Jučer je u gradskoj vijećnici održan sastanak zatvoren za javnost, na kojem su prisustvovali predstavnici Ministarstva kulture, Državnog zavoda za zaštitu prirode, županijske Javne ustanove priroda, Grada Malog Lošinja, predstavnici ceha ribara, malih brodara sjevernog Jadrana, te predstavnici udruga »Plavi svijet«, Prijatelji životinja i Eko Kvarnera.
Što će biti sa zaštitom dupina na istočnoj obali Cresa i Lošinja, a koja je proglašena u kategoriji rezervata u moru i dalje je prilična nepoznanica, piše Novi list. Čini se da su sve opcije otvorene, od te da se nakon isteka preventivne zaštite, koju je ministar Božo Biškupić proglasio u srpnju 2006. godine na rok od tri godine zaštita potpuno ukine, do toga da se kategorija zaštite redefinira to jest umanji, kako traže pojedine interesne grupacije.
Nakon sastanka press konferenciju su održali državni tajnik u Ministarstvu kulture Zoran Šikić, lošinjski gradonačelnik Gari Cappelli, ravnatelj Državnog zavoda za zaštitu prirode Davorin Marković i ravnateljica Javne ustanove »Priroda« Sonja Šikić.
Njihova je ocjena da je učinjen pozitivan pomak, u odnosu na sastanak održan u Ministarstvu kulture prije mjesec dana te da su postignuti određeni dogovori i da će se za mjesec dana svi ponovno naći na novom sastanku na kojem će biti iznesen prijedlog dokumenta koji će dati modele i pravila ponašanja u zoni predviđenoj za zaštitu. Novi model trebao bi zadovoljiti sve na način da osigura suživot dupina i lokalnog stanovništva kao i gospodarski razvoj. Najavljeno je da će program sastaviti Ministarstvo kulture i Državni zavod za zaštitu prirode.
Zoran Šikić ističe da je stav Ministarstva kulture da je suživot apsolutno moguć, da za zaštitu u moru na istočnoj obali Cresa i Lošinja postoje preduvjeti, o čemu postoje stručni i znanstveni argumenti te da se programom zaštite štiti vrsta dobri dupin, kao i ispunjavaju obaveze koje je Hrvatska preuzela potpisivanjem međunarodnih konvencija, a važnijim od stupnja zaštite smatra to kako će se zaštita provoditi na terenu. Šikić je kazao da se proglašanjem zaštite ne smiju ugroziti interesi otočnog stanovništva, niti zaštita znači represiju. Ministarstvu nije na kraj pameti zaštitom ograničiti gospodarski razvoj i nema govora da bi se donijele odluke u suprotnosti s interesima otočnog stanovništva. Istaknuo je da će ministarstvo uvažiti i ukoliko izostane podrška lokalne zajednice za proglašenje zaštite, ali da bi to bilo loše i korak natrag te da se nada da do toga neće doći.
Sonja Šišić je istakla da je stav Županije da lokalno stanovništvo može najbolje upravljati zaštićenim područjem, te smatra korisnim da Grad Mali Lošinj osnuje ustanovu koja bi upravljala zaštićenim područjem. Gradonačelnik Cappelli je rekao da je spreman osnovati ustanovu, ali samo pod uvjetom da se postigne dogovor i uspostavi kategorija zaštite i modeli upravljanja koji će zastupati interese svih.
Nakon sastanka izjave su dali predstavnici udruga. Jelena Jovanović iz Plavog svijeta - Instituta za istraživanje i zaštitu mora ističe kako su zadovoljni što se nakon dvije godine nešto konkretno počelo činiti na donošenju mjera, za što se Plavi svijet zalaže sve vrijeme te da je dobro što Grada ima interes da osnuje ustanovu za upravljanje zaštićenim područjem.
Bojana Genov je u ime Udruge »Prijatelji životinja« iskazala je žaljenje što je rasprava - za koju smatra da nije smjela biti zatvorena za javnost - pokazala da se nepotrebno suprostavljaju interesi životinja i ljudi te da nitko ne zastupa buduće generacije, već dominiraju trenutni interesi.
Andreja Gregorina iz Eko Kvarnera neprimjerenim smatra što se uopće razmatra mogućnost povlačenja zaštite. Najavu da će Povjerenstvo za rezervat u moru Gradskom vijeću uputiti zahtjev da se poništi zaštita smatra degradacijom struke i viših interesa u korist partikularnih interesa.