Grad Mali Lošinj iskoristio je druge izmjene i dopune Županijskog prostornog plana i podnio velik broj prijedloga i primjedbi, te među ostalim i dalje ustrajava da se na atraktivnim lokacijama umjesto vojnih, predvide civilni i turistički sadržaji, izvijestio je Novi list
Tako se traži da se namjena objekta u uvali Maračol na Unijama, koji je županijskim planom rezerviran za Ministarstvo obrane, prenamijeni za potrebe nautičkog turizma, budući je ta uvala mjesto koje već sada posjećuje velik broj nautičara. Uz to Grad u svojoj prostorno planskoj dokumentaciji predlaže u toj zoni uređenje sidrišta i pratećih sadržaja te se smatra da bi objekt u službi Ministarstva obrane znatno ograničio pristup uvali, što bi spriječilo daljnju revitalizaciju ovog otoka. Uz, to iz uvale Podkujni na Unijama, predlaže se ukinuti turističku zonu T2 i planirati je u uvali Maračol na površini od 10 hektara i s 500 ležajeva.
Planirati kamenolom
Osim primjedbe na vojni sadržaj na Unijama, Grad ne želi ni vojnu luku u uvali Kovčanje i predlaže njeno preseljenje, a na tom mjestu izgradnju marine sa pratećim sadržajima na moru i kopnu, kao i izgradnju ribarske luke.
Naime, Grad Mali Lošinj u svojoj prostorno planskoj dokumentaciji izgradnju ribarske luke planira u uvali Kovčanje, a uz privez ribarskih brodova, uređenje kopnenog dijela s hangarima, hladnjačama i drugim popratnim sadržajima za potrebe prihvata, skladištenja i odvoza ribe, na tom dijelu planira se i prihvat otočnih i dužobalnih linija, te izgradnja komunalnih vezova.
U županijskom Prostornom planu predviđeno je uzgajalište riba i školjkaša podno Ustrina i na zapadnoj strani Lošinja, a sada se traži ukidanje tih lokacija i proširivanje površine i kapaciteta na postojećem uzgajalištu podno Osoršćice.
Grad traži uvrštenje kamenoloma Apsyrtides, koji se nalazi na rtu Osora na sjevernom dijelu otoka Lošinja, u županijski plan uz obrazloženje da kamenolom ima valjane dokumente za eksploataciju, a koje je izdalo Ministarstvo gospodarstva.
Dok će protivnici žičare na Osoršćici biti razočarani, njene zagovornike obradovat će informacija da Grad predlaže uvrštenje izgradnje žičare u županijski plan uz obrazloženje da je predviđena Prostornim planom Grada Malog Lošinja te da bi njena izgradnja značajno doprinijela razvoju turizma i promovirao bi se planinarski turizam na otocima.
Povećati Bučanje
Lokalna samouprava traži da se županijskim planom predvidi izgradnja fakulteta u Malom Lošinju, potom izgradnja staračkih domova u Nerezinama i u Malom Lošinju. Za potrebe proširenja i izgradnje novih poslovnih zona sadašnjih 32 hektara, koliko je rezervirano za tu namjenu, predlaže se povećati na 45 hektara i to prvenstveno za potrebe suhe marine, jer sada niti jedan prostor nema pravovaljane dokumente za rad, što rezultira »radom na crno«.
Na predjelu Sunčane uvale traži se uklanjanje zone T3, uz obrazloženje da je to zona hotela i nije izgledno da će se graditi autokampovi. Zonu Čikat predlaže se povećati na 70 hektara.
Za naselje Bučanje u Nerezinama Grad predlaže povećanje površine na 16 hektara, povećanje broja ležajeva na 1.650, a sve to kako bi se legaliziralo postojeće stanje. Naime, zona je sada na oko 16 hektara, u potpunosti je izgrađena, pored postojećih apartmana nema mogućnosti izgradnje hotela, te se predlaže zadržavanje postojećeg stanja bez daljnje nove izgradnje, jer naselje već ima 1.700 ležaja, dok ih je legalizirano oko 1.500, pa se smatra da bi se povećanjem broja ležaja legaliziralo postojeće stanje i uveo red u naplatu komunalne naknade.
Predlaže se smanjenje zaštićenih područja
Vezano za zaštićena područja predlažu se smanjenja i ukidanja. Iz kategorije posebni rezervat traži se isključivanje akvatorija cijelih Orjula s otočićem Trasorka te podmorje Orude, dok se cijela istočna strana predlaže isključiti iz zaštite. Ne želi se ni zaštita u kategoriji regionalni park koja je županijskim planom predviđena za Ilovik i Sv. Petar, Vele i Male Srakane, podmorja Suska, Unija, rezervat Cres/Lošinj, uvalu Kolorat, podmorje Trstenika, uvalu Vognjišća. Iz kategorije spomenik prirode traži se isključivanje uvale na Lošinju, Vela i Mala draga, Sunfarni, Krivičica, Balvanida, Pijeska, Vinikova i uvalu Vognjišća na Unijama.
Robinzonski turizam
Uvrštenje novih turističkih zona T3, kampovi, predlaže se na poluotoku Seka kod Osora, oko uvale Studenčić ispod Osoršćice, područje poslije Velog Lošinja, između uvala Kriška i Javorna, zatim u uvalama Toverašćica i Baldarin na predjelu Punte Križa. U uvali Balvanida predlaže se »robinzonski turizam«, kapaciteta 40 ležajeva, na cijelom otoku Koludarcu T1 i T2, dakle hoteli i apartmani, na području vele Straže na Susku predlaže se hotelski sadržaj, a u uvali Parknu na Iloviku na četri hektara T2, turističko naselje. Marinu Nerezine predlaže se ograničiti na 300 vezova.
Traži se da se cesta Mali Lošinj – uvala Mrtvaška uvrsti u cestu državnog značaja, te da se planira nova državna cesta D-100 kod raskrižja za Lubenice/Valun, koja bi prolazila preko područja Batajna u smjeru trajektnog pristaništa Merag, jer bi se time skratio put do trajektnog pristaništa.
(Ira Cupać Marković)
Komentari:
dobra je ideja da katamaran iz Rijeke,Pule,Pes ara i Karlovac pristaju na Kovčanjama ..
tako je imaš pravo ,
treba zabraniti kafičima da rade dulje od 22 sata, a turistima zabraniti da dolaze u grad imaju Čikat pa neka tamo šeču ..
tko je takvu konjicu poput tebe naselio na ovaj otok ??
To bi bilo pošteno, ne?
na toj Veloj Rivi od kad ona postoji a postoji dugo vezuje se putnički brodovi ,zato je i napravljena ,uglavnom u svim gradovima uz more ( a i u Svijetu) ,Zadru ,Rijeci,Puli,Cr esu putnički brod pristaje u gradu ,centru , a ne na nekoj dalekoj periferiji koja još ni periferija nije
Mislim da kada gospodin Ivković i ljudi koji će biti oko njega preuzmu vlast u ovom gradu,tada ćemo moći ispravno prosuditi i donijeti pravovaljane odluke o sudbini našeg otoka.
Državne ceste su točno definirane zakonom: Državne ceste spajaju Županijska središta + ceste do većih otočnih mjesta (odabranih)... di se tu uklapa cesta do Mrtvaške?
O namjeri Grada da s jedne strane priča priče o zaštiti Osorčice, a s druge pak planira devastaciju i upropaštavanje Osorščice prije šest godina očitovala se Planinarsko ekološka sekcija Hrvatskog planinarskog društva "Zagreb - Matica", najstarijeg i najbrojnijeg planinarskog društva u Hrvatskoj, no uzalud. Evo što je tada napisano:
Citat: Članak se nalazi na ovom linku (volim-losinj.org/.../...), a ostali članci o toj temi pod "Povezano" uz isti članak.
A najviše se žale da zašto nema žičare na Mt. Osoršćicu, a njima treba pješke dan do gore i dan do dolje, pa im ostane samo 15 minuta pauze za nuždu...
To je samo još jedan primjer iz kojeg se vidi da je tzv. održivi razvoj, očuvanje prirodnih vrednota i baštine te zaštita okoliša za gradsku vlast samo parola za skupljanje poena, a ne stvarna briga. O prirodi i prostoru odlučuje kapital, ma koliko gradska vlast o tome mudro šutjela.
Link: INA na Osoršćici (volim-losinj.org/.../...)
Svi kapaciteti autokampova povecali broj kreveta za 10-20 % ( što jeneprihvatljiv o, a pogoduje se privatnim vlasnicima autokampova) predjel čikat je ukinuto ogranicenje nove izgradnje ( može se graditi i nadograditi i povecati kategorija hotela) anovom planom ukida se i dozvoljava izgradnja na cijelom podrucju kao i povecan broj kreveta ( iako za kategoriju 4 i 5 zvjezdica treba manje kreveta). U velom Lošinju dogradnja inadogradnja hotela i plažnih objekata za enormne visine 6-7-8 katova također povecan broj kreveta. Ukida se sadašnja cesta do autokampa čikat i predlaže nova cesta na sjeveroj strani pored šumarije, do autokampa. Nažalost plan je na javnom uvidu prošao bez primjedbi. Izmjenom i dopunom planova previše se pogodovalo iskljucivo privatnim interesima kako vlasnika tako i nalogodavcima za te izmjene. Sad je na redu Županije da revidira velike zalogaje i devastaciju otoka.
Probijanjem nove ceste do A/C Čikat, Rusi očito žele da goste kampa odmaknu od "Ruske zone" na potezu hotela Alhambra - Bellevue i ostatka Čikata.