Komisija Hrvatske biskupske konferencije "Iustitia et pax" predstavila je danas na konferenciji za novinare u Zagrebu dokument "Prava i dužnosti prema vodi i moru" o kojem su govorili predsjednik i članovi Komisije, biskup Vlado Košić te fra Božo Vuleta i Neven Šimac.
Pomoćni zagrebački biskup Vlado Košić je podsjetio kako je još u siječnju Komisija najavila izradbu dokumenta o očuvanju vode i mora. Napomenuvši kako smo se dužni brinuti za očuvanje općega dobra podsjetio je kako su svoju potporu tom dokumentu dali predsjednik Matice hrvatske Igor Zidić i predsjednik Hrvatskog helsinškoga odbora Ivo Banac. Po riječima fra Bože Vulete dokument na pitanja zaštite pitke vode i hrvatskog mora gleda s vjerničko-etičkih stajališta.
"Voda je dar Božjega govora povjerena na korištenje i čuvanje čovjeku", rekao je Vuleta, dodavši kako se na taj Božji dar očekuje i čovjekov odgovor. Ocijenio je kako bi možebitna privatizacija vode nanijela goleme štete, te napomenuo kako bi upravljanje vodovodima trebalo prenijeti na lokalne zajednice.
"Voda treba ostati javno dobro, a njezina cijena pristupačna", rekao je. "Voda i more su hrvatske komparativne prednosti", ocijenio je Šimac, dodavši kako je Jadransko more hrvatsko, europsko i svjetsko blago.
Smatra kako za Hrvatsku nije dobro pokušaj političke klase da ponovno oživi projekt izgradnje naftovoda Družba Adria. "Balastne vode iz tankera mogle bi uništiti eko-sustav Jadrana", rekao je, napomenuvši kako je velika mogućnost da već ostarjeli naftovod Janaf pukne i onečisti zalihe pitke vode u Lici, Gorskom kotaru i Primorju.
Dokument "Prava i dužnosti prema vodi i moru" podijeljen je na dva dijele. U prvom se govori o pitanju vode čijim se ugrožavanjem kao Božjega dara ugrožava život čovjeka i stabilnost ljudske zajednice. Ocjenjuje se kako Hrvatskoj nedostaje jasna politika gospodarenja i zaštite voda te podsjeća na opasnosti od privatizacije sustava vodoopskrbe, pročišćavanja otpadnih voda i privatizacije elektroprivrede.
Navodi se kako je voda prirodna renta te poziva državu i društvo da prihvate dužnost pedagogije, odnosno poduke o vodama. Pozivaju se odgovorni da novu strategiju o vodama povjere nezavisnim stručnjacima uz suradnju sa svim zaintersiranim stranama.
U drugom dijelu dokumenta, u kojem se govori o moru, ocjenjuje se kako je "Mare nostrum adriaticum" jedinstveno hrvatsko i europsko blago, te podsjeća kako razlozi odbijanja projekta Družba Adria nisu osporeni, a ipak se nastoji progurati njegova provedba. Navode se opasnosti od tog projekta među kojima su posljedice od ispuštanja balastnih voda te moguće prsnuće Janafa. Na kraju dokumenta konstatira se kako nitko nema pravo ugroziti hrvatsku "prirodnu rentu" - pitke vode i Jadransko more.
Komentari: