Potemkinova sela su fraza koja opisuje privid ili opsjenu, prikazivanje postojanja nečeg što u naravi ne postoji, a nastala je temeljem stvarnog događaja. Ruski knez Potemkin želeći obamanuti caricu Katarinu II. duž njenog puta po stepama sagradio je kulise sela. Tom obmanom se dodvorio svojoj carici prevarivši je lažnom slikom uspješne obnove. Po istom opsjenarskom principu koristeći digitalne tehnologije, lakovjernost i površnost građana djeluje i gradonačelnica Malog Lošinja ⮞
Umjesto izrade kulisa služi se internetom i društvenim mrežama s istim motivom kao i knez Potemkin da se nekome dodvori. Dok se Potemkin obmanama dodvoravao carici, gradonačelnica se obmanama dodovrava građanima. Svakodnevnim objavama - obmanama želi se prikazati kao netko tko radi, tko ima projekte, tko ima rezultate iako ne radi ništa, nema nikakvih projekata i nema nikakvih društveno korisnih rezultata. Kakve god bile njene intelektualne sposobnosti gradonačelnici se mora priznati da ima razvijenu političku lukavost i spremnost na korištenje površnosti i lakovjernosti svoje publike koju uspješno obamanjuje koristeći medije, digitalne tehnologije, fake news i obilje vlastitih fotografija kojima ističe svoje fizičke atribute (visinu, bujnu kosu, široki zubati osmijeh). To radi gotovo svakodnevno.
A kako to izgleda vidi se iz najnovijeg primjera. Dana 3. srpnja 2020. na web stranici Grada objavljena je vijest opremljena prigodnom fotografijom na kojoj se ona ističe svojom spolom (kao jedina žena među četrnaest muškaraca), središnjom pozicijom odmah do ministra, kričavom odjećom i maneknenskim stavom. Povod za objavu bilo je predstavljanje javnog poziva HEP-a za razvoj i prodaju projekata obnovljivih izvora energije za 2020.g. a kojom prilikom je prestavljeno i 11 projekata, odnosno 11 općina i gradova koji su u 2019. godini na isti način započeli s razvojem sunčanih elektrana na njihovim područjima. Prema potpisanim sporazumima, dio jedinica lokalne samouprave projektnu dokumentaciju priprema sve do ishođenja lokacijske dozvole. To su općine Kršan, Lipovljani, Sućuraj i Viljevo te Grad Mali Lošinj. Čovjek bi zaključio da se radi o projektu gradonačelnice korisnom za Grad Mali Lošinj, odnosno za njegove građane. Na žalost prigodno slikanje i s tim povezani putni nalog i dnevnice su jedina veza gradonačelnice s projektom solarne elektrane Ustrine.
Prema Elaboratu zaštite okolišta za ocjenu o potrebi procjene utjecaja na okoliš za izgradnju sunčane elektrane Ustrine izrađene u prosincu 2019. godine navodi se da je nositelj izrade zahvata je Javna ustanova „Zavod za prostorno uređenje PGŽ". Zlobnici bi mogli krivo zaključiti da Grad Mali Lošinj nema ništa s tim zahvatom.
Gradnja sunčane elektrane Ustrine nije predviđena prostornim planovima Grada Malog Lošinja već je ona planirana Prostornim planom PGŽ, a akti za građenje će se izdati temeljem odredbi o neposrednoj provedbi. Vjerojano zlobni građani bi i radi toga mogli zaključili da sunčana elektrana Ustrine nema ništa s GML.
Zemljište na kome će se graditi sunčana elektrana Ustrine koja je navodni projekt gradonačelnice u vlasništvu je Republike Hrvatske i nešto malo, zanemarivo, u privatnom vlasništvu. Zlobni građanin bi mogao zaključiti da gradonačelnica i Grad Mali Lošinj nemaju nikakve veze s tom sunčanom elektranom.
Nositelj zahvata je dakle Javna ustanova „Zavod za prostorno uređenje PGŽ", zahvat se provodi temeljem županijskog prostornog plana na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske. Zlobni građani bi mogli zaključiti da gradonačelnica nema ništa s sunčanom elektranom Ustrine.
Dvojbi u ovom projektu gradonačelnice ima još. Nedvojbeno jest da je projekt sunčane elektrane Ustrine projekt državne tvrtke - Hrvatske elektroprivrede d.d.. U objavi na stranici Grada se navodi da prema potpisanom sporazumu Grad Mali Lošinj priprema projektnu dokumentaciju do ishođenja lokacijske dozvole. Zlobni građani bi postavili pitanje zašto bi Grad Mali Lošinj trošio svoja proračunska sredstva da bi državnoj tvrtki plaćao idejne projekte za njegovu investiciju na državnom zemljištu? Bit će zanimljivo vidjeti kako će takvo trošenje proračunskih sredstava ocijeniti revizija.
U ovoj neobičnoj poslovnoj simbiozi u poduhvatu izgradnje sunčane elektrane Ustrine zanimljivosti ima još. Nositelj investicije odnosno investitor izgradnje elektrane Ustrine je HEP, državna tvrtka, a idejne projekte naručuje i plaća Grad Mali Lošinj no nositelj izrade postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš je JU PGŽ! S obzirom na činjenicu da će lokacijsku i građevinsku dozvolu izdavati županijski upravni odjel neće biti nikakvih posebnih formalnih peripetija što će lokacijska dozvola biti izdana HEP-u, temeljem idejnih projekata Grada Malog Lošinja i rješenja JU PGŽ da nije potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš.
Prije ritualnog slikanja za medije ministar Ćorić je izjavio: „Čestitao bih HEP-u na vizionarstvu i proaktivnoj politici koju je pokazao surađujući s jedinicama lokalne samouprave pri realizaciji ovih projekata...". I ministar zaista ima razloga čestati HEP-u koji je svojom proaktivnom poltikom uspio naći za suradnju susretljive jedinice lokalne samouprave koje su spremne radi slike svoje u javnosti ulaziti u štetne poslove. Društvo u kome se našao Mali Lošinj, kome njegova gradonačelnica tepa da je Prvi od 1000, koje je pristale plaćati projektnu dokumentaciju drugog investitora su općine Kršan, Lipovljani, Sućuraj i Viljevo.
Očito je da se vizionarstvo HEP-a koje ministar hvali manifestira time što upravo ovi odabrani partneri u svojim odlukama o komunalnom doprinosu nemaju predviđeno plaćanje komunalnog doprinosa za sunčane elektrane. Elektrana Ustrine će biti na 47 ha. Grad Mali Lošinj nema odluku prema kojoj za takav zahvat može obračunati komunalni doprinos. Kad bi određivali komunalni doprinos za sunčanu elektranu Ustrine prema cijeni komunalnog doprinosa za sunčane elektrane npr. Općine Mala Subotica koji iznosi 30 kn/m2 tada bi on iznosio 14,1 milijun kuna. Budući da gradonačelnica više misli o svom osobnom pijaru i slikanju s ministrima i zbog želje da tuđi projekt „proda" kao svoj, Grad Mali Lošinj će ostati bez velikog iznosa komunalnog dospinosa i još će platiti projektnu dokumentaciju HEP-u. Nije nebitno istaknuti da investicija elektrane Ustrine neće zaposliti niti jednog djelatnika.
Zbog partenerstva s HEP-om građani Malog Lošinja neće imati nikakve koristi već samo štetu. Nećem imati ništa jeftiniju struju niti bilo kakvu drugu olakšicu, a pri tome će još sudjelovati plaćanjem projekata i povezanih troškova promocije gradonačelnice kao i opraštanje komunalnog doprinosa.
Umjesto Potemkinovog sela imat ćemo Aninu elektranu. Umjesto obamnute carice imamo obmanute građane. Različita vremena, različiti akteri ali je princip isti.
Takvih poduhvata ova gradonačelnica ima na pretek. Sjetimo se samo velikog poduhvata - primanja dara zgrade bivše carine o čemu je već bilo riječi na ovoj stranici. U nedostatku vizije i projekata i tuđi i loši i štetni poslovi se prikazuju kao vrhunski uspjesi sposobne i uvijek nasmješene gradonačelnice.
Komentari:
A hvaljenje rezultatima i "rezultatima" u opisu je posla baš svakog političara.