Tema ovogodišnje Noći muzeja na razini Hrvatske je Velike obljetnice hrvatskih muzeja, kojom se obilježava 200 godina postojanja Arheološkog muzeja u Splitu i 140 godina od osnutka Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu. I Lošinjski muzej je prije dvije godine obilježio ne tako veliku, ali nama svakako važnu obljetnicu – prvih 10 godina. U tom razdoblju poduzeti su značajni koraci u uspostavljanju i organiziranju muzejske djelatnosti te njenom približavanju javnosti kroz izložbe, radionice, predavanja itd. Ove godine Noć muzeja održat će se u petak 31. siječnja od 18 do 24 sata. Ulaz je slobodan.⮞
U želji za što boljom i većom suradnjom s lokalnim stanovništvom, kojemu su muzeji ponajprije namijenjeni, osmišljavani su inovativni načini uključenja publike, a pritom se „lošinjska" Noć muzeja profilirala u prepoznatljiv događaj s velikim brojem sudionika različitih afiniteta. U stvaranju dosadašnjih noći muzeja sudjelovali su pojedinci, udruge, ustanove, vrtićke grupe i školski razredi te su osmišljavani dodatni programi, poput matineja s čitanjem priče za vrtićku djecu. Upravo djeca dokaz su da se (Lošinjski) muzej voli od malih nogu, a da je ljubav obostrana pokazali smo „produljenjem" Noći muzeja na tjedan dana da i oni najmanji, koji su petkom navečer već u slatkom snu, stignu pogledati izložbu. U tih tjedan dana održana su mnoga vodstva za vrtićku, osnovnoškolsku i srednjoškolsku populaciju, a izložba osmišljena za Noć muzeja zasigurno je najposjećenija manifestacija Lošinjskog muzeja. Iako su teme prezentirane na zanimljiv i osebujan način, njihova namjena je prvenstveno edukativna pa je svaka tema obrađena interdisciplinarno, obuhvaćajući različite znanosti i umjetnička područja poput povijesti, etnografije, antropologije, likovne umjetnosti, dizajna itd. Hodajući izložbama ujedno smo prošetali ljudskom evolucijom i poviješću nastanka današnje civilizacije: od početaka ljudskog uspravnog hoda došli smo do atraktivnih, ali često i neudobnih cipela; objasnili smo nastanak ambalaže od praktičnog sredstva za pohranu proizvodnih viškova u prapovijesti pa do imperativa (upečatljivog) dizajna modernog svijeta; od nastanka prvih zajednica koje su radi učinkovitije poljoprivrede započele s mjerenjem vremena i izradom primitivnih „kalendara" te izmjerom (zemljišnih) površina, stigli smo do današnjice u kojoj je sve mjerljivo, ali je istovremeno malo što i provjerljivo.
I dok smo ranijih godina obuhvaćali vremenski raspon koji je dosezao začetke ljudske vrste, ovaj put zaći ćemo još „malo" dublje u prošlost, na sam početak svijeta. Ove godine tema je svjetlo(st). Od Sunca koje je preduvjet svekolikog života na Zemlji, preko vatre čiji je pronalazak bio jedan od ključnih trenutaka u razvoju ljudske vrste te različitih izuma i pomagala za stvaranje svjetlosti doći ćemo do današnjice prožete (pre)obiljem svjetlosti stvorene električnom energijom. Kao i dosad, mi ćemo Vas prosvijetliti mnogim činjenicama i saznanjima, a Vi ćete zasigurno baciti novo svjetlo na pojedine predmete i fenomene iz prošlosti. Stoga Vas pozivamo da donesete svijeće, fenjere, lampe, lustere, različite baterijske svjetiljke, žarulje, šibice i sve što je vezano uz stvaranje svjetla. Osvijetlimo zajedno noć (muzeja)!
Za dodatne informacije možete nas kontaktirati na broj telefona 051/233-614, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. ili osobno radnim danom od 9 do 14 h.
Marijana Dlačić, kustosica
Lošinjski muzej