Iz šešira opsjenarke na čelu ovog Grada svako malo ispadaju vijesti o raznoraznim nagradama i visokim mjestima na listama atraktivnih destinacija te bombastične najave o ulasku u uži izbor za najbolje, najljepše, najodrživije i uopće najatraktivnije mjesto u Svemiru, na Zemlji, u Europi, na Mediteranu ili u Hrvatskoj. Mahom su to sumnjive i nebitne nagrade i priznanja koje dodjeljuju privatni poduzetnici, blogeri, influenseri i udruge koji za tu uslugu ostvaruju profit ili besplatno noće, putuju i jedu. Tako je i ovih dana građane Lošinja sklone nasjedanju na obmanu da žive u dobro organiziranoj i vođenoj lokalnoj zajednici obradovala, a one koji ne podliježu manipulaciji nasmijala vijest na službenoj gradskoj stranici i FB profilu gradonačelnice da je Grad Mali Lošinj ušao u završnicu izbora za najbolji Grad u kategoriji gospodarstvo u izboru za najbolji Grad. ⮞
Prigoda za hvalisanje, u nedostatku ozbiljnih nagrada, više nije sama dodjela nagrade, sada je to već i sama mogućnost da se nagradu možda može i dobiti. No i sama mogućnost dobivanja nagrade ili kakvog izbora dovoljan je razlog za samoreklamu i samohvalu. Tako je građane Lošinja sklone nasjedanju na obmanu da žive u dobro organiziranoj i vođenoj lokalnoj zajednici obradovala, a one koji ne podliježu manipulaciji nasmijala vijest na službenoj gradskoj stranici da je Grad Mali Lošinj ušao u završnicu izbora za najbolji Grad u kategoriji gospodarstvo u izboru za najbolji Grad.
Izbor za najbolje Gradove zajednički organiziraju portal Gradonačelnik.hr, Jutarnji list i agencija Ipsos. Portal Gradonačelnik.hr je u vlasništvu privatne tvrtke koja svoje postojanje može zahvaliti potrebi gradonačelnika da ih se hvali i da ih se bez i najblaže kritike predstavlja javnosti. Promućurni vlasnik portala je pronašao izdašnu tržišnu nišu, gradonačelnike spremne da javna sredstva troše na osobnu promociju pričama kako nešto rade i kao sposobni i radišni to rade dobro. Što su objektivno lošiji i nesposobniji to veću potrebu imaju za hvaljenjem i dobivanjem nagrada i priznanja, te su to bolje mušterije. A potrebu za „peglanjem" posljedica nerada i nesposobnosti javnim glorificiranjem i veličanjem vješto koriste stručnjaci za marketing, ispitivanje tržišta i nakladnici. Zorni primjer toga je i ovaj smiješni, ali marketinški moćni izbor za naj Grad. No na web stranicama organizatora ovog razvikanog izbora nema javno objavljenih kriterija za izbor najboljeg grada u pojedinoj kategoriji, a nema ni javno objavljenih imena članova žirija. Kriteriji, pokazatelji i metodologija za vrednovanje nisu javno objavljeni. Tek se na portalu Gradonačelnik.hr, pozivajući se na „autore istraživanja s portala Gradonačelnik.hr" navodi kako se za svaki od pokazatelja izračunava indeks prema metodologiji koja je detaljno objašnjena u Uredbi o indeksu razvijenosti Vlade RH. No portal Gradonačelnik.hr koji se poziva na „autore istraživanja s portala Gradonačelnik.hr" u vlasništvu je privatne firme koja ima zaposlenog jednog (brojem 1) djelatnika, pa se postavlja pitanje koliko onda može biti autora istraživanja s portala Gradončelnik.hr?
Tvrdnja da se za svaki od pokazatelja izračunava indeks prema metodologiji detaljno objašnjenoj u Uredbi o indeksu razvijenosti Vlade RH zvuči vrlo stručno i autoritativno, ali - ona je lažna. Samo za kategoriju najboljih gradova po kvaliteti života ima 26 kriterija, a kategorija ima ukupno tri. Uredba na koju se pozivaju autori istraživanja s portala određuje metodologiju za samo šest kategorija pa je tvrdnja da se svaki od pokazatelja/kriterija izračunava prema Uredbi svakako lažna. A ta tvrdnja nije istinita ni za tih šest kriterija iz Uredbe na koju se organizatori pozivaju.
Izračunom po glavi
Tako je jedan od kriterija kojima se razmeće gradonačelnica, a radi kojeg Grad Mali Lošinj samo što nije dobio nagradu za najbolji grad u kategoriji gospodarstva je stopa nezaposlenosti. Stopa nezaposlenosti izračunata je per capita (po glavi stanovnika) i iznosi navodno 2,1%. Ovaj kriterij, odnosno izračun, pokazuje koliko je to ozbiljna nagrada. On jasno govori o kvaliteti i ozbljnosti ovoga izbora, ali i sposobnosti ove gradske uprave koja se spremno hvali izačunatom nezaposlenosti per capita (po glavi jednog građanina) od 2,1%.
Kako čitati taj podatak? Znači li to da je u Gradu Malom Lošinju na jednog stanovnika nezaposleno jedno stopalo? Bilo bi dobro kad bi nam gradonačelnica objasnila kakva je to nezaposlenost od 2,1% per capita s obzirom na činjenicu da nitko na svijetu ne računa nezaposlenost per capita.
Autoriteti s portala Gradonačelnik.hr, po svoj prilici stručni koliko i stručnjaci u lošinjskoj gradskoj upravi, pa i sama gradonačelnica, magistra ekonomije, prilikom izračuna pokazatelja nezaposlenosti per capita pozivaju na Uredbu o indeksu razvijenosti Vlade RH (NN 131/2017) u kojoj metodologije za izračun nezaposlenost per capita – nema. Uredba, zdrav razum i već samo prosječno poznavanje statistike govore da se nezaposlenost ne računa po glavi. Uredba, na koju se pozivaju organizatori natjecanja govori da se postotak nezaposlenosti izračunava kao omjer broja nezaposlenih i zbroja svih zaposlenih te nezaposlenih osoba na području pojedine jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave. Nezaposlenost se računa kao postotak, udio, nezaposlenih u radno aktivnom stanovništvu (stanovništvu od 16-65 godina), dakle ne po glavi kako to računaju „autori istraživanja s portala Gradonačelnik.hr". Irelevantan je podatak o nezaposlenima u populaciji su ubrojanom bebama, vrtićkom djecom, umirovljenicima ... Možda zato nitko na svijetu, osim autora istraživanja s poduzetnog portala Gradonačelnik.hr i hvalisavih gradonačelnika i gradonačelnica ne računa nezaposlenost per capita.
No zanimljivo je da je gradonačelnica izostavila, previdjela ili prešutjela činjenicu da je Grad Mali Lošinj ušao i među pet najboljih malih gradova u kategoriji kvalitete života. O tome nije rekla niti riječi.
Dokazana briga za gospodarstvo – zabrana rada i odbijanje pružanja pomoći gospodarstvu
Prema portalu Gradonačelnik.hr:
„... aduti Malog Lošinja u Primorsko-goranskoj županiji u pokušaju da se domogne naslova najboljeg malog grada u gospodarstvu su osam mjera za poticanje poduzetništva, olakšice gospodarstvenicima za vrijeme pandemije te ulaganja u poljoprivrednu i turističku infrastrukturu na području grada. Prvi set mjera za olakšice poduzetnicima za vrijeme pandemije vrijedan 15 milijuna uključivao je, među ostalim, zaustavljanje prisilnih mjera naplate, oslobađanje plaćanja dječjeg vrtića, besplatan parking prvih nekoliko mjeseci."
Autorima istraživanja s portala ili žiriju promakla je ili im je nebitna činjenica da su u prvom setu mjera kojima se gradonačelnica hvališe, iako drugoga seta nije bilo niti će ga biti, zapravo mjere koje su određene odlukama Vlade RH i Zakonom o obveznim odnosima. Grad Mali Lošinj se tim mjerama odrekao onoga čega se morao odreći – spomeničke rente i komunalne naknade prema odlukama Vlade odnosno Sabora RH te se odrekao naplaćivanja prihoda od najmova koje nije ni mogao naplatiti zbog odredbi Zakona o obveznim odnosima. Taj paket stvarno nije vrijedio ni trećinu deklarirane vrijednosti paketa kojim se hvali gradonačelnica. Dakle, to je još jedna od javnih obmana na kojima se manje više temelji PR strategija ove vlasti – neumjereno plasiranje fake newsa.
Koliko Grad Mali Lošinj stvarno zaslužuje nagradu za najbolji grad u kategoriji gospodarstvo pokazuje odnos gradonačelnice i njenih 11 vijećnika prema prijedlozima mjera pomoći gospodarstu koje je nezavisna lista Dubravka Devičića predložilo Gradskom vijeću. Umjesto predloženog drugog seta mjera olakšica gospodarstvu u vrijeme pandemije gradonačelnica je u napadu histerije predloženi paket mjera s gnušanjem odbila te Gradskom vijeću zabranila da uopće raspravlja o njima. A koliko razumije i drži do gospodarstva najbolje govori činjenica da je tom istom gospodarstvu, odnosno dobrom dijelu lokalnog gospodarstva, u napadu panike, 16. ožujka 2020. protuustavno i protuzakonito zabranila rad u vrijeme kad je bilo manje od 10 ukupno zaraženih u Hrvatskoj. Naravno za to vrijeme, tri dana za koje je tada samovoljno zabranila rad, nije joj palo napamet preuzeti odgovornost i nadoknadila štetu koju je prouzročila gradskom gospodarstvu.
Zbog takvog odnosa prema gospodarstvu ulazak Grada Malog Lošinja u najuži izbor najboljih Gradova za gospodarstvo djeluje kao neslana šala, sarkazam ili ruganje. No budući da se radi o neozbiljnoj nagradi treba se samo nasmijati i konstatirati da je Grad Mali Lošinj prema kriteriju nezasluženih, mahom kupljenih nagrada po glavi gradonačelnika ipak među najboljim gradovima u Hrvatskoj.
Komentari:
Ne ulazeći u dublju analizu urednikove demagogije istaknut ću samo protivrječnost izjave Gradonačelnik.h r će uvijek biti na strani lokalne samouprave i u svom radu će nastojati prikazati njezino pravo lice. s izjavom Umjesto negativne, biramo pozitivnu selekciju i da objavljuju samo pozitivne priče. Pravo lice lokalne samouprave se ne prikazuje pričanjem samo pozitivnih priča. Jer kako piše na portalu, da bi bili aktivni, građani prije svega trebaju biti informirani, a pričanje samo pozitivnih priča o gradonačelnicim a dovodi do dezinformiranja .
O sebi samima na portalu kažu:
gradonacelnik.hr/o-nama/
Znači još jedna oglasna ploča sa fejk newsima koju plaćaju građani i porezni obveznici.
www.facebook.com/.../
Prije desetak dana iz gradske uprave je svim lošinskim udrugama poslana obavijest da Institut Plavi svijet planira započeti s provedbom radionica u sklopu projekta ‘Mala škola za lošinjske udruge’ koji za cilj ima jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u našoj lokalnoj zajednici.
Na prvi pogled hvale vrijedna inicijativa. Ali neki znaju za težnju vlasti da kontrolira one koji bi nju trebali kontrolirati s pravom pušu na hladno. Pa je na iste adrese Dorian Božičević, mag. theol. poslao poruku:
Pozdrav svima!
Grad Mali Lošinj provodi sustavnu politiku uništavanja udruga građana koje nisu
po njihovoj političkoj volji (poslušni), a definicija udruga građana jest da su to
ne vladine, ne političke, ... organizacije građana prema kojima politika ima obavezu,
a ne mi kao građani obvezu prema politici. Plavi svijet ste doveli do toga da je sada d.o.o., Zajednica tehničke kulture Grada Malog Lošinja će vam se kao jedina takva na otocima
ugasiti, a možda čak i Astronomsko društvo "Leo Brenner" i svaka vam čast na dobro
odrađenom poslu uništavanja onoga što građani čine za očuvanje tradicije i baštine otoka Lošinja. Mnogo vedrih i tamnih noći!
Danas je u Zagrebu održana dodjela nagrada najboljim gradovima u 2020. godini, a činjenica da smo se našli u samom vrhu najboljih kao finalisti u kategorijama gospodarstva i kvalitete života, razlog je da budemo ponosni.
Ovakvi izbori priznanje su svima nama da se razvijamo u pravom smjeru te potvrda kako zajedničkim radom i trudom možemo učiniti puno da život na našem otoku bude kvalitetan!
Također, iznimno smo ponosni i na nagradu projektu "Mala barka 2" u sklopu kojeg je obnovljen naš Loger Nerezinac.
Čestitke svim dobitnicima!!
Znači Grad Mali Lošinj je ostao bez bezvrijedne nagrade portala za poziranje gradonačelnika, ali gradonačelnica se drži pouke da je svaka reklama dobra reklama, pa se hvali i ponosi što je bio samo finalist. Samo ne znam tko su to "mi", naročito u rečenici "iznimno smo ponosni i na nagradu projektu "Mala barka 2" u sklopu kojeg je obnovljen naš Loger Nerezinac."
Iskorak. Ana. Hostesa. Loše. Užas. Ništa to ne valja ništa to ne znači. Sve je to lažno nebitno. Najgori grad. Žuta kuća. Loše. Samo par ljudi valja. Troje točnije. Neka oni vode sve."
Fora mi je kako je administrator promptnom uklonio moj upis koji je ukazao da je citirani upis vjerojatno sprdnja, kojom je netko namagarčio "pametne" komentatore. Zašto je Bubijev tekst u navodnicima? Tko su troje za koje ni manje ni više nego 100% komentatora smatra da su jedini koji valjaju na Lošinju i koji bi, citiram, trebali voditi sve? Jasno i ovaj ću upis sačuvati za poslije tako da uzalud škare cenzure. Kad se moji (obrisani) komentari još malo nakupe, dat ću ih na javni uvid.
Eto, teko toliko da se ne osjećaš posebnim i izdvojenim.
gradonacelnik.hr/.../...
Tko prvi izračuna ima sve kvalifikacije za zapošljavanje u gradskoj upravi. A ako uspije objasniti smisao tog podatka može biti i pročelnik.