Zaštita mora na istočnoj obali Cresa i Lošinja u kategoriji rezervata u moru ne znači zabranu ribolova, a ni drugih aktivnosti. Tek će Plan upravljanja i Pravilnik o unutarnjem redu koje tek treba donijeti definirati suživot dupina i čovjeka u tom prostoru, odgovor je glasnogovornice Ministarstva kulture Sunčane Glavak na upit Novog lista kako Ministarstvo komentira zahtjeve da se poništi rješenje o rezervatu.
U postupku donošenja pravilnika poziv će biti upućen svima zainteresiranima što znači i sektoru ribarstva, navodi Novi list, a glasnogovornica podsjeća da je u postupku razmatranja proglašenja rezervata sudjelovala i Uprava ribarstva Ministarstva poljoprivrede, te da se na rješenje i proglašenje rezervata nitko nije žalio tj. nije pokrenut upravni spor.
Novi list podsjeća da su zahtjevi za poništenjem odluke o osnivanju rezervata sve glasniji i da najviše dolaze od ribara s lošinjskog, rapskog i paškog područja, te da su se u posljednje vrijeme protiv rezervata izjasnile su se i neke političke stranke, na primjer lošinjska podružnica HSP-a i županijska HNS-a.
Također podsjeća da je Ministarstvo kulture - Uprava za zaštitu prirode područje je zaštitilo u srpnju 2006. godine i proglasilo rezervat temeljem stručnog obrazloženja i prijedloga Državnog zavoda za zaštitu prirode. Rezervat na istočnoj obali Cresa i Lošinja nalazi se na području koje je pod administrativnom upravom Grada Malog Lošinja, a njime upravlja županijska Javna ustanova »Priroda«, a preventivna zaštita proglašena je na tri godine. U tom razdoblju trebaju se usvojiti dokumenti koji će odrediti pravila.
Od proglašenja rezervata naglašava se kako će u sastavljanju tih dokumenata sudjelovati svi zainteresirani subjekti, interesne grupacije i lokalno stanovništvo kako bi plan upravljanja i akcijski plan bili u što većem suglasju s potrebama i interesima zajednice i kako bi se pomirili različiti pogledi u vezi sa zaštitom. Međutim do sada na terenu nije bilo takvih sastanka, ističe Novi list, ali su stalno prisutni prosvjedi zbog proglašenja zaštite, pri čemu su najglasniji su ribari. Oni smatraju da će zbog rezervata biti onemogućeni u normalnom obavljanju svoga posla i da se proglašenjem zaštite vodilo računa o dupinima, a ne o ljudima ovog kraja te tvrde da dupini nisu ugroženi niti je potrebna njihova zaštita u ovom području i predloženom opsegu, a pod upitnik dovode i stručnu podlogu temeljem koje je takvo rješenje doneseno.
Prebacivanje obaveza
Preko glasnogovornice Martine Krajine Novi list je dobio i očitovanje lošinjskog gradonačelnika Garija Cappellija u vezi s pitanjem rezervata, te navodi:
Pravilnik o unutarnjem redu i Plan upravljanja trebaju donijeti mjerodavne institucije i to Ministarstvo kulture i Javna ustanova »Priroda«, koje već godinu i pol dana tu obavezu prebacuju jedni na druge, stoji u odgovoru te se najavljuje da će do kraja godine na dnevnom redu Poglavarstva i Gradskog vijeća biti rasprava o rezervatu, a u tom cilju zatraženo je stručno mišljenje više institucija. Na upit planira li Grad, s obzirom na to da ima zakonsku mogućnost, osnovati vlastitu javnu ustanovu za zaštitu ovog područja, odgovoreno je kako je u ovom trenutku to nemoguće jer bi previše opteretilo gradski proračun te da je trenutačni prioritet iznalaženje sredstava za smještaj Apoksiomena.
Komentari:
No, nema sekiranja, ionako je preko 2.000,00 punoljetnih otočanskih potpisa na papiru ispred Biškupića.