Jadranka grupa, iza koje stoji kapital hrvatskih građana koji se bave naftnim i plinskim biznisom u Rusiji, posljednjih je godina na Lošinju uložila više od 100 milijuna eura. Hotel Bellevue dobio je pet zvjezdica, obnovljena je vila Hortensia, uskoro i Alhambra i Augusta, izgrađen aquapark, uređen plažni pojas te šetnica, napisala je Slađana Vignjević za Novi list »
Velik i zahtjevan investicijski ciklus obnavljanja hotelskih kapaciteta i repozicioniranja na turističkom tržištu grupe Jadranka s otoka Lošinja, pete po veličini turističke tvrtke u Hrvatskoj te najvećeg poslodavca na Cresu i Lošinju, započeo je još 2007. godine. Nakon ulaganja više od 100 milijuna eura posljednjih godina, Jadranka će u planirane investicije kroz tri, četiri godine uložiti još između 200 i 250 milijuna eura.
Sve je počelo rekonstrukcijom i otvorenjem 50 milijuna eura vrijednog hotela Bellevue, prvog lošinjskog hotela s pet zvjezdica, smještenog u uvali Čikat, koji je otvoren sredinom srpnja prošle godine. Osim toga, obnovljena je vila Hortensia u neposrednoj blizini Bellevuea, a pri kraju su radovi na obnovi objekata Alhambre i Auguste. Istovremeno su uređeni i plažni pojas te šetnica.
Na uređenje Alhambre i Auguste investitor je izdvojio više od 20 milijuna eura. Firma Radnik d.d. Križevci izabrana je za izvođača radova, dok je projektiranje povjereno ARTA-projektiranju d.o.o. iz Zagreba na čelu s glavnom projektanticom Amirom Čaušević.
– Hotel Alhambra je sofisticiran boutique hotel s pet zvjezdica, karakteristične arhitekture austrougarske vile stare više od sto godina. Okruženo mirisnom park-šumom Čikat, Alhambra je mjesto gdje se atmosfera prošlih vremena savršeno sjedinjuje s modernim komforom i vrhunskom uslugom, priopćili su ranije iz Jadranke, navodeći da Alhambra i Augusta imaju ukupno 51 luksuznu dvokrevetnu sobu i apartman, točnije 36 soba i 15 apartmana.
Bellevue u 7 mjeseci
Radove rekonstrukcije Vile Hortensije obavila je AB Gradnja d.o.o. iz Karlovca. Projektiranje je povjereno poduzeću Matrica arhitektura d.o.o. iz Zagreba, a glavna projektantica je Zora Salopek Baletić. Prvi, neformalni gosti, stigli su prošlog utorka, i to ne bilo tko, već Ernie Els, poznati projektant svjetskih golf terena, koji je zadužen za Jadrankin projekt izgradnje golf resorta na Mataldi na Cresu.
– Vrijednost investicije u Hortensiju iznosi oko pet milijuna eura, a vila raspolaže sa sedam hotelskih apartmana, jednom dvokrevetnom sobom te vanjskim bazenom – kažu iz Jadranke.
Investicijama u Čikatu treba dodati i ulaganje u Vitality Hotel Punta u Velom Lošinju, gdje je nadograđen jedan kat na postojećem hotelu, a osvanuo je i novi bazenski kompleks.
Napori investitora za podizanjem kvalitete smještajnih jedinica i usluge naišli su na oprečne stavove javnosti. Većina potpuno podupire ulaganja, a manji dio ne podržava zahvate.
Tako je Jadranka tijekom jedne javne tribine sa zainteresiranom javnošću prozvana da se neki radovi izvode i prije dobivanja potrebnih dozvola, što su iz Jadranke opovrgnuli.
Arhitekt Andrija Rusan, prisutan na gotovo svim Jadrankinim projektima, prilikom predstavljanja projekta izgradnje novog Bellevuea tijekom skupa arhitekata izjavio je kako su imali rok od sedam mjeseci za projektiranje i gradnju hotela Bellevue.
– Bilo je to nezaboravno iskustvo – rekao je tada Rusan koji je kolegama do detalja prepričavao tijek nastanka i provedbe projekta vrijednog preko 50 milijuna eura s kapacitetom od 185 soba i 21 apartmanom. Sve je počelo 23. prosinca 2013., da bi hotel prve goste primio 12. srpnja 2014.
Žurba investitora
– Najviše smo se borili s vremenom. Napravili smo novi pasaž, imali smo »bitku« s investitorima oko stepenica, konstrukcija je pojačana na najmoderniji način. Projektiralo se i radilo strelovitom brzinom, u jednom je trenutku na gradilištu bilo tisuću radnika, a angažirano je bilo 150 firmi. Ovo što danas vidite rezultat je timskog rada, važni su i lokomotiva i vagoni. Imali smo slobodu, optuživali su nas da mijenjamo projekte, ali mi smo ih samo poboljšavali, rekao je Rusan koji je bio zadužen za arhitektonsko rješenje Bellevuea, spominjući kako su za dizajniranje soba angažirana Arta-Projektiranja, dok je dizajn rasvjete potpisao Dean Skira, a hortikulturno projektiranje napravila je firma Dionaea vrtovi.
Najvjerojatnije su investitori opravdanje za gradnju prije nego su, u nekim situacijama, izdane sve potrebne dozvole, nalazili u tome da što prije novac zarađen u Rusiji plasiraju u hrvatski turizam, u ovom slučaju na Lošinju.
Za one koji ne znaju, investicija u malološinjski turizam rezultat je velikog poslovnog uspjeha nekolicine Hrvata, okupljenih oko firme Velestroj sa sjedištem u Moskvi, koji već niz godina u Rusiji sudjeluju kao kooperanti u izgradnji naftnih i plinskih postrojenja i njihovoj distribuciji. Radi se o izuzetno lukrativnom poslu u kojem se od nekoliko milijardi uprihodovanih na godišnjoj razini, dio prelijeva i na investicije na Lošinju.
Žurba investitora da se ulaganja u objekte što prije završe, kako tumače dobro obaviješteni izvori, posljedica je krize u Rusiji zbog rata u Ukrajini. Rusko-hrvatski investitori, naime, što prije žele novac zarađen u Rusiji, bojeći se možda potpune izolacije te države, plasirati u Hrvatsku. Naravno, i kako bi se velika investicija konačno počela vraćati.
Zarada s odgodom
O tome da se iza ove investicije krije kapital hrvatskih građana koji rade u Moskvi, o čemu se dulje vrijeme samo spekuliralo, potvrdio je Mihajlo Perenčević, neformalni vođa projekta. On je naime, na tribini u Velom Lošinju, kada se najavljivala mogućnost gradnje golemog hotela-nebodera na stijenama koje se nalaze na ulazu u naselje, rekao kako on i njegovi dečki trebaju što prije izvući novac.
– Sreća da postoji novac iz Sibira. Bolje da ga utrošimo ovdje, nego da bude na banci. Meni i mojim dečkima ništa ne treba, iako to čudno zvuči. Od cijele investicije zarade sigurno neće biti sljedećih 30 do 50 godina. Lošinj i ljudi koji tu žive idealni su za turizam. Ne trebamo biti kao Venecija ili kao Dubrovnik, već nešto drukčije, puno bolje od toga, rekao je Perenčević, naglašavajući kako je sve legalno te da nema politike pod stolom.
Unatoč problemima koji idu uz bok ovom projektu, ovakva investicija podignula je ponudu lošinjskog turizma na mnogo višu razinu od dosadašnje.
Alhambra čekala obnovu 26 godina
Vile Augusta i Hortensia te hotel Alhambra imaju bogatu povijest. Prema dostupnim informacijama iz kataloga Lošinjskog muzeja, Alhambra je izgrađena 1911. godine. To je posljednji hotel sagrađen na Čikatu, a projektirao ga je poznati bečki arhitekt Alfred Keller. Nakon Prvog svjetskog rata hotel je mijenjao vlasnike, dok je tijekom Drugog svjetskog rata služio za smještaj njemačke vojske. Oštećen je u bombardiranju i devastiran, a 1947. godine je odlukom tadašnje općine dodijeljen poduzeću Jadranka. Hotel je tada i obnovljen, a rekonstruiran je 1969. Nova rekonstrukcija bila je planirana još od 1988. godine, no očigledno je na realizaciju trebalo čekati 26 godina.
Prvi aquapark na otocima
U kampu Čikat u Malom Lošinju, nakon višemjesečnih radova, dovršena je izgradnja zabavnog aquaparka na površini od 6.300 m2. Riječ je o kompleksnom projektu čiji radovi su započeli u siječnju ove godine nakon završetka svih pripremnih radnji. Iako je bilo najavljeno da će aquaprk biti otvoren u lipnju, to se ipak dogodilo tek 12. srpnja, istog datuma kad je otvoren i Bellevue, ali godinu kasnije.
Aquapark je smješten na prostoru bivšeg nogometnog igrališta i prvi je aquapark na otocima općenito, pa tako i na Cresu i Lošinju, namijenjen prvenstveno obiteljima s djecom. Radi se o 2.400 m2 vodenih površina s tri bazena podijeljena na šest dubinskih cjelina (plivački, rekreacijski, bazen s atrakcijama za djecu, praćkalište te dva manja dječja bazena) te sunčalištima, pool barom i fitnessom koji će zasigurno zadovoljiti sve potrebe 2.300 posjetitelja, koliko je dnevni kapacitet aquaparka.
Koncept aquaparka zamišljen je u tri zone: HEALTH (prostor s plivačkim bazenom i fitnesom), LEISURE (rekreacijski bazen za starije s pool barom i hidromasažama unutar bazena) te FUN (zona s vodenim atrakcijama i toboganima za djecu te dječjim bazenima). Između leisure i fun zone nalaziti će se prostor za animaciju u kojem će se održavati i zabavni animacijski programi. Vodene atrakcije u bazenu za zabavu dizajnira tvrtka Action Watrescapes, članica renomirane APM Group – Action Park iz Španjolske koja je izradila preko 200 projekata u 35 zemalja Europe.
Plaže pod koncesijom
Lošinjska kompanija Jadranka djelomično je uredila i šetnicu ispod svojih objekata na Čikatu. Komadić pod Alhambrom uskoro bi trebao biti dovršen. Jadranka je, naime, odlukom Županijske skupštine Primorsko-goranske županije još u veljači ove godine dobila na 20 godina koncesiju na pomorskom dobru za izgradnju i gospodarsko korištenje plaža u uvali Čikat u Malom Lošinju. Riječ je o dvjema površinama, prvoj koja obuhvaća plaže ispod hotela Bellevue i vile Hortensije te drugoj, ispod objekata Alhambre, Auguste, Mirasol i Hygee, ukupne površine gotovo 40 tisuća metara kvadratnih.
Prema Idejnom projektu koji potpisuje Rusan arhitektura d.o.o. arhitekta Andrije Rusana, vrijednost ove investicije je šest milijuna eura.
Novi list 13. srpnja 2015.: Oaza borova, luksuza i ljepote: Obnova sunčanog Čikata kapitalom iz Sibira
Komentari:
mali-losinj.hr/.../...
Danas je 15. 07. i počinje ono što je tradicionalno zove "špica turističke sezone". Čikat je i dalje razrovan i prekriven višemjesečnim slojevima prašine, kamioni s iskopanim materijalom i dalje jure cestama, a ispod Alhambre se još uvijek ne može proći jer su radovi još u fazi "kopanja kanala". Turisti koji pojma nemaju kakvo je stanje na terenu i dalje unezvjereno traže kuda mogu proći do obale a da ih ne uguši prašina ili pregazi koja mješalica za beton. Nigdje table, putokaza, upozorenja, ničega. A obećali su nam da će sve biti gotovo do ljeta. Kojeg ljeta? 2016.? 2020.? 2035. kada istekne koncesija na plaže? Obećali su nama naivcima...
Lošinj je za ovo doba godine sablasno prazan.Na trajektima nema gužve,a otočke ceste zjape prazne.
Radovi u punom jeku kao da je 1.12.
Nova šetnica uz more toliko osvjeteljena da ne možete gledati u nju jer bole oči od jakosti svjetla (toliko o ekološkoj rasvjeti).
od svog prvog mandate rade samo na stetu losinja, ali narod i dalje glasa za njih (iz poznatih razloga).
cinjenica je da je ova vlast svaki mandat bezobraznija, pohlepnija, pokvarenija.... tako da sljedeci mandat mozemo ocekivati da ce staviti"tocku na i".
Greška 404
Tražena stranica nije pronađena!
Nažalost nismo pronašli traženu stranicu.
Provjerite sami:
novilist.hr/.../...
volim-losinj.org/politika/2467-sanjin-solic-pretvaramo-losinj-u-top-destinaciju-ali-treba-nam-zracna-luka-i-golf-igraliste#comment-38288
Na izborima se glasa za osobe, ne za programe. Tko i sto je Cappelli, Badurina, Volaric, Balija, Fatuta i ostali veterani na politickoj sceni zna svatko tko ima malo soli u glavi. Pozivanje na programe je mazanje ociju maloumnim i naivinim gradjanima, kojih u Hrvatskoj ne manjka, pa pobjedi stranka koja prodaje lijepsu bajku, ma koliko ta bajka bila nerealna i neodrziva.
Prije izbora prosetajte po gradu otvorite oci i usi, gledajte tko sa kime pije kavu, tko vozi kakav auto .....i stvarajte zakljcke. Jxxxx programe