Pod naslovom Andreja Gregorina bori se za lošinjsku uvalu Artarore današnji Večernji list piše o borbi "pojedinca protiv gluhe i slijepe vlasti i onih koji zahvaljujući baš toj sljepoći i gluhoći uništavaju prirodne uvale na našoj obali".
BORBA ZA OKOLIŠ:
Studijom slučaja Andreja Gregorina bori se za Artarore
GLUHA VLAST
Knjižica napisana na engleskom i hrvatskom jeziku poslana je i Europskoj komisiji
Ministarstvo obmanjuje javnost tvrdeći da su bespravne građevine uklonjene, kaže Andreja
Studija slučaja - devastacija krajobraza i podmorja naselja i uvale Artatore na otoku Lošinju nevelika je knjiga koju je na engleskom i hrvatskom jeziku napisala Andreja Gregorina, ali po značenju nadmašuje i mnogo opsežnije uratke. Simbolična je to borba pojedinca protiv gluhe i slijepe vlasti i onih koji zahvaljujući baš toj sljepoći i gluhoći uništavaju prirodne uvale na našoj obali. Andreja Gregorina istražila je i opisala slučaj bespravne gradnje u uvali Artatore koju je vlasnik, također bespravnog, kamenoloma Brdo Kušć, Davorin Jureković godinama "preuređivao" prema vlastitim potrebama.
Polovičan posao
- Devastacija uvale traje desetak godina jer su vlasti na svinm razinama zatvarale oči i nisu obraćale pozornost na brojne prijave. Doneseno je i nekoliko rješenja za rušenje, ali bageri Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva došli su tek 2006. godine. Srušili su samo dio bespravnih objekata te ostavili cjelokupnu infrastrukturu, na kojoj je moguće ponovno graditi. Ni malolosinjska vlast ne ponaša se drugačije. I prijašnja i sadašnja podržava Jurekovića, a i u novom prostornom planu ostavljena je mogućnost ponavljanja devastacije i legaliziranja kamenoloma, kojega nema u županijskom prostornom planu - kaže A. Gregorina, koja očekuje da će studija nekoga probuditi.
Ogranak Artatore Eko Kvarnera ne može dobiti uvid u zapisnik o rušenju
Željela sam ministrici uručiti studiju
Studija je tiskana uz potporu Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, a izdavač je Eko koordinacija udruga Maloga Lošinja.
- Poslala sam je na 150 adresa na svim razinama vlasti, a željela sam je osobno uručiti ministrici Marini Matulović-Dropulić, ali nisam uspjela doći dalje od tajnice. Nadam se da ju je dobila, premda povratnu informaciju nemama - kaže Andreja Gregorina. Studija je poslana i Europskoj komisiji kao dokaz odnosa vlasti prema okolišu, ali i prema onima koji ga žele spasiti. Naime, kap koja je prelila čašu strpljenja bio je odgovor ministarstva na zahtjev Eko Kvarnera za uvid u zapisnik o rušenju. Bio je negativan.