Na današnjoj sjednici Vlade prihvaćen je Prijedlog Zakona o zaštiti okoliša koji je izradilo Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Zakonom se propisuje uključivanje najšire javnosti u rješavanje pitanja zaštite okoliša, čime se osnažuje položaj javnosti u pristupu informacijama o okolišu te sudjelovanje javnosti u postupcima donošenja planova i programa kao i konkretnih odluka povezanih s okolišem.
Zakon o zaštiti okoliša je tzv. krovni zakon koji sustavno uređuje temeljna načela hrvatskog pravnog poretka o zaštiti okoliša. Novi će zakon zamijeniti važeći Zakon o okolišu koji je donesen 1994. i bio je prvi naš zakon kojima su se uređivala pravila na području zaštite okoliša.
Novim zakonom, i na temelju njega donošenjem niza provedbenih propisa i dokumenata, u potpunosti ćemo se uskladiti s pravnom tečevinom Europske unije. Taj bi proces trebao biti dovršen do sredine 2008. godine.
U predloženi zakon ugrađene su direktive Europske unije sa područja zaštite okoliša, te niz načela i institucija iz međunarodnih ugovora. Riječ je ponajprije, o implementaciji odredbi međunarodnih ugovora, odnosno konvencija i protokola iz područja zaštite okoliša: Konvencija o procjeni utjecaja na okoliš preko državnih granica (ESPO), Konvencija o prekograničnim učincima industrijskih akcidenata, Konvencija o pristupu informacijama o sudjelovanju javnosti u odlučivanju i pristupu pravosuđu u pitanjima okoliša (Arhuška konvencija), Okvirna konvencija UN o promjeni klime, Protokol o strateškoj procjeni utjecaja na okoliš, uz Arhušku konvenciju.
Ovim zakonom dosljedno se provelo temeljno načelo “onečišćivač plaća” koje je već ugrađeno u sve dosad donesene podzakonske akte.
Od početka mandata ove Vlade doneseni su Strategija o gospodarenju otpadom, Zakon o zaštiti zraka sa 9 uredbi i 6 pravilnika i Zakon o otpadu sa 14 pravilnika, te 5 općih akata iz zaštite okoliša. Možemo zaključiti da je na normativnom području i slijedom toga na konkretnim projektima i akcijama učinjen veliki pomak.
Predloženi Zakon o zaštiti okoliša uređuje:
- načela zaštite okoliša i održivog razvitka,
- zaštitu sastavnica okoliša i zaštitu okoliša,
- dokumente održivog razvitka i zaštite okoliša,
- instrumente provedbe zaštite okoliša,
- praćenje stanja u okolišu,
- informacijski sustav,
- odgovornost za štetu,
- financiranje i instrumenti opće politike zaštite okoliša,
- nadzor nad primjenom Zakona,
- prekršaje i prekršajne kazne.
Zakonom se propisuje uključivanje najšire javnosti u rješavanje pitanja zaštite okoliša, čime se osnažuje položaj javnosti u pristupu informacijama o okolišu te sudjelovanje javnosti u postupcima donošenja planova i programa kao i konkretnih odluka povezanih s okolišem, te se ispunjavaju zahtjevi Konvencije o pristupu informacijama i o sudjelovanju javnosti u odlučivanju i pristupu pravosuđu (Arhuška konvencija) koju je Republika Hrvatska ratificirala u prosincu 2006. godine.
Dokumenti koji će se na temelju ovog Zakona donijeti odredit će ciljeve održivog razvitka u Republici Hrvatskoj, odnosno polazišta za ukupni gospodarski, socijalni i kulturni razvitak, te upravljanje okolišem na načelima održivog razvitka.
Predloženi zakon inače ide po hitnom postupku, međutim ovaj će zakon ići u redovnu proceduru u Sabor jer se želim omogućiti da zainteresirana javnost ima dovoljno vremena za davanje prijedloga i primjedbi na zakon.
Prijedlog zakona objavljen je na web stranici Ministarstva www.mzopu.hr