Usred Lošinja pored Nerezina smješteno je turističko naselje s oko 500 čvrstih objekata u vlasništvu slovenskih tvrki, ustanova i državljana koji se bez potrebnih dozvola dograđuju i preprodaju, a u katastarskim se knjigama vode kao pašnjaci i vinogradi, izvijestio je Jutarnji list
Ministar graditeljstva Ivan Vrdoljak sigurno ne zna da u susjednoj Sloveniji s velikim zanimanjem iščitavaju njegova tumačenja o novim propisima legalizacije bespravnih objekata.
Ministar vjerojatno nikad nije niti čuo za naselje Bučanje u šumovitoj uvali pokraj Nerezina na otoku Lošinju, kao što mu, jednako vjerojatno, nije poznata ni činjenica da je riječ o ljetnoj oazi naših susjeda Slovenaca koja se prostire na 13 hektara i ima oko 500 čvrstih objekata. Oni, međutim, kao takvi ne postoje u katastarskim knjigama Lošinja. Premda su tamo već gotovo 40 godina, katastar taj lokalitet još uvijek poznaje samo kao pašnjake i vinograde. Ucrtani su samo objekt recepcije spomenutog turističkog naselja i trafostanica. Sve su ostalo, po hrvatskim zakonima, nelegalni objekti, sagrađeni sredinom 70-ih godina prošlog stoljeća bez građevinskih dozvola, ali svi imaju kućne brojeve i vlasnike.
Riječ je o dvjestotinjak privatnih osoba, ali i i tvrtki zvučnih imena poput Mercatora, Laboda, Krke, Termi Čatež, Merkura i Općine Krško, a među vlasnicima je čak i nekoliko slovenskih osnovnih škola.
U Bučanju turizam cvate, lani su zabilježili više od 130.000 noćenja, uredno plaćaju boravišne pristojbe, pa čak i porez na vikendice premda one kao takve nikad nisu legalizirane.
Neispunjena klauzula
Za svaki se objekt u naselju, kojim upravlja tvrtka PSK d.o.o., registrirana pri riječkom Trgovačkom sudu, zna tko je vlasnik, samo što nitko od njih nema vlasnički list. Najčešći dokument, kaže nam jedan od rijetkih susretljivih sugovornika kojega smo sreli dok je iz svog apartmana šetao put plaže, jesu kupoprodajni ugovori.
- Svoj sam apartman od 46 kvadrata kupio prije deset godina od Hypo banke koja ga je prodavala putem oglasa. Spremao sam se u mirovinu i htio sam sebi i obitelji kupiti nekretninu na moru. Obilazio sam Istru i Krk, ali sve mi je bilo preskupo. Ovakvi apartmani neposredno uz more stajali su oko 100.000 eura, a ovaj u Bučanju kupio sam za 35.000 eura - rekao nam je simpatični Slovenac koji ne želi da mu objavimo ime, a još manje fotografiju. Kaže da je svoju nekretninu uredno kupio i platio, a u kupoprodajnom ugovoru stoji klauzula da će tvrtka koja upravlja naseljem, spomenuti PSK ili Počitniška skupnost Krško, njegov apartman legalizirati. No, prošlo je već deset godina, a naš je sugovornik i dalje vlasnik zakonski nepostojećeg objekta. To mu smeta, stalno sluša obećanja da će se legalizirati, ali odlučio je da će, dok je u Bučanju, samo uživati u zasluženoj mirovini. Uostalom, dijeli sudbinu svojih susjeda koji su, kao i on, u istoj priči. A on doista uživa, već je zavidno preplanuo i u prosjeku na Lošinju boravi stotinjak dana godišnje.
Slovenski tajkuni
Plaća paušalnu boravišnu pristojbu, oko 700 kuna poreza godišnje Gradu Lošinju, a tvrtki PSK 2400 eura za održavanje naselja, vodu i struju. I njemu se to čini puno, ali takva su pravila. Na brzinu računamo i dođemo do iznosa većeg od 1,2 milijuna eura koliko PSK godišnje ubire od vlasnika kuća i apartmana, uz pretpostavku da svi plaćaju taj paušal. Potvrdu nismo dobili jer, usprkos susretljivosti mlade recepcionarke, nismo uspjeli razgovarati s direktorom naselja Antonom Podgoršekom koji je trenutačno u Sloveniji, a upraviteljica Sonja Gulam ljubazno nam je rekla da nije ovlaštena za davanje informacija.
Naselje je 1976. godine sagradila u to vrijeme moćna slovenska kompanija Krško nakon što je od Općine Lošinj kupila pozamašan teren u prekrasnoj uvali, četiri kilometra udaljenoj od Nerezina u smjeru Malog Lošinja. Sagradili su objekte kao sindikalno odmaralište za svoje radnike, ali je nakon 90-ih naselje počelo dobivati nove vlasnike, druge slovenske tvrtke. One koje su u međuvremenu otišle u stečaj, objekte u Bučanju prodavale su novim, i to uglavnom privatnim osobama.
Slovenski dnevni list Finance prije nekoliko je dana Bučanju posvetio velik prostor. Pod naslovom “Slovenska tajkunska svita na Lošinju” pozabavio se sukobom moćnih vlasnika oko razvojne budućnosti tog naselja.
Suradnja s Lošinjem
U središtu priče su poznati odvjetnik i bivši slovenski ministar unutarnjih poslova Mirko Bandelj te Franc Gojšek, vlasnik Laboda Novo Mesto, koji je navodno planirao rušenje 40 objekata sagrađenih u posljednjih desetak godina, za koje i sami kažu da su nelegalni, i na njihovu mjestu gradnju hotela. To je izazvalo pobunu većine vlasnika objekata u naselju pa je Gojšek, kako je sam priznao kolegama iz Financa, od tih planova odustao.
Bandelj, koji je i najpoznatije ime među vlasnicima lošinjskih nekretnina, po tvrdnjama koje su iznijeli njegovi anonimni susjedi, ne samo što je izabrao najljepšu lokaciju, nego je i nekadašnju skromnu tipsku kuću znatno dogradio. Po onome što smo sami vidjeli, nije jedini. Uz mnoge su kućice dograđene čvrste nadstrešnice, ispod njih terase, vrtni kamini, formirane su okućnice i parkirna mjesta i sve to, naravno, bespravno. Ljuti su susjedi pozivali i građevinsku inspekciju, no osim očevida i prijave upravitelju naselja ništa se nije dogodilo. Nije niti moglo jer da je inspekcija poslala bager zbog nelegalnih nadstrešnica, morali bi porušiti i veći dio naselja.
Svi koji trebaju, znaju za slučaj Bučanje, a zna i lošinjski gradonačelnik Gari Capelli. On kaže da su predstavnici PSK dolazili i njemu sa zahtjevom da se naselje uvede u urbanističke planove.
- Rekao sam im da je to izvedivo, samo što će izradu tih planova oni morati i platiti. To je posao u nadležnosti Ureda za urbanizam, no koliko znam, do njih takav zahtjev do danas nije došao. Mi smo zainteresirani da se naselje legalizira, ali potez je na njima - objasnio je Capelli.
Bučanje, susjedne Nerezinie i Grad Lošinj uglavnom skladno žive. Nedavno je lokalni gradski portal objavio informaciju o prijemu novoizabranoga gradonačelnika Krškog sa suradnicima. Primila ih je lošinjska dogradonačelnica Ana Kučić, a tom je prigodom dogovoren i uzvratni posjet prijateljskom gradu Krškom.
Čovjek s metlom
Taj je grad i jedan od suvlasnika naselja, kroz osnivački udjel u tvrtki koja upravlja naseljem. Lošinjska Turistička zajednica na svojim stranicama naselje i reklamira. Sugovornik s početka priče kaže da je prvih godina u naselju susretao samo Slovence i mještane Nerezina, a sada je ljeti puno automobila s registracijama iz raznih europskih država.
U naselju smo zatekli i Mirka Bandelja, čistio je okućnicu svog ljetnikovca. Rekao nam je samo da on svoju kućicu ne iznajmljuje. Sreli smo i društvo Slovenaca na terasi lokalnog kafića u kojemu možete nešto i pojesti. Tu su i sportski sadržaji, igralište za odbojku na pijesku, mini-golf,u moru bove čekaju da vlasnici dovezu svoja plovila. Sagrađena je i rampa za spuštanje barki u more, a Primorsko-goranska županija za sve je tvrtki PSK uredno odobrila koncesiju. Sve je, dakle, po propisima, osim što se nitko nije potrudio, a nisu ih naše vlasti očito niti tjerale, da to naselje nakon 40 godina u ilegali konačno i legaliziraju. Čini se da se tvrtki PSK baš i ne žuri.
»Ne brinite se, legalizacija je u tijeku«
U Bučanju cvate i trgovina nelegalnim nekretninama. Kuće se preprodaju, mijenjaju vlasnike, uglavnom Slovenci trguju sa Slovencima, ali i druge su opcije moguće. Uvjerili smo se i sami. Nazvali smo broj telefona napisan na ploči ispred jedne od kuća na kojoj stoji "Na prodaju". Javio se ljubazni gospodin Božić. Vlasnik je dvije kuće i obje su na prodaju. Uvjeti? Cijena je 120.000eura, ali možemo se dogovoriti.
- Imate li vlasnički list - pitamo.
- Ne, no postupak legalizacije je u tijeku. Nećete imati problema.
- Imate li dokaz da ste vlasnik i te zemlje? - Da, to mi piše u kupoprodajnom ugovoru . Javite se ako ste ozbiljno zainteresirani, nije problem ni da ja dođem do Rijeke - zaključio je razgovor prodavatelj.
Ništa u Bučanju nije problem, čak će na recepciji dati i ključ da nekretninu koja je na prodaju i iznutra razgledamo.
(Nevenka Horvat, Jutarnji list)
Komentari:
Nikada dosta, i nema straha godinama.
Školski primjer mita i korupcije ?
Često mi komunuciraju žitelji, vlanici kuća za odmor te turisti, da su izloženi maltretiranju pojedinaca dok prolaze kroz Bučanje sa svojim psima.
Dakle, prolaze zato što je to najbliži put do Nerezina te zbog toga što prolaze teritorijem RH gdje vrijede Zakoni RH. Prolaze stazama ili putevima (cestama) koja su ili Pomorsko dobro RH ili su u vlasništvu ili Grada Mali Lišinj ili RH.
Pa prošetah i ja sa svoja dva četveronožna prijatelja. Većina gostiju Bučanja, pogotovo djeca, su rado prilazila i dragala moje prijatelje, no uvijek ima i dežurnih bedaka! Pa mi je tako jedan dobacio da je "tukaj povedano za pse" ili rako nekako! Lijepo sam ga pozvao da dođe do mene i to mi pojasni u kameru! Naravno da je nestao. Ja sam cca. sat vremena sa mojim prijeteljima šetao Bučanjem, ugodno se družio sa gostima i njihovom djecom, pa gotovo se sprijateljio sa mladim bračnim parom i pravio se da ne primjećujem poglede mračnjaka. Pogledi ne ubijaju, jasno!
Dakle, molim pojedine koji će u budućem vremenu imati problema u Bučanju da me kontaktiraju!
Iskoristio sam vrijeme pa sam poslikao svega i svačega, pa ću pripremiti upit prema Institcijama RH, sa upitom jeli sve to u skladu sa Zakonakom regulativom u RH!
A redarstvo Grada Mali Lošinj da makne tablu!
INICIJATIVA ZA LEGALNOST LOŠINJ
Petar Banić
Nerezine do samostana i kampa više parcela do mora
S jedne strane asvalt u kojem su sve komunalije. Parcele se protežu okomito na more do šetnice. Pretežno su po 800 do 930 m2.
U blizini komplet sadrzaj centar nerezina 500 m kamp 300 m. Skoro ravno zemljište vrlo blagi nagib prema moru. Površina u borovini. Na jednoj parceli gradski vodovod. Cijena na upit samo telefonski molim.
Trenutn o zemljišta nisu za gradnju no ne zadugo.
O tome je izvjestila Inicijativa za legalnost Lošinja potaknuta dojavom teksta oglasa člana Inicijative iz Slovenije uz popratni komentar:
Dakle, sad smo pametniji. Nekako smo, barem mi, mislili da je širenje građevinskog područja jedan dugotrajan i ozbiljan posao službi Grada, Županije i Ministarstva, no netko već zna da će te njegove parcele pod borovom šumom, uskoro postati građevinske! Kao što i Predsjednik GV Devčić, postupanje prema nelegalnim objektima veže uz donošenje novih prostornih planova. Ljudi, pa što je vama?
Poštovani, eto, svaki dan posjetim vaše stranice i moram priznati da 'sam oduševljen, ushićen čak'! Toliki uspjesi, pobjede, sklad, međusobna tolerancija, zajednički rad vlasti sa žiteljima, da je sasvim jasno da ova sredina može biti uspješna, i još više uspješna i čak uspješna u PM!
No kako u mojoj glavi još 'tračak zdravog razuma stoluje', a i sluh me služi, pomalo sam zbunjen. Nekako ljudi na ulici, oštariji, butigi, drugačije zbore. Pa viču, psuju, međusobno se svade, pa sam sam odlučio vidjeti dali je vaša 'slika u blagoj modroj boji sa zatamnjenim rubovima' istinita ili pak je istini bliža o priča o rasulu u Gradu.
Suditi nemam namjeru, samo ću navesti istinite činjenice:
1. ovih dana Carinska uprava je utvrdila da je Luka Nerezine tri godine korištena na nezakonit način od strane osoba koje na to nisu imali pravo. Određene su i kazne i pokretni postupci. Činjenica je da su oštećeni svi žitelji Lošinja, jer je znano da se prihod dijeli između koncesionara i Grada. Grad je očito dobio, ništa!
2. po informacijama kojima raspolažem, neslužbenim, Carinska uprava ovih dana češlja još tri Marine na Lošinju.
Dakle, teme koje se tiču svih žitelja Lošinja nemaju pristupa, niti kao informacija u lokalne medije.
3. teme postupanja protiv nelegalne gradnje koje Grad fingira da provodi, uopće nemaju pristup u vaše medije. Pa dajte ljudima da čuju kako čelnica Upravnog odjela komunicira nemogućnost postupanja. Argumenti koji se pri tome iznose nisu otrcani, već smiješni.
4. vidimo portali su puni vijesti kako se Komunalna redarstva i Turistički inspektori posvuda bore protiv nelegalnog kampiranja. Vas to uopće ne zanima, premda je to tema aktualna i životna. Ja osobno, a vjerujem niti žitelji Lošinja uopće nemamo informaciju da li postupaju ili je gđa. Jović opet utvrdila neku samo njoj relevantnu činjenicu i zaustavila postupanje. Već i prosječno inteligentni galeb je već shvatio da su ovlasti redarstva i Turističke inspekcije u tom području, velike!
5. O neredu na Pomorskom dobru, Lukama II kategorije koje se NEZAKONITO koriste kao Luke nautičkog turizma, neplaćanje Gradu dijela naknade, netransparentno m dijeljenju komunalnih vezova kontra javno obavljenih i zakonitih kriterija, ni riječi.
Mi iz Inicijative JAVNO pitamo, ali odgovore ne dobivamo! No sad smo uključili i USKOK, pa odgovori možda i pristignu.
6. O aktivnostima Oporbe, ukoliko ih uopće ima, malo smislenih informacija. Kao Franković traži da se Gradonačelnica ispriča, a Rudi kaže da je Grad prljav. Al su ih nagazili. Teško mi je vjerovati da Oporba nema nekih smislenijih prijedloga, daleko važnijih po Grad nego isprika i smeće. U konačnici posao javnog servisa je da propitkuje o raznim temama budućnosti Lošinja, a ne da se za sve što je za Grad važno, pita gradonačelnicu. Jeste li čuli za emisiju HRT-a koja se zove 'Oporbeni zarez'! Pa pitajte ih, pokažite nam što misle i kakvi su. Pa ako su bezveznjaci odreda, bolje za vas i za nas. To je za sve važno!
7. O radovima na Aglomeraciji ste pisali i ponešto objavljivali. No jasnu činjenicu da su radovi kasnili, da su izvedi u obimu koji nije u skladu sa terminskim planovima, da su dijelovi Nerezina i Sv.Jakova, mjesecima bili blokirani strojevima koju se sunčaju, ni riječi. Ispričavam se ako sam propustio, ali nisam čuo niti riječ na vašim servisima od strane Nadzornih organa, Frankovića i Kučića! Pa ti ljudi svojom stručnošću odgovaraju za realizaciju investicije.
Rekao bih da su izvođači uložili nemali napor da ipak izreguliraju radove prije početka sezone i to im treba priznati. No, u jesen počinju ponovo. Hoćemo li i dalje gledati sunčanje strojeva, nekompetentne izvođače i sve što smo gledati 5 mjeseci. Treba dati priliku, ne gradonačelnici, već izvođačima da o svemu tome izvijeste javnost. I onda ih u izravnim servisima prozivati ako ne bude tako kako su najavili.
INICIJATIVA ZA LEGALNOST LOŠINJ
Za Inicijativu: Petar Banić.
11 min ·
Podijeljeno s publikom Javno
Inicijativa za legalnost Lošinj
09:16 (prije 9 minuta)
prima gradonacelnica, Tanja, marina.zunic, josip.okmazic, Robert, devaveterinar, jgazilj, Morski, pp.mali.losinj, bpuric, Radio, DARIO, informiranje
www.morski.hr/.../...
Danas slavimo Dan domovinske zahvalnosti! Sretan vam!
U nastavku moje promišljanje koje nije nužno stav Inicijative za legalnost Lošinj
Pisali smo i upozoravali na pojavnosti koje suštinski zadiru u problem održivosti sustava vrijednosti na Lošinju, temeljenih na Zakonima RH!
I dogodilo se ništa! Pa evo na dan kad slavimo oslobođenje Domovine, pitanje: Jesmo li ju uistinu oslobodili ili smo samo omogućili jednim devastatorima da zamijene one prethodne? Oni su arlaukali ''ovo je Srbija'' od ovih se pak može čuti ''tukaj je Slovenija''! Pa postoje neka ''slovenska naselja'' na Lošinju, premda u RH nije uobičajeno pred imena naselja stavljati nacionalni prefiks. Nikad nisam čuo da je netko rekao hrvatske Nerezine ili hrvatski Čunski!
U situaciji kada sam fizički napadnut od slovenca koji je izgradio Glemping kamp u Sv. Jakovu, naravno bez ijedne dozvole jer je opće poznato da slovenci ne žele gubiti vrijeme sa nadležnim službama RH. Od DIRH-a, izdano mu je rješenje o uklanjanju istog koje ga oupće nije uzrujalo, te je nastavio raditi. Kad sam prolazio javnom cestom, fizički me napao te mi je, prijetnjama zabranio da ikad više prođem javnom cestom u Sv.Jakovu, dakle u mjestu mog prebivanja. Nadalje kad u situaciji kad hrvati i dobronamjerni gosti ne mogu prolaziti Pomorskim dobrom RH, a na način koji je u skladu sa Zakonima RH, a da nisu izloženi fizičkim napadima te snimanjima i prijavama od strane slovenaca, koji su tu i tako ilegalno, ipak mislim da Domovinu nismo oslobodili, JOŠ!
Nažalost!
Tragična činjenica je da se lokalna vlast, pravi kao da je se to sve skupa ništa ne tiče! I uporno i nadasve bezobrazno ignorira sva upozorenja i primjedbe lokalne zajednice, te pitanja oporbenih viječnika na Gradskom viječu. Penzionirani, pol radnog vremena radni dio lokalne vlasti se trudi, i ono malo volje koju imaju djelatnici, satrti u korijenu. No, niti ona niti nitko od njih nije izuzet od kaznene odgovornosti, pa ćemo na tome poraditi.
A lokalni mediji tek. Ti nisu neobjektivni, ti su tendenciozni i besramno naklonjeni sadašnjoj vlasti budno pazeći da ih slučajno ne bi uzrujala neka objava, npr. Inicijative. A diče se da ih sufinancira EU zbog pluralizma u pristupu. I na tome ćemo poraditi. Baš me zanima po kojim će partiturama pjevušiti ako ova garnitura izgubi lokalne izbore i isprazni im se štedna kasica, koju obilno puni Ana dobrostiva!
Pitate me a da šta policija radi? E to bih i ja htio znati. Valjde prvo moraju riješiti atentat na Lešića i sina,star 11 godina, a onda krenuti dalje.
SLAVA DOMOVINI HRVATSKOJ!
Petar Banić
volim-losinj.org/.../...