Gotovo 60 posto otočana smatra da su investicije u uveli Čikat potrebne i važne za razvoj lošinjskog turizma, dok 13,7 posto anketiranih misli sasvim suprotno. Većina također misli da ulaganja nemaju negativan utjecaj na prirodu te da je Jadranka pokretač razvoja Lošinja i Cresa, izvijestio je Novi list »
Većina stanovnika Lošinja podržava ulaganja Jadranke d.d., pete po veličini turističke kompanije u državi i najvećeg poslodavca na otoku, u unaprjeđenje turističke ponude Lošinja prvenstveno kroz rekonstrukciju i izgradnju novih smještajnih objekata.
Pokazala je tako anketa agencije za ispitivanje javnog mnijenja i istraživanje tržišta »2x1 komunikacije« iz Zagreba provedena tijekom lipnja ove godine na uzorku od 721 ispitanika, stanovnika Malog i Velog Lošinja, Nerezina, Ćunskog i Svetog Jakova.
Više od polovine, gotovo 60 posto smatra kako su Jadrankine investicije u uvali Čikat potrebne i važne za razvoj lošinjskog turizma, dok se 13,73 posto ne slaže s tom tvrdnjom. Osim toga, većina smatra da investicije nemaju negativan utjecaj na prirodu, kao i da je Jadranka pokretač razvoja Lošinja i Cresa te da pomaže zajednici u kojoj djeluje.
Sto milijuna eura
Ovi rezultati ankete, unatoč povremenim iskazivanjima negativnih stavova oko Jadrankinih ulaganja, a to se posebno odnosi na nekoliko javnih tribina na kojima su artikulirani i drugačiji stavovi od onih koji se zalažu za ulaganja, ipak daju za pravo svim onima koji su u investiciji vrijednoj više od sto milijuna eura prepoznali kvalitetnu strategiju razvoja otočnog turizma.
Rezultate ankete komentirao je predsjednik Uprave Jadranke d.d. Sanjin Šolić.
– Drago nam je da većina građana podržava naš razvojni program i investicije. Jadranka je jedan od nositelja gospodarskog razvoja zajednice i ljudi su toga svjesni. Osim što ulažemo u objekte i kadrove svjesni smo svoje uloge pomaganja zajednici, što je i naša moralna obaveza, izjavio je Sanjin Šolić.
Podsjetimo, investicijski ciklus Jadranke počeo je još 2007. godine. Prošle je godine otvoren 50 milijuna eura vrijedan hotel Bellevue, prvi i jedini lošinjski hotel s pet zvjezdica, u čijoj se neposrednoj blizini dovršavaju zahvati na obnovi hotela Alhambre i Vile Hortensije ukupne vrijednosti 26 milijuna eura. Ulaganja u atraktivnoj uvali Čikat odnose se i na uređenje šetnice, obale, plaže i okoliša. Osim toga, pri kraju je izgradnja aquaparka u sklopu kampa za kojeg je izdvojeno devet milijuna eura.
Cjelogodišnji turizam
Ispitivanje javnog mnijenja donijelo je i rezultate po pitanju golfa na Mataldi, utjecaju Jadranke na lokalnu zajednicu i podizanju destinacije na razinu pet zvjezdica.Više od 70 posto ispitanih smatra kako će golf resort omogućiti nova zapošljavanja te na izgradnju gledaju kao dobrobit za stanovnike. Golf će, smatra 55 posto anketiranih, omogućiti cjelogodišnji turizam i biti dodatna promocija otoka, dok 25 posto smatra kako projekt golfa nije važan za daljnji razvoj Lošinja i Cresa.
Iako se 70 posto ispitanika izjasnilo da je upoznato s Jadrankinim ulaganjem u sustav odvodnje u uvali Čikat, svega trećina zna kako Jadranka ulaže i u obnavljanje domova zdravlja, sponzorira sportska društva i daje podršku obnovi lošinjskog kina. Četvrtina ispitanih upoznata je s činjenicom da Jadranka sponzorira lošinjske i creske udruge, KUD-ove i manifestacije, te da stipendira lošinjske učenike i studente.
Aerodrom, golf i marina
Ključni i najambiciozniji projekti Jadranke koji se tek trebaju realizirati odnose se na proširenje zračne luke Mali Lošinj, izgradnju golf resorta na Mataldi i marine Velopin. Upravo su za ta tri projekta ispitanici usvrdili kako će značajno podići kvalitetu turizma, posredno i života na Lošinju.
(Slađana Vignjević)
Komentari:
p.s. nisam siguran da je Matalda područje sliva Vranskog jezera...
Naravno da nisi siguran! Nitko nije, pa ni najveći stručnjaci, siguran odakle se sve podzemnim putovima voda slijeva u to naše prekrasno i predragocjeno Jezero. I upravo zato si ne možemo priuštiti šlampavost tipa "ups! zagadilo se, razina pada, nešto se čudno dešava..." Kako bi život na našim otocima izgledao da se nešto loše dogodi s Jezerom? Da ostanemo bez pitke vode? Nema tog novca na ovom svijetu koji to može nadoknaditi.
Privatizacija voda pokazala se je lošom praksom. Raste val gradova koji vodu vraćaju pod javnu kontrolu i sada se je proširio na 37 zemalja i utječe na 100 milijuna ljudi.
Stara narodna poslovica kaže da samo budale uče na vlastitim iskustvima. Nadajmo se da nećemo morati učiti iz vlastitih iskustava, nego da smo to sposobni i iz tuđih.
Nakon privatizacije javnih plaža, pretvaranja posebnih krajobraza u golf terene, ograđivanja park šume i sječe po potrebi privatnog investitora, je li teško zamisliti koncesiju na Vransko jezero?
facebook.com/.../...
www.index.hr/.../827601.aspx
Jadranka i Grad zajedno rade sve što treba da Lošinj postane slijepo crijevo hrvatskog turizma.
– Drago nam je da većina građana podržava naš razvojni program i investicije." Lijepo rečeno, ali istina je da prema rezultatima ankete razvojni program Jadranke podržava 60 % od 721 ispitanika tj. 420 anketiranih osoba. Može li se iz toga zaključiti da bi anketiranje svih Lošinja polučilo isti rezultat veliko je pitanje. Naručitelj ankete si takav zaključak može dozvoliti, ali novinar bi trebao biti objektivniji i izbjeći kategoričke propagandne sudove. Od novinarke koja za sebe kaže JA SAM JAVNOST takvo što ne možemo očekivati.
Ovaj nacin kreiranja javnog mijenja i upravljanja drustvom, javnim dobrom pa i drzavom, provodi se od 1945 i tipican je model YU-hrvatske kulture. Rijetko se donose odluke konsenzusom ili uzimanjem u obzir stajalista "obicnih" ljudi. Tako se od 1945 na ovamo gradilo industrijske masodonte, odlagalista otpada, rafinerije, ili fazanerije etc etc na mjestima kojima normalan svijet ne bi nikada. Ali sto ces kada su drugovi u komitetu tako odlucili, to je valjda najbolje rješenje.
Uostalom ozbiljan napredak jadranske obale stao je odlaskom austrijske uprave, a YU-hrvati nisu bili u stanju ocuvati niti to, vec sve propada.
Ovakav nacin upravljanja tipican je inace za ex-kolonijalna i zaostala drustva treceg svijeta.
No u RH svatko tko ima nekakvu politicku funkciju smatra da ima neograniciene kompetencije u svemu i svacemu, a narod je samo stoka sitnog zuba (rekao je Tudjman) i tu je da placa poreze i suti......ima tko ce donositi odluke za nas.....politic ari. Uglavnom, Hrvatskom od 1945 na dalje upravljaju "komitetlije" po partijskom sistemu koji si utvaraju da imaju neogranicencene sposobnosti (pa je bilo tu nacionalizacije , likvidacije, zatvaranja i protjerivanja) i zato je drzava ovakva kakva je.....teska banana.
eto zato je Austrija = Austrija, a RH = RH, no Hrvatima ocito uzor nije Austrija koje smo se otarasili, pa Losinj prepustamo nepozntom investitoru iz Rusije.
A Hrvati sute jer su uvijek bili podguzice i gledali su kako ce usicarini kunu u svim tim previranjima... .to je primjer ove novinarke. Oglasili bi se samo kada bi ih "napalilo" beskrajo ambiciozno drustvo jednako pokvarenih pobuda po principu "sjasi kurta da uzjase murta".
Tko je vrijedio, imao svoje JA i svoje misljenje...eh takvi su otisli u svijet (otoke je nakon 2 rata napustilo 70% populacije) i ovamo navrate te se cudom cude npr. Cikatu koji i najbogatije vrijeme Losinja nije bio ovako kicasto pre izgradjen i dostupan samo za skorojevice.
Već je kraj lipnja ,a još uvijek nije kupalište gotovo te nema ležaljki niti suncobrana na njima.Čikat je sablasno prazan i tu cijenu ćemo nažalost na kraju svi mi platiti.
O izvođenju radova mislim da ne treba ništa pisati jer sve već znamo.Još uvijek tutnje kamioni praćeni oblakom prašine,a mi kao gorile u magli čekamo kada će nas istrijebiti.
A o njoj znamo dovoljno kako funkcionira.
trebali su isprintati novu Alhambru na 3D printeru, bilo bi gotovo za čas.
opet gluposti na ovom forumu, od kad to Belvi sa Hortenzijom ima kapacitet 550 gostiju?
artmedias.com/.../...
I još jedna tvoja loša procjena, stara Alhambra nije imala 200, nego samo 80 kreveta. Provjeri službene informacije, a ne od sezonskih sobarica.
croatia.hr/en-GB/Accommodation-search/Hotels/Town/Mali-Losinj/Alhambra-Hotel?bGNcNDE1LHBcMTcx
Kada se nakrali love od raznih provizija, camp poljane,prodaja gradskih terena lošinj parking, prostorni planovi itd.itd. otici ce oni sami (samo neka nitko ne kopa kako su dosli do love)
to mu je higijenskije od guranja glave u guzice lokalnih serifa.
To ne da je neposlovno, neprofesionalno , vec zlonamjerno i opasno po zdravlje konzumenata.
Kako su moguće ovakve velike razlike u rezultatima? Odgovor je jednostavan; Moguće su zato jer se rezultat naručuje kao pizza u pizzeriji.
U ovom članku imamo priču o tome kako je od 721 anketiranih ispitanika 60 posto odgovorilo da smatra kako su investicije u uveli Čikat potrebne i važne za razvoj lošinjskog turizma, da ulaganja nemaju negativan utjecaj na prirodu, te da je Jadranka pokretač razvoja Lošinja i Cresa. Na temelju odgovora 721 osobe novinarka koja za sebe kaže da je objektivna, bez imalo sustezanja ushićeno piše kako "većina stanovnika Lošinja podržava ulaganja Jadranke d.d., pete po veličini turističke kompanije u državi i najvećeg poslodavca na otoku, u unaprjeđenje turističke ponude Lošinja prvenstveno kroz rekonstrukciju i izgradnju novih smještajnih objekata". Čisto sumnjam da su pitanja bila takva da su anketirani uopće imali prilike na njih odgovoriti na način kako ih opisuje novinarka.
Dakako, "objektivna" novinarka ni riječ nije napisala o metodologiji ispitivanja, pa nam je prepušteno mašti da zamislimo kako je izvedena, kako je izabran uzorak ispitanika, koja i kakva su bila pitanja i t.d. Po svemu sudeći, cilj ankete bilo je kreiranje javnog mnijenja i kontrola štete načinjene dvjema tribinama na kojima je postavljeno mnoštvo pitanja koja su ostala bez odgovora. Da bi tome moglo biti tako pokazuje dio teksta u kojem novinarka ničim izazvana piše: "Ovi rezultati ankete, unatoč povremenim iskazivanjima negativnih stavova oko Jadrankinih ulaganja, a to se posebno odnosi na nekoliko javnih tribina na kojima su artikulirani i drugačiji stavovi od onih koji se zalažu za ulaganja, ipak daju za pravo svim onima koji su u investiciji vrijednoj više od sto milijuna eura prepoznali kvalitetnu strategiju razvoja otočnog turizma." Kad kažem "ničim izazvana" mislim na dužnost novinara da vijest o nekom događaju ne garnira svojim mišljenjima i stavovima. Objektivan novinar ne miješa vijest s vlastitim komentarom.
novilist.hr/.../...
U drugom članku sam predsjednik uprave Jadranke u vidu intervjua govori kako Lošinj pretvara u top destinaciju, ali da mu još treba zračna luka i golf igralište
novilist.hr/.../...Vrlo sličan tekst članka objavljen je i u Poslovnom dnevniku gdja Sanjin Šolić kaže ”U proteklih osam godina uložili smo u Lošinj više od 100 milijuna eura, a u sljedeće tri-četiri godine u planu je ulaganje dodatnih od 200 do 250 milijuna." Obratite pažnju na formulacije "uložili smo u Lošinj" i "pretvaramo Lošinj u top destinaciju". Netko bi po tome mogao pomisliti da je on predsjednik uprave Lošinja, a ne jednog poduzeća kupljenog kapitalom iz Sibira