Bez poznavanja drugih razloga za nezakonit odabir pružatelja usluge fotografiranja može se zaključiti da ga je gradonačelnica izabrala tajno umjesto u postupku javne nabave zato što u zakonitom postupku javne nabave taj posao ne bi mogao dobiti netko tko - eto - zna fotografirati i služiti se digitalnim alatima, već bi taj posao morala dodjeliti registiranom obrtniku ili poduzetniku koji se time profesionalno bavi. Pa bi u javnoj nabavi posao možda dobio netko tko prema njezinim privatnim kriterijima nije podoban. Javnom nabavom Grad bi tako prištedio nepotrebni trošak doprinosa na ugovor o dijelu i vjerojatno postigao manju cijenu usluge, ali bi gradonačelnica ostala bez laskavih fotografskih prikaza svoje pojave, nazočenja, dijeljena darova i nastupa kojima prikuplja ulizivačke komentare na društvenim mrežama ⮞
Članak (Ne)javna nabava iz listopada 2018. bavio se javnim nabavama, pa su navedeni primjeri kojima je Grad Mali Lošinj kršio Zakon o javnoj nabavi. Nedavno objavljeni nalaz Državne revizije potvrdio je te navode. Autor članka je nakon objave članka 1. studenog 2018. napisao i prijavu Državnoj reviziji za slučajeve o kojima je javno pisao. Tako je u prijavi za kršenje Zakona o javnoj nabavi navedeno:
1) Grad Mali Lošinj krši Zakon o javnoj nabavi (Narodne novine 120/2016) i vlastiti Pravilnik o provedbi postupaka jednostavne nabave (Službene novine Primorsko-goranske županije 8/17), te nezakonito zaključuje ugovore o djelu. Sudeći po tome što plan nabave za 2018. godinu nije objavljen na službenoj gradskoj web stranici, kako to traži Zakon o javnoj nabavi, vjerojatno ga nije ni donio, Grad Mali Lošinj krši odredbu čl. 28. te krši i odredbe o objavi i ažuriranju registra ugovora na svojoj internetskoj stranici. Za 2018. godinu nema nikakvog registra ugovora, a kamoli da je registar ažuriran.
2) Kako sam već naveo za 2018. godinu registra ugovora na gradskoj web stranici nema, ali postoji registar ugovora zaključno s 2017. godinom. Iako zakon propisuje da se u registru ugovora navode svi predmeti nabave i ugovora čija je vrijednost jednaka ili veća od 20.000,00 kuna, Grad Mali Lošinj u svom registru ne navodi ugovore iznad 20.000 kuna a manje od 100.000 kuna. No poznata su mi barem četiri ugovora za nabavke u većoj vrijednosti od 20.000 kuna, ali ih u registru ugovora nema. Iako se radi o događajima u 2017. godini, navodim ih jer su mi poznate činjenice o postajnju istih ugovora i u 2018. godini, naravno sa istim osobama. Tako postoji ugovor o djelu za "usluge fotografiranja programa Grada Malog Lošinja, kao i digitalnu obradu fotografija" za razdoblje od 13. lipnja, do 31.prosinca 2017. a za neto iznos od 35.000 kuna, odnosno bruto iznos s uključenim porezima koje plaća GML od 55.007,31 kn. Radi se, dakle, o ugovoru na iznos mnogo veći od 20.000 kuna kakav prema odredbi ZJN mora biti javno objavljen u registru ugovora, ali Grad Mali Lošinj ga ne prikazuje. Naravno da su potpisivanjem i isplatom novca prema takvom ugovoru prekršeni mnogi propisi i elementarna načela postupanja s javnim novcem od strane javnih tijela.
S istom osobom je za isti posao skopljeno više ugovora i u 2018. godini, iako se rad prema ugovoru o djelu treba koristiti samo u slučaju kad je riječ o poslu koji se ne ponavlja. Prema odredbama članka 590. Zakona obveznim odnosima (Narodne novine 35/2005, 41/2008, 125/2011, 78/2015, 29/2018), ugovorom o djelu se izvoditelj obvezuje obaviti određeni posao, kao što je izrada ili popravak neke stvari, te obavljanje fizičkog ili umnog rada i slično, a naručitelj se obvezuje isplatiti naknadu za obavljeni posao. Zašto se ugovori o djelu sklapaju za usluge koje se stalno obavljaju (ako se uopće obavljaju, budući da nema nikakvog dokaza o izvršenju), sa fizičkim osobama, a ne s obrtnicima ili poduzetnicima, pa zato Grad nepotrebno plaća i poreze na isplate, zašto se takve nabave ne planiraju i javno ne objavljuju pitanja su koja zaslužuju odgovor.
Afera bankomat?
Zbog ove prijave Državna revizija se nevoljko morala baviti i ugovorima za fotografiranje. U nalazu potvrđuje da se svi ugovori veći od 20.000,00 kuna moraju javno objavljivati, odnosno evidentirati u registru ugovora, ali da ih Grad Mali Lošinj ne objavljuje. No bez obzira na nalaz revizije i na očitovanje revizorima u kojem se tvrdi da su registri ažurirani Grad i dalje odbija u registru evidentirati ugovore za "usluge fotografiranja programa Grada Malog Lošinja, kao i digitalnu obradu fotografija". Kao da se radi o privatnoj stvari gradonačelnice ili vrhunskoj poslovnoj tajni. A radi se samo o ugovoru o djelu koji je Grad sklopio s fizičkom osobom. Ugovor nije sklopljen s obrtnikom ili kakvim poduzetnikom, a nije potpisan ni u proceduri koju propisuju Zakon o javnoj nabavi i gradski Pravilnik o provedbi postupaka jednostavne nabave. Ugovor i isplata novca prema ovom ugovoru nije temeljena na Zakonu i gradskom pravilniku već na spremnosti gradonačelnice da se gradskim proračunom služi kao s bankomatom. Pa je tako fizičkoj osobi, nazovimo je Marko Marković ili Ivica Perić samovoljno isplatila u 2019. godini neto iznos od 54.000 kuna, odnosno bruto 84.864,42 kn. Zašto fotografa, pa imao on i posebna znanja digitalnog obrađivanja fotografija nije izabrala onako kako Zakon i Pravilnik to nalažu - u postupku javne nabave? Javne, a ne tajne nabave, jer Zakon o javnoj nabavi i svi drugi propisi kao i logika postupanja javnog tijela s javnim novcima podrazumijeva javne postupke. Dogovori u četiri oka o trošenju javnog novca nezakoniti su.
Bez poznavanja drugih razloga za ovakav odabir fotografa može se zaključiti da ga je gradonačelnica izabrala tajno umjesto u postupku javne nabave zato što u zakonitom postupku javne nabave taj posao ne bi mogao dobiti netko tko - eto - zna fotografirati i služiti se digitalnim alatima, već bi taj posao morala dodjeliti registiranom obrtniku ili poduzetniku koji se time profesionalno bavi. Pa bi u javnoj nabavi posao možda dobio netko tko prema njezinim privatnim kriterijima nije podoban. Javnom nabavom Grad bi tako prištedio nepotrebni trošak doprinosa na ugovor o dijelu i vjerojatno postigao manju cijenu usluge, ali bi gradonačelnica ostala bez laskavih fotografskih prikaza svoje pojave, nazočenja, dijeljena darova i nastupa kojima prikuplja ulizivačke komentare na društvenim mrežama. Možda bi ostala i bez gorljivog zaštitnika svoga lika i djela na internetskim forumima. Zbog toga nema javne nabave, a fizička osoba, nazovimo ju Marko Marković ili Ivica Perić, nije slučajni prolaznik ili kratka PR epizoda. On je konstanta, redovni abonent na proračunskoj sisi Grada još od 2017. godine. Zlobnik bi primjetio da je to godina dolaska na vlast sadašnje gradonačelnice od kada je ovaj široj javnosti nepoznati fotograf, nazovimo ga Marko Marković ili Ivica Perić, u 2017. g., za svoje usluge fotografiranja i fotošopiranja fotografija primio 55.007,31 kn, a u 2018. g. 64. 894,48 kuna iz gradskog proračuna. No bez obzira na naloge Državne revizije ti ugovori neće biti dostupni javnosti barem do svibnja ove godine. Podaci o plaćanju u 2020.g., još nisu poznati, ali gradonačelnica je fizičkoj osobi, stranačkom kolegi, članu svog pobjedničkog tima, internetskom fanu i po potrebi trolu isplatila mimo zakona, pravilnika i bez bilo ikakve pravne osnove više od 200 tisuća kuna. Za tih više od 200 tisuća kuna nitko ne zna koliko je snimio, a koliko je fotografija digitalno obradio. Netko je Gradu prodavao maglu koju je Grad uredno plaćao, a Državna revizija u tome ne vidi problem.
Bizarno objašnjenje
Državna revizija je utvrdila da je korištenjem usluga prema pravnom statusu amaterskog fotografa Grad Mali Lošinj kršio odredbe Zakona i Pravilnika jer nije proveo javnu nabavu. Eksperti za izmotavanje u gradskoj upravi su tu tvrdnju Revizije pokušali osporiti na bizaran način. U očitovanju tvrde kako za nabavu usluga fotografiranja programa i digitalne obrade fotografija nije proveden postupak javne nabave jer to nije potrebno, budući da su te usluge izuzete od primjene odredbi članka 30., stavka 1., točke 2. Zakona o javnoj nabavi. Pa da vidimo što govori odredba za koju se tvrdi da omogućava izbjegavanje postupka javne nabave za usluge ovog fotografa. Odredba kaže da se Zakon ne primjenjuje, odnosno da postupke javne nabave ne treba provoditi za stjecanje, razvoj, produkciju ili koprodukciju programskog materijala namijenjenog za audiovizualne medijske usluge ili radijske medijske usluge koje sklapaju pružatelji audiovizualnih ili radijskih medijskih usluga. Dakle, sudeći prema očitovanju fizička osoba, nazovimo je Marko Marković ili Ivica Perić, prema tumačenju eksperata iz gradske uprave ima status dobavljača za razvoj, produkciju ili koprodukciju programskog materijala namijenjenog za audiovizualne medijske usluge ili radijske medijske usluge koje sklapaju pružatelji audiovizualnih ili radijskih medijskih usluga, odnosno radio ili televizija. Predostrožnosti radi autor je provjerio sve upisnike pružatelja medijskih usluga koje vodi Agencija za elektroničke medije, no ni u jednom registru pružatelja audiovizuelnih i radijskih medijskih usluga nije pronašao Grad Mali Lošinj. Da bi se dao privid zakonitosti nezakonite izdašne godišnje isplate fotografu, fizičkoj osobi, stranačkom kolegi i članu pobjedničkog tima gradonačelnice, fotograf je pretvoren u pružatelja medijskih usluga. Slikovito rečeno, Grad Mali Lošinj uvjerava Državnu reviziju da javnu nabavu ne provodi jer to ni ne treba činiti, budući da je unikatni fotograf dobavljač usluga Gradu Malom Lošinju koji je isto što i HTV ili RTL.
Tržišno gospodarstvo ili stranačko-privatna podobnost
Iako nije progutala bizarnu tvrdnju da fizička osoba ima pravni status pružatelja medijskih usluga Državna revizija ipak nije sankcionirala očitu nezakonitost, već je samo upozorila Grad da krši Zakonte time pokazala izuzetnu benevolentnost prema Gradu. Nezakonitost samih ugovora o djelu s fizičkom osobom jednostavno je ignorirala. Prema odredbama članka 590. Zakona obveznim odnosima ugovorom o djelu izvoditelj se obvezuje obaviti određeni posao, kao što je izrada ili popravak neke stvari, te obavljanje fizičkog ili umnog rada i slično, a naručitelj se obvezuje isplatiti naknadu za obavljeni posao. Ugovor o djelu se koristiti samo u slučaju kad je riječ o poslu koji se ne ponavlja, a za usluge koje se ne mogu osigurati na drukčiji način. Državna revizija je zažmirila pred činjenicom da se ugovor o djelu za fotografiranje u Gradu Malom Lošinju zaključuje svake godine i da se ugovaraju usluge koje se ponavljaju, a za koje mogu i moraju konkurirati samo registrirani poduzetnici. Gradska uprava i Državna revizija u ovom slučaju ignoriraju ustavom zajamčeno pravo na obavljanje poduzetničke djelatnosti. Umjesto da poslove fotografiranja u godišnjim iznosima od nekoliko desetaka tisuća kuna godišnje dodjeljuje na zakonit način putem javne nabave, gradonačelnica poslove samovoljno dodjeljuje fizičkoj osobi koja ne obavlja registriranu djelatnost. Umjesto poštivanja Zakona i provođenja javne nabave i dodjele posla registriranom poduzetniku koji se profesionalno bavi fotografiranjem gradonačelnica Grada Malog Lošinja sklapa ugovore s fizičkom osobom kojoj je fotografija hobi. Očito je od Ustava, zakona i pravilnika prilikom odabira fotografa važnija stranačka pripadnost, osobna sklonost, medijsko prostituiranje i javno podilaženje.
Državna revizija jest nezavisna - ali nezavisna od zakona
Ovakav odnos Državne revizije prema ovom očitom kršenju Zakona o javnoj nabavi podriva povjerenje ne samo u instituciju Državne revizije nego uopće u pravnu državu. Ako se jedna neovisna institucija kao što je Država revizija ne može othrvati političkom utjecaju na ovako niskoj razini jednog malog gradića, ne treba se nadati ni da nadležna središnja tijela državne vlasti koje vode političari mogu osiguravati provođenje zakona. Do pravne države očito je još dug put. Zbog toga je moguće da ono što bi u nekom drugom gradu bila afera bankomat u slučaju Grada Malog Lošinja bude samo propust u planiranju javne nabave kako to kvalificira Državna revizija. Kako mogućnost revizije nalaza Države revizije ne postoji, jer ona je vrhovno revizorsko tijelo u Republici Hratskoj ostaje jedino provjeriti kako će na utvrđene nezakonitosti regirati sudovi i druga tijela nadležna za zaštitu zakonitosti koje će se morati baviti ovim slučajem.
Komentari:
Drugo je pitanje koliko košta građane ovoga grada ta fotka s obzirom na dnevnicu i putne troškove gradonačelnice? A bilo bi zanimljivo vidjeti što će napsiati na putnom nalogu, možda nazočenje i fotkanje. U svakom slučaju u ime grada nije napravila niti jednu službenu radnju. Samo vlastiti PR.
Inače ih je 7 na slici iako sam i sam prvo vidio njih šest. Ovu ispred Komadine sam tek kasnije vidio.
Gradonačelnica je prigodno istaknula kako je projekt dogradnje luke Mrtvaška od velikog značaja za građane Malog Lošinja, pogotovo Ilovčane. Bilo bi lijepo kad bi objasnila kakva sreću za Ilovčane donosi ta trajektna luka.
Ova trajektna luka "na kraju grada" s obzirom na broj putnika i auta koji će ju koristiti je planirana mudro i očito planiran kao nekadašnja tvornica glince u Obrovcu. Obrovac je propao jer se planirao politički. Partija nije razmišljala o tome da nema dovoljno sirovina. Bilo je bitno to prikazivati kao napredak i brigu za domaće stanovništvo koje zbog tvornice prosperirati. Tako se ispalnirala trajektna luka Mrtvaška koja neće imati putnike. Ona je proizvod nesposobnih lokalnih političara koji imaju ne zanju razmišaljati dalje od vlastitog nosa odnosno interesa. Naravno eutanazirana javnost ne propiskuje ništa. Guta mino svaku glupost. Tako će u parolu ta je trajekna luka Mrtvašaka „od značaja za Ilovčane“ ulupati stotine milijuna kuna u nešto što Ilovčanima ne treba. Umjesto da prvo osiguraju dodatne trajekte i dodatne linije prema kopnu, da se smanje gužve i bespotrebno čekanje satima na trajekt, troši se stotine miljuna kuna na linije na kojima neće biti putnika.
Bez obzira na to, bombardirani smo slikama egzaltitane gradonačelnice koja se raspametila zbog pogrešne i predimenzionira ne trajektne luke „na kraju grada“ koja malo kome treba. Ilovčanima sigurno ne treba.
Zbog toga je ova slika na prvi dojam iritantna. Na drugi dojam uveseljava. Kao plakat filma Dumb and Dumber (Glup i gluplji).
novilist.hr/.../...
Vjerujem kako se oko ovoga svi slažemo pa se iz tog razloga pitam...
Zašto se nešto ne učini za poboljšanje POSTOJEĆE prometne povezanosti?
Zašto autobusna karta Ćunski-Mali Lošinj košta 29 kuna?
Pitanje je zapravo bez veze jer je zapravo nemoguće otići i vratitit se u neko normalno vrijeme.
Isti je problem sa putovanjima prema Rijeci. Nemaju svi auto da voze primjerice iz Nerezina ili Osora na katamaran koji kreće vrlo rano ujutro iz Malog Lošinja. Moguće da u Rijeku odete katamaranom ali da se zbog pogoršanja vremena njime ne vratite. Ili da se upće ne vratite taj dan jer busa nema.
Putovanje autobusom prema Rijeci je u zadnje vrijeme toliko otežano zbog reda vožnje ili NEVOŽNJE pa ljudi uopće više ne računaju na autobus.
Ajmo pokušati pokazati malo osjećaja prema ljudima koji SADA žive i koji SADA trebaju doktora specijalistu u Rijeci.
Ajmo preći sa riječi na djela pa ne samo deklarativno "brinuti" o malim mjestima već stvarno olakšati ljudima život.
Ovo "ajmo" sam napisao jer će ovo sigurno pročitati i oni koji imaju moć poboljšati stvari.
Dragi Lošinjani i svi oni koji vole ovaj grad, želim Vam laku noć.[
Od kako se gradonačelnica upustila u biznis sa brodovima, građani imaju sa pravom očekivati da se uskoro počne baviti i biznisom sa autobusima, pa neka malo unaprijedi povezanost sa centrom županije.
Nadam se da će neki vijećnik pokrenuti temu.
Možda je Admin uskočio? U svakom slučaju prekrasan primjer izražavanja prosječnog komentatora koji zalazi na ovo mjesto. Pitam se da li talog lošinjskog društva dolazi ovdje komentirati jer nema gdje drugdje, činivši kloaku javnog istupanja, ili je okupljanje takvog profila šokantnog izričaja u interesu i poticano od vlasnice. Vjerujem da je ovo prvo. Što vi mislite?
Asocijacija je promašena jer na prvoj slici nisu dva asocijalna priglupa i neuspješno gubitnika nakaznog izgleda. I razlozima njihove uspješnosti dalo bi se raspravljati ali nikakve sličnosti kako je sugerirano - nema.
Tebe bi trebao pitati na šta me asociraju dvije javne osobe koje se tako glupavo keze?
Često spominjan šokantan izričaj izrazito je prisutan baš na sjednicama gradskog vijeća koje izgledaju kao loše režirana predstava za debile ili u najboljem slučaju parodija demokracije.
otoci.net/.../...
volim-losinj.org/.../...
dnevnik.hr/.../...
Na razgovor je naš reporter zatim priveo ravnatelja Županijske lučke uprave Mali Lošinj.
"Ovo je ogromna investicija, druga najveća na Jadranu. U izvođenju radova, izvođač je okrhnuo vodovodnu cijev, a u međuvremenu stavio spojnicu koja se nije pokazala dobrom", pojasnio je Filip Balija.
Na pitanje kad će ljudi dobiti pitku vodu, odgovara kako će se sve riješiti u roku od dva, tri dana. Iako obitelj Bonić ističe kako se već četiri mjeseca snalaze bez vode, Balija kaže kako je taj problem nastao prije 10-ak dana.
Tko će podmiriti račun za vodu?
"Kad utvrdimo činjenično stanje, kada se spoji cijev nazad, vidjet ćemo o kojem iznosu se radi", rekao je Balija.
Na gradilištu nema čuvara, parkirani su automobili, netko može i stradati. Balija kaže da izvođač vrlo revno drži gradilište pod kontrolom.
"Kao što sam već rekao dvaput, cijeli ovaj slučaj je u postupku rješavanja te se nadam da ćemo postići zajednički dogovor", ponovio je Balija.
Prošle godine, obitelj Bonić zaradila je oko 20.000 eura, a ovako - zaradit će nula. Na pitanje hoće li nadoknaditi štetu, Balija kaže da kada utvrde činjenično stanje, vidjet će o kojem se iznosu radi. ''Na njihovo i naše zadovoljstvo, zasigurno ćemo postići zajednički dogovor'', kazao je ravnatelj županijske lučke uprave Mali Lošinj.
Bi li došao u neki apartman po takvoj ruti? Balija kaže da nije turist.
"Biste li došli na neko drugo mjesto?", upitao ga je Mikić.
"O tome ćemo razgovarati kad do toga dođe", zaključio je.
Slatkorječivo se navodi da će se lukom Mrtvaška stvoriti "preduvjeti za pomorsku povezanost Malog Lošinja i Dalmacije sa svim susjednim otocima, posebice Rabom i Pagom te će se omogućiti bolja zaštita privezanih plovila, što će pozitivno utjecati na razinu sigurnosti pomorskog prometa u luci, ali i na području lošinjskog arhipelaga".
U izbornu propagandu i ulizivanje premijeru uključio se i Cappelli, tada još ministar turizma i kazao “Vlada premijera Andreja Plenkovića istaknula je ravnomjeran razvoj kao jedan od svojih prioriteta, a da se takva politika ostvaruje dokaz su i brojni projekti koji se odnose na život otočana. Samo unatrag mjesec dana na području Primorsko-goran ske županije potpisani su projekti vrijedni više stotina milijuna kuna. Tako smo povodom proslave Dana Grada za Mali Lošinj kao Vlada osigurali projekte vrijedne gotovo 500 milijuna kuna za aglomeraciju, turističku infrastrukturu i studiju održivosti. Nakon 15 godina jučer je konačno dobivena i građevinska dozvola za proširenje Zračne Luke Mali Lošinj koja će doprinijeti boljoj povezanosti otoka s kopnom i drugim destinacijama značajnim za širenje turističke potražnje na veći broj dana u godini. I ovaj vrijedan projekt dogradnje luke Mrtvaška jednako će biti u funkciji boljeg života otočana, a svi ti projekti imaju zajednički nazivnik: doprinos razvoju i otvaranje novih radnih mjesta čime se pozitivno utječe i na demografiju.”
Najbolji je dio kad kaže "Tako smo povodom proslave Dana Grada za Mali Lošinj kao Vlada osigurali projekte ...". Moš mislit da su osigurali projekte vrijedne gotovo 500 milijuna kuna za aglomeraciju, turističku infrastrukturu i studiju održivosti baš povodom Dana Grada Malog Lošinja. Da je to laž govori činjenica da se radi o novcu koji je dodijeljen Krvatskoj kao predzadnjoj sirotinji sa dna Unije. A Cappellijeva briga za "doprinos razvoju i otvaranje novih radnih mjesta čime se pozitivno utječe i na demografiju” me naprosto nasmijava
mali-losinj.hr/.../...
A netko tko poznaje situaciju na terenu gdje niču nelegalni objekti i isto takvi putovi do njih osporava tvrdnju o mrtvilu na Mrtvaškoj napisao je:
Projekt luke Mrtvaška je nebitan. Bitna je cesta koja do tamo vodi. Vodovod je već napravljen (ne zbog samih Ilovčana), a najbolje parcele su već odavno kupili lokalni mutikaše. Sada slijedi Urbanizacija. Vile s bazenima i slično.
Može on biti neznamkako politčki angažiran, Superman, Nick Praskaton, Sherlock i štajaznam tko, ali je opće poznati da je kvaliteta njegove gradnje žnj.
To una svatko tko je stanovao ili tko stanuje u zgradama na Rukaviću. Pitaj malo ondašnje stanare.
Citat guest: Iznio sam svoje mišljenje na ovaj odgovor. Sve ostalo što sam odgovorio je vaša reakcija na moj odgovor.
Rekao sam da nemam vremena za istraživanje kvalitete Arsenove gradnje, iako neprecizno. Rekao sam da se za to obratite ljudima koji stanuju u novim zgradama na Rukaviću. Taj dio je, začudo izostao. Sve ostalo ste implicirali vi ostali, ne ja.
Znam da ću sada biti optužen da se izlačim ili štajaznamšta. Moj odgovor na to je da naučite čitati s razumijevanjem.
Ne znam koja razina paranoje je potrebna da bi tražio sponu između dvorskih fotografa i ovog članka, tj. komentara. Samo vi dajte, meni je odveć zabavno to gledati.
Narod optužuje HDZovce za lopovluk, da kradu gdje god stignu. A HDZovci odgovaraju, pa i komunjare prije nas su krale.
Gdje ja to branim Anu? Daj molim te pokaži mi. Joj, kako volim ovakve gluposti.
U suprotnome, klevećeš.
(za pismeno obeshrabrene, sve osim zadnje rečenice u ovom odgovoru je sarkazam)
p.s. potrudi se naučiti pisati s razumijevanjem
Kleveta označava ogovaranje, omalovažavanje, vrijeđanje časti ili davanje izjave u kojima tvrdi neistine iako zna da su neistinite s ciljem stvaranja negativne slike o
pojedincu,
poslovanju,
proizvodu,
skupini,
državi ili
narodu
O tome koliko smisla ima tvoje sudjelovanje u raspravi uz članak o sumnjivim ugovorima o djelu primjedbama na žnj kvalitet autorovih gradnji najpotpunije i najumjesnije je odgovoreno prije dva dana ovim komentarom:
Briga mene za gospodina Arsena, nit gradi mojim parama nit živim u tome što je izgradio. Ali manekenka od gradonačelnice se bahati mojim i vašim parama koje uplaćujemo u proračun ovog grada. To me itekako zanima. Bahatost i bezobrazluk su nepojmljivi, prije dođeš do Pape na razgovor nego s njom dogovoriš sastanak. Ništa ne radi po zakonu, nije u stanju pokriti ni obiteljske dugove, ali zato si daje za pravo razbacivat se tuđim parama. Zanima me samo gdje je granica između hrabrosti i gluposti???
No imao ti veze s A.K. i HDZ-om, u politiku "na ovom blesavom otoku" si se umiješao sudjelovanjem u raspravi o jednoj prijavi Državnoj reviziji kršenja Zakon o javnoj nabavi od strane A.K., HDZ-a i većine gradskog vijeća "na ovom blesavom otoku".
Činjenica da se nitko osim tebe nije upustio u raspravu o nečemu što nema veze s temom članka, ali jeste osudio tvoje skretanje rasprave na žnj kvalitet gradnje pokazuje da na "na ovom blesavom otoku" nisu svi blesavi.
Toliko o transparentnost i. Kao da je proračun Grada Malog Lošinja privatna imovina gradonačelnice s kojim ona može raspolagati kako joj se prohtije. I tako iz godine u godinu...
Za uvećani prikaz:
i.imgur.com/ID0UTlg.jpg
i.imgur.com/c5xFRRP.jpg
i.imgur.com/QUOxN1i.jpg
i.imgur.com/76UiuEc.jpg
Trebalo bi vidjeti koliko su plaćeni fotografi koji prate rad vlade ili predsjednika države.
Vjerujem da koštaju manje.
Nije navedeno koji su to programi, pa me zanima da li je usluga uopće izvršena.
Zanima me također, spada li svako nazočenje gradonačelnice nekom događaju u programe Grada Malog Lošinja ili je to izvođač odradio u fušu.
Poraz pameti i morala na prvom od 1000.
Drugi ugovor o djelu koji je zaključen 12. lipnja 2017. godine, odnosi se na period od 13. lipnja do 31. prosinca 2017. godine uz ugovorenu naknadu od 35 tisuća kuna.
Usporedbom bitnih elemenata cijene i rokova izvršenja oba ugovora zaključuje se da je mjesečna naknada izvršitelja djela 5.385,00 kn.
Vjerojatno su usluge fotografiranja porasle što se tiče troškova kroz godine.
I ono što oba ugovora nemaju je ovjera od strane nadzora da je ugovor izvršen. Kako li je mogao ugovor biti plaćen bez te ovjere?
Članski broj Ime Prezim e Gradski odbor
54431482 Emilio Bohaček G.O.M.Lošinj
22794266 Emin Bohaček G.O.M.Lošinj
56363387 Filip Bohaček G.O.M.Lošinj
74610351 Vesna Bohaček G.O.M.Lošinj
Trebalo bi pročešljati gradske financije da se vidi kako je gradonačelnica napravila hobotnicu.
Zato i mogu po čitave dane sjedit po kafićima.
Tko zna koliko kojekakvih ugovora imaju.
Ta divna poslovna suradnja nastavila se 12.6.2017. novim ugovorom, ovaj put ugovorom o djelu. U međuvremenu su održani lokalni izbori, 21.5.2017. g. a mandat gradonačelnice je počeo nekoliko dana kasnije. Očito je da je jedan od prvih poteza gradonačelnice bilo potpisivanje ugovora za fotografsko ovjekovječivanj e njezinih nazočenja, dijeljenja, potpisivanja, posjeta i drugih nastupa radi plasiranja u javnost. Takav tajming je dao naslutiti koji će biti prioriteti gradonačelnice. Obistinilo se. Prioritet gradonačelnice, pokazalo je vrijeme, vlastiti je PR. A u njemu su joj fotografije očito važnije od zvučnih zapisa jer zna da je bolja u slaganju boja odjeće i obuće nego u slaganju vremena, padeža, rodova i brojeva u govoru.
Očito da su neke druge vještine bile u igri.
Šteta što ne postoji stručnjak koji bi joj pomogao da sroči smislenu rečenicu.
Ili postoji, ali nije na prodaju.
telegram.hr/.../...
Podsjetimo se:
telegram.hr/.../...
telegram.hr/.../...
telegram.hr/.../...
Kad javnost ne dozna, biznis ide kao obično.
telegram.hr/.../...
Komentar uz članak kaže: Dobro je netko rekao da je Hrvatska mafijaška organizacija sa zastavom i himnom.
telegram.hr/.../...
telegram.hr/.../...
telegram.hr/.../...
I to je jedan od razloga zašto je Telegram proglašen najkvalitetniji m portalom u Hrvatskoj
shorturl.at/nAMW8
Nakon što je razotkrio brojne korupcijske afere, Telegramov Andrej Dimitrijević nedavno je proglašen najboljim internetskim i najboljim istraživačkim novinarom u Hrvatskoj, na godišnjim nagradama Hrvatskog novinarskog
Doduše, ovom fotografu mogla je platit da ne fotografira.
Učinio bi joj veću uslugu s obzirom kakve su mu fotografije.
Svaki član amaterskog foto kluba napravio bi bolje.
Video snimak tog dijela sjednice GV
Na to je regirala Primorsko-goran ska županija koja je vrlo pristojnim izričajem pojasnila da gradonačelnica Grada Malog Lošunja laže. Radi toga je dali priopćenje za medije koje je obavio jedino Glas otoka.
Evo što je Županija objavila:
Tijekom aktualnog sata 31. elektroničke sjednice Gradskog vijeća Grada Malog Lošinja održane 22. prosinca 2020., vijećnik Dubravko Devčić postavio je pitanje što je s poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu Republike Hrvatske i zašto nije proveden natječaj. Tražio je pojašnjenje u čemu je problem s obzirom da je od nadležnog Ministarstva informiran da se dokumentacija više puta vraćala Gradu Malom Lošinju na doradu.
Gradonačelnica Ana Kučić je odgovorila da su materijali vraćani na doradu zbog nadležnog Županijskog odjela za urbanizam, čija uvjerenja da u nekom dijelu nisu bila ispravna.
U vezi s time, ističemo prije svega da taj navod nije točan te da uzrok vraćanja gradske dokumentacije na doradu nije ovaj Upravni odjel.
www.odkkp.hr/
kckzz.hr/.../
www.cres.hr/.../
To nije gradončačelnica bila u stanju napraviti za tri godine?
To je ostavila za novi mandat?
Zato si lijepo izorganiziraš život, pa umjesto 3 upravna odjela, ustrojiš jedan i svu odgovornost formalno prebaciš na jedinstvenog pročelnika. Ili pročelnicu.
Ako netko pita kad će više neka stvar koja se odugovlači godinama, odgovor je uvijek isti, upravo se radi na tome. Zanimljiva koincidencija. A u stvari, lažu kao pas, niti ne znaju šta si ih pitao.
U međuvremenu, kao prvu liniju obrane, uvijek možeš okriviti izmišljenog vanjskog neprijatelja. Ako to ne uspije, onda unutarnjeg, nije bitno. Glavno da spereš sa sebe svu odgovornost. Nisam ja. Ja nisam ništa znala, nisam ni bila ovdje, drugi su krivi. Jedina osoba koja u Gradu nema ama baš nikakvu odgovornost je upravo gradonačelnica.
Kako se radi u cijeloj državi, tako se radi i na Prvom od 1000. Princip je isti, sve ostalo su nijanse.
A tko će osigurati 150 milijuna za cestu?
Dakle da pojednostavim, mama te pošalje sa 500 kn da kupiš tenisice, a ti odabereš neke za 379,99.
Nema dakle miješanja krušaka i jabuka. Nešto ti se pomiješalo ili si kooperant u ovoj manipulaciji. U svakom slučaju zorno si nam pokazao kakav je psihološki profil prosječnog sljedbenika gradonačelnice Kučić.
volim-losinj.org/.../...
Uskoro će biti još obećanja za stoku sitnog zuba. Svake 4 godine ista lista, stanogradnja ako i uspije pretvori se u apartmanizaciju , stipendije za studente koji neće moći dobiti posao na otoku koji je ugodno mjesto za život, kao i unapređenju demokracije te gospodarskog, socijalnog i kulturnog napretka.
Od svega obećanog u zadnje 4 godine nismo vidjeli ama baš ništa.
Osim fotografija sa Korza i još nekih nebitnih događaja koji nisu urodili nikakvim boljitkom za građane.
klikni.hr/.../...