Ograđivanje plaža – što god lupetao državni tajnik Bilaver – jeste oblik privatizacije plaža. A da to neće biti lako jamčit će gradonačelnici i općinski načelnici. Naravno, ovo zvuči kao loš vic. Lošinjske plaže će od privatizacije, prema Bilaveru, štititi Ana Kučić koja je podržavala privatizaciju plaža hotela Alhambra i Bellevue i kad to nije bilo ni moguće niti zakonito privatizirati. Predloženim će zakonom, ako se usvoji, Ana Kučić dopustiti privatizaciju plaža ispred svih privatnih vila i hotela njenih dobrih poslovnih partnera, no sada – ako zakon bude usvojen – na zakonit način. Bilo koji zakon koji daje Ani Kučić ovlasti koje si ni ona sama nije usudila prisvojiti loš je zakon ⮞
Od ministarstva na čijem je čelu ministar koji sam sebe opisuje kao osobu prosječnih intelektualnih sposobnosti ne treba previše očekivati. Pogotovo ne treba imati velika očekivanja ni od njegovog državnog tajnika zaduženog za more i pomorsko dobro Josipa Bilavera. Po svemu sudeći taj je još nižih intelektualnih i stručnih sposobnosti i od samog ministra. Za njegov karijerni uzlet vjerojatno je zaslužan i ulizički voajerizam koje najbolje ilustrira fotografija u opremi članka na kojoj se vidi kako uzbuđeno iz neposredne blizine nježnim pogledom promatra zagrljaj dviju sada ocvalih HDZ-ovih veličina. To mu je očito bila ključna referenca za poziciju državnog tajnika u Ministarstvu mora.
Njegovo napredovanje je primjer djelovanja tako zvanog Peterovog principa kojem ljudi napreduju do granice svoje nesposobnosti. No naš državni tajnik je napredovao daleko iznad granice svoje nesposobnosti, što bi možda prošlo neopaženo da ga nije zapalo braniti prijedlog novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama koji je izazvao uznemirenost javnosti zbog vrlo sumnjivih odredbi. Da nije tog interesa javnosti državni tajnik Bilaver se ne bi javno oglašavao, a njegova nesposobnost bi vjerojatno ostala ispod radara. Za nju bi znao samo uski krug njegovih suradnika, podređenih službenika i nesretnika koji su morali s njim komunicirati. Njegovu nesposobnost dobro su upoznali Ilovčanima koji su imali nesreću da s njim komuniciraju oko propalog projekta Mrtvaška.
Nema straha od privatizacije plaže - o tome će odlučivati gradonačelnica
Želeći umiriti javnost preplašenu mogućnosti privatizacije plaža, državni tajnik je medijima nesuvislo lupetao i time potvrdio da je strah opravdan. Treba se bojati svakog rješenja kojeg brani državni tajnik Bilaver jer javnost umiruje šaljući poruku da nema razloga za strah od privatizacije plaža iako niti jednom riječi ne opovrgava mogućnost njihove privatizacije. Naime, nije rekao da se plaže neće moći privatizirati već govori da će – navodno – privatiziranje biti otežano. A to dokazuje radosnom tvrdnjom da će jedinice lokalne samouprave imati ovlasti da kroz godišnje planove upravljanja pomorskim dobrom određuju namjenu plaža. Jasno je da tom tvrdnjom ne dokazuje kako neće biti moguća privatizacija plaža već samo da će o tome odlučivati JLS odnosno gradonačelnici koji donose planove upravljanja pomorskim dobrom.
Zaštita od privatizacije je dakle prema Bilaveru na lokalnim šerifima! Drugim riječima, državni tajnik opovrgava samoga sebe potvrđujući da je privatizacija plaža moguća, ali javnosti poručuje kako nema razloga za brigu, jer brana privatizaciji bit će prema novom zakonu - lokalni šerifi. U praksi to znači da zaštite neće biti. O statusu plaža će tako na otoku njenih djedova Lošinju i ostalim otocima oko njega odlučivati Ana Kučić! Da se smrzneš od te pomisli.
Pa tako kaže Bilaver da će Ana Kučić moći odlučivati o statusu plaža – na primjer – ispred vile Zagreb, Saborke ili plaža pred hotelima kupljenih „lovom iz Sibira" preko fonda tajnovitih ruskih oligarha . Zar to znači da neće biti privatizacije plaža?! Osim što je jeziva mogućnost da lokalni šerifi određuju namjenu plaža kroz operativne programe umjesto da se namjena plaža kao i svega pomorskog dobra određuje strateškim dokumentima odnosno prostornim planovima ta tvrdnja ili takva odredba zakona pokazuje da Bilaver pojma nema što je pomorsko dobro i ne zna što je to opće dobro. Državni tajnik u Ministarstvu mora ne zna da je pomorsko dobro u Republici Hrvatskoj po svojoj pravnoj prirodi opće dobro kako je to određeno Ustavom i Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Opće dobro ne može biti u vlasti niti jedne pravne i fizičke osobe pojedinačno već su na uporabi svih. Ustav kaže da su opće dobro zrak, vode (u rijekama, jezerima, moru) i morska obala. Kao što se ne može privatizirati zrak tako se ne može privatizirati ni pomorsko dobro, pa stoga ni plaže. Još manje o tome može odlučivati Ana Kučić svojim godišnjim planovima upravljanja pomorskim dobrom i njoj slični lokalni šerifi kako to navodi Bilaver.
Logika ne stanuje u ministarstvu
Državni tajnik Bilaver umiruje javnost da neće biti ograđivanja kupališta slaboumnom tvrdnjom da „nije svako pomorsko dobro plaža". Pogrešnost tvrdnja kako će novi zakon omogućiti privatizaciju plaža Bilaver pokušava dokazati djetinjastom izrekom da nije svako pomorsko dobro plaža. I to je istina, ali to je nebitno. Bitno je da je svaka plaža pomorsko dobro. Spoznaja državnog tajnika Bilavera da svako pomorsko dobro nije plaža mu ne pomaže u negiranju mogućnosti privatizacije plaža prema novom zakonu. Nitko nije ni tvrdio da su samo plaže pomorsko dobro već da će se plaže moći privatizirati. Teza je u javnosti da će se novim zakonom omogućiti privatizicija plaža, a ne da će se privatizirati svo pomorsko dobro. A Bilaver mogućnost privatizacije plaža negira tvrdnjom da nije svako pomorsko dobro plaža ... Moramo se zapitati ne razumije li državni tajnik materiju koju brani ili se samo pravi blesav jer uznemirenu javnost, koju brine mogućnost privatizacije plaža, umiruje tvrdnjom da nije svako pomorsko dobro plaža kao da ta tvrdnja isključuje mogućnost privatizacije plaža.
Na visokom položaju, ali za suvislost prikraćeni državni tajnik uvjerava javnost da se ni u kojem slučaju ne može govoriti da će novi zakon olakšati ograđivanje i naplatu ulaska na plažu, naprotiv. Nakon ovakve tvrdnje normalan čovjek bi očekuje da mu se navedu odredbe koje bi trebale otežati ili onemogućiti mogućnosti ograđivanja i naplatu ulaska na plažu. Ali Bilaver ih ne navodi. Naprotiv – on ne navodi niti jednu odredbu koja bi onemogućila ili otežala privatizaciju plaža već potvrđuje da će to biti ovlast izvršnog tijela. Tako javnosti podmeće priču kako će novi zakon otežati ograđivanje i naplatu ulaska na plažu, a ne da će to biti moguće. „Jer će sad jedinice lokalne samouprave biti u aktivnijem polažaju u kontekstu plaža i upravljanja plažama", melje Bilaver istu besmislicu; tvrdi da novi zakon neće olakšati ograđivanje i naplatu ulaska na plažu, već upravo obrnuto – to će biti otežano. A otežano će biti zato što će o tome odlučivati gradonačelnici i načelnici.
Koliko bi bilo mudro i životno, a koliko uopće ustavno i zakonito, davati ovlast lokalnim šerifima da po svojoj volji upravljaju korištenje općeg dobra nisu pitanja kojima se opterećuje političar koji je napredovao daleko iznad razine svoje nesposobnosti. Gradonačelnicima dati pravo da odlučuju o privatizaciji plaža je u najboljoj maniri Superhikovog životnog mota – kradi sirotinji daj bogatima.
I ministar lupeta
Ograđivanje plaža – što god o tome lupetao državni tajnik Bilaver – jeste oblik privatizacije plaža. A da to neće biti lako jamče prema superhikovskoj ideji gradonačelnici i općinski načelnici. Naravno, ovo zvuči kao loš vic. Lošinjske plaže će od privatizacije, prema Bilaveru, štiti Ana Kučić koja je podržavala privatizaciju plaže hotela Alhambra i Bellevue i kad to nije bilo ni moguće niti zakonito privatizirati. Jasno je da će takvim zakonom, ako se takav usvoji, Ana Kučić bez problema dopustiti privatizaciju plaža ispred svih privatnih vila i hotela njenih dobrih poslovnih partnera, no sada – ako zakon bude usvojen – na zakonit način. Bilo koji zakon koji daje Ani Kučić ovlasti koje si ni ona sama nije usudila prisvojiti je loš zakon. A to upravo nudi novi zakon i to potvrđuju Bilaver, ali i ministar Butković u svojim manipulatorskim izjavama i medijskim spinovima.
Primjer takvog medijskog spina je ministrova izjava da nema govora kako će ovaj zakon omogućiti bilo kakvu zloporabu na pomorskom dobru . Time pokušava umiriti zabrinutu zbog mogućnosti privatizacije plaža. Zloporaba ili zloupotreba znači neispravnu, protuzakonitu upotrebu bilo čega. Javnost se ne boji nezakonite privatizicije plaža već se boji upravo zakonite privatizacije kakvu se želi omogućiti prijedlogom novog zakona. Nije problem – dragi ministre – što će netko zlouporabiti plažu tako što će je privatizirati, problem je što će ju privatizirati bez zloporabe odnosno, što će je privatizirati na zakonit način. Ali ova izjava razotkriva i naopaki mentalni sklop ministra. Problem je što on misli da se javnost boji zloporaba na pomorskom dobru i to mu je normalno. Bilo bi bilo logično da se zloporaba na pomorskom dobru ne boji javnost, već da se boje oni koji zloupotrebljavaju pomorsko dobro.
Na žalost po ministra prosječnih intelektualnih sposobnosti i još nesposobnijeg državnog tajnika svaka plaža je pomorsko dobro, a pomorsko dobro jest opće dobro koje nije moguće privatizirati i stoga je svaka privatizacija pomorskog dobra zloporaba barem dok se ne promjeni Ustav RH. Superhikovima iz ministarstva mora treba poručiti: šapu dolje sa plaža dok ne promjenite Ustav i ne oduzmete pomorskom dobru njegovo jedino svojstvo – svojstvo općeg dobra.
Do tada, kao što ne možete privatizirati zrak koji dišemo, vodu koju pijemo ne možete privatizirati ni plaže na kojima se kupamo. Udisati zrak, piti vodu i kupati se na plaži mogu svi, a ne samo bogati. O tome gdje će se tko kupati odlučuje svatko za sebe, a ne tamo neka gradonačelnica. Žalosno je da se to treba danas, u 2022. godini nekome objašnjavati.
No jasno je da se novim zakonom o pomorskom dobru na mala vrata gura zadnji čin kriminalne pretvorbe koje je započela privatizacijom društvenih poduzeća, a koja treba završiti jednako kriminalnom privatizacijom pomorskog dobra.
Komentari:
Jedan političar davno je rekao da ćemo postati "nacija kurvi i konobara". Hrvati masovno gube pristup Jadranu ali i svim drugim atraktivnim lokacijama. Već sad stranci su kupci u preko 80% kupnji nekretnina. Prekrasna obalna mjesta postaju pustoši bez ljudi i djece, koje su u gužvi samo dva ljetna mjeseca. Ostatak velebne vile i luksuzne zgrade ne služe životu zajednice nego sablasno stoje.
...međutim, nećemo biti ni spomenuta nacija kurbi i konobara, jer oni koji sve posjeduju, uvoze i spomenutu radnu snagu, sve više.
Žalosno je to. Ali opet, za koju "javnost" bi se obala trebala čuvati, kad nestajemo?! Pogledajte oko sebe, probudite se!?!
Možda Ilovčani i spase pomorsko dobro.
Već je, eto, dvanaesti dan otkad je javnosti službeno priopćen krah projekta „Mrtvaška“, a još uvijek zaštitari angažirani po ŽLU Mali Lošinj čuvaju gradilište koje više niti formalno ne postoji. I ne samo da čuvaju, nego onemogućavaju ljudima dolazak na Ilovik, legitimiraju ljude, traže od ljudi razloge zbog kojih su odlučili putovati baš na otok Ilovik, onemogućavaju pristup vozilima muliću, zabranjuju ljudima kupanje, i, jednom riječju, provode samovlast.
Samovlast je to koja košta, košta otprilike 1.200.000,00 naših kuna, do sada…
Zamislimo samo da netko, nekakvi zaštitari (ili Ilovčani?) npr., legitimiraju ljude na nekom drugom dijelu pomorskog dobra (jer stijene u uvali Mrtvaška danas jesu „samo“ pomorsko dobro!), traže od njih razloge zbog čega su odlučili otići na kupanje baš na taj dio pomorskog dobra a ne negdje drugdje, traže obrazloženja kamo su naumili ići preko pomorskog dobra i sl. Vjerujemo da bi to izazvalo pravu buru jer se krše osnovna ljudska prava. Ali ovdje, županijske i gradske vlasti na to šute, štoviše organiziraju takvo ponašanje i maltretiranje Ilovčana, ali i drugih, svih onih koji idu u uvalu Mrtvaška ili kroz nju pokušavaju proći.
To naravno ne smeta policiji i njezinom vodstvu. Izgleda, to je država za koju su se oni borili i koju zagovaraju, to je po njima država za koju su tisuće izgubile živote, zdravlje, članove obitelji…
A da bi stvar bila paradoksalnija, tako se ponašaju i nakon što su po nalogu politike, a bez ikakvog zakonskog utemeljenja, odnosno baš protivno svim zakonima, 13. lipnja intervenirali protiv mirnih mještana otoka Ilovika, da bi samo dva dana nakon te sramotne i nezakonite intervencije bilo potpuno jasno da od projekta Mrtvaška neće biti ništa.
Dakle, samo dva dana nakon što je politika te iste ljude zloupotrijebila , a oni se dali zloupotrijebiti , ti isti ljudi i danas krše sve zakone, opet poslušno po nalogu te iste politike, i zatvaraju oči na očite nezakonitosti. Više u Mrtvaškoj nema patrola, nema nadzora da li se krši javni red i mir. Nema više svakodnevnih obilazaka policije… A zašto bi i dolazili, pa tamo su sada zaštitari koji obavljaju sve kontrole, dapače i puno više od toga…
Zaboravljaju svi da je svaka sila za vremena, da će jednom skinuti uniformu i da će bez uniforme morati svojim sugrađanima pogledati u oči… Ali to bi bio problem za one koji imaju srama i straha Božjega… Poslušnima je nažalost poslušnost bila i ostat će jedina vodilja…
Nije to jedina apsurdnost i nezakonitost.
Ni od naše brodske linije još nema ništa unatoč tome što projekt „Mrtvaška“ više ne egzistira i unatoč tome što je Mjesni odbor Ilovik zatražio vraćanje linije.
Liniju su nam, podsjećamo, ukinuli u samo jedan dan kada je Agencija za obalni linijski pomorski promet, po nalogu ministra, donijela odluku o novom plovidbenom redu. Tom je odlukom mijenjan plovidbeni red za tri brodske linije, brodsku liniju Mali Lošinj – Susak – Unije, katamaransku liniju Mali Lošinj – Rijeka, i našu, liniju 311 Ilovik – Mrtvaška.
I dok je za prve dvije linije tom odlukom doista mijenjan plovidbeni red, pod krinkom izmjene plovidbenog reda tom je odlukom ukinuta linija Ilovik – Mrtvaška. A linija je to koju je svojom odlukom, temeljem čl. 19. Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu uspostavila vlada RH. U ovom je slučaju plovidbeni red mijenjan tako da brod više ne plovi u luku Mrtvaška nego u luku Mali Lošinj, dakle osam puta duže, a linija se i dalje, naravno, zove linija 311 Ilovik – Mrtvaška, iako Mrtvašku ni putnici ni teret ne vide.
Znali su oni u Agenciji dobro da petljaju, da muljaju, da rade nezakonito i da državi nanose ogromnu štetu, da o šteti stanovništvu malog pučinskog otoka i ne govorimo.
I danas, umjesto da odmah po objavi kraja projekta vrate liniju i štetu svedu na minimum, sada opet petljaju i otežu, prebacuju vruće krumpire pokušavajući stvoriti privid da nisu oni ti koji bi trebali vratiti liniju, nego da to ovisi o nekom drugome. Čekaju da, tobože vraćanje linije, zatraži ŽLU Mali Lošinj ili Grad Mali Lošinj, ili da ovi potonji daju suglasnost na „novi“ stari plovidbeni red. Čak o tome zbore i u medijima gdje javno navode kako vraćanje linije ovisi o ŽLU Mali Lošinj i Gradu Malom Lošinju. A Županija i Grad, naravno, otežu, moraju se nekako osvetiti za krah projekta pa zašto ne bi malo otegnuli s vraćanjem linije? Lako se tuđim kunama inatiti… Koliko god to koštalo porezne obveznike, jer za stanovništvo ih ionako nije briga. Dapače…
Moraju svi nekako zamaskirati ono što su radili, moraju pred javnošću sve zamagliti i stvoriti privid poštivanja zakonskih procedura.
Ali opet griješe. Griješe po tko zna koji put. Opet podcjenjuju Ilovčane i njihovu pamet.
A mi im samo savjetujemo: odmah vratite liniju i svoj položaj učinite manje teškim!
Ne zaboravite: za sve što ste napravili, odgovarat ćete.
Sud uvijek dođe na red, ako ne u ovom sastavu vlasti, doći će u drugome. A onda, neće vas spašavati ni ministar ni vaša odanost i slijepa poslušnost bilo kojem političkom moćniku.
Iznajmljivačima je lani propala sezona, a ove godine su imali probleme zbog prilaza kući za odmor i neispravne vode pa prijete sudom ako ne dobiju odštetu.
Prigovori opozicije
Kako smo već izvještavali, Mario Franković, nestranački član (ali u koaliciji sa SDP-om) Gradskog vijeća Malog Lošinja, prozvao je gradonačelnicu Anu Kučić (HDZ) da nije pokrenula izradu urbanističkog plana uređenja Mrtvaške, da je trebala prirediti javnu tribinu na kojoj bi projekt bio predstavljen najširoj javnosti, a da je naposljetku trebala »svojim utjecajem zaštititi Ilovčane«. Ujedno, Franković je stava da projekt treba realizirati, ali tako »da bude u interesu svih otočana«.
Također opozicijski vijećnik Rudolf Ivković (HSLS) u svojem je priopćenju postavio pitanje odgovornosti za »izdavanje građevinske dozvole koja nije u skladu sa Zakonom«, zatim tko će urediti na početku radova raskopan prilaz starom pristaništu da bi se u pogon vratila linija Ilovik-Mrtvaška , te hoće li naposljetku biti izgrađena nova cesta od Malog Lošinja prema Mrtvaškoj. Ujedno postavlja pitanje koliko je novca potrošeno na zaštitarske službe dežurne na licu mjesta.
Nezadovoljni iznajmljivač
Osim Ilovčana, zainteresirana strana je i obitelj Bonić iz Velog Lošinja, koja u neposrednoj blizini uvale Mrtvaška iznajmljuje kuću za odmor.
Toni Bonić požalio se da mu je lani zbog početka radova propala turistička sezona, a ove godine odvija se uz probleme – vodovodna cijev izložena je suncu i zbog toga ne preporuča svojim gostima pijenje te vode, a prilaz kući je preko kamenjara, pošto je raniji betonski prilazni put raskopan pri radovima.
Kako kaže, očekuje da mu se netko iz Županije, odnosno Županijske lučke uprave javi i predloži obeštećenje, kako slučaj ne bi dospio na sud.
Županijska lučka uprava Mali Lošinj izvijestila je da će sa sanacijom raskopane Mrtvaške krenuti kada krug gradilišta napusti, odnosno sve svoje stvari odnese, izvođač radova s kojim je raskinut ugovor.
Povratak brodske linije neizvjestan
Nezadovoljstvo stanovnika Ilovika ponajprije je izazvalo (privremeno) ukidanje brodske linije Ilovik-Mrtvaška , za njih najbržeg puta prema lokalnom i regionalnom središtu. Posljednjih mjeseci, naime, brod plovi iz Ilovika prema Malom Lošinju, što je mnogo dulje, a za nepovoljnoga vremena prema Velom Lošinju.
No, još uvijek je neizvjesno hoće li, i kada, biti ponovo uspostavljena brodska linija od Ilovika do Mrtvaške, što je u nadležnosti Agencije za obalni linijski pomorski promet. U Mjesnom odboru Ilovika kažu da su takav zahtjev uputili Agenciji netom po odluci Županijske lučke uprave o obustavljanju radova
novilist.hr/.../...
Hrvatsko pomorsko dobro i zlo
Kako se čini, Hrvatska priprema zakone po kojima obala više neće biti zajednička imovina svih građana. Tvrdi se kako takve "privatizacije" neće biti, ali je sigurno da će tu biti još burne rasprave.
...
Brojni su primjeri lokalnih afera s burnim reakcijama na uzurpiranje te vrste zajedničke imovine.
Tako je barem dosad bilo, a ne znači da će i ostati. U javnost je procurilo nešto detalja o novom Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama. Više je upućenih i zainteresiranih reagiralo veoma kritički na taj zakon. Prema onome što se zasad doznalo, Hrvatskoj prijete dva legislativna momenta. Prvo, moglo bi se odlučiti da lokalne vlasti brže i lakše odobravaju privatne koncesije radi komercijalizira nja obale. Drugo, predviđa se mogućnost izvlaštenja vlasnika parcele uz pomorsko dobro na koje baca oko neki poduzetnik...
...
Obala za strikane i netjake
Državna je strana brže-bolje odgovorila, na javno iznesene prigovore, da to ipak nije tako. Ministar Oleg Butković naglasio je da „nikome normalnom ne bi palo na pamet“ da građanima onemogući pristup moru. No u praksi bi se moglo dogoditi da jednom, kad ta briga padne na lokalne političare, proradi novo žarište klijentelizma. Državna razina ne bi se smatrala krivom, premda ustvari ona omogućuje taj zaokret. Što se pak tiče izvlaštenja s posjeda, ranije je ono bilo omogućeno za golfere i graditelje zelenih elektrana.
Investitori u golf-terene ili vjetroelektrane , primjerice, u različitim su momentima imali to ekskluzivno pravo. Ako im se prohtje zemljište nekoga tko ne želi prodavati svoju zemlju, tu je država da ga potjera bez daljnjeg objašnjenja. Uz financijsku naknadu, naravno, ali bez mogućnosti izbora. Naknadno je to pravo za golfere ukinuto, nakon brojnih protestnih akcija. No duh je već bio pušten iz boce pa se prijetnja vraća s drugih ulagačkih pozicija, a jednako zlokobna. Potencijalni razmjeri joj se vide i po primjerima Italije ili Grčke.
Cijeli članak vrijedi pročitati da znate šta vas čeka:
www.dw.com/.../a-62922190