Pod naslovom Zadar Malom Lošinju preotima Apoksiomena? današnji Novi list donosi napis u kojem se podsjeća da je Hrvatsko vijeće za kulturna dobra prije tri mjeseca definiralo uvjete za smještaj antičke brončane statue, ali da se još se uvijek ne zna tko će imati privilegiju da ovaj vrijedan primjerak kulturne baštine bude trajno izložen baš u njegovoj sredini. U igri su bili Zagreb, Rijeka i Mali Lošinj, a sada se pojavio u Zadar.
Utrka za mjesto stalnog postava se nastavlja, a ozbiljne namjere i, čini se, već dobrim dijelom ispunjene uvjete, ima Zadar, piše Ira Cupać Marković. Podsjeća da je prije dva dana u tom gradu otvoren Međunarodni centar za podvodnu arheologiju u koji je uloženo osam milijuna kuna, te da je gradonačelnik Zadra, Živko Kolega u prigodi otvorenja kazao je da se nada kako će u sklopu ovog reprezentativnog centra svoje mjesto naći i vrhunski nalaz Apoksiomena, te da smatra kako bi u novouređenom centru bio najdostojanstvenije prezentiran hrvatskoj javnosti i turistima!
Informacije da bi Apoksiomen mogao biti trajno prezentiran u nekoj drugoj sredini, a ne na otoku gdje je pronađen, s velikim se negodovanjem dočekuju u lošinjskoj javnosti, piše Novi list podsjećući da je brončana statua visine 192 centimetra pronađena 1998. godine u podmorju Velih Orjula kod Lošinja na dubini od 45 metara te da je izvađena iz mora nakon više od dvije tisuća godina u travnju 1999. Konzervatorsko restauratorski radovi započeli su u listopadu 2000. godine, a prvo predstavljanje javnosti bilo je 2006. godine u Zagrebu, nakon ćega je statua bila izložena u Firenci. U rujnu 2003. godine bivši ministar kulture Antun Vujić i bivši lošinjski gradonačelnik Dragan Balija potpisali su sporazum kako će Apoksiomcn biti smješten u Malom Lošinju, a za osnivače muzejske ustanove u kojoj će statua biti izložena na Lošinju određeni su bili Grad i Ministarstvo kulture.
Podršku dao i Sanader
Za potrebe smještaja osigurana je Palača Kvarner na gradskoj rivi, piše Novi list te podsjeća da je u veljači 2007. godine podršku Malom Lošinju za povrat statue na otok, na sjednici Vlade RH iskazao i premijer Ivo Sanader no da unatoč tome još uvijek »visi u zraku«, gdje će Apoksiomen biti trajno izložen.
Unatoč tome, piše Novi list, prvi čovjek Županijskog HDZ-a i lošinjski gradonačelnik, Gari Cappelli i dalje je vrlo optimističan. Na upit novinarke da li je Grad Mali Lošinj krenuo s realizacijom i ispunjavanjem uvjeta koje je definiralo Hrvatsko vijeće za kulturna dobra i kolike su šanse da će Mali Lošinj zadovoljiti postavljene kriterije te kolika su sredstva zato predviđena, iz ureda glasnogovornice Grada dobiven je sljedeći odgovor:
- Grad Mali Lošinj je uvjete za čuvanje i izlaganje kipa Apoksiomena zatražio te se aktivno počelo raditi na projektu programa povratka na Lošinj. Prostor predviđen za smještaj statue je osiguran, imovinsko pravni odnosi su riješeni. Kako su uvjeti nedavno postavljeni, šanse za dobivanje Apokisomena podjednake su za sve zainteresirane, no uvjereni smo kako će upravo u Malom Lošinju biti smješten. U tome imamo čvrstu potporu samog državnog vrha i premijera dr. Ive Sanadera. Visina sredstava potrebnih za ostvarivanje uvjeta nije upitna, spremni smo osigurati koliko god je potrebno. Pozdravljamo otvaranje Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, no to ne znači da će statua biti kod njih smještena. Uvjeti za smještaj Apoksiomena su puno kompleksniji te je potrebno uložiti puno više sredstava i vremena u njihovo ostvarivanje. Također, željeli bi naglasiti kako je ministar Biskupić na otvorenju Centra u Zadru izjavio ne samo kako se za smještaj Apoksiomena natječu četiri grada koji moraju ispuniti uvjete Muzejskog vijeća i Vijeća za kulturna dobra, već i da je trend da se nalaz, ukoliko su svi uvjeti zadovoljeni, vrati na mjesto pronalaska.
Nitko ne spominje ranije dogovore
Međutim, sugerira novinarka, u vezi s izborom mjesta stalnog postava Apoksiomena nameću se brojna pitanja i smatra da ne postoji ni slijed niti poštivanje već preuzetih i potpisanih dokumenata. Naime, piše Ira Cupać Marković, kao da je sporazum bivšeg ministra kulture i bivšeg gradonačelnika potpisan u nekoj drugoj državi, jer u novom sastavu Vlade nitko ni ne spominje taj raniji, i po nekoj logici, važeći dokument. Stoga postavlja pitanje zašto se najprije postavljaju uvjeti i na taj način otvara prostor za nadmetanje umjesto da se definira koja će sredina biti mjesto stalnog postava i da se zajedničkim snagama državne, regionalne i lokalne razine krene u realizaciju zahtjevnog i skupog projekta osiguranja uvjeta za trajni postav Apoksiomena.
"Što bi bilo da sva čitiri grada kandidata ispune pravilnikom definirane uvjete i za to potroše ogromne novce poreznih obveznika, a kako statua ne može biti izložena na sva četiri mjesta odjednom, tri grada u tom slučaju ostaju kratkih rukava i praznih proračuna", pita ona i podsjeća na odgovornosti gradskih vlasti ukoliko krenu s ulaganjima, a u konačnici ne uspiju osigurati trajno izlaganje u svojoj sredini.
Za sada je Apoksiomen, na sigurnom, u Zagrebu, a razvlačenje ispunjavanja uvjeta potrebnih za trajno izlaganje, čuvanje i dostojnu prezentaciju domaćoj i svjetskoj javnosti, čini, se još će dugo vremena biti tema, kulturnih i političkih krugova, zaključuje novinarka Novog lista.
Komentari:
A ako taj papir sa Slovencima važi i za ovu vladu, onda Vujičev papir važi i za Kapellija, ne?
Mislim da je to istina.
No Mali Lošinj je malen po još mnogočemu, a da se to uoči dovoljno je usporediti središta na pr. Raba, Poreča ili Rovinja sa središtem Malog Lošinja. Treba samo pogledati izgled fasada zgrada, ureðenje kafića, slastičarnica i restorana, što sve ostavlja dojam privremenosti i improvizacije usmjerene na brzo stjecanje novca i male troškove u kratkoj sezoni.
Ako se pak za to što je "mali" ipak želi okrivljavati lošinjske političare, sva krivnja ne može pasti na danas aktivne, pa ni na one koji su trenutno na vlasti. Današnji Lošinj i njegova "veličina", izgled, atraktivnost i prema tome vrijednost djelo je niza generacija političara, od onih iz vremena socijalizma do ovih današnjih. Za sve što je Lošinj danas zaslužni/odgovo rni su prvo oni koji su mu krojili sudbinu tijekom 45 godina "samoupravnog socijalizma", zatim su priliku dobili oni koji su djelovali narednih desetak godina "tranzicije", a zadnje dvije godine birači su priliku pružili novoj ekipi. Da ne duljim, povijest Lošinja ne počinje s dolaskom Kappellija i njegove škvadre na vlast, već je počela mnogo ranije. I još nešto, Lošinj nisu samo lošinjski političari, nego i njegovi poduzetnici, obrtnici, velika i mala poduzeća sa svojim velikim i malim politikama i utjecajima na sve generacije političara. Lošinj su i njegovi graðani. Svi oni svojim aktivnostima odreðuju veličinu i značaj Lošinja u okvirima države, a ne sami političari. Na pitanje znaju li oni raditi i posložiti ekipu koja bi vratila kip na Lošinj može se odgovoriti tek kad se zna čime Lošinju raspolaže.
Stoga se slažem s t vrdnjom posjetitelja koji kaže da Lošinj nema znanja i da zbog toga nema uvjeta, te da će odlučiti politika. Takoðer se slažem s tvrdnjom da politika neće biti jedini razlog zašto će apoksiomen završiti u Zadru. Razlog će biti i minuli (ne) rad prethodnih generacija političara i rukovoditelja negdašnjih OUR-a, a sada kapitalističkih poduzeća koja vode politiku u interesu vlasnika, a ne cijeloga Grada i njegovih graðana.
Cres sa gradonacelnikom u zadnjih 15 godina nadmašio, Lošinj za 30%.Lošinj sa starima slugom od gradonacelnika unazadio se za 30%. Cesta Porozina-Cres-L ošinj trebala je biti gotova 2007 god. Gradski objekti koji su koristili Jadranka i ostala odmaralista, svake godine su prodavana, da nebi grad tražio natrag.Lošinjsk a plovidba, prodana ili na prodaji kamp,skver, rujnica itd.Komunalni doprinos nije naplacivan, MORH-u za vojarne, Losinjkoj plovidbi i Jadranci za koristenje terena za kamp i objekte. Pa od cega se mogao grad razvijati, od partije i domacih tajkuna(direkto ra),gradonaceln ika ili direktorice turistickog.Pa tko još vjeruje da ce u ovakvoj zabiti poslati "Apoksiomena".
Da li čobanu treba Stradivarijeva violina? Ne, dovoljna je i frula. Šta Lošinju može izgubiti ako ne dobije Apoksimena ako ga ne bi znao iskoristiti.
Znamo politicke svijetonadzore ljudi iz ZD i za sto nas smatraju u vladi.Naravno da ce HDZ pokloniti Apoksiomena svojima, a Losinj po obicaju nece dobiti nista osim obecanja da ce jednog dana dobiti savrsenu kopiju. Toliko ljudi, pa razmislite za kakve ljude glasate na izborima.
Kaj god!!!
E pa to uopće nije točno: ZAGREB NE ISPUNJAVA UVJETE ZA ČUVANJE I IZLAGANJE APOKSIOMENA
Baš me zanima kako će Biškupić izvesti da A. pripadne nekom većem središtu (Zagreb, Rijeka ili Zadar, a da ne posere svoje i Sanaderove izjave o potrebi razvoja muzeja u malim sredinama.