Jedna država, jedan grad a dva sasvim različita slučaja. Zgrada stare pomorske škole u centru grada Malog Lošinja i stara vila na Čikatu, nekadašnja vila "Mirasole". Obje su nastale gotovo u isto vrijeme, krajem 19. i početkom 20. stoljeća, ali danas im se sudbine mijenjaju zbog borove šume.
Jedna država, jedan grad a dva sasvim različita slučaja. Zgrada stare pomorske škole u centru grada Malog Lošinja i stara vila na Čikatu, nekadašnja vila "Mirasole". Zgrada stare pomorske škola spomenik je kulture i nalazi se u registru spomeničkih vrijednosti te je pod strogim režimom zaštite. Vila Mirasole se kao i ostale vile u uvali Čikat ubrajaju u građevine povijesne arhitektonsko - urbanističke vrijednosti te su svrstane u 1. kategoriju režima zaštite. Obje su nastale gotovo u isto vrijeme, krajem 19. i početkom 20. stoljeća.
Danas im se sudbine mijenjaju zbog borove šume. Secesijska vila "Marisol" ima nesreću da se nalazi u uvali Čikat u borovoj šumi, a ne na glavnom gradskom trgu. Iako imaju isti režim zaštite, koji u svakom slučaju zabranjuje rušenje, vila Marisol je srušena, ili točnije rečeno - gotovo srušena. Ostao je tek mali dio zgrade, a hoće li i on opstati pokazat će vrijeme. Zgrada stare pomorske škole još odolijeva zubu vremena i neodgovornosti vlasnika samo zbog svoje pozicije, jer je na dlanu grada. Ne može ju se srušiti a da se to ne vidi.
Srušiti zgradu koja predstavlja dio kulturno povijesne vrijednosti i koja kao takova ima izuzetni gospodarski potencijal, bez reakcije nadležnih tijela od građevinske inspekcije, konzervatorskog zavoda, do tijela lokalne samouprave je neshvatljivo i neprihvatljivo. A kako je moguće da se to ipak dogodi? Jedino logično objašnjenje je - borova šuma. Rušenje se ne vidi zbog šume.
Da li je potrebno posjeći i iskrčiti (zaštićenu) šumu Čikat, kako bi se i tamo raširila pravna država ili je jednostavnije i pametnije natjerati pravnu državu prošeta tom šumom i da djeluje?
Kroz poreze plaćamo građevinsku inspekciju, konzervatore, lokalne službenike. Plaćamo građevinsku inspekciju da bi spriječavala građenje bez ili mimo dozvola, konzervatore da štite spomeničku vrijednost, lokalnu samoupravu da kontrolira stanje u prostoru i poduzima mjere za unaprjeđenje. Kao porezni obveznici nismo se s predstavnicima pravne države dogovorili da je područje Čikata izuzeto iz pravnog sustava, tj. od zakona i propisa ili da pravna država doseže samo do početka šume. Iako je Čikat šuma, ne bi trebala biti džungla u kojoj ne vrijede zakoni.
Komentari:
A pitanje je tko ruši pa zna se tko i hrani lovom cve te moguce inspekcije ,konzervatore gospodin Mužić Tercizio.
A isto je pitanje i tko financira gradnju i za to zna se ili je gospodin Lojen ili gospodin Miha, ili što je sigurno skriveni Rus (koji placa radove iz torbe) bez papira.
problem je jedino u pomorskoj školi koja će na kraju nekog i ubiti jer tamo samo što se nisu kameni počeli obrušavati na ljude.
p.s. postoji i logički problem. Kako ta vila neće proći loše, a srušena je? Nema lošijeg od toga.
A što se tiče prodaje pa to je legalno, kriva je država koja je dozvolila da spomenici kulture uðu u pretvorbu te postanu privatna prčija.
Nema dozole za rušenje objekta
nema prijavu radova ministarstvu kulture, graðevinskoj inspekciji,
gradilište nije posjetila nijedna inspekcija u ova dva mjeseca može još...
Graðevinska inspekcija je upravo jučer posjetila objekt.
Nego, znaš onu... ne laje pas radi sela, nego radi sebe.
Buka mehanizacije je nekome u blizini poremetila zimski san.
Može još...
A TI I DALJE LAJ I STITI TARCIZIJA I LOJENA,
Ne postoji projekat za rušenje, i nema sigurno ovjerenu dozvolu za rušenje konzervatora,
Nadzorni organ bi mogao ostati bez licence, jer na gradilište radove izvodi tercizio koji nema licencu za radove,
Pocetak radova nije prijavljen inspekciji za zastitu na radu i kontzervatorsko m odjelu ministarstva kulture .
Gradilište bi se isti cas moralo zatvoriti...
Idemo sa logikom još malo dalje. Zar ne bi bilo logično da kod rekonstrukcija graðevina koje predstavljaju spomeničku baštinu, investitor dobije odreðenu financijsku potporu od države, jer ta graðevina predstavlja našu, a ne investitorovu spomeničku baštinu.
Jer, ako se radi o našoj spomeničkoj baštini, onda valjda imamo i nekakve obaveze prema toj baštini, a nije nam jedina obaveza gledati je kako propada kao u slučaju stare pomorske škole u centru Lošinja. Stanovnici Osora, Dubrovnika i još nekih gradova bi trebali dobiti potporu države što uopće stanuju u graðevinama na kojima ništa ne smiješ taknuti a da nemaš stotinu papira koje ćeš čekati isto toliko godina. Na primjer, čak i postavljanje najobičnije satelitske antene ili klima ureðaja na fasadu takve graðevine predstavlja zločin.
ZAR MISLIŠ PORED PUSTIH TAJKUNSKIH NOVACA, LOPOVLUKA I KRAÐA, BRACU MUŽIĆ NETKO MOŽE ZADRŽATI...
- graðevinska
- konzervatori
- ministarstvo kulture
Dragi moji Lošinjani!!!!!
oni su jadni, a ja sam super.
dobit cemo vlast na slijedecim izborima i sve cemo rusiti.
ja cu napraviti mozda jos kat dva tri cetri na svojoj kuci.
marine cemo potopiti. sta ce nam marina u nerezinama, malom loisnju , osoru, cikatu i krivici???!?!?!
pa dobro ljudi jeste li vi normalni!?
rezervat proglasiti i prema susku, a promet uz losinj O B U S T A V I T I!
zaposliti jos 46 gradeviskih inspektora ( 7 da ih paca gari, 8 jadranka, 4 valerijev, 4 muzici, 5 arsen, 5 kuvac, 5 andrea iz artatora, 5 policija i 3 jadrolinija.) + vildana kao sefica. i to je to. nema bespravne gradnje, sve neka izgleda kao losinj 1336.g.
Niti ona prva ti ne odgovara graðevinskoj, a ti ideš dalje. Ovakav eko i kulturocid najbolje govori o tvom stavu prema zemlji u kojoj jesi. Ma treba samo vjerovati u naše službe!
Zbog toga je i bivša upravna zgrada Jadranke čista Jadranka Hofman izdala graðevinsku dozvolu , Tarcizio gradi a Mario Hofman radi nadzor .
Pa eto krenulo .
Dobro su se uvezali, I zamisli sve čisto
Dobro Jadranka ponekad malo kasni po 15.do 20 minuta . Ali ni je to ništa na posao kasni cjeli život 1 do 2 h pa onda dok suha rucak još 2h
a što vi mislite da je lako biti super katolik i imati toliko djece.
A na ovim stranicama se tvrdilo da su sve inspekcije moguce i nemoguce, bile u kontroli izvoðenja radova.
Kako se može dobiti dozvola ? ako objekat dobije dozvolu na nepostojecoj cestici zemlje, pa to nema nigdje u Hrvatskoj, pa kako god bila pravna i korumpirana država.
Na izbornoj skupštini Društva »Naša djeca« Mali Lošinj, dugogodišnja predsjednica Jadranka Hofmann izabrana je, bez protukandidata, na novi četverogodišnji mandat. U Izvršni odbor uz nju su još izabrani: Olivela Franko (dopredsjednica ), Vesna Juranić Koharović (tajnica), Danijela Lakner, Radmila Bišćan, Suzana Kersulić, Svjetlana Ileš, Ivanka Golubović, Ljiljana Sokolić, Kristina Gršković i Boris Stanić. U Nadzorni odbor izabrani su Slavica Horvat, Nevenka Morović-Jankovi ć i Franko Vodanović. Usvojeni su izvještaji o radu u prošloj godini i plan za 2010. godinu, te dodijeljene zahvalnice suradnicima te ustanovama i poduzećima s kojima je ostvarena suradnja. Lošinjsko društvo »Naša djeca«, uz matičnu organizaciju, ima i ogranke u Nerezinama i Ćunskom.
A glavna joj je pobočnica Olivela pa će Jadranka i dalje drmati školom.
Jadranka Hofman i obitelj najveću privrženost osjećaju prema načelima lakog stjecanja novca i bezočnog stjecanja lažnog ugleda.
Pa to meni onda više liči na zločinačku organizaciju potpomognutu odvjetnikom Kuvačem i Šefom ureda za urbanizam gosp Fučićem
Na žalost svih jalnih, neke se stvari u stvarnom životu ne rade iz ljubavi pa će mo tako purgeru morati priznati da uz uljepšavanje lošinjskih vizura ima i dobar nos za dobru zaradu.
S moje strane, bravo za investitira i sve koji mu to LEGALNO omogućuju.
Za njega radove izvodi gospon Tarcizio Mužić kao i na ostalim zgradama na čikatu.
Tko plača porez od prodaje RUSIMA (isto kao i za villu karolinu)
Dozvola: mama Hofman
Nadzor: tata Hofman
A biće posla i za još neke Hofmane
STARIU VLASNIK JE MORAO DUGO CEKATI NA PROJEKTE KOJE SU UVJETOVALI KONZERVATORI, DAKLE IMALI SMO GOTOVU ZGRADU KAKO JE TREBALA I KAKO JE IZGLEDALA NEKADA.
SADA NOVI INVESTITOR ( KOJI IMA PUNO NOVACA ?) KONZERVATORI MORAJU IZDATI ISTU FASADA I ISTI PROJEKAT KAO I STAROM VLASNIKU U PROTIVNOM ( ILI JE PITANJE NEZNANJA STRUKE ILI JE LOVA IZMJENILA PROJEKAT ) "JOŠ STARIJI I JOŠ LJEPŠI"
Ali kako je pravi izvođac radova a još bogatiji novi vlasnici, to konzervatori moraju potpisati ono što im se ponudi, to je sramotno za instituciju koju svi mi placamo dijelom i spomenickom rentom
Kako to da nisu zavedene u Regisru kulturnih dobara ni kao pojedinačno kulturno dobro, niti kao kulturno-povije sna cjelina?