Zaradu iz ovogodišnje turističke sezone su zbrojili, i već krenuli s pripremama za nadolazeću. No, hotelijeri još uvijek ministru zamjeraju poreznu reformu. Zbog povećanja PDV-a u ugostiteljstvu, kažu, sezonu dočekuju s lošijim startnim pozicijama, a boje se i novog poreza na nekretnine, izvijestio je portal Dnevnik.hr Nove TV
"Morali smo krenuti u planove s minusom, što nismo u početku planirali, revidirali smo planove, cijene i procese i fokusirani smo na 2017. godinu jer jednostavno se nemamo vremena baviti administriranjem", rekao je Ronald Korotaj, iz Udruge poslovaca u hotelijerstvu.
Ministar turizma Gari Cappelli im odgovara - porezna reforma neće naštetiti turizmu. Ministar optimistično gleda prema novoj turističkoj sezoni i najavljuje investicije vrijedne skoro milijardu eura.
"Četrdesetak novih hotela iduće godine, investicija 800 milijuna, što većih što manjih objekata, bit će i nekih drugih poboljšanja u kvaliteti smještaja", rekao je Cappelli.
Jedna od novih investicija je i ona turske Doguš Grupe. Već su izgradili hotele u Šibeniku i Dubrovniku, a dogodine će uložiti još 100 milijuna eura.
"Jako puno ulažemo u ovu regiju. Mogu vam reći - gdje je država, tu je birokracija, ali u Hrvatskoj nismo nailazili na velike prepreke. Mogu reći da to kod vas nije veliki problem, ako pogledamo zemlje u okruženju", kaže Burak Baykan, iz Dogus grupe.
Ne bi se s Doguš grupom složili u Jadranki. Ta grupacija, koja je vlasnik lanca hotela, već godinama pokušava sagraditi novi aerodrom na Malom Lošinju, a probleme im tvrde stvaraju spora administracija i komplicirani zemljišni odnosi.
"Bože moj, ako ova država neće pomoć nama, koji gradimo aerodrom koji bi po Bogu i po pravdi trebala raditi država ili lokalna samouprava, ako nam neće pomoći u tim detaljima da nam unese svoje zemljište unutra onda ne znam što bi drugo trebao raditi", rekao je Sanjin Šolić, predsjednik Uprave Jadranke.
A ministar će dogodine poraditi i na nekim drugim oblicima turizma. Kao jedan od aduta za produženje sezone, Cappelli vidi zdravstveni turizam, u koji će država posebno ulagati.
Komentari:
Vi ne samo da stojite na putu napretku i kapitalizmu, već stojite i na putu Bogu.
Što je najtragičnije, serijama u HDZ=SDP je institut razvlascivanja jako drag.
Dakle, da nije bilo prodaje Čikata pozicija Grada Malog Lošinja bila bi oko 8/9 mjesta.
Što smo kao građani dobili od toga čina prodaje svjedočimo sami.
Da ne ulazim u daljnju analizu podataka koje je objavio Institut za javne financije, za poštenu analizu financijskog stanja grada bilo bi potrebno osim primitaka analizirati podatake o imovini, kapitalu, obvezama itd.
Ne znam kako vi, ali ja u ovim riječima vidim priznanje i kajanje ugostitelja što je kao vijećnik poslušno dizao ruku za Kapelijeve prijedloge kojima su Šoliću, Mihi, Filipoviću i njihovi managerima date odriješene ruke za haračenje po Haračićevom Čikatu. A vidim i kajanje što je na vlastitu štetu i štetu ugostitelja koje zastupa u TZ i Gradu izglasao Kapelijev prijedlog da se "investitoru kakvog se može samo poželjeti" prepusti destinacijski management cijele otočne zajednice.
Možda je zbog ovog njegovog gorkog priznanja službenica TZ propustila napisati izviješće za Novi list čija rubrika Otoci služi uglavnom za izvještavanje o dobivenim nagradama i priznanjima i sličnim pozitivnim sadržajima.
No kao iskusan političar, Kamalić je smjesta predložio rješenje problema čijem stvaranju je i sam asistirao. Kazao je "Mi ugostitelji, procjenjujemo da ljeti svaku večer u gradu nedostaje 1000-1500 ljudi u odnosu na ranije, a to možemo riješiti jedino kroz događanja u gradu. S predviđenih 129.000 kuna za tu stavku ne može se učiniti ništa".
Dakle, problem odumiranja centra grada zbog toga što gosti u sadašnjim hotelima imaju sve usluge, a problem je nastao i njegovim bezpogovornim prihvaćanjem Kapelijevih prijedloga, treba riješiti dovlačenjem hotelskih gostiju u okolicu njegovog kafića. Kako? Novcem svih građana. Treba pojačati financiranje događanja u gradu, jer onih predviđenih mizernih 129.000 kuna nije dovoljno.
Hrpa naše love se utukla u šminkanje rive da bi ista postala tek dio slastičarnica. Korisnici terada vozikaju se vozilima, buše kamen za tende itd stvarajuči štetu.
Jedino kulturno mjesto su ostali Apoxiomen i Delfin (iako je delfin tek zalogajnica).
Javna je tajna da HDZ-ovi uzdanici koji imaju ogromne terase na rivi ne plaćaju najam, (gomilaju dugove koje im potom gospodin BB oprasta).
I na koncu Jadrankin je cilj da gosti koje dovodi ostaju u njenim objektima, zato dovodi goste. Ne dovode goste da bi im sjedili po rivi. Ugostitelji se mogu dogovoriti međusobno, pa kad su već uzurpirali rivu neka i organiziraju animaciju za goste svojih kafića.