Nakon što je projektna dokumentacija za muzej Apoksiomena gotovo u cijelosti završena, pročelnica Konzervatorskog odjela u Rijeci Lilian Stošić dosjetila se da bi trebalo preispitati je li predviđena lokacija za smještaj antičke skulpture u Malom Lošinju uopće primjereno odabrana. Ne, to nije šala niti vic koji se na račun poslovično zakašnjelih reakcija riječkih konzervatora prepričava po kuloarima, već živa istina, javlja Novi list.
U dopisu kojim se definiraju posebni uvjeti zaštite vezano uz prenamjenu Palače »Kvarner« u muzej Apoksiomena, crno na bijelo stoji kako s obzirom na važnost eksponata za koji se oformljuje muzej, u riječkom Konzervatorskom odjelu smatraju potrebnim preispitati planiranu lokaciju.
Da je odluku o prenamjeni Palače »Kvarner« u muzej Apoksiomena donijela nekakva skupina ljubitelja antičkih spomenika ili mjesna zajednica Malog Lošinja, možda bi to još i imalo nekakvog smisla, ali kako su odluku donijeli Hrvatsko muzejsko vijeće i Hrvatsko vijeće za kulturna dobra, a iza svega stao sam ministar kulture Božo Biškupić, postavlja se pitanje čije odluke Konzervatorski odjel u Rijeci ovime opstruira. Pa ne valjda Ministarstva unutar kojega djeluje?
U uvodnom dijelu dopisa, stoji doduše rečenica kako je Konzervatorski odjel suglasan s prenamjenom Palače »Kvarner« u muzej Apoksiomena, ali se odmah u nastavku kaže kako odluku o lokaciji treba preispitati, pri čemu se nudi i alternativna solucija. Po mišljenju Lilian Stošić bilo bi, eto, optimalno da se sada – nakon što je u provedbu natječaja i izradu projektne dokumentacije utrošeno cirka pola milijuna kuna – izvidi bi li možda bilo bolje da se muzej locira u zgradi Pomorske škole!
"S obzirom na važnost eksponata za koji se oformljuje muzej, kao i mjesto njegova pronalaska, smatramo potrebnim preispitati planiranu lokaciju, budući da skulptura koja će postati simbol kulturnog identiteta svoje sredine zaslužuje reprezentativnije izložbeno mjesto, kao što je npr. zgrada Pomorske škole, i sama pojedinačno zaštićeno kulturno dobro, koje je i svojim izdvojenim položajem u matrici grada i svojim memorijalnim značajem za Mali Lošinj kao pomorsko središte s dugom tradicijom svakako primjerenija lokacija za predmetno kulturno dobro" – stoji u rješenju koje je datirano još 22. 12. 2009. godine, a sadrži i stanovite primjedbe na račun idejnog projekta riječkih arhitekata Saše Randića i Idisa Turata.
Tako se, primjerice, ne prihvaćaju predložene intervencije na krovištu Palače »Kvarner«, jer se – a kako drukčije nego naknadno – uspostavlja i njegova zaštita, iako je natječajnim uvjetima utvrđeno da je »zbog novih prostornih uvjeta, pri rekonstrukciji zgrade dozvoljena potpuno nova organizacija volumena zgrade«.
Rješenje Konzervatorskog odjela sadrži i primjedbe vezane uz tretman antičke skulpture, no uz iskazano mišljenje o pogrešnom odabiru lokacije muzeja, one u ovom trenutku postaju sporedne.
Podsjetimo, odluka o prenamjeni Palače »Kvarner« u muzej donesena je u listopadu 2007. a natječaj u organizaciji UHA-e i grada Malog Lošinja raspisan je godinu kasnije, u listopadu 2008. godine. Dakako, komentar čitavog slučaja potražili smo i u Ministarstvu kulture, zamolivši pojašnjenje ne samo pročelnice Lilian Stiošić, već i mišljenje glavnog konzervatora Miljenka Domijana koji je kao član žirija sudjelovao u natječaju za izradu idejnog rješenja muzeja Apoksiomena, a isto tako i ministra Biškupića. Tijekom jučerašnjeg dana nismo ih uspjeli dobiti, između ostalog zbog službenog odsustva ministra, no glasnogovornica Ministarstva Ivana Krušec najavila je mogućnost da se očituju danas.
Predstavnici Grada Malog Lošinja također su nam ostali nedostupni, pa jedini kometar za sada dolazi od arhitekta Idisa Turata koji nam je, na pitanje je li upoznat s idejama Lilian Stošić, kazao:
– Upoznat sam i nevjerojatno iznenađen! Mi smo u završnoj fazi izrade izvedbenog projekta, a dopis sam primio prije tri dana i iz njega saznao ne samo da se negiraju bitni elementi na natječaju odabranog idejnog rješenja, već se i lokacija muzeja dovodi u pitanje. Na taj način doveden je u pitanje ne samo naš posao koji je već daleko odmakao, već cijela procedura natječaja i prethodnog odabira lokacije muzeja. Iskreno, uopće ne znam što sada napraviti.
Dopis konzervatora datiran još 22. 12. 2009. godine, autori projekta arhitekti Idis Turato i Saša Randić dobili su prije tri dana!
Komentari:
Ako Cappelli nema osiguran novac iz drugih izvora - a znali bismo da ima i već bi to bilo slavodobitno obznanjeno u svim medijima - onda je i ovo jedno zamazivanje očiju. Odličan plan: Sanader presudi u korist Maloga Lošinja kao krajnjeg odredišta Apoksiomena, svi svršavaju, hvale HDZ, sanadera i Cappelija, onda se ne dogodi ništa, nitko ništa ne gradi, projekti su odlični i svi ih hvale još par godina ( a političari i računaju samo na kratke staze, mandat, najviše dva), a Apoksiomen je negdje drugdje. Tako HDZ uspjeva pobijediti zakone fizike, Apoksiomen je i tu i tamo, birači su i tu i tamo, svi su sretni.
Ali evo pošto je lidl odustao od dolaska u Lošinj predlažem da tamo stave kopiju Aposiomenusa te Ðurðu za kustosicu jer kako izgleda kao kopija loših kopija to bi bio primjeren posao za nju.
Prijedlog o Palači »Kvarner« kao lokaciji za trajni smještaj Apoksiomena star je osam godina, pa tim više čudi prijedlog riječkog Konzervatorskog odjela da se ta lokacija sada preispita
Link Text (novilist.hr/.../...)
Pročelnica je tamo jer je netko procjenio da ta istanca treba da bi pripremala situacije za više instance meðutim što je tu je sad će bit što bude a biti će to da Apoksiomena nećemo vidjeti nikad jer Domijan je i od trenutka kad je izvaðen govorio da ga treba u Zadar staviti i gle čuda ovo ljeto će biti u zadru gdje je on inače glavni za sva arheološka pitanja.
A što se tiče tvrdnje da je gari apoksiomena dobio za lošinj je notorna glupost jer to je samo bila navlakuša za izbore i ta je navlakuša stara skoro šest godina to je razlog zašto mu se prigovara jer šest godina je dovoljno svakoj budali da shvati da je navučen na prevaru.
Sve te gluposti koje se kod nas dogaðaju ne mogu biti slučajne.
Obzirom da je onaj grozan objekat na Bočacu napokon pri završetku, a naš je dragi gradonačelnik Gari najavljivao veliko zapošljavanje, jako mi se sviða ideja da se tamo smjesti Apoksiomen. Pored njega trebalo bi napraviti malo manju skulpturu gradonačelnika, pa još manjeg Mujagića.
Tako bi se moglo zaposliti još ljudi, svakog bi mogla čuvati bar dvojica.
Brine me jedino jel nam gradonačelnik pred smjenjivanjem kad mu ovako podmeću!?
Znam da je Ivo bio njegov zaštitnik, a sad ga više nema!
PS. pozdrav mala.
«Otkad je Apoksiomen 27. travnja 1999. godine izvaðen iz mora i procijenjen jednim od najdragocjeniji h hrvatskih arheoloških nalaza svih vremena, trajala je bitka za mjesto njegova stalnog postava, a govorilo se o Malom Lošinju, Rijeci, Zagrebu, Zadru.
Apoksiomen je niz godina bio u središtu javne polemike u koju su se uključili mnogi – od otočana, stručnjaka, političkih stranaka, zavičajnih klubova, turističkih djelatnika, institucija, ustanova, medija...
Lošinj je svoje pravo na Apoksiomena polagao na temelju prakse po kojoj se artefakt trajno izlaže u mjestu nalaza, a za mjesto stalnog postava još je 2002. godine bila odreðena Palača »Kvarner« na lošinjskoj rivi, što su pismom namjere definirali Grad Mali Lošinj i Ministarstvo kulture.
Meðutim na konačnu odluku da Apoksiomen bude smješten u Malom Lošinju trebalo je čekati sve do listopada 2007. godine kada su tu odluku donijeli Muzejsko vijeće i Vijeće za kulturna dobra RH.
Dakle prijedlog o Palači »Kvarner« kao lokaciji za trajni smještaj Apoksiomena star je osam godina, pa tim više začuðuje prijedlog riječkog Konzervatorskog odjela da se ta lokacija sada preispita.»
Znači, za Apoksiomena je bilo natjecanje u kojem je Lošinj imao jaku konkurenciju, a u javnu polemiku su se uključili mnogi – od otočana, stručnjaka, političkih stranaka, zavičajnih klubova, turističkih djelatnika, institucija, ustanova, medija... i dobio ga je Lošinj. Dakako da za to zasluge ima i gradonačelnik, odnosno njegov položaj u vladajućoj stranci, ali sigurno je da je u tome pripomogao i pritisak javnosti. A gospoda s nikovima Već rečeno, 8čan, BEZIMENI, Iskra i mala mogli su o tome saznati i na ovom sajtu pod Apoksiomen gdje je mnoštvo članaka o toj borbi. Moj je dojam da su gradske vlasti nevoljko prihvatile taj « dar « jer su znali kakav teret to nosi, ali to je samo moj dojam. Štoviše, politikanti iz naših kala i kalica umanjuju značaj te vrednote i govore da šta će to Lošinju, a da je Grad nije dobio posipali bi drvlje i kamenje da je gradonačelnik nesposoban. A to što mala kaže da je priča o apoksiomenu priča o HDZ-u pokazuje da nju uopće ne zanima apoksiomen nego HDZ i da se samo nada da Gari neće dugo. A mene ne zanima ni HDZ ni Gari nego istina i Apoksiomen pa se njenim i sličnim glupostima mogu samo smijati.
Savrseno su skrivali tu nevoljkost!!! Cak je zvucalo kao da se time hvale!!! Ali to objesnjava zasto je Gari u saboru glasao protiv onog prijedloga da se odigura nekih ekstra miljun kuna ili koliko je vec bilo za losinj da lakse stekne uvjete za smjestaj apoksiomena. Valjda je on zna kakav teret to nosi kako kazes, pa nije htio uzimati pare za nesto sto ce se ispostaviti kao prevelik teret.
Svi se trude za dobrobit zajednice, sve sami altruisti oko nas. Blago nama!
Ne moramo mi brinuti za budućnost kad nas ovakvi vode! Prodati će sve da bi plaće za novozaposlene hadezejovce osigurali. A hvali se naš Gari kako će se sada 70-ak novih radnih mjesta na Bočacu otvoriti, sva zemljišta i vile po Lošinju se prodaju.
Sigurna sam da će biti posla za čuvare plaža i vila u zimskom periodu. lošinj će se pretvoriti u ljetovalište bogatih stranaca a zimi postati mrtav grad.
Priznaj Apoxe ako smiješ da nam je aktualna vlast za to kriva!
Hajde mala ne budali, meni nije do suradnje u tvojem djetinjastom političkom prepucavanju. Ja ne želim reći to što bi ti voljela da kažem, tj da Gari nije zasluzan za dobivanje apoksiomena, a ne nasjedam ni na na tvoje glupavo podmetanje o toboznjem dobivanju.
Lijepo sam napisao da je pokvareno prikazati to kao isključivu zaslugu gradonačelnika Kapelija i naveo iz Novog lista da je bio pritisak javnosti. Znači, nisam napisao da Gari nije zaslužan nego da su i drugi pripomogli. Ali ti nebi bila političar kad nebi ćerala vodu na svoj mlin, pa melješ, melješ, melješ.
Naravski da je legitimno da te zanima i apoksiomen i gari i da jedno ne iskljucuje drugo, ali malo poštenja i poštivanja istine ti ne bi škodili.
KUD Apoksiomen(?)
Nakon što je Lošinjski Apoksiomen naprasno postao Hrvatski Apoksiomen, Mali Lošinj je na neobičan način zaobiðen u prvom konkretnom koraku za dobijanje kipa Apoksiomena: nisu mu, prema našim saznanjima, upućeni Uvjeti za čuvanje i izlaganje kipa Apoksiomena.
Usprkos uzusima prema kojem se kulturno blago čuva i izlaže tamo gdje je pronaðeno, usprkos sporazumu o povratku Apoksiomena koji je Ministarstvo kulture potpisalo sa Gradom Malim Lošinjem, te usprkos nedvosmisleno izraženoj političkoj volji - premijer Sanader je izjavio da smatra da je mjesto Apoksiomenu na Lošinju - Ministarstvo kulture je, saznajemo, propustilo poslati uvjete u Mali Lošinj. Neslužbeno smo dobili uvjete koje je potrebno ispuniti za čuvanje i izlaganje kipa.
Grupa ad hoc organiziranih graðana i eksperata usred je procesa osnivanja inicijative koja se prozvala KUD Apoksiomen(?), te je koristeći svoje graðansko pravo temeljeno na članku 4. Zakona o pravu na pristup informacijama, uputila Ministarstvu kulture zahtjev za sljedećim informacijama, na koje je ono dužno odgovoriti u roku od 15 dana:
* koji su Uvjeti za čuvanje i izlaganje kipa Apoksiomena,
* popis adresa, koje ministar Biškupić u medijima izrijekom naziva „svima zainteresiranim a", na koje su upućeni Uvjeti za čuvanje i izlaganje kipa Apoksiomena,
* kriteriji temeljem kojih su odabrani „svi zainteresirani" ,
* ako se na tom popisu ne nalazi, obrazloženje zašto nije meðu „svima zainteresiranim a" Grad Mali Lošinj, na čijem je području kip pronaðen te sa kojim je Ministarstvo kulture potpisalo sporazum o povratku Apoksiomena,
* informaciju da li Arheološki muzej u Zagrebu, u kojem se trenutačno nalazi Apoksiomen, ispunjava Uvjete za čuvanje i izlaganje kipa Apoksiomena.
KUD Apoksiomen(?) ima sljedeće ciljeve: prikupljati, pratiti i distribuirati informacije vezane uz kip, proces donošenja odluka i sadržaj odluka o čuvanju i izlaganju Apoksiomena, okupljanje domaćih i inozemnih stručnjaka te senzibiliziranj e javnosti.
Na stranici su objavljeni UVJETI ZA ČUVANJE I IZLAGANJE KIPA APOKSIOMENA
Link Text (volim-losinj.org/.../...)
Kamo s Apoksiomenom?
Link Text (volim-losinj.org/.../...)
Lošinjski Apoksiomen izgubljen u prijevodu
Link Text (volim-losinj.org/.../...)
Hrvatska inačica lorda Elgina
Link Text (volim-losinj.org/.../...)
Tko o čemu - i Vjesnik o salinitetu ...
Link Text (volim-losinj.org/.../...)
Apoksiomen: Imaju li graðani pravo glasa?
Link Text (volim-losinj.org/.../...)
Ima toga još, a zanimljivi su komentari ispod članaka