Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva objavilo je na svojim web stranicama www.mzopu.hr Prijedlog nacionalne Strategije za provedbu okvirne konvencije Ujedinjenih naroda o promjeni klime (UNFCCC) i Kyotskog protokola u Republici Hrvatskoj s planom djelovanja.
Strategija se odnosi na mjere koje Hrvatska treba poduzeti radi smanjenja emisije stakleničkih plinova. Cilj strategije je obuzdati porast emisije stakleničkih plinova tako da u razdoblju od 2008. do 2012. godine emisija bude barem za 5 % manja od emisije bazne godine. Ovim ciljem Hrvatska će ispuniti obveze Kyotskog protokola.
Strategija se temelji na primjeni obnovljivih izvora energije, izgradnji vjetroelektrana, korištenju biomase i sunčeve energije.
Od mjera energetske učinkovitosti osobito je značajno smanjiti toplinske gubitke grijanja postojećih i novih zgrada, povećati upotrebu štedne rasvjete i energetski učinkovitih kućanskih i uredskih uređaja, te poticati primjenu pasivnih i aktivnih sustava za korištenje obnovljivih izvora energije.
Značajno smanjenje emisije treba ostvariti korištenjem biorazgradivog otpada u energetske svrhe, termičkom obradom u komunalnim toplanama i cementnoj industriji. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost financira 233 projekta energetske učinkovitosti s 109.555.304,57 kuna. U cestovnom prometu udio biogoriva do 2010. godine treba doseći minimalnih 5,7%, a potrebno je znatno povećati korištenje ukapljenog i prirodnog plina te poticati upotrebu vozila male potrošnje i bez-motorne oblike prijevoza.
Među tehnološkim procesima, najveće smanjenje može se ostvariti smanjenjem emisije didušikova oksida u proizvodnji dušične kiseline i smanjenjem udjela klinkera u proizvodnji cementa. Ocjenjuje se da su koristi koje donosi strategija veće od troškova za njezinu provedbu. Strategijom se smanjuje uvoz fosilnog goriva, a time i ovisnost gospodarstva o cijeni fosilnog goriva, povećava sigurnost opskrbe energijom, nude nove poduzetničke mogućnosti i smanjuju emisije drugih štetnih tvari u atmosferu. Financijska sredstva za provedbu strategije, što uključuje poticanje mjera, financiranje izgradnje institucionalnih kapaciteta i financiranje istraživanja, u velikoj mjeri će se osigurati iz prihoda Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, poglavito iz naknade na emisiju CO2.
Strategija će biti uvrštena u Plan zaštite i poboljšanja kakvoće zraka koji izrađuje Ministarstvo i trebao bi biti dovršen u jesen ove godine. Sukladno Zakonu o zaštiti zraka (NN 178/04) ) Plan donosi Vlada na razdoblje od četiri godine.
Komentari:
1. Na Forumu (www.volim-losinj.org/smf/) ovog sajta meðu općenitim raspravama, "o svemu i svačemu". Na tom dijelu foruma nije potrebna prijava.
2. Slanjem napisa o nekoj temi za objavu na sajtu, prema pozivu na suradnju (volim-losinj.org/.../...).