Svrha besmislenog pridruživanja besmislenoj inicijativi za zaustavljanje bespravne gradnje nije borba protiv bespravne gradnje već političko parazitiranje na bepravnoj gradnji. Da je gradonačelnici zaista problem bespravna gradnja ona bi ju spriječila ili zaustavila, a ne bi ju poticala ni omogućavala ili, u najboljem slučaju, ne bi ju godinama ignorirala. Jer gradonačelnica već ima dovoljno alata za borbu protiv bespravne gradnje i za to joj ne treba bilo kakva tuđa inicijativa i aplikacija ⮞
Što će nam institucije kad imamo inicijativu i aplikaciju
Politiku bezsadržajne pojavnosti gradonačelnica Malog Lošinja je razvila do savršenstva. To pokazuje svakim danom i svakim svojim postupkom pa je tako prije nekoliko dana održala tiskovnu konferenciju, a danas o tome čitamo i u plaćenom otočnom prilogu Novog lista; o velikom koraku naprijed u borbi protiv bespravne gradnje. Taj veliki korak naprijed je priključivanje Inicijativi za zaustavljanje bespravne gradnje okupljenje oko stranice bespravnagradnja.hr koju su pokrenuli IDS-ovi gradovi ...". Pompoznu tiskovnu konferenciju za objavu besmislenog priključenja inicijativi može prirediti samo netko tko želi stvoriti privid o sebi kao borcu protiv bespravne gradnje. U naravi nije se dogodilo ništa osim što je na mrežnoj stranici bespravnagradnja.hr na poveznici gdje se navode članovi inicijative dodan i grb Grada Malog Lošinja.
Grad Mali Lošinj se dakle pridružio jednoj internetskoj stranici i jednoj aplikaciji!
Sadržaj stranice ja pravno dvojben, a aplikacija je u osnovi besmislena. Zašto je stranica pravno dvojbena? Zato jer se na stranici objavljuju lokacije i fotografije navodno bespravnih objekata, a da pri tome nije jasno tko je i temeljem kojeg postupka i kojih podataka utvrdio da se zaista radi o bespravno sagrađenom objektu. Teško da je Inicijativa ta koja je ovlaštena utvrđivati koji je objekt bespravan
A zašto je aplikacija besmislena? Besmislena je jer se sumnja na bespravnu gradnju podnosi nekakvoj inicijativi odnosno – nikome. Svrha prijave nije provođenje postupaka kojom bi se utvrđivala bespravna gradnja već je svrha anonimno denunciranje te podlo demagoško i političko parazitiranje nesposobnih i netalentiranih lokalnih političara na ozbiljnom društvenom problemu.
Najsmiješnije je pri tom to što se nakon „uspješne" prijave bespravne gradnje anonimnog prijavitelja obaviještava da će prijavu zaprimiti komunalni redar odabrane općine ili grada i državni inspektorat, a kopija prijave će biti sačuvana u bazi podataka. Dakle, prijavu bespravne gradnje na području Grada Malog Lošinja zaprimit će malološinjski komunalni redari! Tolika pompa za stranicu i aplikaciju kojom se upućuje građane da anonimno prijavljuju bespravnu gradnju neslužbenim kanalima umjesto da se ohrabri građane da prijavu predaju u gradsku pisarnicu ili Državnom inspektoratu.
Svrha besmislenog pridruživanja besmislenoj inicijativi nije naravno borba protiv bespravne gradnje već političko parazitiranje na bepravnoj gradnji. Da je gradonačelnici zaista problem bespravna gradnja ona bi ju spriječila ili zaustavila, a ne bi ju poticala ni omogućavala ili u najboljem slučaju ne bi ju godinama ignorirala.
Na području Kurila – Liski se navodno nalazi više od 500 bespravnih objekata. Bilo bi dobro kad bi gradonačelnica odgovorila na pitanje koliko je od tih više od 500 objekata sagrađeno na zemljištu u vlasništvu Grada Malog Lošinja. Dobar dio bespravnih objekata je izgrađen na gradskom poljoprivrednom ili državnom poljoprivrednom zemljišu koje je u zakup dao Grad. Nažalost, u velikoj mjeri su ta zemljišta davana u zakup voljom gradonačelnice a ne putem obaveznog javnog natječaja. Dakle dio bespravne gradnje može se lako rješiti raskidanjem ugovora o zakupu i uklanjanjem bespravno izgrađenog. Veliki dio bespravne gradnje se odnosi na postavljanje kontejnera, mobil-homova, manjih kućica, roštilja, zatvaranja nerazvrstanih cesta. Sve to je upravo u nadležnosti komunalnih redara. Komunalni redari imaju zakonske ovlasti donositi rješenja o uklanjanju bespravnih objekata i nadležni su ih izvršavati.
Grad ima komunalne redare. Na čelu grada je gradonačelnica. Logičan zaključak je da gradonačelnica već ima dovoljno alata za borbu protiv bespravne gradnje i da joj za to ne treba bilo kakva aplikacija. Ima mogućnost raskida ugovora o zakupu, ima komunalne redare koji mogu donositi rješenja o rušenju, no gradonačlenica se protiv bespravne gradnje bori pridruživanjem besmislenoj inicijativi i infantilnom aplikacijom za denunciranje.
Na otoku njenih djedova i njen tata je bespravni graditelj
Koliko je apusurdna gradonačelničina borba protiv bespravne gradnje na »otoku njenih djedova« pokazuje i prijava autora ovog teksta na stranici bespravanagradnja.hr – podnesena samo probe radi o funkcioniranju stranice. Prijavljena je bespravna gradnju na k.č. 4969, 4975, 4959/1 sve k.o. Mali Lošinj. Radi se o bespravnom objektu kojeg je na svom masliniku ali i na masliniku u vlasništvu Republike Hrvatske i Grada Malog Lošinja sagradio otac same gradonačelnice. Da joj je stvarno stalo do bespravne gradnje zasigurno bi riješila barem ovaj slučaj bespravne gradnje. Ali nije. Radila je upravo obrnuto, štitila je i poticala obiteljsku „investiciju". Ne da nije poslala komunalne redare da ureduju, nego je i bez natječaja dala u zakup svom ocu maslinik na kojem se nalazi dio bespravno izgrađenog objekta. Zbog toga se ovaj medijski cirkus s pridruživanjem nekakvoj inicijativi treba gledati samo kao još jedan običan dan u uredu gradonačelnice.
Dan u kome će se nerad prikazati kao rad, dan u kome će forma sakriti nedostatak sadržaja. Ona kojoj borba protiv bespravne gradnje nije ni u peti pokušava se prikazati kao neumorni borac protiv bespravne gradnje. Ona koja nije poduzela niti jedan korak protiv bespravne gradnje, koju u stvari aktivno potiče, naslovom članka u Novom Listu se hvali da je poduzela još jedan korak protiv nelegalne gradnje! Ako je pridruživanjem Inicijativi poduzela ipak prvi korak to je korak u krivom smjeru. Pravi korak bi bio nalog komunalnim redarima da rade svoj posao.
Komentari:
Pogotovo što više ni sam ne zna tko je s kime povezan, kod koga smije doći kad ih je više kod kojih ne smije.
I komunalni redari trebaju živjeti sa svojim susjedima i pogledati ljudima u oči ako od njih traže dozvole dok u isto vrijeme miljenicima vlasti ne treba ništa.
Smije li redar pitati najbližu suradnicu gradonačelnice zašto njena šefica paradira s bespravnim graditeljem i poreznim prevarantom koji je prijetio vatrenim oružjem njenom mužu i zbog toga bio priveden?
Smije li taj komunalni redar zabraniti daljnje radove na vili tog velikog domoljuba kod kojeg su glavni gosti ljudi koji imaju ogromnu moć na svim razinama?
Ne budite smiješni, pustite komunalne redare na miru, oni su zadnji koji su odgovorni za ovakav kaos u gradu za nas.
Pravila vrijede samo za stoku sitnog zuba, za elitu su pravila zato da se krše.
Izjaviš neku glupost, priključiš se nekoj bezveznoj inicijativi, slikaš se u joga položaju na lažnom logeru, platiš objavu u novinama i sljedeći izbori su dobiveni.
google.com/.../...
google.com/.../...
ali je za to zaslužan Fućić ili Almedina koja je sve to potpisala i koja za sve mora pitati ili po direktivi mora potpisati naredbom Fućića.
Gradonačelnice, što se čeka? Tko vodi ovaj grad? Jel opet oporba kriva za nerad u gradskoj upravi?
Zastupnik IDS-a je to komentirao "Otvorili smo temu bespravne gradnje prije šest godina, čekali smo Vladu da ponudi rješenje, dočekali ga nismo, broj građevinskih inspektora smanjio se za 30 posto, pokušali smo ponuditi rješenje da lokalna samouprava preuzima dio odgovornosti i komunalni redari bi zaustavili gradnju do dolaska inspektora. Vi to niste prihvatili, slušate samo mišljenje Vlade. Isključivost će i vas isključiti, HDZ-ovci, pali ste na ispitu, nema popravnog.”
Na ispitu je pala i bivša simpatizerka HDZ-a. A upisala se u HDZ zato što je takav. Ali na ispitu dvoličnosti i demagogije je prošla.