Sudeći prema stanju na terenu naslov članka »Na Alhambri, Hortensiji i Augusti radi se dan i noć« primjeren je samo uz maštovito tumačenje riječi »raditi«. Na mjestu gdje je nekoć bila vila Hortensia danas je velika jama, a Alhambra i Augusta sliče scenografiji za neki postapokaliptički horor film. No tema ovog osvrta nije rušilački pohod mehanizacije na Čikat, već način na koji je lošinjskoj javnosti prikazan zastoj u njegovoj finalizaciji.
U spomenutom članku novinarka je napisala kako je ubrzani ritam radova vjerojatno posljedica pauze koja je uslijedila nakon što je Novi list pisao o nesređenim papirima potrebnim za početak gradnje te »kako je investitor sredio birokratske prepreke«, pa se pojačano nastavilo s rekonstrukcijom i gradnjom. Pažljiv čitatelj će zapaziti da se javnost izvještava o nastavku rekonstrukcije i gradnje, premda je u stvarnosti to nastavak obustavljenog rušenja, no ostavimo i to po strani.
Glavna misao napisa je danonoćni rad nakon što je investitor sredio »birokratske prepreke« u vidu, kako je navedeno u članku, nesređenih papira potrebnih za početak gradnje. Dakle, danonoćnim radom pokušava se nadoknaditi vrijeme izgubljeno uklanjanjem birokratskih zapreka da se radi – bez urednih papira. Ovako sročena vijest podbola je anonimnog komentatora da ljutito sroči sljedeći osvrt:
Nesređeni papiri za početak gradnje koji se spominju u ovom i u još prethodna dva članka mlade novinarke nisu nikakve birokratske prepreke nego samo još jednom dokazuju ogromno neznanje, vrhunsku prepotenciju i apsolutnu nesposobnost ruskog investitora "kakvog samo možemo poželjeti" da podnese ispravan zahtjev za građevinsku dozvolu. I kada na kraju uspije dobiti dozvolu, toliko se razmaše da je cijelom Lošinju jasno da se građevinsko-rušilačkim radovima koji se ovih dana na Čikatu odvijaju u danonoćnom ritmu investitor prilikom rušenja malo previše zanio, pa se nadam da će mu netko konačno stati na rep.
Očigledno, nije ga raspalila samo drskost investitora da uvjeren u svoju nedodirljivost započne rušenje bez potrebnih dozvola, već i (ne)promišljena upotreba sintagme »birokratske prepreke« za dosljednu primjenu pravnih propisa.
Naime, u običnom, svakodnevnom govoru riječi »birokracija« i »birokratski« poprimile su izrazito pogrdna i podrugljiva značenja pa se njima opisuje komplicirano, sporo i besmisleno administriranje, nerad, nemar prema strankama i ignoriranje njihovih potreba i interesa. Mađutim, prema izvornom značenju birokracija je upravni aparat u državnim službama, javnim ustanovama, privatnim poduzećima, političkim strankama i drugim organizacijama, a birokratski znači upravljanje poslovima na osnovi poznavanja i dosljedne primjene pravnih propisa uz podjelu rada u službi, hijerarhijsku podjelu poslova i ovlasti, te strogo pridržavanje propisa uz bezličan odnos prema strankama, što podrazumijeva isključivanje privatnih, rodbinskih, prijateljskih ili političkih veza.
Ukratko, posao birokracije je stavljanje prepreka samovolji uz strogo pridržavanje propisa i bezličan odnos prema strankama. Čini se da u ovom slučaju birokracija nije bila impresionirana posebnim statusom koji investitor uživa u krugovima vlasti i nekih građana Lošinja čija omiljena antibirokratska poruka glasi »Pustite ljude da rade«.
Uostalom, i temeljni, najviši pravni akt države nije drugo do spisak zapreka samovolji kojima se postiže da ljudima vladaju zakoni, a ne drugi ljudi. Taj se akt zove ustav, jer služi kao ustava (brana) od zloupotrebe vlasti i zaustavlja pokušaje da se državne institucije podvrgnu pojedinačnim interesima. Drugim riječima, ustav je birokratska prepreka kršenju ustavom zajamčenih prava građana.
Komentari:
ovih dana ....
Još se sjećam pjesme "Zemlja" kada su izvođači iz Boe pjevali ispred dvorca "Trakoščan" 1991 godine ...."Još se sjećam oca,tu ljetnu noć,rekao je sine biraj kud ćeš poć, dal lagat ćeš za novac, ubijat za moć il voditi će te svjetlo sine,biraj kud ćeš poć.
dal gluh ćeš bit za zemlju il će voditi te kroz noć ,to nikog nećeš pitati sine, biraj kud ćeš poć.
Zemlja vidi sve, zemlja čuje krike i sne.
Zemlja pamti sve,njoj se vraćaš htio ili ne.....Dal ćeš zemljom svojom hodat ili puzati kao crv, to nikog nećeš pitat ,to reći će ti krv...Zemlja tvoja je od nje si stvoren htio ili ne , Ona pamti te njoj ćeš vratiti darovane sne..."
A zatim se iščuđava što je izostao ekspres postupak:
Ni više od sto dana, koliko je prošlo otkako su se prostor Kovčanja i Velopina, atraktivnih područja na otoku Lošinju, našla na popisu Projekata 100, imovine koju država ima namjeru prodati, nije bilo dovoljno da Državna agencija za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) raspiše natječaj.
Prema nekim procjenama, za kupnju oko 400 tisuća četvornih metara Kovčanja, pod pretpostavkom da prostorni planovi dozvole gradnju profitabilnih turističkih sadržaja i njihovu komercijalizaci ju, budući bi vlasnik mogao platiti i do nevjerojatnih 200 milijuna eura. Radi se o kalkulaciji po kojoj bi četvorni metar zemljišta postigao cijenu od 500 eura, što ipak djeluje pretenciozno i previše čak i za bogate ruske ulagače koji se zasad smatraju glavnim konkurentima.
Čini se kako je spora birokracija kumovala odustajanju nekih potencijalnih investitora koji su ranije iskazali interes jer, kako se neslužbeno doznaje, od utrke su odustali Turci (AR GROUP i Casta Istanbul-Dubai) , no Jadranka d.d., najveća turistička kompanija na otoku, i dalje strpljivo čeka.
– Jadranka je i dalje zainteresirana za projekt izgradnje nove marine. Vjerujemo da će Ministarstvo obrane prepoznati važnost zemljišta kojim vojska raspolaže u lošinjskom arhipelagu za prosperitet i razvoj lokalne zajednice, kako bi se mogli realizirati projekti poput izgradnje nove marine, sve je što su odgovorili iz Jadranke.
Iz DUUDI-ja napominju kako je teško govoriti o tome je li datum raspisivanja natječaja u bliskoj budućnosti. Potrebno je, kažu, najprije srediti imovinsko-pravn u dokumentaciju, a to je, čini se, dugotrajan proces.
– Za navedene nekretnine Kovčanje i Velopin ne možemo govoriti o konkretnom datumu obzirom je potrebno kompletirati imovinsko-pravn u dokumentaciju, u što su uključene i ostale nadležne institucije RH. Recimo Ministarstvo obrane RH još nije predalo Kovčanje na upravljanje DUUDI-u, stoga je teško govoriti o konkretnom vremenskom razdoblju objave, kaže glasnogovornica DUUDI-ja Željka Šaponja.
Oba vojna kompleksa nalaze se na zanimljivim te za hotelsko-turist ičko ulaganje profitabilnim lokacijama.
Podsjetimo da je prostor Uvale Kovčanje proglašen lukom posebne namjene – vojne luke, pa se kompleks Kovčanje trenutačno koristi kao luka za Obalnu stražu, održavanje tečajeva i seminara za potrebe MORH-a i Oružanih snaga RH te povremene zajedničke vježbe pripadnika MUP-a i MORH-a vezane za obuku ronilaca.
Na Velopinu marina s 200 vezova
Na predjelu Velopin gdje se uz samu obalu trenutno nalazi nekoliko ruševina, predviđena je luka nautičkog turizma, to jest marina s 200 vezova. Sto vezova bilo bi za plovila od 25 do 30 metara dužine, 40 vezova za plovila od 18 do 25 metara, 30 vezova za plovila od 12 do 18 metara i još 30 vezova za plovila do 12 metara dužine. Zato je valjda trebalo sve spomenute prepreke naprosto preskočiti kad se radi o investitoru kojeg je sam Bog poslao na Lošinj.
www.jutarnji.hr/.../1289723