Nekoliko su puta odgovorni ljudi iz gradske vlasti javno izražavali nezadovoljstvo jer je stiglo premalo primjedbi na prijedlog novog plana prostornog uređenje Grada Malog Lošinja. Bruno Poropat, gost na nedavno održanoj tribini eko koordinacije, ponudio je humanističko-humorističko objašnjenje: plan na koji ne stigne niti jedna primjedba zapravo je plan koji je toliko dobar da se na njega ne može niti dati primjedba. Ljudski proizvodi su, međutim, vrlo daleko od utopijskih rješenja.
Ovako bi to, odprilike, trebalo izgledati: Urbanistički studio s najkvalitetnijom ponudom izabran je na javnom natječaju, te na temelju prostornih pokazatelja predlaže prostorno-planska rješenja koja omogućavaju održivi razvoj lokalnoj zajednici.
Ovako to, na žalost, vrlo često izgleda: Lokalna samouprava raspisuje natječaj na kojem bira urbanistički studio koji je ponudio najnižu cijenu, a zatim šalje paket političko-investitorskih želja koje struka treba blagosloviti.
U prvom slučaju dovoljno je napisati jednu argumentiranu primjedbu, u drugom slučaju nužna je masovnost. A gdje smo mi?
Na već spomenutoj tribini gradonačelnik Malog Lošinja izjavio je kako je potrebno "barem 200-tinjak" primjedbi na predloženu lokaciju transfer stanice za otpad između Artatora i Ćunskom kako bi se razmislilo o njenoj neadekvatnosti. Dakle, nije bitno što se predviđena lokacija nalazi unutar ZOP-a, što je već napravljena i pozitivno ocijenjena Studija za sanaciju deponija na Kalvariji, što je u PP Primorsko-goranske županije transfer stanica ucrtana na Kalvariji, što je preblizu i jednom i drugom naselju, odnosno na ulazu u grad, bitno je da stigne "barem 200-tinjak" primjedbi.
No, da se ne zavaravate, niti populističke izjave koje pokazuju poštovanje samo prema velikim brojkama ne nude vam uvijek siguran ključ za uspjeh – masovnost je bitna samo ako skriva potencijalne birače, a to diskutabilnim čini primjedbe "vikendaš", stranaca koji su vlasnici nekretnina te ekoloških udruga diljem Hrvatske.
Proces donošenja prostornih planova je demokratski proces koji fizičkim i pravnim osobama omogućava participaciju temeljem vlasničkom i javnog interesa, međutim, ne radi se o izboru (za većinu) najpoželjnijeg rješenja, nego iznalaženju rješenja koje je sukladno s prostornim i ljudskim resursima, odnosno u skladu s važećim propisima o prostornom planiranju.
Davanje primjedbi tako nije glasovanje o ponuđenom rješenju, nego njegova kritička supervizija.
Masovnost je važna jedino kao znak senzibiliziranosti javnosti na dokument koji će u bitnome odrediti njihovu sudbinu i sudbinu njihove djece.
Budući da smo tijekom javnog uvida često svjedočili razgovorima u kojima je potku činilo mišljenje da su interesne grupacije već davno nacrtale plan i podijelile plijen, pa je davanje primjedbi više-manje uzaludan posao, trudili smo se na različite načine (tribine, naljepnice, radio emisije, web stranica) građane uvjeriti da je njihovo mišljenje bitno i da će biti uzeto u obzir. A onda, na samom kraju balade, odnosno na zadnji dan davanja primjedbi, Poglavarstvo Grada Malog Lošinja na izvanrednoj sjednici, naravno, bez prisustva medija, pokušava izglasati suglasnost na izdavanje lokacijske dozvole za marinu u Nerezinama.
Cijela parada, ovaj puta uspješno, ponovljena je šest dana kasnije. S obzirom na to da je i predloženi zahvat bio na javnoj raspravi, odnosno otvoren primjedbama, postavlja se pitanje kako bi se trebali osjećati svi oni građani i udruge koji su dali primjedbe na predloženo prostorno-plansko rješenje u uvjerenju da je to PRIJEDLOG, a ne gotova priča. Andreja Gregorina.
Komentari:
MALI LOŠINJ – Lovačko društvo »Kamenjarka« obilježilo je šezdesetu obljetnicu postojanja društva pa je tim povodom održana svečana Skupština. LD »Kamenjarka« broji 57 članova, od kojih je devet lovaca stranih državljana, a proteklih devet godina upravlja lovištem »Ćunski – Kurila«. Na sjednici, uz članove društva i predstavnike lokalne samouprave, prisustvovali su dopredsjednik Hrvatskog hrvatskog lovačkog saveza Josip Malnar, koji je uručio Zlatnu plaketu HLS-a te dopredsjednik Lovačkog saveza Primorsko-goran ske županije Marinko Linić, koji je povodom visoke obljetnice otočnom lovačkom društvu uručio plaketu za doprinose u razvoju lovstva. Ujedno je istaknuto kako je ova udruga jedna od najstarijih na lošinjskom području, a uz aktivnosti društva, posebno je naglašeno uključivanje članova u dobrovoljačke hrvatske postrojbe od samog početka Domovinskog rata, kao i dobra suradnja lovaca s maslinarima i ovčarima. Dodijeljene su zahvalnice članovima i suosnivačima društva te priznanja lovcima koji su članovi društva 10, 20 i 30 godina.
I. C. M.
--------------------------------------------------------------------------------
andrea reci nam kako je neko na opcini izgubio posao