Posjetitelj ove stranice pod nadimkom Lošinjan je u obliku komentara uz napis Proširenje Zračne luke Lošinj nakon sljedeće sezone izložio svoje viđenje nastanka ideje o gradnji aerodroma na Lošinju. Prenosimo komentar uz naknadno poslane fotografije.
Evo par rijeci o nastanku aerodroma Losinj.
Losinj je imao zrakoplovnu tradiciju jer je od negdje 1923 do 1943 redovno bio povezan sa hidro-zrakoplovnom vezom sa Ankonom, Trstom, Portorozom i Zadrom. Mene osobno je to inspiriralo da pokusam animirati ljude oko sebe za tu ideju da se napravi aerodrom na Losinju, ali i drugim hrvatskim otocima, jer je vazno za poboljsanje kvalitete turizma, bogatija klijentela, po devizi tko ima za jahtu ima i za mali zrakoplov da doleti brzo do svoga broda...
Moj "stari" je tada bio direktor druge marine u Hrvatskoj, odnosno Jugoslaviji, i mislio sam da jahting klubovi i mali aerodromi imaju buducnost.Napis ao sam negdje 1980 godine clanak u tadasnjem Otockom Vjesniku sa temom:"Mogucnos ti i upotreba aerodroma Losinj" ne vjerujuci da ce se to i djelom ostvariti nakon par godina. Aerodrom Losinj je sluzbeno otvoren za Svjetskog padobranskog prvenstva 1985 godine.Tada sam pokusavao spojiti i animirati za tu ideju ljude koje sam poznavao, a koji su i zasluzni za izgradnju aerodroma Losinj, iz aerokluba Zagreb Beric, Antoljak i iz gradske uprave tadasnji gradonacelnik Losinja dr. Zorovic i direktor Losinjske plovidbe Jurekovic.
Osim velikih internacionalni h aerodroma u tadasnjoj Jugoslaviji Portoroz je bio jedini mali aerodrom toga tipa, mali, na koji su mogli slijetati stranci, a u Hrvatskoj nije bilo takvih malih aerodroma.
U cilju promocije ideje i dobijanja naklonost javnosti organizirao sam jednu od prvih izlozbi maketa 1980 godine,gdje su djeca sa Losinja i nas par starijih izlozili preko cetiri stotine maketa.
Takodjer sam docekao prvi puta Piper Cub AK Zagreb sa Antoljakom i Bericem negdje 198 . i neke, ne sjecam se datuma, gdje su sletjeli na "cunsko polje" buducu lokaciju aerodroma.
Prije toga sa tog polja je letjela samo Poljoprivredna avijacija Zagreb kada bi zaprasivala komarce. Polje je koristila vojska za obuku tako da je bilo puno iskopanih rovova i u kontaktu sa losinjskom kasarnom sam ih zamolio da te rupe popune, sto su i ucinili, jer bi to bila opasnost kod slijetanja. Bili su to dani entuzijazma, nisam cak ni imao auto da odem prije na polje nego s biciklom i dugim stapom sa krep papirom crvene boje da im improviziram kobasicu za vjetar. Antoljak je jednom prebrisao da se uvjeri da je pista bolje reci prasnjavi ravni put siguran za slijetanje i onda sletio. Vidi slike Cub-a.
Onda je organizirano skakanje padobranima za otvorenje igara SDK Jugoslavije gdje smo bili dva dana gosti Jadranke, i poletjeli smo sa Luckoga s AN-2, piloti Antoljak-Maurov ic i nas osam padobranaca, svi iskusni sa krilima i ja, i danas sam AK Zagreb-u zahvalan na ukazanom povjerenju, s padobranom T-4, moj 22. i 23. skok u zivotu. Skocili smo na nogometno igraliste na Cikatu, iz zraka jako mali cilj pogotovo za T-4 ali sam bio prvi na vratima, po meni su i radili nalet i kao sto se vidi sa ovih par fotografija doskocio sam blizu centra. Iskusni padobranci su spakirali krila na igralistu za skok slijedeceg dana za otvorenje takmicenja a ja sam sa jednim od nastavnika otisao autom na cunsko polje gdje sam pored repa AN-2 spakirao svoj T-4 za slijedeci dan.Tako da sam ponosan reci da sam prvi padobranac koji je na losinjskom aerodromu spakirao padobran, vidi fotografiju.
Povratak na Lucko u nedjelju popodne je avantura za sebe. Nakon polijetanja za Lucko smo zbog loseg vremena, magla, sletjeli na Krku i Tonci je htio da idemo u hotel i nastavimo sutradan, ali par od kolega je moralo na posao u ponedjeljak, Edo na svoje An-26 i drugi...
Odluceno je da se proba probiti do Zagreba. Sve u svemu smo se iznad mocvara, jezera, vrag ce ga znati sto, ali se podrucje zove "Crna Mlaka" izgubili i skoro da je Tonci htio da mi sa padobranima poskacemo vani a on i "Cigo" idu sami na probijanje. U jednom trenutku smo pod 90 stupnjeva presjekli auto-cestu, Tonci se vratio na nju i u brisancu zbog lose vidljivosti letio do naplatne stanice i aerodroma Lucko i sretno smo sletjeli. Sjecam se da je jedan od nastavnika tada rekao."Decki, upisite si ovaj let kao skok sa 3000 m i otvaranje na 100 m, u sali".
Beric je tragao na nasoj obali, za pogodnim mjestom u klimatskom pogledu gdje bi se padobranci iz cijele Evrope, mogli pripremati i zimi, nesto kao Zephyrhills na Floridi u to doba Meka padobranstva.
1985. godine je odrzano padobransko prvenstvo i sluzbeno je otvoren aerodrom, i do pocetka rata smo imali DASH-7 Adrian Airways-a i Dash-8 Tyroleana, nekoliko puta u tjednu vezu Ljubljana-Zagre b-Losinj, kao i za Sport-check München-Losinj i Linz-Losinj.
Komentari:
Airbus 320 - 2000 m
Boing 737 - ovisno o modelu 1700 - 2100 m
Da ne otvaramo i ovdje diskusiju o prosirenju aerodrome,jer ima post o prosirenju aerodrome pa je bolje tamo o tome diskutirati.Sto bi rekel Zagorac :"Ne bi se stel mesati", u diskusiju o pisti jer to ovisi o kapacitetima hotela, kampova idomace radinosti. Ovdije sam htio vise govoriti o proslosti , sto je bilo, a ne o buducnosti sto ce biti. No nesto moram reci kada je vec spomenuto.Od vremena prije Domovinskog rata, su se stvari izmjenile i u zrakoplovstvu.T akvi zrakoplovi sa 50-tak sjedista vise se u Europi gotovo i ne koriste.Prijevo z zrakoplovom je na veselje svih nas postalo jeftinije i kao posljedica toga se vise ne isplate zrakoplovi ispod 100-injak sjedista.Cak ni Croatian Airlines DASH-8 Q400 ne moze normalno ici na piste na Losinju I Bracu. Zato I nije cudo da se nisu vratila stara vremena tih zrakoplova sa 50-tak sjedista da dolaze na Losinj.Jedna od zadnjih firmi koja je letjela takve zrakoplove je bila Interskay firma iz Friedrichshafen -a koja je bankrotirala, otisla u konkurs, krajem prosle godine.Letjeli su godinama pored Korzike i Sardinije destinacije u Hrvatskoj, Zadar, Pula I Split.To treba svakako uzeti u obzir.
Ja sam naveo gore tko je zasluzan za izgradnju aerodrome.
"Tada sam pokusavao spojiti i animirati za tu ideju ljude koje sam poznavao, a koji su i zasluzni za izgradnju aerodroma Losinj, iz aerokluba Zagreb Beric, Antoljak i iz gradske uprave tadasnji gradonacelnik Losinja dr. Zorovic i direktor Losinjske plovidbe Jurekovic."
Sto se tice financiskog dijela izgradnje aerodrome , ne mam tocan uvid pa se ne bih u to upustao.Ali znam kako je sve pocelo. ja sam kao djecak sa par godina dosao na Losinj i tu proveo 30-tak godina. Od malena me je privlacilo zrakoplovstvo I od starijih Losinjana sam slusao price o hidroavionu koji je povezivao Losinj sa drugim gradovima na Jadranu. Prosao sam sve ispite I upisao se na Tehnicku vojnu akademiju KoV u zagrebu na Crnomercu, u kojoj je bio professor Dr.Dink Zorovic iz Nerezina, I drzao je katedru za Koroziju i zastitu. saznavsi da ima jedan student sa Losinja potrazio me je i tako smo se upoznali. Ja sam nakon dvije godine napustio vojsku i nastavio studij na Visoj zrakoplovnoj skoli u Zagrebu. U slobodno vrijeme sam se bavio padobranstvom u aeroklubu Zagreb.Predsjed nik kluba je bio Zlatko Beric, koji je trenirai padobranske reprezentacije, Turske, nekih arapskih zemalja, i koji je vise puta bio i skakao na Floridi ,USA .Ja sam prevodio za klub i ostale klubove u tadasnjoj Jugoslaviji jedan bilten "Safety" o nesrecama diljem svijeta u padobranstvu da se to i nama ne ponovi.Tako smo se cesto druzili i on mi je rekao da trazi neko mjesto na Jadranu gdje bi se moglo duze skakati u godini a ne samo pola godine zbog snijega i hladnoce.ja sam mu rekao da znam da su na Losinju letjei zrakoplovi poljoprivredne avijacije Zagreb radi zaprasivanja komaraca.U meni se stvorila zamisao da bi trebalo nesto uciniti, ili bar pokusati. I Dr. Dinko Zorovic je napustio vojno uciliste i tada bio gradonacelnik Losinja.
Za jedne posjete njemu doma u Zagrebu gdje je lezao u krevetu sa nogom u gipsu jer se polomio na skijanju ja sam mu donio primjerak tadasnje najbolje knjige o padobranstvu "Sky Call" i listajuci knjigu i gledajuci fotografije ja sam mu iznio ideju da AK Zagreb trazi neko zgodno mjesto za skakanje. Dinko se ocito za to zainteresirao i u opcini tada iznio ideju koju je podrzala nakon nekog vremena Losinjska na celu sa direktorom Jurekovicem. Jadranka se u to nije mijesala sve dok se ideja o aerodromu za pripremu padaobranaca nije pokazala kao interesantna za suradnju sa firmom "Sport Check" iz Münchena koja je organizirala dolazak turista tenisaca (bilo je to ljetovanje sa ukljucenom skolom tenisa) u hotelu Punta u Velom Losinju. kasnije je letio i Tyrolean airways sa gostima i za ostale hotele uglavnom Jadranke. I Flugbetrieb Punitz sa gostima za zakupljene privatne apartmane. Ono sto smo mi htjeli napraviti na Losinju danas postoji na aerodromu Vrsar /Portoroz, a Losinj je postao vise odrediste za manje zrakoplove a manje za skakanje padobranaca. Par mjeseci nakon tog susreta sa Dr. Zorovicem sreo sam ga na doceku Nove Godine u hotelu Bellevue gdje mi je u prolazu rekao:"Mali, znas da ce biti nesto od aerodroma." Kasnije slijedi ovo gore napisano i o gostovanju AK Zagreb na Losinju. kako sam zavrsio studij u Zagrebu otisao sam na obavezno ICAO dvo-godisnje staziranje za dozvolu zrakoplovnom mehanicara na Grobnik i tamo sam ako nas se stariji losinjani sijecaju, organizirao skakanje AK "Krila Kvarnera" na Velu Rivu i na Trg u centru uglavnom za prgodne proslave ili takmicenja za Podvodni kup nacija i gradova.
Ono sto smo mi htjeli napraviti na Losinju danas postoji na aerodromu Vrsar /Portoroz, Vrsar / Porec
U uredu upravnika zrakoplovne luke Losinj nalazi se velika fotografija hidroaviona u Losinju, kod benzinske pumpe, ispod Doma Zdravlja "Dinko Kozulic" bio je i mali hangar i navoz za izvlacenje zrakoplova a u zgradi i kopija povelje o osnivanju Alitalie gdje se nalazi i ime Kozulica.Letjel o se od 1921g kada su ti dijelovi Rapallo-konvenc ijom pripali Italiji pa do 1943g. kapitulacije Italije.Evo par linkova na tu temu.Molio bih ako tko ima fotografije da ih objavi.
Od starijih Losinjna sam kao djecak slusao da se je dogodila nesreca kada se je komad propelera odkinuo I probio oplatu trupa zrakoplova i izlijedio putnicu, mislim da se radilo o djevojcici.
Il 20/08 I-AACL, in decollo da Lussinpiccolo, subì il distacco di un elica, che, entrata nella cabina uccidendo 1 persona, obbligò ad un ammaraggio per poi essere recuperato e riparato
Do prije par godina, nisam znao koji su zrakoplovi koristeni, ali danas je poznato da su u pocetku za Losinj letjeli CANT 10 a kasnije i nesto veci CANT 22.
G.M.S. - Gruppo Modellistico Sestese
Società Italiana Servizi Aerei - Wikipedia
I Cosulich, 150 anni di mare partendo da Lussino (Il Piccolo 08 nov)
:: Leggi il Topic - S.I.S.A.
:: Leggi il Topic - S.I.S.A.
Unione Austriaca, Cosulich, Austro-American a, Fleet List, Shipping Line, Shipping Company, Passenger Ships
Unione Austriaca, Cosulich, Austro-American a, Fleet List, Shipping Line, Sh...
Free databases on TheShipsList, where you can find passenger lists, fleet lists, pictures, ship pictures, shippi...
I Cosulich, 150 anni di mare partendo da Lussino (Il Piccolo 08 nov)
giemmesesto.org/.../...
it.wikipedia.org/.../...
anvgd.it/.../...
trieste.forumer.it/.../
theshipslist.com/.../...
novilist.hr/.../...
Mislim da bi ova tema zaslužila otvaranje! A zapanjujuće mi je da eto i PG Županija stoji iza ovih planova, dakle i SDP (osim naravno HDZ-a) ovo podržava, izgleda da po ovom pitanju ne postoji nikakva opozicija i da je Lošinj definitivno osuđen na propast!
volim-losinj.org/politika/2607-punta-kriza-golf-tereni-vrijedni-100-milijuna-eura-mijenjaju-kvarner
Hvala da ste objavili!
vijesti.hrt.hr/.../...
www.index.hr/.../913089.aspx
www.index.hr/.../913089.aspx
www.index.hr/.../912580.aspx
www.index.hr/.../912698.aspx
volim-losinj.org/politika/2596-mamac-za-topmilijardere#comment-43529
Ovih dana očekujem novo očitanje CCAA.
issuu.com/.../lussino56
Cosulich.
issuu.com/.../lussino29
britishskydiving.org/.../...