Ukidaju se i posljednje prepreke masovnoj gradnji apartmana i kuća za odmor
Najljepše uvale i krajolike hrvatske obale štitila je dosada Uredba o zaštiti zaštićenog obalnog pojasa mora. Usvajanjem novog zakona o prostornom planiranju i gradnji ukinula bi se spomenuta Uredba, pa će gradnja apartmana i kuća za odmor u turističkim zonama postati legalna.
Prodaja apartmana, vila i vikendica veliki je biznis, pa će se malo novih vladara obalnim teritorijem odlučivati na gradnju turističkih objekata. Zbogom održivi razvoj, zbogom radna mjesta.
Užasne stvari događaju se u ovoj zemlji. Vladajuću nomenklaturu ne interesiraju ni najmanje želje i interesi domaćeg stanovništva. Oni se ponašaju po principu: tko nije jamio, neka jami do izbora u prosincu!
Novine su pune užasnih afera, sukoba interesa, korupcije, pljačke poreznih obveznika. Ovakav nemoral i povratak u životinjsko grabljenje plijena ne smije biti jedino što će naša djeca i unuci naučiti i naslijediti od nas.
Vlada je izradom i prihvaćanjem dvaju važnih zakona: Zakona o zaštiti prirode i Zakona o prostornom planiranju i gradnji, kao i Izmjeni zakona o vlasničkim pravima, pokazala kako ona zamišlja budući suživot u ovoj zemlji. Participacija građana kod donošenja odluka o važnim projektima i prostornim planovima gotovo je nikakva, samo deklarativno napravljen je iskorak i prilagođavanje europskim standardima, dok u biti građani nemaju gotovo nikakav utjecaj kod donošenja odluka i planova. To je Dušica Radojčić izvanredno obradila u svojim komentarima (Zeleni forum -28.05.2007) na Zakon o zaštiti okoliša.
Uredba o zaštiti zaštićenog obalnog pojasa mora prouzročila je obezvrjeđenje najboljih lokacija uz more, a mešetarima otkup tih čestica po cijenama bezvrijednog poljoprivrednog zemljišta i zemljišta sa ograničenim korištenjem u turističkim zonama. Sada kad je domicilno stanovništvo prevareno i opljačkano, ukida se Uredba o zaštiti obalnog pojasa mora, a preuzimaju se u Zakon o prostornom planiranju i gradnji samo one odredbe te Uredbe koje ne ograničavaju raspolaganje tim zemljištima.
Tako nije preuzet članak 4. koji dozvoljava proglašenje novih turističkih zona tek kad su postojeće izgrađene preko 80%, ni članak 7. koji zabranjuje gradnju apartmana za tržište i kuća za odmor.
Ako ne dođe do promjene vlasti na predstojećim izborima, biti će pitanje dana kada će se ukinuti i zabrana gradnje u pojasu do 70 metara od mora.
Mi iz Ekološko turističke udruge Šolte ljuti smo zbog bagateliziranja ovih za Hrvatsku kobnih događanja. Održivi razvoj, tj. napredovanje domicilnog stanovništva, očuvanje kulturne i prirodne baštine, ostaju samo floskule koje u opisnom dijelu ukrašavaju spomenute Zakone.
Zato trebamo uložiti sve naše napore da zaustavimo ovakav trend koji domaće stanovništvo baca u ovisnost i ropstvo i bitno povećava jaz između bezobrazno bogatih i siromašnih građana, i trend koji će za kratko vrijeme potrošiti sve resurse naše Jadranske obale bez znatne koristi za domaće stanovništvo. Bez jedinstvenog rada i nastupa svih «Zelenih» i «Plavih» udruga i stranaka, ostat će to vjerojatno borba protiv vjetrenjača. Sada je vrijeme da podignemo glas!
Komentari:
Pošto je u zadnje vrijeme postalo pomodno da političari u javnim istupima govore o nužnosti sve veće senzibilizirano sti na okoliš, jedan dio graðana povjerovao je da bi ukidanje Uredbe bio nepopularan i retrogradni čin. Meðutim, Uredba je Uredba, a ne Sveto pismo, pa kao što je donesena može biti i ukinuta. Svima Vama koji ste prodali zemlju uz more za par eura ostaje da izračunate koliko će te izgubili ako ona jednom postane graðevinska.
Inače, ovakvo muljanje sa zemljom (pretvaranje negraðevinskog u graðevinsko zemljište) do sada je bilo najlakše provesti pomoću tzv. rekreacionih zona, odnosno golfa. U tome leži tajna golfomanije koja je zahvatila Hrvatsku: svaki golf teren sa sobom nosi 10% popratne stambene gradnje.
Političke su opcije u ovakvim pričama nebitne, zapravo je rasprava o \"politici\" na ovim prostorima prilično besmislena pošto kod nas
caruje \"politikanstvo \" koje je prvenstveno interesno usmjereno. Naravno, onoga tko obnaša vlast treba prozivati za sve krive poteze koje je počinio, ali pri tome treba imati na umu da se prvenstveno radi o klijentelističk im ogranizacijama koje se kite desnom ili lijevom ikonografijom.
Cijela Hrvatska je provincija, u manjim mjestima, kao što je već rečeno, to poprima groteskne razmjere jer je sve izloženo tuðim pogledima.
Kao lijek, uz Nušića, mogao bi dobro doći i Gogoljev "Revizor" ili bilo što od Molierea. Ili "Hamlet u Mrduši donjoj", naslov kojeg se sjetim svaki puta kada se suočim sa do bola glupom situacijom.
NEČUVENI OBRAT PRIJEDLOG IZMJENA PROSTORNOG PLANA SPLITSKO-
DALMATINSKE ŽUPANIJE ŠOKIRAO PODUZETNIKE KOJI SU VEĆ
POKUPOVALI TISUĆE HEKTARA ZEMLJIŠTA ZA GRADNJU
Mamiću, Kapetanoviću i Mazzucchelliju ukinute turističke zone
Nakon što su posljednjih godinu dana u Splitsko-dalmat inskoj županiji pokupovane atraktivne poljoprivredne površine koje su trebale biti prenamijenjene u turističke zone, Prijedlogom izmjena županijskoga prostornog plana izgradnja na tim područjima ipak će biti onemogućena.
Ona je odličan primjer kako možete biti "domicilni stanovnik" i zaposlenik u javnoj službi, a to ne smatrati preprekom da javno progovorite o nepravilnostima u svom okruženju, bilo da istupate na tribinama, putujete na prosvjede ispred Ministarstva zaštite okoliša u Zg, prozivate gradonačelnika i cijelu njegovu hoštaplersku svitu na HTV-u, u Jutarnjem
listu, Slobodnoj Dalmaciji...
Meðutim, s obzirom na to da znam da ovakve novinarske vijesti često predstavljaju površnu interpretaciju neke komzetičke promijene iznuðene javnim zanovijetanjem aktivista, nisam se sklona odmah radovati.
Recimo, Mazuucchelli je tvrdio da želi oplemeniti turističku ponudu Hvara gradnjom golf terena na Pelegrinu, kulturno i prirodno izrazito vrijednom području, a svako malo bi pričao o onih 10% popratne apartmanske gradnje. U PP Grada Hvara već
je ucrtana sportsko-rekrea cijska zona, pa treba točno vidjeti što mu donosi županijski plan koji ne povećava broj hektara.
otkada to inspektori i komunalci dobivaju plaću da bi javno istupali u medijima?
za istupanje u medijima postoje glasnogovornici , a
ukoliko neki inspektor ili komunalac neovlašteno da izjavu za medije - ukoliko se to nekome gore ne svidi, lako može dobiti otkaz
Nigdje se ne spominje teorija da bi neki inspektor mogao ili trebao biti aktivist neke udruge (nego su to tvoje riječi), nego je rečeno da bi inspektori trebali istupati u medijima jer su za to plaćeni.
Daljnja diskusija nema veze sa onim što je rekao Domaći, nego ti i gost skrećete temu na nešto drugo, sa čim bih se u kontekstu neke druge diskusije možda mogao i složiti, ali to je druga priča.
Znamo da nisu, i tu je kraj priče.
Pametnom dosta - ili - Tko je htio shvatiti, shvatio je.
Javni istupi gðe. Fio nemaju veze s Uredom za odnose s javnošću Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka, odnosno s glasnogovornico m koja je takoðer javna službenica.
Očitovanje o radu Lučke kapetanije na Hvaru neće dati gða. Fio, nego za to plaćena osoba, ali će zato gða. Fio kao graðanka koja je osnovala ekološku udrugu javno govoriti o bespravnim gradnjama, pokušajima pretvorbe poljoprivrednog u
graðevinsko zemljište, devastaciji kulturne i prirodne baštine, organizirati peticiju protiv gradnje golfa na Pelegrinu.
Gða. Fio je početkom godine doputovala u Zagreb na prosvjed ispred Ministarstva zaštite okoliša i stajala s transparentom "Ministarstvo za zaštitu krupnog kapitala i promicanje prodaje zemlje na Jadranu", te zainteresiranim medijima davala izjave o Mazzuchelliju, Mamiću i kompaniji. I ukoliko je bilo tko od njih izvisio za koji milion eura na Hvaru, to je ponajviše zbog njenog djelovanja.
Inače, gða. Fio je lučka kapetanica koja je prošlo ljeto prijavila i javno prozvala one koji su se lažno predstavljali kao rodbina vodećih hrvatskih političara kako bi u srcu sezone preko reda svoje luksuzne jahte vezali u hvarskoj luci.