Apoksiomen kao poticaj razvoju suvremenih muzeja bio je tema okruglog stola kojeg su u petak 20. listopada organizirali Lošinjski muzej pri Pučkom otvorenom učilištu i Društvo povjesničara umjetnosti Rijeke, Istre i Hrvatskog primorja.
Pred okupljenim stručnjacima gradonačelnik Gari Cappelli je istaknuo potrebu i značaj decentralizacije u kulturi te razvoja muzejske djelatnosti u malim sredinama, a prilikom završetka rasprave i donošenja zaključaka izrazio je spremnost da i nadalje djeluje na ostvarenju želje svih Lošinjana da ovaj vrijedni kulturni spomenik pripadne Gradu Malom Lošinju.
Sudionici rasprave su izazili mišljenje da se ministar kulture treba konačno očitovati o pismu namjere za osnivanje muzeja u Malom Lošinju i zaključcima struke iz 2003. godine prema kojima Apoksiomen treba biti izložen na području nalaza, na otoku Lošinju. Od ministra se očekuje da se konkretno izjasni o uvjetima koje treba ispuniti za trajni smještaj ove statue. Sudionici rasprave su istaknuli kako zbog činjenice da ti uvjeti nisu definirani sve muzejske ustanove imaju istu šansu, te da uz ispunjenje uvjeta Mali Lošinj ima prednost kao mjesto gdje je Apoksiomen nađen.
Pročelnica za kulturu u Primorsko goranskoj županiji Jasna Blažević je istaknula da županija pruža punu podršku Gradu Malom Lošinju kao mjestu na kojem je statua nađena i gdje treba biti u funkciji kulture i turizma. Docentica sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta dr. sc. Žarka Vujić je naglasila da se u 21. stoljeću uvjeti za smještaj ovog vrijednog nalaza mogu i moraju osigurati ne samo u velikim nego i malim sredinama kako zbog značaja za turizam tako i zbog podizanje svijesti otočnog stanovništva o vlastitom identitetu kroz prisutnost kulturne baštine.