Tribina „Posebni rezervat - rezervat u moru" u organizaciji Rotary Cluba Mali Lošinj održala se je pred prepunom salom Doma kulture te je premašila predviđeno vrijeme trajanja i ostavila još mnoge detalje problematike rezervata otvorenima. Prezentacije pozvanih izlagača, ravnatelja i stručnjakinja Državnog zavoda za zaštitu prirode, prof. Gomerčića sa Odjela za histologiju Veterinarskog fakulteta u Zagrebu, Đorđa Banca, jednog od „doajena mora" i predsjednika veterana SRD Udica, nalaze se u prilogu ovoga teksta.
Sonja Šišić, ravnateljica županijeke ustanove Priroda predložila je da, s obzirom ne neposredni interes otočne zajednice te nedostatak resursa ustanove sa sedam zaposlenih, Grad Mali Lošinj osnuje ustanovu koja će gospodariti ne samo prirodnom već i kulturnom baštinom. Gradonačelnik Cappelli je podržao osnivanje rezervata te je istaknuo svoje opredijeljenje za sudjelovanjem i uvažavanjem svih sudionika u javnom procesu. Đurđica Šimičić, direktorica Turističke zajednice Mali Lošinj je izrazila podršku projekta rezervata te uvjerenje da će se rezervat pozitivno odraziti na turizam.
U raspravi, u kojoj su pored pozvanih izlagača sudjelovali i zainteresirani građani, rezervat su izrijekom podržali mnogi izlagači, ali uz neke ograde. Ispred udruge malih brodara istupio je Ivan Krstaš, koji je izjavio da udruga u načelu podržava zaštitu prirode, ali uz uvjet da sve interesne skupine budu zastupljene u odlučivanju i obeštećene u slučaju eventualnih gospodarskih šteta. Izrazio je slaganje sa ograničenjem donošenjem pravila brzine plovidbe i koridora kretanja, ali uz uvjet nadoknade štete, a „ako ne onda nije vrijeme za pravila".
Miljenko Jović predstavio je stavove Ribarske zadruge i naglasio da su mišljenja ribara podijeljena - zadrugari podržavaju rezervat i donošenje pravila koja će omogućiti održivi razvoj, dok u cehu ribara, koji nisu imali glasnogovornika na tribini „imamo i destruktivnu snagu među nama koji ne brinu o budućnosti.". Istaknuo je da ribari znaju za krivolov i neki ne žele riješiti taj problem te naglasio višegodišnju dobru suradnju i razmjenu informacija sa Plavim svijetom.
Na brojne upite o detaljima budućih pravila nije znao odgovoriti nitko, jer je stručna osnova za proglašenje rezervata tek otišla u proceduru i pravila su tek stvar dogovora. Ravnateljica ustanove Priroda, koja će izraditi pravilnik, izjavila je da bi pristupanje tom poslu bilo neozbiljno bez stručne osnove, dok su iz Državnog zavoda za zaštitu prirode poručili da se postupak donošenje pravila može započeti čim prije. Sudeći po iskazanom interesu i nekim bojaznima, brzo donošenje pravila uz vrlo transparentan proces je nužnost.
Posjetiteljima je tom prigodom prikazana prezentacija Posebni rezervat u moru “CRES-LOŠINJ” koju je izradio Državni zavod za zaštitu prirode. Možete je pogledati s ovoga linka
Prezentaciju stručnjaka s Veterinarskog i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu iz tehničkih razloga ne možemo prikazati u web formatu, no Power point prezentaciju možete podignuti ovdje
Komentari:
A za primjer što kapital radi dupinima pročitaj:
Zastrašujuća je činjenica da svake godine japanski ribari iz luke Taiji ubiju više od 20.000 dupina. Izlov dupina u Japanu dopušten je jedino iz razloga što prevladavaju interesi velikih korporacija na štetu dobrobiti i zaštite morskog života. (www.h-alter.org/.../)
Potpište peticiju! (www.petitiononline.com/.../)
pridružila sam se peticiji i pozivam ostale dobre ljude da isto učine!!!
Za rezervat DA. Pod strogim nadzorom.
Grozota nakon koje se novinar koji je dobio pulicera za izvjestavanje iz tog kraja ubio, jer nije mogao izdrzati grozote koje je tamo vidio.
A jos nitko se ne bori za rezervat za malu djecu gladne afrike.
Molim vas nemojte biti licemjerni te izvlaciti samo jednu grozotu te ju imputirati svima nama, jer mi nismo za grozotu koju ste prikazali na ovom linku o japancima.
I zasto nas usporedujete s njima, pa zar mislite da su Hrvati takovi da ce ubijati dupine na tako organiziran i gnjusan nacin.
A sto se tice rezervata treba biti proglasen samo ne pod uvjetima onih koji se misle bogatiti i zivjeti od nerada nego samo pod uvjetima onih koji su istinski ljubitelji ovog kraja.
Vlasnik kapitala kao čovjek može razumjeti ženu koja želi djete, ali kao upravitelj kapitala otpustit će je čim sazna da je trudna i zamijeniti onom koja nije. Toliko o ljudima i kapitalu.
Tko ste to vi mi ili oni, branite dupine i treba ih braniti a ali zasto ih branite tako da napadate ostale ljude zasto ne napadnete, vlast koja se ne brine ni za sto, recimo policija ne lovi krivolovce i ubojice zivotinja, kapetanija kaznjava samo u luci i domace ljude, a vi napadate one koji vec stoljecima rade ono sto je ovaj otok odrzalo na zivotu i sto mu je donjelo zivot: POMORSTVO I TURIZAM.
Samo ima jedan problem kako ćete njih napasti kad su upravo ti koji kupuju ovu našu lijepu prirodu ljudi koji su intergrirani u strukture kao sto su udruge tipo plavi svijet i slicno, oni dijeluju na svim planovima samo neki unaju i nista a neki su toliko glupi da ih i oko ubode nebi shvatili.
Da funkcioniraju sva ona rješenja koja je država ugradila u propise, šteta za prirodu ne bi bilo toliko.
To nas dovodi do krivnje države, samo ne zaboravimo tko je država. To su (i) naši sugraðani, naši susjedi i prijatelji, koji progledavaju kroz preste po liniji manjeg otpora, lijenosti, poznanstva, zajedničkog jedenja kolača, nezamjeranja....
Priča o tome tko je kriv - država, mi ili oni - je posve umjetna priča.
Rotary clubu, clanovima nije mjesto u clubu, bavljenje politikom. Svaka cast pojedincima, a narocito mladima koji nisu okaljali ni ruke ni obraz do sada, ali su poceli biti oruðe u rukama starih clanova cluba kojim ne zavreðuju nicim to i biti u Rotariy. Mlaði i posteni clanovi, niste u clubu da bi stititli i branili nepostenu stecevinu starih clanova . Gdje su bili do sada , stro su ucinili do sada, koga su donirali do sada ??? Nazalost jako malo za takav kalibar imucnih starih clanova cluba.