Gdje će ta senzacionalna skulptura biti trajno udomljena ovisit će o onome muzeju koji bude ponudio najbolje uvjete čuvanja, koje će 16. svibnja propisati Vijeće za kulturna dobra i Muzejsko vijeće, izvijestio je u srijedu na tradicionalnoj novinskoj konferenciji »Vrijeme za kulturu« ministar kulture mr. Božo Biškupić . . .
Lošinjskog »Apoksiomena«, svjetski vrijedan nalaz brončanog atlete, u Firenci je vidjelo više od 80. 000 posjetitelja uz izvanredan odjek u talijanskom tisku i stručnim publikcijama. Gdje će ta senzacionalna skulptura biti trajno udomljena ovisit će o onome muzeju koji bude ponudio najbolje uvjete čuvanja, koje će 16. svibnja propisati Vijeće za kulturna dobra i Muzejsko vijeće, izvijestio je u srijedu na tradicionalnoj novinskoj konferenciji »Vrijeme za kulturu« ministar kulture mr. Božo Biškupić.
Ako Lošinjani ispune osjetljive uvjete smještaja skulpture in situ, može se vrlo lako dogoditi da grčki atlet svoj trajni dom nađe tamo gdje je i otkriven.
Ne manje senzacionalan i u svjetskim okvirima vrijedan je Muzej Narona u Vidu kraj Metkovića koji čuva kolosalne statue pronađene unutar Augusteuma. Te statue, koje je otkrio dr. Emilio Marin, nakon predstavljanja u Oxfordu, Barceloni i Vatikanu trajno su izložene in situ u muzeju koji se svečano otvara 18. svibnja. Tim će kulturnim žarištem u koje već sada skreću brojni turisti na putu za Međugorje Metković profitirati »ne samo turistički već i gospodarski«, naglasio je mr. Biškupić.
Velik uspjeh Hrvatska je ostvarila u Europskoj komisiji u Bruxellesu, gdje je netom potpisan Memorandum o razumijevanju između Republike Hrvatske i Europske zajednice o sudjelovanju RH u programu »Kultura« (2007. – 2013.). Tim činom Hrvatska je postala punopravna članica programa kojim Europska zajednica sufinancira projekte na području kulturne djelatnosti, što će omogućiti i institucijama i pojedincima izravno sudjelovanje u europskim kulturnim programima i dobivanje novčanih sredstava. Na posljetku, Hrvatsku čeka uređenje liste hrvatske nematerijalne baštine.
Između stotinjak prijedloga na 3. sjednici Povjerenstva za nematerijalnu baštinu za upis u Registar kulturnih dobara odabrani su Istarska tradicijska glazba, Zvončari, Kraljice, Bednjanski govor i govor Huma na Sutli.
Pod naslovom Apoksiomenu Europa nostra o temi smještaja Apoksiomena 9. svibnja piše i Večerni list :
Uz jučerašnji Europski dan ministar kulture mr. Božo Biškupić informirao je novinare o Memorandumu o razumijevanju između Hrvatske i EU koji bi do 2013. godine trebao omogućiti hrvatskim autorima, fizičkim i pravnim osobama izravno financiranje iz fondova EU. Naglašava se i podupire mobilnost umjetnika u više zemlja na projektima glazbe, likovnosti, filma.
Veliko europsko priznanje Europa nostra za kulturnu baštinu dobio je Apoksiomen, najbolje očuvani kip među osam sličnih nađenih na Sredozemlju. Uz izuzetno stanje kipa i uspješnu restauraciju koju je vodio Hrvatski restauratorski zavod, kao posebno sretnu okolnost za Hrvatsku ministar je istaknuo cijeli projekt izronjavanja kipa iz mora kod Lošinja, restauracije i prezentacije brončanog ljepotana u Zagrebu i Firenci.
Za konačni smještaj Apoksiomena zainteresirani su Grad Lošinj, a zahtjevi dolaze i iz Rijeke, Zadra i Zagreba. Muzejsko vijeće na sjednici 16. svibnja propisat će uvjete koje trebaju zadovoljiti "udomitelji" skulpture.