List zavičajnog društva "Puntari" iz Punte Križa za studeni 2007. donosi napise o aktivnosti Društva i mjesnog odbora Punta Križa, suradnji s udrugom Europa Nova, te o prepisci sa Minstarstvom kulture u vezi s rezervatom za dupine.
Nadalje, donosi priloge "Koleda", "Lovištem Punta Križa gospodare lovci", "Ivanja - fešta za pamćenje", "Danijel Gospić - prvak Europe", "Krista Visintin r. Hrončić - najstarija Puntarka", "Kako je nastao tabor", "Ricordi di Vera Bonich", "Puntarski povijesni fotoplov", "Vrša - varša", "Kako se je z'muora karcual salbun", "Kako se ule delalo na ruke", "Tuanci vaf Punte", "Kako su tri šibice spasile pet života", "Ognjišće - šarce naših kuć" i "Mlečino - mlječika".
Napis o prepisci sa Ministarstvom prenosimo u cijelosti:
U četvrtom broju »Puntarskog foja » u rubrici »Iz aktivnosti Mjesnog odbora Punta Križa« objavljen je dopis koji je Mjesni odbor Punta Križa uputio Ministarstvu kulture još 25.08.2006. godine, kojim traži objašnjenje što Rješenje o preventivnoj zaštiti, kao i u konačnici osnivanje lošinjskog rezervata za dupine, znači u smislu planiranja korištenja morskog područja u obavljanju određenih gospodarskih djelatnosti na kojima se zasniva razvoj područja Punte Križa. Odgovor nadležnih nije uslijedio. Mjesni odbor Punta Križa ponovo 10.07.2007. godine upućuje dopis Ministarstvu kulture Upravi za zaštitu prirode sljedećeg sadržaja:
Predmet: Osnivanje Lošinjskog rezervata za dupine
Ponovo Vam se obraćamo s molbom da nam date određena objašnjenja vezano za Vaše Rješenje o preventivnoj zaštiti područja na kojem je predviđeno osnivanje Lošinjskog rezervata za dupine. Mi smo još 25.08.2006. godine uputili dopis na ruke Zorana Šikića pomoćnika ministra, koji je to rješenje svečano uručio gradonačelniku Grada Malog Lošinja gospodinu Gariu Cappellia povodom Dana dupina u Velom Lošinju, koje Vam u prilogu dostavljamo.
Nas muči problem odumiranja sela kakvo je i Punta Križa, i bojimo se svih mjera koje bi ograničile gospodarske djelatnosti vezane za more i uz more, a koje bi uzrokovalo daljnju depopulaciju ovog područja. Prostornim planom želimo omogućiti razvoj koji će potaknuti ulaganja u gospodarski razvoj i stvoriti mogućnost naseljavanja, a time i oživljavanje ovog područja. Stoga Vas molimo da nam što prije i dadete tražena objašnjenja.
Prema dosadašnjim raspravama provedenim na području Grada Malog Lošinja organiziranih od udruge Plavi svijet, Rotari kluba Mali Lošinj i Koordinacije eko udruga s područja Grada Malog Lošinja, te više novinskih članaka o dupinima i rezervatu, stvorena je odbojnost prema takvoj zamisli, odnosno stav da takav rezervat uvjetuje takve mjere koje praktički onemogućuju dosadašnje djelatnosti na moru i uz more. Nas to naročito tišti, jer je područje Punte Križa u središtu tog rezervata, pa želimo da nam pobliže objasnite što nam donosi takav rezervat, odnosno čega se ubuduće moramo odreći.
S obzirom da imamo namjeru sazvati zbor građana na ovu temu, molimo da nam što brže odgovorite.
S štovanjem, predsjednik Ranko Matušan
Konačno, krajem mjeseca kolovoza Mjesni odbor dobio je odgovor sljedećeg sadržaja:
Predmet: Predstavka u svezi proglašenja preventivne zaštite nad područjem mora uz otoke Cres i Lošinj
Ova Uprava zaprimila je Vašu predstavku iz koje se vidi da postoji određena bojazan da će proglašenje trajne zaštite nad dijelom mora uz istočne obale otoka Cresa i Lošinja otežati život stanovnicima, posebice stanovnicima naselja Punta Križa, koji u tom području žive.
U skladu s člankom 26. Zakona o zaštiti prirode (»Narodne novine« br. 70/05.) Ministarstvo je 26. srpnja 2005. godine donijelo rješenje kojim se pod preventivnu zaštitu stavlja dio mora uz istočne obale otoka Cresa i Lošinja u kategoriji posebnog rezervata - rezervata u moru.
Preventivna zaštita proglašena je na vrijeme od najdulje tri godine, kako je određeno zakonom. U tome će se roku provesti daljnja istraživanja i konzultacije sa različitim stručnjacima kako bi se utvrdilo da je područje od važnosti za odgovarajuću zaštitu u skladu s odredbama članka 12. Zakona o zaštiti prirode.
Dođe li pak do proglašenja trajne zaštite spomenutog područja, tada će se za isto morati izraditi i donijeti plan upravljanja kao temeljni dokument kojim se detaljno uređuje i propisuje način čuvanja i korištenja zaštićenog područja kako je to određeno člancima 80. i 81. zakona.
Također je potrebno donijeti i Pravilnik o unutarnjem redu kojim se detaljno uređuje način korištenja i ponašanja u zaštićenom području.
Prije izrade ovih dokumenata nije moguće govoriti o zabranama ili pak ograničenjima koja eventualno mogu nastati u korištenju prostora. Uvjerenja smo da bi eventualno proglašenje trajne zaštite ovog područja prije moglo koristiti razvitku i dobrobiti ovog otočnog područja i njegovih stanovnika nego li pak štetiti kroz eventualna ograničenja u korištenju mora.
U skladu s odredbom članka 22. navedenog zakona, Ministarstvo mora provesti postupak o čijem će pokretanju odlučiti kada temeljito ispita sve argumente koji idu u prilog proglašenju trajne zaštite kao i sve posljedice koje uspostava posebnog rezervata - rezervata u moru može imati na život ljudi u tome području. Ovaj postupak je javan i dostupan je svim zainteresiranim pravnim i fizičkim osobama pa tako i svim stanovnicima i korisnicima područja koje bi se željelo proglasiti zaštićenim.
Pomoćnik ministra: Zoran Sikić
U međuvremenu, točnije 16. srpnja 2007. godine, predsjednik Mjesni odbor Punta Križa saziva sastanak odbora kojem su pored članova odbora nazočni i predstavnici Zavičajnog društva »Puntari« Punta Križa i predstavnik Sekcije ribara Udruženja obrtnika Mali Lošinj, s ciljem zauzimanje stava o proglašenju posebnog rezervata za dupine. Zaključak s tog sastanka je: »Mjesni odbor se protivi osnivanju posebnog rezervata za dupine kako je to predviđeno Rješenjem Ministarstva kulture, s obzirom da će tako stroga zaštita spriječiti mogući gospodarski razvoj područja Punte Krize, a time i uzrokovati daljnju depopulaciju ovog područja. Dupini na ovim područjima imaju vjekovima svoje stanište i danas njihova opstojnost nije ugrožena. Postoje zakonske odredbe kojima su propisani uvjeti za obavljanje određenih djelatnosti na moru i uz more, pa ako bi se te odredbe poštivale, dupinima opstanak ne bi bio ugrožen. Stoga se traži od Grada Mali Lošinj, da pokrene postupak pred Ministarstvom kulture da se Rješenje o preventivnoj zaštiti stavi van snage«.
Za očekivati je da će i ostali Mjesni odbori Grada Malog Lošinja, na čijem se području proteže budući rezervat za dupine, reagirati na sličan način, te da će Grad stati u zaštitu interesa građana ovih područja.
Ranko Matušan
Komentari:
Zaštita mora i rezervat dupina su u interesu ljudi, a ne protiv ljudi. Ako ova generacija, grabeći sve, devastira okoliš i sve živo u njemu, onda radi protiv svoje djece i ljudskog roda.