotel Apoksiomen, koji radi samo tri ljetna mjeseca, ima 4 zvjezdice, Mare mare suites mislim da također ima 4 zvjezdice, Villa Margarita već dulje je zatvorena,više ne radi ni Villa Deis... A oni koji preferiraju hotelski smještaj sigurno neće ići u privatni smještaj, a još manje u kampove, jer tu dolazi sasvim drugačija klijentela. Gradonačelnik, kao vlasnik turističke agencije koja posluje već više od 20 godina, to bi trebao jako dobro znati.
■ ŠOLIĆ:„Osim aerodroma u planu je i gradnja marine s 200-tinjak vezove na lokaciji Velopin nedaleko od Čikata za koju "Jadranka" već ima lokacijsku dozvolu i s nestrpljenjem očekuje raspisivanje natječaja za dodjelu koncesije za pomorsko dobro."
KOMENTAR: Zar se lokacijska dozvola može dobiti prije no što je nešto u došlo u vlasništvo ili najam onoga tko tu dozvolu traži? Velopin je još uvijek u vlasništvu MORH-a, tj. države, a natječaj za koncesiju raspisuje županija. Ima tu još puno administracije za riješiti... Odakle im brojka od 200 vezova? Zar nije marina na Velopinu trebala biti samo za mega-jahte, a njih ne stane toliko na tom području? Na toliko vezova će doći i puno gradnje na samoj obali – od hotela, restorana, barova do servisa i dr., što znači još rušenja borova, betonizacije, kanalizacije... A s druge strane lošinjske vale predviđaju veći dio brodogradilišta pretvoriti u marinu, što uz postojeću neformalnu „marinu" u dnu vale, kojom trži Lučka kapetanija, praktički čitav lošinjski zaljev pretvara u jednu veliku marinu, na štetu prostora za brodske i hidroavionske linije, izletničke brodove, ribarice i barke. Ugušit će nam svakodnevni život tolikim vezovima.
■ ŠOLIĆ: „No ključni projekt za produženje sezone je gradnja golf terana na Mataldi na otoku Cresu. Vlasnik zemljišta površine 360 hektara je, govori Šolić, Crkva koja ga je pristala iznajmiti na sto godina."
KOMENTAR: Matalda ima čak 360 ha! Pa to je veće područje od čitave šume Čikat! Crkva ga je iznajmila na 50 + 50 godina, ali ona ne određuje namjenu zemljišta. Ono je još uvijek poljoprivredno zemljište i tek ga treba prenamijeniti u građevinsko, o čemu odlučuje županija kroz svoj prostorni plan, naravno, ako joj država to odobri.
■ ŠOLIĆ: "Trenutačno se izrađuje ekološka studija da bismo do ljeta imali svu stručnu podlogu i da se u jesen krene u izmjene županijskog prostornog plana. Vrijednost projekta je oko 150 milijuna eura. Vrhunski hoteli imaju smisla samo ako imamo i aerodrom i golf igralište."
KOMENTAR: Sve je rečeno! Izrađuju se ekološke studije koje će sigurno biti takve da će rezultati biti pozitivni za izgradnju golfa, a promjena županijskog prostornog plana je tek formalnost., jer radi se o 150 milijuna eura (ne kuna)! Inače, gosti zaista vrhunskih hotela dolaze svojim privatnim avionima za koje bi i ovakav mali aerodrom bio ok (naravno, s pristojnom aerodromskom zgradom), a među njima ima malo ili nimalo golfera. Golf furaju uglavnom oni koji žele ostaviti dojam na poslovne partnere, nešto kao „tenis za još bogatije nove bogataše" (ili one koji bi to htjeli biti).
■ NOVINAR: „Dodaje (Šolić) kako je Županija prošle godine renovirala Lječilište Veli Lošinj, a "Jadranka" – čiji se hotel Punta nalazi u neposrednoj blizini – želi dodatno uložiti u tu ustanovu kako bi pružala usluge i njihovim gostima iz cijeloga svijeta s ciljem da otok postane značajno središte zdravstvenog turizma."
KOMENTAR: Ima li ovo veze s najavljenom gradnjom „manjih" apartmanskih kuća u park-šumi Podjavori i kapacitetom od 1000 pacijenata dnevno (ne, nije prvoaprilska šala – tako je pisalo u Novom listu prošle godine) u Lječilištu?
■ NOVINAR: „Zamjenica gradonačelnika Ana Kučić ističe kako Grad Mali Lošinj i Ministarstvo kulture u uređenje muzeja ulažu 20 milijuna kuna. Apoksiomen će biti dodatni mamac gradu koji godišnje ima čak 250 raznih kulturnih, zabavnih i sportskih manifestacija što je zavidna brojka s obzirom na to da cijeli otok ima 8300 stanovnika, a zajedno s Cresom oko 14.000."
KOMENTAR: Zamjenica gradonačelnika malo se zaigrala brojkama – prema popisu stanovništva iz 2011. Grad Mali Lošinj (ne otok) imao je 8116 stanovnika, a Grad Cres (ne otok) 2879 stanovnika, što zajedno čini nepunih 11.000 stanovnika. Gdje li je našla onih dodatnih 3000?
Kad smo kod demografije – u zadnjih 20 godina Grad Mali Lošinj je ostao bez okruglo 700 stanovnika! Sam Mali Lošinj najveći je gubitnik: 1991. imao je 6566 stanovnika, 2001. 6296 stanovnika (270 manje no 10 godina ranije, no bio je rat...) i 2011. 6091 stanovnika (još 205 manje, a rat odavno završio) ili sažeto: Mali Lošinj je u 20 godina izgubio 475 stanovnika!
■ NOVINAR: „Dogradonačelni ca tvrdi kako je kvalitetan turizam podigao ekonomiju otoka pa se mladi Lošinjani ne moraju brinuti za posao."
KOMENTAR: Dogradonačelnica i koja ne zna niti koliko trenutno živi stanovnika na njenim otocima teško da se može vjerovati, a posebno kada TVRDI (na temelju kojih argumenata?) kako je kvalitetan turizam (već?) podignuo ekonomiju otoka... a po svim pokazateljima mladi nam se i dalje ubrzano iseljavaju (http://www.volim-losinj.org/razno/1978-djece-i-mladih-manje)
A sada idem hibernirati, vruće je i kasno. Tko je imao živaca ovo pročitati do kraja – laka mu noć! Mrak je odavno pao na ovaj naš lijepi otok.
Komentari:
PARK-ŠUMA je prirodna ili sađena šuma, veće bioraznolikosti i/ili krajobrazne vrijednosti, a koja je namijenjena i odmoru i rekreaciji. U park-šumi su dopušteni samo oni zahvati i radnje čija je svrha njezino održavanje ili uređenje.
dnevnik.hr/.../...
Upravo tako, dobro pitanje! Neka im sad dovuku te BOGATUNE, koji će puniti te super-luksuzne hotele od 5+ zvjezdica! Nas vjerne dugogodišnje goste i prijatelje Lošinja su USPJELI OTJERATI I IZGUBITI, pa sad nek si nađu tih 6.000+2.400 bogatuna koji si mogu plaćati minimalno preko 1.500 kn (200 EUR!) PO OSOBI NA DAN noćenje s doručkom, za najlošiju sobu prema atriju!
Znači li to da je peta turistička kompanija u zemlji do sada bila vrlo neozbiljna firma?