Lošinj je dobitnik nagrade za odgovorni turizam na temelju kriterija Svjetske turističke organizacije UNWTO-a, a nagrađen je temeljem odličnih ocjena za projekt zaštite dupina koje provodi Institut za zaštitu mora Plavi svijet, potom za projekt 220 kilometara otočnih šetnica i pješačkih staza, programe održivog razvoja, brigu o kulturnom naslijeđu, projekt Miomirisi i okusi Lošinja, obnavljenje tradicionalne gastronomije i valorizaciju povijesne baštine.
Turistička zajednica Grada Malog Lošinja izvijestila je na svojoj web stranici da je Lošinj dobitnik nagrade Agenzia di viaggi radi očuvanja dupina u našem arhipelagu, te istraživačkog rada Plavog svijeta u Velom lošinju. Pohvaljena je organizacija Dana dupina, mogućnost usvajanja dupina. Izvrsno su ocijenjene šetnice kojih Lošinj ima 220 km, očuvani prostor, briga o održivom razvoju, očuvan arhipelag, stoljetnu borovu šuma, zrak i more prve kvalitete, mnoštvo flore i faune.
Važnost i naglasak na pronađenom Apoksiomenu na lošinjskom arhipelagu, briga o kulturnom nasljeđu, projekt Miomirisi i okusi Lošinja, 28 miomirisnih objekata, obnavljanje i uvođenje gastronomije tradicionalne kuhinje. Poseban naglasak Agenzia di viaggi dala je na usklađenost aktivnosti razvoja destinacije Lošinja, paket aranžmane hotelijera i agencija, autokampova koji prate i surađuju na „temama destinacije“. Tako Lošinj ima paket aranžmane na temi lošinjskih kapetana, miomirisa i okusa, aromaterapije, antistresa, zdravog života.
Ova nagrada dokaz je kako je lošinjska destinacija u svom destinacijskom managementu dostigla visoki razvojni nivo, usklađenost aktivnosti, koja je prepoznata u svijetu. Dodjeli su prisustvovali voditeljica ispostave predstavništva HTZ u Rimu, Jelena Poklepović, te Ivan Đani Maršan, generalni konzul Republike Hrvatske u Milanu. Dodjela je održana u sklopu foruma o ekoturizmu, koji je organizirao Skal - International Association of Travel and Tourism Professionals.
Agenzia di viaggi, već je 44 godine najvažniji strukovni časopis o turizmu u Italiji. Časopis se šalje na adrese 9.800 turističkih agencija. Nagrada za odgovoran turizam bazirana je po kriterijima UNWTO-a (Svjetske turistčke organizacije).
O tome je izvijestio i Novi list: "Lošinj je dobitnik Nagrade za odgovorni turizam, a ovo međunarodno priznanje koje dodjeljuje strukovni turistički časopis »Agenzia di viaggi«, na sajmu u Milanu primit će danas lošinjski gradonačelnik Gari Cappelli. Agenzia di viaggi pune četrdeset i četiri godine najvažniji je strukovni časopis o turizmu u Italiji, a distribuira se na adrese 9.800 talijanskih turističkih agencija.
Nagrada za odgovorni turizam temelji se na kriterijima Svjetske turističke organizacije UNWTO-a. Lošinj je nagrađen temeljem odličnih ocjena za projekt zaštite dupina koje provodi Institut za zaštitu mora Plavi svijet, potom za projekt 220 kilometara otočnih šetnica i pješačkih staza, potom programe održivog razvoja, brigu o kulturnom naslijeđu, potom projekt Miomirisi i okusi Lošinja, obnavljenje tradicionalne gastronomije, valorizaciju povijesne baštine i drugo.
Poseban naglasak Agenzia di viaggi dala je na usklađenost aktivnosti razvoja destinacije Lošinja, paket-aranžmane hotelijera i agencija, autokampova koji prate i surađuju na »temama destinacije«, kao što su aranžmani na temu lošinjskih kapetana, miomirisa i okusa, aromaterapije, antistresa, zdravog života."
Komentari:
interes pojedinih lokalnih ribara te nismo uspjeli uvest rezervat za dupine.
Proglašenje rezervata za dupine bio puni pogodak nakon neuspjelog proglašenja zerpa.Ostalo bi puno više dupina u našem ekvatorijum a sa njima i puno više riba.
Mislim da će ribe kod nas potpuno nestati nakon ulaska u Evropu te kad Evropske (talijanske,špa njolske itd.)ribarice počnu tamanit ribu u našem nezaštićenom moru.
Turistička zajednica na čelu sa Ðurðicom Šimićič ne bavi se ničim drugim nego politikom i promidžbom Garija Capelija a prave probleme guraju pod tepih i nije ih briga što smo u zadnjih šest godina nazadovali za preko četrdeset posto u zaradi od turizma nije ih briga za domaćeg čovjeka niti malo, nego samo gledaju na kratkoročni profit to pokazuju projektima kakav je Bočac na kojem su izgradili betonski bunker gdje će otvoriti Lidl i DM a nitko se ne pita što će biti sa obrtnicima Lošinja koji će biti uništeni sa takvom nelojalnom konkurencijom ali koga to briga.?
I kao što rekoh sezona je skraćna na 45 dana cijena kvadratnog metra stana je malo manje od 3 tisuce eura pa se pitam koji će to čovjek zaraditi u 45 dana a rada svi nameti i porezi su isti kao i na kopnu. Svi zatvaraju oči pred pravim problemima i boje se za svoju guzicu za narod ih nije briga jer oni sebe ne smatraju gradskim i državnim službenicima nego se smatraju vlašću pa je zato normalno da se prema ljudima odnose kao prema brojevima ili bolje rečeno kao prema robovima.
Evo vam još jedan primjer sa zadnjeg vijeća, jedna od točaka je bila nove odredbe o kioscima i objektima na javnoj površini a sve zato jer je potrebno Valerijevu kojeg se i navodi imenom u prijedlogu službenom za vijeće kao primjer da bi se omogućio rad ronilačkog centra na Čikatu koji je na javnoj površini izgradio sve bez dozvole a izgleda da su se svi udružili da mu se pomogne a u svrhu da se sve te bespravno ružne i nakaradne nastambe koje je tamo postavio legaliziraju i tu naravno turistička zajednica nema ništa protiv, dok brodogradilište Nerezine žele zatvoriti i uništiti jer je navodno zagaðivać i ruglo a pozivaju se na kapetansku tradiciju pri tom neznaju da su Nerezine dale njviše kapetana na ovom području.
Sve je to muljanje i prevara ili kako sam na početku rekao Štukanje.
Pričali su nam domači kako gosti reagiraju kad prvi put šeću po Nerezinama uz more. Prvo vam u oči padne potopljeni zahrðali pramac broda, pa neuredni škver, pa prljava lučica, nauljane stijene itd. Hvala Bogu da se netko počeo baviti mišlju da se to odlagalište smeća zatvori. ŽIVJELI!
KADA ONA PREZENTIRA SVOJE MIOMIRISNE VRTOVE I KAPETANSKE OBIČAJE, IMA DA AUTOBUSI SA MLADIMA I DECOM ONIH KOJI SU NEKAD POSEČIVALI NAŠ OTOK NAVALE KAO LUDI.
IDUĆE GODINE ÐURÐA ĆE U BEOGRAD PO NAGRADU "BRATSTVO I JEDINSTVO".
NEMA VEZE TKO SU TURISTI, SAMO NEKA DOÐU DA BUDE NOČENJA, TERAJMO DO TRI MILIONA.
Grad pod vodstvom CAPPEELLIIJJA u zaštiti dupina i okoliša??? A ja sam donedavno mislio da Plavi svijet pere novce i radi za nečije interese kad ono - to su zapravo bili naši Cappeellii i Ðurðica. Pa ovo me može biti luðe!!! Možda bi tim dodjeljivačima netko mogao poslati link na ove naše stranice pa da malo pročitaju...
A sada ponovo, Grad i TZ zajedno u ljubavi za dupine... O BOŽE U KOJEM LICEMJERNOM GRADU JA ŽIVIM!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sad samo čekam još neki od mudrih komentara o "stranim agenturama koje pokušavaju uništiti naša ognjišta", "crnim, zelenim i žutim vragovima" i slično...
Prvo naša gradska vlada skupa sa turističkom zajednicom je dva puta dobila izbore na temu o produženju sezone te stalno gura sliku u svijet da je Lošinj otok zdravlja i vitalnosti. Pa gdje su onda ti turisti koji žele vitalnost i zdravlje jer sad je naidealniji zrak i klima za to?
Ako pogledate Tursku obalu sa par malih umjetnih gradića koji se uglavnom sastoje od masu luksuznih hotela puni su cijelu godinu, zašto? Ma bio sam tamo u drugom mjesecu te uvjerio se da nemaš što raditi osim putovati na daleke izlete, te ti dan proðe u putovanju. Sve su to izleti udaljeni na više sati vožnje u jednom smjeru (kao da turiste vozimo u Pulu ili Rijeku sve se ide autobusima i to ne baš luksuznim) ali oni su puni i to gradići koji imaju cirka stanovnika kao Lošinj imaju i do 5 tisuća gostiju u momentu što znači da je to za takav gradić kroz cijelu godinu održavanje dok ono što učine u špici je "vrhnje".
Lošinj bi to mogao postići i sa tisuću i pol ljudi tjedno, to bi već bilo dosta, ali nije mi jasno da naša Turistička zajednica nije u stanju organizirati nešto takvog???
Ali moram reći jednu osnovnu stvar a to je: u Turskoj država subvencionira turizam na više razina primjerice aviopromet pa hoteljerstvo nema skoro nikakve namete i agencijski posao takoðer ali nije to bez veze samo da bi bili konkurentni to je iz jednog vrlo važnog razloga takozvanog unutarnjeg izvoza jer oni preko turista koji im doðu izvezu sve živo od goriva koje troše njihovi autobusi, hrane koja se proizvodi kod njih ( nećete u njihovim hotelima naći uvozno voće i povrće ili bilo što, što oni mogu sami napraviti)pa onda suveniri i slične rukotvorine iz čega se jasno vidi koliko je tu faktora uključeno.
Znači turizam je kompleksna djelatnost i noćenje koje je kod nas primarno kod njih je sekundarno jer ono se podrazumjeva i nije upitno gost mora negdje spavati i on će spavati ako mu se sve drugo organizira znači prijevoz jer on je jedna od najskupljih stavki da biste doveli goste van sezone pogotovu penziće koji bi tu došli zbog te famozne vitalnosti i zdravlja. Ali naravno i one druge sa udaljenih destinacija poput Amerike te Rusije ili ako hoćete i Japana sve je to moguće ako bi se država uključila. Onda bi se iz ovog moglo reći da lokalne vlasti nisu krive.....
nije to ipak tako, gradska služba bi trebala biti ona koja sugerira Zagrebu što je negdje potrebno pa evo primjerice država subvencionira katamaran koji troši 6 tona nafte dnevno 45 000 kn pa to puta 365 dana 1.642, 500 kuna znači milijun i šesto tisuća kuna godišnje.
Raspitao sam se kod avio stručnjaka te mi je rečeno da bi se za te novce moglo jedan avion puniti gorivom bez problema cijelu godinu jer kako ni ja nisam znao avi gorivo je negdje oko tri i neš kune po litri znači povezati Krk sa nekim meðunarodnim bližim aerodromom recimo Beč dobili ste vrata u svijet. A umjesto katamarana za Lošinjane bi trebao grad subvencionirati bus za Rijeku te bi cijena bila ista a put duplo brži i ugodniji.
Kad ovako razmišljate postane vam jasno da je kod nas sve postavljeno nopako te se vidi da ovdje mi robujemo nekom drugom točnije svim onim lobijima koji nas zatrpavaju uvoznim proizvodima koje onda naši turisti kupuju pa ispada da isti ti turisti na našem turizmu uz odmor još i zaraðuju pa tko je ovdje lud?
Ðurða i Capeli ako ovo ne razumijete, ako ne razumijete da bi trebalo stisnuti Zagreb da se ovako djeluje na ovoj razini onda vi niste ništa drugo nego jedni u nizu, kvazi političara koji ste tu samo da bi sebi sami digli spomenik i učinili korist jedino sebi i vašim nalogodvcima onda niste oni za koje ste se na izborima prodavali. Ako želite da se o vama priča u vječnosti ili da se dižu spomenici pokažite djelima a spomenike će vam dići graðani. Amen
Pljuvati izolirano po Ðurðici i Gariju je besmisleno, jer je jasno da poslovni uspjeh ili neuspjeh reflektira umijeće poslovnog sektora, javnih službi i vlasti.
Zamislimo da smo negdje pročitali da je Lošinj cjelogodišnja destinacija i da smo zabasali u Lošinj ovih dana. Što bismo radili?! Budimo realni pa vrednujmo naše ugostiteljske objekte - prebrojmo otvorene! - mjesta za zabavu, izlaske, trgovinu, kulturu. Pa ne mogu to Gari i Ðurðica stvoriti! Oni mogu što bolje zamotati u celofan ono što imaju i predstaviti to i pokušati prodati kao nešto fino i raritetno, sve je ostalo na Lošinjanima. Hajde se otrijeznite malo i pogledajte gdje živite i kako tome doprinosite. Ðurðica se je pokazala sposobnom, a ako nešto zabrije treba joj dati pristojan feedback a ne seljačko izrugivanje. Samo se vi rugajte odlasku u Srbiju, u Turskoj se tome nitko ne ruga! Zbog takvih ljudi ovo mjesto kao najkarakteristi čniji proizvod ima jal, nerad i nepoštivanje zakona. Promjena toga prvi su preduvjeti za sve, pa i uspješan turizam.
A druga primjedba je da ti pričaš o Turskoj koja kao da ima dužu tradiciju turizma od Hrvatske pa da mi moramo učiti od njih.
Dragi moj samoborček mi smo po tradiciji turizma ispred njih 50 godina a oni po rezultatu ispred nas 50 godina što je smiješno jer Turci se turizmom ozbiljnije bave nešto više od 20 godina.
Ovo što je otočanin napisao je pravi smjer i u tom smjeru idu i išle su uvijek naše susjedne zemlje koje imaju dugu turističku tradiciju poput Italije, Austrije, Španjolske.
Otočanin je u pravu a i u pravu je osoba pod nicom .. kad kaže da je za ove naše to viša matematika što ćete valjda Turci brže kopčaju rješenje problema.?
Turska proizvodi i svoj proizvod plasira na turističkom tržištu na način da država pomaže prevoznicima i hoteljerima da se dovede potrošač-turist na njihovo područje djelovanja.
Nemam nikakvu namjeru da nekritički branim Capelija i vlast, dapače mislim da su se beskrajno osramotili pričom o rezervatu i predizbornim kalkuliranjem sa ribarima, ali priča o turizmu je malo komliciranija nego otići u Zagreb i za nas izboriti državnu subvenciju za bus i avio prijevoz. Mislim da se ne koriste dovoljno vlastite snage i da bezakonje i korupcija, koje su primjetne na Lošinju kao i u cijeloj zemlji, ubijaju kapacitete za uspjeh. U toj priči ima puno više aktera nego što su Gari i Ðurðica.
Usporedba izmeðu Turske i Hrvatske je loša iz puno razloga. Možda možemo učiti od iskustva Turske, možda možemo preslikati i neke poticajne mjere, ali Turska je starija, veća, ljepša, pravno ureðenija, fleksibilnija, ljubaznija, koliko god nam to bilo teško i bolno.
prema tome molim te Samoborček ne filozofiraj o Turskoj jer bio sam tamo i svaka im čast ali imamo i mi kako se ono kaže konje za jahanje a imamo nešto što Turska nema Otoke i i njihove vale i žale i to ni manje ni više nego 1400 otoka mislim da jedino Grčka se može mjeriti s našim otocima s tim da većina Grčkih otoka su surovi i nepristupačni dok su naši svi prave male oaze pa uostalom živimo na jednom od njih "raj na zemlji" da ga Turci imaju Lošinj bi bio pznatiji od Canara i Cariba zajedno.
E da zaboravio sam da je lošinj najpoznatije Lječilište za asmu, bronhitis, te još mnoge alergijske bolesti ali to isto imaju vjerojatno i Turci
To je bila tradicija i ljubav prema životu na otoku tada nije bilo toliko betona kao danas cesta je bila uska i na Lošinj se jako teško dolazilo a bio je pun turista i sezona je imala tri podjele pred sezona koja je počinjala u drugoj polovici petog mjeseca i špica koja jetrajala cijeli sedmi i osmi mjesec i postsezona koja je trajala do polovice desetog mjeseca tog i takvog se ja turizma sjećam a nije bilo ni interneta ni auta ni mobitela pa čak ni neke zabave. Samo tradicija i ljubavb prema otoku mi smo bili ponosni što smo roðeni i živimo na Lošinju, neki su još i danas a neki su se prodali za malo vlasti.
Bio sam u svim tim zemljama i mogu reći da je sve jedna velika prevara u restoranima te oderu za hranu koja nije ni sluga u našim najgorim krčmama u dućanima ti prodaju muda pod bubrege i sve je kako to obično i biva u turizmu jedna obična prevara jedino što im skidam kapu oni znaju a Durda i Gari ne znaju.
Osim toga o čemu mi pričamo o HDZ-u koji je ostao bez šefa države na način da je ovaj pobjegao ako se dobro sjećam pa to je onaj isti za kojeg je gari govorio da će nam pomoći da vratimo aposiomena ili to je onaj koji nas je trebao pomoći iz proračuna jer je Gari zastupnik u saboru i zato ćemo biti bolje ogrijani jer smo blizu vatre a na kraju ispada da smo se igrali s vatrom te da ćemo se dobro opeći.
A što se tiče rezervata dupina idite ga rezervirati u srbiju.
A u Turskoj sam bio i jeo i tamo se točno vidi da je onaj izraz koji se inače koristi kad je nešto ludo i na divljaka stoji:"ma to je živa Turska".
Tamo je inspektorski sustav jako malen ili ga uopće nema jer kad usporeðujete njihove ugostitelje sa našim to je nebo i zemlja ili bolje rečeno kao nekad kod nas ali naravno morate priznati da je nekad turista dolazio kod nas jer se primjerice kod Lovrića ili u starom Šalvijenu moglo za sto maraka( 50 e) moglo večerati za četri osobe škampe i boca vina a danas se ne može za to ni pica dobiti upravo se iz tog vidi da lokalna vlast ne poduzima ništa da bi se organizirano sa drugim lokalnim snagama uputila na vladu te ju pritisli pa i preko medija ako treba da se na sezomnske djelatnosti mora drugačije nmetima opterećivati.
To su zadaci onih koji sebe nazivaju lokalnim vlastima da nam povećaju standard a recimo kad bi država zaštitila domaći proizvod recimo domaću ribu i janjetinu domaće povrće bi trebalo porezno olakšati tako da se tim automatski snizi cijena po restoranima a tim dobijete zadovoljnog gosta koji se vraća i troši.
Kad god prošetate Lukom dragi moji ljeti kad je puna pitajte se zašto nemate stan i zašto nemate posao a već je oišlo iz te luke 45 milijuna kuna. To je nagrada svim Lošinjanima za održivi razvoj.
Sad mi nije jasno prvo gdje je to na održavanje potrošio Kučić tolike pare i na plaće jer se to ne vidi a vjerojatno ni papirno to ne može dokazati, to je s jedne strane a s druge koja je budala dozvolila da se potpiše takav ugovor ja bi držao luku sa ovim načinom kao dotični i za 5% godišnje jer je bi to značilo da bi u petnaest godina stavio dva milijuna u ðep pa možda i manje to su novci koje većina graðana neće nikad ni vidjeti.
A ima još jedno pitanje gdje je onda županija uložila naš novac jer koliko Gari objašnjava i jauče da ga opterećuje kredit koji plaćamo za rivu i trg koji je navodno Balija krivo podigao pa sad grad ne izlazi nikako na kraj kažu da je to iznosilo nekih 14 milijuna pa gospodo zašto ako je naša luka u 15 godina zaradila 45 mil.
Sve te institucije o kojima ti govoriš su slične onima koje su kontrolirale i silose pa više u njima nema žita.
Zanimati će i LAŽLJIVCA, koji je priznao da laže i to ponovno čini iz samo sebi poznatih razloga.
Ostvareno (kuna) u svih 12 luka pod nadležnosti Lučke uprave:
lučke pristojbe: 1.097.690,00
lučke naknade: 350.884,00
naknade od koncesije: 262.809,00
naknade za obavljanje gospodfarskih i drugih djelatnosti: 242.155,00
naknade za usluge: 162.213,00
sredstva iz Proračuna Primorsko-Goran ske županije: 1.020.000,00
sredstva iz proračuna grada: 749.960,00
pomoć Ministarstva mora, ptometa i razvitka: 1.499.960,00
Ova priča nema nikakve veze s Garijem.
A ovako dobrobit ubire Tata od dogradonačelnic e i daje valjda malo i Gariju jer mu je ipak neiskusnu balavicu koja je do jučer zbrajala tatine kupone od vezova postavio na drugu najveću funkciji u gradu.
Ako nebi trebao znati što se dogaða i radu na cijelom dijelu ingerencije Grada, a šta bi onda trebao znati.
Prića za malu djecu, a pinke ima bez sumnje.
Uklonjeno na opravdani zahtjev Dvorske lude
Ako tko misli da voditeljica TZ protezira pojedine osobe ili obitelji temeljem stranačke pripadnosti, može to iznijeti, ali kakve veze ima s tim činjenica ili izmišljotina (ne znam i ne zanima) o ičijem porijeklu?
I molim ga da to uradi i za nas obične a ne kad se vreða samo Gari ili Ðurða. Pozdrav curkama sve vas lepo ljubim.
PS. Zna li netko gdje je naš apoxiomen? Sve samo obećanja a na kraju LAŽ sram vas bilo!
Kosorici su pred nosom opljačkali cijelu državu a ona to ne vidi od svoje velike želje da postane "željezna lady" samo ona je umjesto tog postala gumena jer sve se odbija od nje nju da isina ubode u oko ona je neće prihvatiti i neće se s njom suočiti nego će poslati Šukera po još malo za šoping tipično žensko strahove i nervozu liječe kupovinom.
Pa da ne duljim kao što rekoh na početku muljaža je sve to krenuvši od lezbijskih udruga do kvazi političara a ti ovco odi na šišanje jer valjda u tome uživaš ja ću raðe biti tvrdoglavi tovar.
U povodu Meðunardnog dana žena Europska komisija predstavila je Žensku povelju čiji je cilj borba protiv rodne nejednakosti u privatnom životu i na poslu u Europi i šire.
Povelja postavlja pet ključnih akcijskih područja: ravnopravnost na tržištu rada i jednaka ekonomska neovisnost za žene i muškarce, jednake plaće za jednaki rad, ravnopravnost u donošenju odluka, iskorjenjivanje rodno specifičnog nasilja te ravnopravnost izvan granica EU-a.
I predsjednik EK Jose Manuel Barroso uvrstio je ženska prava meðu prioritete svoje politike. U Komisiji je trenutno izmeðu 27 povjerenika devet žena. Novo istraživanje Eurobarometra pokazuje da 62 posto Europljana vjeruje da rodna nejednakost i dalje postoji u mnogim društvenim područjima.
Europska komisija najavila je i mjere kojima će smanjiti razlike meðu plaćama izmeðu muškaraca i žena u sljedećih pet godina. Prosječna razlika danas je oko visokih 18 posto, s velikim razlikama izmeðu država i sektora.
EK planira u drugoj polovici godine objaviti novu europsku strategiju rodne ravnopravnosti za razdoblje od 2010. do 2015., prenosi Hina.
Uživaj
Ne želim ulaziti u debate koje nam serviraju eu i zapad to je za budale koje neznaju misliti svojom glavom pa čekaju stalno da im lažni pokreti daju naputke kojima će se voditi a sve u svrhu vlastite promiðbe poduzeti nešto od laprdanja je sasvim drugo recimo žene bi mogle tražiti da se na otocima sva davanja i porezi smanje te bi im tako skočio standard, ali to bi bile akcije koje zahtijevaju žrtvu bez publiciteta i koje zahtjivaju ozbiljan rad znači za školovane i kompetentne a ne samo one koji su se na netu napunili informacija pa kako sam već rekao LAPRDAJU.
A na ono tvoje "žene bi mogle tražiti da se na otocima sva davanja i porezi smanje te bi im tako skočio standard" mogu pitati a zašto to ne naprave muškarci kao što su to radili seljaci i radnici u splitskoj željezari. Ah da, ne rade jer bi to bile akcije koje zahtijevaju žrtvu bez publiciteta i koje zahtjivaju ozbiljan rad znači za školovane i kompetentne kako sam kažeš