Na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća odbijeno je glasovanje o amandmanu nezavisnog vijećnika Dubravka Devčića kojim je predložio da se u tekstualni dio Prijedloga I. izmjena i dopuna Programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture za 2015. godinu, uz tekst Također će se izvesti I faza sanacije plaže Kadin ( uređenje prilaza i sunčališta) i I faza sanacije plaže Zagazinjine (uređenje prilaza i sunčališta) doda i formulacija nakon provedenog konzultativnog procesa sa građanima, sukladno Kodeksu savjetovanja sa zainteresiranom javnošću. »
Što znači konzultativni proces? Jednostavno rečeno to je mogućnost da drugi par očiju s drugačijim iskustvom i drugačijim potrebama baci pogled na neki problem i iskaže svoje rješenje. Konzultativni proces ne obvezuje nikoga da taj drugi pogled uvaži. Ne stoji novaca. Ne podrazumijeva stručnost jer ne traži način rješenja, nego smjer rješenja nekog problema.
Pa zašto onda takav otpor gradonačelnika i vladajuće većine u Gradskom vijeću prema nečemu što su mogli odraditi s malo vremena i truda i puno pluseva za transparentnost rada, za koju se upinju dokazati da je visoka? Zbog čega je vrijedno za izbjegavanje jedne benigne i neodređene formulacije o neobvezujućem savjetovanju s građanima prekršiti odredbe poslovnika i odbaciti amandman bez glasovanja?
Zato jer konzultacije s građanima, mada su neobvezujuće, uvode standarde koje je teško napustiti. Kad jednom građani dobiju ili osvoje prostor da se njihov glas čuje – samo čuje, ne i posluša – teško je vratiti na staro. Kad se javne politike kreiraju na mjestima neformalnog odlučivanja, predlažu i donose bez uvida javnosti (pa i vijećnika) u sadržaj odluke i posljedice tih odluka – ispod žita – moć je koncentrirana u rukama malog broja ljudi, proporcionalno količini informacija koje ekskluzivno posjeduju.
Informacije su gorivo za demokraciju, pa je zato čuvanje njihove eksluzivnosti podmetanje nogu demokraciji i način očuvanja koncentrirane moći. Zato vijećnici niti nakon sjednice vijeća na kojoj su premoćnom većinom izglasali prvu fazu uređenja plaža Zagazinjine i Kadin u vrijednosti nemalih 1,5 milijuna kuna nemaju pojma kakvo će to uređenje biti. Gradskim vijećnicima koji su ne pitajući ništa podigli ruke za projekt o kojem ne znaju ništa i kojemu bi konzultativni proces s građanima bio moguća prijetnja valja naglasiti da je da je njegova primjena jedan od testova dobre i tranparentne uprave te da je Mali Lošinj jedinstven primjer u Hrvatskoj da se primjena Kodeksa traži amandmanom koji je u startu odbijen bez rasprave.
Konzultacije su alat direktne demokracije i provode se o onim temama, odnosno o nacrtima onih općih akata čijim se donošenjem ili izmjenama neposredno ostvaruju potrebe građana ili uređuju druga pitanja od interesa za opću dobrobit građana. Upravo zbog ovog procesa i zamišljeni su i osnivaju mjesni odbori i gradske četvrti, još jedan oblik demokracije koji je izostao u Malom Lošinju i kojemu se trenutna vlast snažno protivi.
Zbog slabog protoka informacija, zbog neuključivanja građana, zbog otpora savjetovanju sa zaintersiranom javnošću i osnivanju mjesnog odbora za Mali Lošinj možemo konstatirati da Grad Mali Lošinj veoma neuspješno fingira transparentnost.
Komentari:
Zato je licemjerna njegova izjava na stranici HNS-a:
"Prepoznavanje potreba i želja građana te sustavni kontinuirani rad sa ljudima, birači su prepoznali i dali povjerenje HNS-u i koaliciji", rekao je nositelj liste za Mjesni odbor Nerezine, te novi predsjednik Mjesnog odbora, HNS-ovac Elvis Živković.
Znači, on inače prepoznaje potrebe i želje građana, ali nije prepoznao želju građana M. Lošinja da sudjeluju u uređenju svojih plaža. Nego je "prepoznao" želju kolege vijećnika da ga izbaci iz plana. U svakom slučaju "oporbenjak" iz hns-a je prepoznao želju vladajuće koalicije i pridružio se hajci na vijećnika koje se zalaže za participaciju građana.
hns.hr/.../...
"Zna se tko je gazda, osim mene nemate drugog ..."
Varaš se, stari moj, varaš se!
1. Anto Nedić, predsjednik
2. Mario Kamalić, zamjenik predsjednika
3. Elvis Živković, zamjenik predsjednika
4. Đurđica Šimičić
5. Marijana Dragoslavić
6. Boris Badurina
7. Luigi Satalić
8. Danijel Pupovac
9. Dubravko Devčić
10. Siniša Dakić Barichievich
11. Ljiljana Rukonić
12. Andrino Maglievaz
13. Branko Domac
14. Milan Pejić
15. Rudolf Ivković
Devčić je samo jedan od njih 15. Igrao on neku igru ili ne, na kraju mandata će bar moći normalno proći pjacom. Ovih ostalih 14 će se morati šunjati po kantunima s šiltericom nabijenom na sunčane očale, kao što već čini naš podešta Gari. Nije neka utjeha za sve ove užase, ali ipak.
Samo godinu dana poslije, pola šume Bojčića više ne postoji, na tom mjestu raste ogromno postrojenje za pročišćavanje kanalizacije. No, to nije sve!
Grad Mali Lošinj sprema se uložiti misterioznih 1.5 MILIONA KUNA, kako bi ponovno krenuo u “uređivanje” Zagazina i pri tom ne zele upoznati građane sa svojim namjerama, a kamoli pitati ih za mišljenje. Tako su odlučili na vijeću održanom prije nekoliko dana. I vladajući i oporba. To je lošinjska demokracija: otoci.net/.../...
Ja ne želim da se na ovom preostalom komadiću prirode grade ceste i parkirališta, ne želim da javni prostor, namijenjen za svih, okupiraju sadržaji privatnika, ne želim plaćati plažu, ne treba mi kava i sok na 1 metar od moga ručnika i ne želim da gradske strukture, koje su se za jeftine pare odrekli Čikata i Sunčane uvale, sada kroje sadržaj moga kvarta.
Ja živim tu cijele godine, moja obitelj živi tu već desetljećima i dosta mi je ove političke samovolje koja se održava na našim leđima i napaja našim novcima.
A vi? Što vi mislite o tome? Jeste li spremni reagirati na vrijeme kako bi zaustavili ove nekontrolirane, prebrze promijene i nepopravljivu štetu koju one donose? Hoćemo li bespomočno gledati kako rade što ih je volja i kukati jedni drugima na kavama? Ajmo, buđenje, što nam je činiti?
nasi preci su govorili da se ovca sisa a ne dere ili guli, znali su zasto jer su mislili na svoju i buducnost svoje djece,... nisam siguran da i danasnji mocnici misle jednako. Sve manje imam od svog otoka, izgubio sam povrsine gdje sam vozio ''karet'', nema vise kalica kojima smo se utrkivali biciklima, uvale gdje smo naucili plivati i upoznali prve ljubavi postale su profitabilne luke, mjesto na kojem je bila vezana moja barka pripada cehu, slovaku, nijemcu, rusu,.... a ja vise nemam barku jer je nemam kamo vezati, grotte na kojima smo imali prve party-e uz gitaru i bocu vina su iznajmljene ''posto-poto''s amo da se stavi nesto u SVOJ dzep, mjesta nase mladosti vise ne postoje, igralista nase mladosti su pretvorena u industrijski podobne strukture,... Dugujemo li nesto svojoj djeci, unucima, svim slijedecim generacijama jer nose nase gene ili jer zelimo biti ljudi,.... ali i samima sebi ? 'oce li nas sisati ili guliti ?
Ovaj je projekt pisan prije više od godinu dana. Tako funkcionira sustav financiranja EU, spor, trom, izrazito birokratiziran, s naglaskom na kontrole, provjere, vrednovanja, reviziju....
Ovaj projekt ne da ne dolazi prekasno, nego je moguće reći da dolazi veoma rano. Sistem građanskog nadzora proračuna postoji u svijetu četvrt stoljeća, ali u Hrvatskoj je pionirski. Nekoliko je predstavnika različitih udruga iz Malog Lošinja kao i pročelnica za društvene djelatnosti bilo prošli vikend na seminaru na kojem smo čuli kako to rade u Kelnu, u Estoniji, u Mariboru i Pazinu, kao prvom gradu u Hrvatskoj koji ovaj način participiranja građana već provodi.
Bez obzira na sve kritike koje se mogu izreći gradskoj vlasti, valja pozitivno vrednovati da je Grad Mali Lošinj jedan od četiri grada u Hrvatskoj koji će na ovaj način omogućiti sudjelovanje građana. Nije se to dogodilo demonstracijama građana kao u Mariboru, koji su izašli na ulice, smijenili gradonačelnika i građanskim aktivizmom postigli kontrolu nad 5% proračuna.
Desilo se je prije kao u Kelnu ili Estoniji, gdje su vlasti zaključile da je korištenja znanja, ekspertize, motivacije i resursa građana pametno koristiti (ovaj je proces opisan poprilično ružnom rječju Crowdsourcing) te da je rezultat obostrano koristan.
Kako će izgledati lošinjski model još nije odlučeno. Alementi vrednovanja svakako će biti iznos, odnosno dio proračuna koji će gradske vlasti dati na upravljanje građanima, koji će glasanjem kreirati listu prioritetnih projekata. Element vrednovanja bit će i proces, odnosno koliko će građani biti stvarno u poziciji da autonomno i bez tuđeg uplitanja daju prijedloge te da glasaju za njih. Potpuno je jasno da će lošinjski model biti dobar upravo onoliko koliko se nas građana uključi u to i koliko predložene intervencije u proračun budu realistične, u korist zajednice, sukladne s propisima, ekološki prihvatljive.
Intervencije građana u proračun bit će moguće na dva načina. Jedan od njih je proaktivan, što znači da mi građani već sada pa sve do donošenja idućeg proračuna promišljamo koje su to komunalne potrebe koje bismo željeli zadovoljiti iz one sume koju Grad Mali Lošinj odredi za upravljanje građanima. Drugi način će biti primjedbe i prijedlozi na prijedlog proračuna kada bude objavljen. Taj će rok biti veoma kratak jer će prijedlog biti objavljen malo prije usvajanja. Zato će biti važno čitati već ovaj postojeći proračun i promisliti što je u njemu što mislimo da je previše, premalo....
Isto je tako jasno da tek trebamo naučiti što u proračunu može biti napadano, a koje su stavke fiksne, određene zakonima. Pomoć u razumijevanju lokalnog proračuna pružit će nam stručnjaci Instituta za javne financije, koji su naši suradnici u projektu i koji će voditi tribinu, koja će biti vjerojatno u svibnju.
Što bi trebali biti rezultati ovoga projekta? Aktivniji građani koji bolje razumiju proračun. Osim što vijeće nadzire izvršenje proračuna, činit će to i građani i vjerojatno će češće zaviriti u proračunske stavke. Imat će način na koji će to činiti. Jedan dio našeg novca bit će utrošen na komunalne potrebe koje odredimo sami, što jača poziciju građana. Gradskoj će upravi putem glasanja o predloženim projektima i primjedbi na prijedlog proračuna dolaziti najbolja moguća i najrealnija povratna informacija, što je nešto što se inače masno plaća, još od vremena kad su vladari imali dvorske lude da im kažu istinu o njihovoj vlasti pa do današnjeg vremena kada plaćaju skupa istraživanja javnog mnijenja, ankete i fokus grupe. Mi, građani i udruge, povratnu informaciju ćemo im dati rado i besplatno.
Lokalna samouprava će objavljivati prijedlog proračuna, a ne samo proračun kada već bude usvojen. Oni koji kreiraju web stranice Grada bit će prisiljeni razmišljati o tome kako da podatke učine lako dostupnima i razumljivima. Pogledajte stranice Grada Pazina, koje ću početi pokazivati mlađim srednjoškolcima kao dio građanskog odgoja, toliko su pregledne, razumljive, kreirane s namjerom da informiraju.
Ovim će projektom svi dobiti, sukladno tome koliko se uključimo i koliko vjerujemo da se stvari mogu mijenjati i unapređivati, a ne da su neumitne poput bure ili kiše.
Znači, nitko tko je podržao tribinu nije ispao [censored]e jer radi se o sasvim različitim temama.
E moj Kapelli dobio si samo jedan dio, a što te dalje sljedi, ne bih ti bio u koži " tko visoko leti nisko pada"
Konce i slobodne ruke ima Badurina, što li cemu skuhati možda pašta šutu, ili sprema još nešto za prodati.
Konce i slobodne ruke ima Badurina, što li cemu skuhati možda pašta šutu, ili sprema još nešto za prodati.
Gle viđeni su: pročcelnica Jović zamjenik predsjednika vijeća Kamlić i vijećnik Badurina u ophodnji i atraktivnih terena po gradu Malom i Velom , vjerojatno se sprema rasprodaja ili ušutkivanja vrijednim terenima.
Pitanje zar Kamlić i Badurina rade u gradu ili rade za proviziju ?
Al Caponeu su prijetnje i izvršenja prijetnji bile zanimanje, pa ipak je završio u zatvoru. Zbog poreza.