Najdragocjeniji hrvatski arhološki nalaz svih vremena - antičko brončano remek djelo Apoksiomen, trajno će biti smješten u Malom Lošinju jer je ponudio ponajbolje razrađene tehničke, sigurnosne, konzervatorske i muzeološke uvjete, piše Novi list
Najdragocjeniji hrvatski arhološki nalaz svih vremena - antičko brončano remekdjelo Apoksiomen, trajno će biti smješten u Malom Lošinju - glasi jednoglasna odluka s jučerašnje zajedničke sjednice Hrvatskog vijeća za kulturna dobra (HVKD) i Hrvatskog muzejskog vijeća (HMV) održane u Ministarstvu kulture. Po završetku sjednice novinarima su odluku obrazložili ministar kulture Bozo Biškupić, predsjednik HMV-a Vinko Ivić te predsjednik HVKD-a Ferdinand Meder.
- Sve tri ponude bile su vrlo ozbiljne, odlučili smo se za Lošinj i zbog ponajbolje razrađenih tehničkih, sigurnosnih, konzervatorskih i muzeoloških uvjeta koje je ponudio taj grad, kazao je predsjednik HVKD-a Vinko Ivić. Uz spomenuto presudila su još dva razloga, a kako je jučer objašnjeno riječ je o principu decentralizacije kulturne baštine s jedne strane. te želja da arheološko blago ostane što bliže mjestu pronalaska - s druge. Brončana skulptura Apoksiomena, koja je u moru nedaleko otoka Vela Orjula pronađena 1996. godine, a izvađena tri godine kasnije svoje će trajno »prebivalište« dobiti unutar lošinjske palače »Kvarner« gdje će za tu potrebu biti osigurano 700 četvornih metara izložbenog prostora. Udovoljavanje strogih konzervatorskih kriterija za smještaj nadgledat će posebna, još neimenovana komisija.
Statua prioritet lokalne vlasti
Prema nekim procjenama pripreme za smještaj bi mogle potrajati oko godine dana, no troškovi čitavog projekta još uvijek su nepoznanica. Dok svi uvjeti ne budu osigurani u Lošinju, Apoksiomen će biti pohranjen u zagrebačkom Arheološkom muzeju, gdje će, s obzirom na zahtjevnost klimatskih uvjeta nužnih za čuvanje antičke dragocjenosti, u tu svrhu biti izrađena posebna vitrina. Osim Lošinja svoje su kandidature za smještaj Apoksiomena podnijeli i Rijeka te Zadar.
Vijest o smještaju statue u Malom Lošinju gradonačelniku Gariju Cappelliju, potvrdio je ministar Bozo Biškupić.
- Ovom odlukom mijenja se povijest Lošinja. Nemam riječi da iskažem svoje veselje i zadovoljstvo. Vjerovao sam u ovaj ishod, imali smo podršku struke i premijera Ive Sanadera. Povrat Apoksiomena bio je prioritet gradske vlasti, hvala svima koji su pridonijeli odluci da mjesto stalnog postava antičke statue bude u Malom Lošinju. Odmah krećemo u realizaciju projekta, a pred nama je velik posao da ispunimo sve potrebne uvjete za postav statue. Iskoristit ćemo nazočnost ministrice Kolinde Grabar Kitarović na otoku, vezano za pretpristupne fondove i vjerujem da će u roku dvije do tri godine Apoksiomen biti izložen u Malom Lošinju, oduševljeno je komentirao Gari Cappelli.
Na podsjećanje kako su bivši ministar kulture Antun Vujić i bivši gradonačelnik Dragan Balija već bili potpisali dokument o tome da će Apoksiomen biti vraćen na Lošinj i osnovana zajednička muzejska ustanova Grada i države, te upit da li je zadovoljan da se postupilo po načelu kontinuiteta, gradonačelnik Cappelli je rekao da ne želi politizirati po ovom pitanju. On je istaknuo kako je bivša gradska vlast osigurala prostor za stalni postav u palači »Kvarner«, ali da nije riješila i imovinsko - pravne odnose, što je učinila sadašnja vlast, a ovaj je uvjet bio vrlo važan kod odlučivanja o zadovoljenju uvjeta za stalni postav Apoksiomena, rekao je Cappelli.
Priznanje restauratorima
Vijest da će se Apoksiomen vrati na Lošinj, s velikim je oduševljenjem jučer odjeknula u otočnoj javnosti, koja je, od samog otkrića iskazivala želju da statua trajno bude izložena na otoku.
Apoksiomen je više od dvije tisuće godina ležao u podmorju Velih Orjula, jugoistočno od Lošinja, na dubini od 45 metara, zaglavljen između dviju stijena, što je spriječilo njegov pad u veću dubinu. Slučajno ga je pronašao belgijski ronilac Rene Wouters 1996. godine, a 27. travnja 1999. godine četrnaest ronilaca ekipe Ministarstva kulture, Specijalne policije, malološinjske tvrtke »Submar«, pod vodstvom Marijana Orlića, izvadilo je kip iz mora. Konzervatorski radovi trajali su od listopadu 2000. do 2006. godine, a izvođeni su u Hrvatskom restauratorskom zavodu u Zagrebu. Radove je vodio talijanski stručnjak, restaurator Giuliano Tordi u suradnji s restauratorom Antoniom Serbetićem, voditeljem radionice za metal Hrvatskog restauratorskog zavoda. Od nalaza pa tijekom konzervatorsko - restauratorskih radova, Apoksiomen je pobuđivao širok interes stručnih i sveučilišnih krugova, medija i svih koji su imali prigodu upoznati se s projektom. Od rujna 2006. do siječnja 2007. godine Apoksiomen je bio izložen u Fi-enzi, a izložbu je posjetilo više od 80.000 posjetitelja. U lipnju ove godine, u Stockholmu, projekt konzervatorsko - restauratorskih radova na kipu Apoksiomena dobio je i europsko priznanje - medalju Europske unije za kulturnu baštinu za drugo mjesto u kategoriji Konzerviranje - restauriranje umjetnina, a koju dodjeljuju Europska komisija i paneuropska federacija za kulturnu baštinu Europa Nostra.
Napis potpisuju Miroslav Zec i Ira Cupać Marković
Komadina: Dobra vijest
Apoksiomenu je i mjesto u Malom Lošinju, a mi u Primorsko - goranskoj županiji to jako dobro znamo i uvijek govorimo. Veseli nas da su i u Ministarstvu kulture došli do tog zaključka, komentar je primorsko - goranskog župana Zlatka Komadine. Doduše, rekao je, više bih volio da se takve odluke ne donose dva mjeseca prije izbora. Mislim da je odluka za vraćanje Apoksiomena Lošinju dobra vijest i za turističku i za kulturnu valorizaciju našeg kraja, koji to u konačnici i zaslužuje. Pojednostavljeno, Apoksiomen će biti još jedan važan razlog dolaska turista na Mali Lošinj. Moramo biti sretni i ponosni zbog toga jer se radi o izuzetno vrijednom svjetskom nalazu, kazao je župan Komadina.
Komentari:
A tko uopće kaže da se postupilo po načelu kontinuiteta? To kaže /zapravo podmeće kao da je kazano/ ICM tako da ispadne da je Lošinj dobio Apoks. samo zato što su Balija i Vujić nešto potpisali!!!
Samo još nije oprala Dinamo. Valjda zbog straha od Mamića.
Malo upućeniji znaju o ćemu se radi.
"Lošinjska vlast nedorasla je borbi za Apoksiomena tvrdi današnji Novi list naslovom napisa u kojem se pored ostalog tvrdi kako umjesto da iznosi argumente, da kandidira projekt europskim fondovima, da "puše za vrat" onima koji će donijeti odluku o mjestu stalnog postava, gradska vlast tiska razglednice i organizira izložbe "U očekivanju Apoksiomena".
"Žalosno je kako se sve skupa odvija i kako se umjesto da od Apoksiomena napravimo brend svjetskog glasa, sve svodimo na prepucavanje gdje će biti trajno izložen, a u javnosti se već zbijaju šale kako je visoki atleta malog pimpeka", piše pored ostalog Ira Cupać Marković."
Komentar je suvišan
ICM, molim te da prestaneš pisati za NL i zaposli se u škver kod svog omiljenog Balije u ureðuj njegov tvornički bilten.
Da kontinuiteta nema pokazuje činjenica da je sadašnja Vlada odluku donijela na temelju ponuda zainteresiranih Gradova, a ne na temelju nekog papira sumnjive pravne valjanosti iz vremena kad je Vujić bio ministar, a Balija gradonačelnik.
Ukratko, da je sadašnja Vlada radila po načelu kontinuitetu natjecanja za Apoksiomena uopće ne bi bilo.
Zanimljivo je da ICM opširno i s dubokim poznavanjem materije piše o proceduri u kojoj je Lošinj dobio Apoksiomena. Budući da ta procedura sama po sebi negira "teoriju kontinuiteta", postavlja se pitanje zašto je inteligentna osoba kakva je ICM samoj sebi "podmetnula nogu" pitanjem Capelliju da li je zadovoljan "kontinuitetom" . Odgovor je po mojem mišljenju posvema jednostavan: Birajući izmeðu novinarskog profesionalizma i političkog aktivizma odabrala je ovo drugo.
Ako gost čita ,kao što sam kaže, njene članke onda je to mogao i morao i sam uočiti. Optuživati one koji uočavaju i kritiziraju očitu tendencioznost i neprofesionalno st da su HDZ-ovci je stupidno i govori o gostu. Iz ovoga se da zaključiti da gost sigurno nije HDZ-ovac ali svakako pokazuje da nije ništa ni bolji od njih.
Kritičko ukazivanje na pisanje ICM je potrebno isto kao i kritičko ukazivanje npr. na presude sudaca kao što su Milanović i sl.
Jednostavno radi se o društvenoj higijeni. Nije ICM neprijatelj države ili Hrvata ona je neprijatelj profesionalnost i i novinarskoj etici.
"Da kultura, kada je valjano predstavljena, može biti unosna ilustrira podatak da je prihod na izložbi u Firenzi iznosio 344.624 eura. Apoksiomen je povećao broj posjeta palači Medici Riccardi te je samo u siječnju bilo zabilježeno povećanje posjeta od čak 425 posto i povećanje prihoda od 545 posto u odnosu na isti mjesec godinu ranije."
Toliko o tome.
Neka mi oproste svi koji iz priče o Apoksiomenu žele iscijediti politički profit, ali nadležna tijela nisu mogla postupiti drugačje nego su postupila. Ponavljam, ne znam ništa o sporazumu iz vremena bivše vlasti, ali ako se tim sporazumom smjeralo izbjeći postupak koji je primijenila sadašnja vlast, bio je to zaista "račun bez krčmara" kako je netko već napisao.
Ispunjenje obećanja iz sporazuma datih tadašnjem lošinjskom gradonačelniku zaobilaženjem Hrvatskog vijeća za kulturna dobra i bez jasno definiranih pravila, prava i obveza bio bi samovoljan i lako osporiv čin.
A što je to učinila sadašnja vlast (ne znamo da li je to smjerala i bivša)? Raspisala je neku vrstu javnog natječaja za dodjelu koncesije na jedno izuzetno vrijedno kulturno dobro. Znam da će sada mnogi vrisnuti da Apoksiomen pripada Lošinju i Lošinjanima, no to naprosto nije istina.
Naime zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara u članku 19. jasno kaže da je dobro za koje se predmnijeva da ima svojstva kulturnoga dobra, a nalazi se ili se naðe u zemlji, moru ili vodi, vlasništvo Republike Hrvatske. Dakle, Apoksiomen koji je nedvojbeno kulturno dobro, a naðen je u moru vlasništvo je Republike Hrvatske i na njega se primjenjuju propisi o nalazu blaga iz Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
Iz svega ovoga proizlazi da se vijest o dodjeli Apoksiomena na korištenje Malom Lošinju bitno razlikuje od vijesti da su Vujić i Balija potpisali nekakav sporazum o povratu Apoksiomena na Lošinj. Ova nova vijest govori o primjeni zakonskih odredbi i ishodu ravnopravnog natjecanja meðu zainteresiranim gradovima. Prethodna vijest mi liči na onaj poznati sporazum sa Slovenijom o podjeli mora kojeg su se poslije odricali i oni koji su ga potpisali.
Živimo u državi koja baš nije uzor poštivanja zakona, pa svaku vijest da se umjesto samovoljnih odluka ponegdje i ponekad donese i neka zakonita treba smatrati dobrom viješću. Ovo je jedna od tih dobrih vijesti.
I gle Stipinog i ICM paradoksa, poštujući zakone i proceduru ova vlast se bespotrebno mučila, a sve je već dogovoreno na relaciji Balija-Vujić.
A je li zbunjeni, sada kao politika ne igra nikakvu ulogu....sve je isto samo se mijenjaju stranke, a vi ste pijuni u službi političkih interesa. Politika i dalje žari i pali i to je vidljivo na svakom koraku pa tako i u vašim porukama. Pa nedavno je predsjednik GV prozivao NL jer ne piše dovoljno o največem otočkom mijestu (znači treba pisati po dekretu).I još pogledaj samo u ovoj temi kako se ekipa prepucava, a sve zbog politike svi bi zasluge. Napada se ICM i sve bi mi bilo jasno, ali se prevoše spominje ono "Naš..." i prozivaju neki bivši. Da li bi vi svi gore podpisani promijenili stav kada bi ICM pisala ode onome tko je "Vaš"....bi jasno. Prozivate bivše kao komunjare, o opet i sada su na vlast komunjare (ljudi za sve sisteme). U ona vremena je bila jedna partija, a sada ih je više, prije su postajali i pioniri i omladinci, a sada postojite vi Mladež....
Stipe vam je sve dobro napisao, svaka mu je na mijestu. Nije Apoksiomen ni u HDZ ni u SDP, IDS,.....
Pozdrav
U životu nisam bio ničiji pijun i ne pripadam nikakvoj partiji stranci lil stadu. Ako ne znaš raspravljati argumentima i logikom ne javljaj se. Etiketiranje nije argumentacija.
Zbunjenog tobože politika ne interesira, ali serucka po jednima i uzdiže druge, kao politika ga ne interesira, a njome se sustavno bavi (i glumi nesvrstanog).
Ja nisam ljubitelj NL, prije svega zbog kvalitete, svaka novina ima svoju ureðivačku politiku i to je jasno, svuda u svijetu. Neki očito ne idu dalje od Cresa i NL im je jedini prozor u svijet, pa bi ga još htjeli ureðivati. Sve mi više ličite na onog župnika iz Kastva. Ljudi naðite si posao, postoji i život bez NL (čitajte Vijesnik).
Moguće je da se pokušavaš svaðati s zbunjenim gostom.