Gradonačelnici Malog Lošinja se treba priznati da je u nečemu ipak dosljedna; dosljedna je u nedosljednosti. Godinama je zanemarivala problem zagađenja okoliša, a na spominjanje te teme histerizirala je i one koji bi se usudili o tome je pitati diskvalificirala bi već legendarnim protivpitanjem „a zašto baš sad?" ne dajući nikakav suvisli odgovor. No pritisnuta što zahtjevima građana što zakonskim obvezama reda radi je dala izraditi jedno prilično površno ispitivanje čije rezultate je tajila ⮞
Ni pod koju cijenu ga nije željela javno objaviti, pa ni na izričito traženje gradskih vijećnika. Ali kad je tu temu osvijetlio nacionalno relevantni portal Telegram, a stanje u malološinjskoj luci postalo nacionalna tema gradonačelnica je brže-bolje dala objaviti „Izvješće o rezultatima jednokratnog ispitivanja stanja sedimenta u području uvale Mali Lošinj". Ono što je godinama gurala pod tepih i što ni pod koju cijenu nije htjela objaviti sad je konačno objavila.
Kao i obično – obmanjuje javnost
Nakon više napisa i javne rasprave o mogućem zagađenju luke pritisnuta interesom javnosti gradonačelnica se u svom živopisnom stilu suočila s neugodnim činjenicama i uznemirenom javnosti. Kao što se onomad smiješila i pljeskala nezadovoljnim Ilovčanima koji su joj prosvjedovali pod prozorom ureda dok su joj vikali da laže, tako se veselo i s ushićenjem obratila javnosti na svojim društvenim profilima i na gradskoj web stranici povodom „priča" o zagađenju luke Augusta. Nakon što se o zagađenju lošinjske luke danima raspravljalo ona iznenada s lakonskom pompoznošću objavljuje da je naše more izvrsne kvalitete. Urbi et orbi, svim zlonamjernicima koji su se usudili baviti tom temom, objavila je da Grad sustavno vodi brigu o kvaliteti mora na svom području te da se more na lošinjskim plažama redovito uzorkuje i da je dodatno zatraženo testiranje novih lokacija na plažama Kovčanje, Poljana i Privlaka u uvali Augusta, gdje je more ocijenjeno izvrsnim. U nastavku je dodala i besmislenu rečenicu – veliku laž i ozbiljnu podvalu – „O kvaliteti mora u uvali Augusta smo izradili studiju koju možete u cijelosti u nastavku i preuzeti, a možete i pročitati naš dopis županu Komadini gdje smo dodatno pojasnili kakve sve korake Grad kontinuirano poduzima kako bi zaštitio svoje građane, goste i prirodu."
Tekst objave ove vijesti na njenoj službenoj FB stranici je kratak i besmislen. O kvaliteti mora može se nešto zaključivati temeljem nekog ispitivanja ili temeljem neke studije, ali o kvaliteti mora se ne izrađuje studija. O kvaliteti mora može se govoriti tek nakon izrade studije, a studija se izrađuje da bi se mogla utvrditi kvaliteta mora. Citirana rečenica je stoga besmislena, no poslužila je za prikrivanje dubljeg problema; podmetanju laži pod studiju.
Laž je da je izrađena bilo kakva studija na temelju koje gradonačelnica tvrdi da je naše more iznimne kvalitete. Da bi bolje upakirala laž o studiji i tvrdnji o izvrsnosti kvalitete našeg mora gradonačelnica je uvela pojmovnu zbrku ili pak sama ne shvaća pojmove kojima barata u javnosti. Sasvim su različite stvari stanje tla, odnosno sedimenta na dnu mora od stanja morske vode, odnosno vodenog stupca. Naravno da su različita i njihova ispitivanja. Da bi pobjegla od stvarnog problema ili mogućeg problema zagađenja teškim metalima i policikličkim aromatskim ugljikovodicima u sedimentu gradonačelnica trubi o izvrsnoj kvaliteti vode, odnosno mora. Dakle trubi o nečem drugom.
Iako se slavodobitno poziva na studiju nije izrađena niti postoji ikakva studija „o kvaliteti mora". To je naprosto bezočna laž. Grad je tek dao izraditi dva različita jednokratna ispitivanja. Jedno je ispitivanje tri uzorka morske vode koje uzorkovanje je obavljeno 9. 8. 2023., a drugo je jednokratno ispitivanje pet uzoraka sedimenta od toga četiri u luci i jedno kontrolno izvan luke. Dakle, studija na koju se poziva i na temelju koje tvrdi da je izvrsna kvaliteta našeg mora - NE POSTOJI! Studija je stručni ili znanstveni rad većeg opsega kao rezultat istraživanja, proučavanja nekog užeg stručnog problema ili problematike. Studija o stanju okoliša u lošinjskoj luci vjerojatno nije nikad bila ni u primisli gradonačelnice poznate po svojoj površnosti, a kamoli da je naručena ili izrađena.
Na tvrdnje o zagađenju morskog dna, sedimenta u luci, gradonačelnica odgovara da je more izvrsne kvalitete temeljem mikrobiološke analize. Mikrobiološkom analizom se utvrđuje prisutnost patogenih mikroorganizama – bakterija. Analizom sedimenta se utvrđuju taložine na dnu odnosno prisutnost teških metala i policiklički aromatskih ugljikovodika u njima. Gradonačelnica ili ne zna razliku živog i neživog, između metala i bakterija ili svjesno obmanjuje javnost da je naše more iznimne kvalitete samo zato što u tri uzroka, u litri i pol morske vode, nije utvrđena prisutnost Crijevnog enterokoka i Ecsherihie coli izvan dopuštenih standarda prisutnosti. Prisutnost teških metala i PA ugljikovodika u moru se ne dokazuje mikrobiološkom analizom morske vode kako nas to želi uvjeriti razdragana gradonačelnica.
Sustavna je tek njena improvizacija
Manipulacija je i tvrdnja da Grad, tj. ona, vodi sustavnu brigu o kvaliteti mora, a povodom javno iznesenih sumnji o zagađenju sedimenta u malološinjskoj luci. Sustavno znači – na sustavan način, sa sustavom; sistematično, znači postojanje okvira, elemenata i procedura. Jednokratno i pritiskom javnosti iznuđeno uzorkovanje zasigurno nije nešto što je sustavno ili sistematično. Kao što ne postoji nikakva studija tako ne postoji nikakva sustavna briga Grada za stanje okoliša. Da postoji sustavna briga tada bi Grad redovito provodio ispitivanja sedimenta, mora i zraka na temelju uspostavljenog sustava zaštite okoliša i to bi transparentno objavljivao. Grad Mali Lošinj nema sustava brige za okoliš odnosno nema Program zaštite okoliša prema kojem sustavno postupa.
Objavom pisma županu i nalaza mora kao i izvješća o stanju sedimenta u luci gradonačelnica je samu sebe ulovila u laži. Iako tvrdi da je izradila studiju za koju kaže da se može u cijelosti preuzeti – studije nema. Mogu se preuzeti tek dva dokumenta i to analiza tri uzorka mora i Izvješeće o analizi pet uzoraka sedimenta. Ta dva dokumenta nisu studija niti imaju bilo kakve veze s bilo kakvom studijom. Za studiju je preduvjet izrada ozbiljnog istraživanja ili ispitivanja. Grad nema ni to.
Štoviše gradonačelnica u pismu županu navodi da joj je ozbiljno istraživanje koje je dogovarala s Institutom Ruđer Bošković bilo preskupo pa je potražila jeftinije ispitivanje. To dovoljno govori o sustavnog brizi Grada za zaštitu okoliša i posljedično za zdravlje građana. Problem joj je platiti ozbiljno ispitivanje okoliša ali joj nije problem plaćati osobnog savjetnika, neozbiljne lažno televizijske emisije, prikrivene propagandne novinske oglase i članke te sponzorirati raznorazne konferencije na kojima ju se najavljuje, a da se i ne pojavljuje. Ako nije spremna platiti ozbiljno ispitivanje jasno je da joj izrada studije vjerojatno nije bila ni u primisli.
Da se ne radi ni o ozbiljnom ispitivanju sedimenta, a kamoli o studiji kako nam laže gradonačelnica vidljivo je iz sadržaja samog Izvješća. Ukratko radi se o jednokratnom uzimanju pet uzoraka sedimenta u malološinjskoj luci i to s površinskog sloja dubine do dva cm. Uzorci su uzeti „pecanjem" s broda malim grabilom. Ukupna količina svih uzoraka, suhe tvari, teška je tek nekoliko dekagrama. Pojednostavljeno rečeno, s dna na kojem je moguće ponegdje nataloženo kroz desetljeća stotine ili tisuće tona u više metara nanosa anorganskog materijala uzet je uzorak sa samog vrha sedimenta. Ono što se nalazi 2 centimetra ispod vrha sedimenta ostalo je nepoznato i neistraženo. Da se zagrebalo malo dublje ispod površine sedimenta jasno je da bi rezultati bili puno lošiji odnosno da bi koncentracije teških metala i PA ugljikovodika bile puno više.
Stanje je loše u 2 cm na vrhu, što li je tek ispod ...
No najtragičnije je što je i tako površna analiza s površnim uzorkovanjem pokazala da postoji ozbiljno potencijalno i neutvrđeno zagađenje sedimenta u malološinjskoj luci i s tim povezana opasnost po zdravlje ljudi. Razlozi zašto gradonačelnica da sada nije htjela javnosti dati na uvid Izvješće vjerojatno se kriju u Zaključku. Citiram dijelove teksta iz Zaključka:
„...izmjerene vrijednosti sadržaja bakra u sedimentu postaja ML-P1 i ML-P2 predstavljaju opasnost za morske organizme te čak i kod kratkotrajne izloženosti može doći do toksičnih učinaka... Stoga, u odnosu na živu, stanje sedimenta na postaji ML-P2 ocjenjujemo kao loše, a stanje sedimenta na postaji ML-P3 kao umjereno onečišćeno... Na ovoj postaji utvrđeno je umjereno onečišćeno stanje s obzirom na benzo(b)fluoranten i loše stanje sedimenta s obzirom na benzo(a)antracen, pa se može zaključiti da na ovoj postaji postoji povećan rizik za zdravlje morskih organizama... Usporedbom s literaturnim podacima može se zaključiti da izmjereni maseni udjeli na postaji ML-P3 odgovaraju vrijednostima zabilježenim u umjereno onečišćenim i vrlo onečišćenim područjima, kao što su pojedina urbanizirana područja duž istočne obale Jadranskog mora te Šibenski zaljev...ukupni maseni udio svih PAH-ova na tim lokacijama odgovarao je vrlo lošem stanju sedimenta, zbog čega je potrebno oprezno interpretirati prikazane rezultate, budući da se analizom četiriju PAH spojeva ne može pouzdano utvrditi potencijalni rizik za zdravlje ekosustava.. Istraživanjem nisu obuhvaćeni niži homolozi PAH-ova (PAH-ovi male molekulske mase), kao ni alkil-supstituirani PAH-ovi čije su vrijednosti tipično povišene u lukama i marinama, pa bi za detaljniju studiju trebalo uključiti i ostale karakteristične spojeve. Analizom svih 16 PAH spojeva s popisa prioritetnih onečišćivala Agencije za zaštitu okoliša SAD-a (US EPA) dobio bi se točniji uvid u stanje sedimenta te točnije procijenio rizik za zdravlje morskih organizama. Primjenom kriterija za određivanje porijekla onečišćenja određeno je pretežno pirogeno porijeklo PAH-ova na postajama ML-P3 i ML-P4, ali bi za točniju procjenu porijekla onečišćenja trebalo primijeniti i druge dijagnostičke kriterije te statističke metode i modele razvijene za određivanje najvažnijih izvora PAH-ova na nekom području, što također iziskuje detaljnu analizu koja uključuje veći broj spojeva."
I pored toga što se zaključkom izvještaja sedimenta u malološinjskoj luci upućuju na moguća ozbiljna zagađenja okoliša gradonačelnica veselo i slavodobitno izjavljuje da je naše more iznimne kvalitete. Nedokazanom i vjerojatno lažnom tvrdnjom o iznimnoj kvaliteti našeg mora gradonačelnica panično želi prekinuti propitivanje stanja okoliša u malološinjskoj luci i ušutkati zlonamjernike koji usred turističke sezone „o kojoj svi ovisimo" nameću tu temu.
Dakle, na temelju analize 1,5 litre od otprilike 26 milijuna m3 morske vode u uvali Augusta i analize manje od kilograma sedimenta od vjerojatno više tisuća tona gradonačelnica neodgovorno zaključuje da je naše more iznimne kvalitete. To je zaključila iako su već na samom vrhu sedimenta pronađeni teški metali i policiklički aromatski ugljikovodici i zato što u vodi nije utvrđeno više bakterija nego li je to prihvatljivo. More možda i je pogodno za kupanje ali to ne znači da ne postoji onečišćenje okoliša i opasnost za zdravlje ljudi. Za lošinjsku gradonačelnicu briga za okoliš i zdravlje ljudi je tek uznemiravanje javnosti i ugrožavanje sezone od strane zlonamjernika. Da u tome razmišljanju nije usamljena pokazuju i komentari i lajkovi na fejsbuku na njenu objavu o iznimnoj kvaliteti mora.
More je iznimne kvalitete jer govna ne plivaju po plažama pa se ne vidi zagađenje –ukratko nam poručuje gradonačelnica u alanfordovskom stilu.
Komentari:
Ovim ona direktno omogućava da stvarni vlasnici pokupe vrhnje, što su do sada i radili, a sva sranja će ostaviti nama, to je svrha svega.
Ni po koju cijenu se ne smije priznati zagađenje, niti se ne smije postavljati bilo kakvo pitanje u svezi zagađenja, ne smije se nikako uznemiravati prave vlasnike škvera konji se nalaze van Lošinja i smiju se našim mukama, ovo je doslovce hebanje u zdrav mozak,bože dragi, panećemo valjda napadati one koji nas financiraju u kampanji, koji debili se usuđuju postavljati pitanja koja nama ne odgovaraju.Župa n Komadina jako dobro znqa o kakvim se sranjima ovdje radi i ne pada mu na pamet,kao i našoj vlasti, poduzeti bilo što u zaštiti zdravlja ljudi i okoliša,stari prdonja samo čeka kraj mandata i da ode u miru bez suvišnih talasanja.
Trujete nas godinama, što ako se pokaže ,kako to tvrde profesori s Instiuta R. Bošković,da ovaj škver svojim radom dovodi do malignih oboljenja, pa zar itko razuman više sumnja u to da ti otrovi lete zrakom i da se to diše, nečinjenje protiv toga je u konačnici kazneno djelo.
Materijal za gradonačelničin o pridruživanje inicijativi protiv bespravne gradnje.
Zamislite situaciju vi na Poljani da se na mjestu gdje se sada kupate nalaze brodurine ,a kojim se pjeskari i sto metara dalje dok.Zamislite da mmotori brodova rade čitave noći, kako bi vi živjeli,podnosi li to sranje.Tvrdim da bi vrištali, vrištali do neba.Onom gospodinu s Poljane kojem su boje neškodljive odgovaram da nema boje na svijetu koju možete udisati, to su [cenzurirano]ar ije. Osim boja tu su i hrđe,i sva druga teška sranja s tih željeznih i hrđim obraslih brodurina.Prepo ručam gospodinu da s anti vegetativnim bojama začini juhu , a s hrđom i teškim metalima neka pognoiji salatu u vrtu, imati će fantastičan urod, vjerovatno i mutant salate.Neka zaroni pokraj doka ,izvadi malo otrova s dna i to namaže na kruh, dobar tek.
novilist.hr/.../...
I tamo je more bakteriološki u redu, "U odnosu na mikrobiološke pokazatelje na sve četiri lokacije, a to su Pod Kvarovo, Klančić, Perilo i Svežanj, utvrđena je izvrsna kakvoća mora sukladno kriterijima iz Uredbe o kakvoći mora za kupanje (NN 73/08), vezano za mikrobiološke pokazatelje", ali "Drugim ispitivanjem morskog sedimenta na navedenim lokacijama utvrđena je opterećenost površinskog sloja morskog sedimenta teško razgradivim spojevima (PAH-ovima), osobito uz plažu Perilo."
Pa draga gospođo, izvolite nas izvijestiti i o čorbi kemikalija u "našem moru" oko i zbog škvera.
"U odnosu na fizikalno-kemij ske i kemijske pokazatelje, kao izvanredni oblik monitoringa čiji je naručitelj Općina Kostrena i nadalje se ne preporuča kupanje na plažama Pod Kvarovo i Klančić, ističu u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goran ske županije, koje provodi ispitivanja kvalitete mora."
A ova naša razmišlja jednodimenziona lno, ako nema bakterija njoj je super, ne zanimaju je teški i otrovni metali u moru, a sutra možda i pesticidi koji će sa golf terena završiti u jezeru. Čudo od gradonačelnice.