26. listopada 2017. na snagu je stupio novi Zakon o zaštiti životinja koji donosi mnoge pozitivne novosti, ali propisuje i rokove za pojedine odredbe, kao i veće kazne za neodgovorne građane, odgovorne osobe, gradove i županije kako bi se Zakon mogao uspješno provoditi u praksi. Gotovo su udvostručene novčane kazne za osobe koje napuste životinju, kao i one koje ne zbrinjavaju mladunčad svojih kućnih ljubimaca, i sada iznose od 15 do 30 tisuća kuna. Nakon donošenja zabrane držanja stalno vezanih pasa u Zagrebu i Osijeku, sada će i u cijeloj Hrvatskoj naglasak biti stavljen na odgovornost građana da osiguraju prikladne uvjete za pse i omoguće im slobodno kretanje ►
Zakon propisuje svim jedinicama lokalne samouprave obavezu financiranja osnivanja i rada skloništa za napuštene životinje. Slična odredba vrijedi još od 2007. godine, no s novim Zakonom stupa na snagu odmah i prekršajna odredba, pa će odgovorna osoba jedinice lokalne samouprave ili područne (regionalne) samouprave koja ne postupa po Zakonu platiti novčanu kaznu od 15 do 30 tisuća kuna.
Prema novom Zakonu, sve županije moraju imati sklonište, i to najkasnije do 31. prosinca 2018. Ta obaveza odnosi se na tri županije u kojima se dosad nije osnovalo sklonište, kao i na one u kojima sklonište nema minimalno 50 smještajnih mjesta za životinje.
31. prosinca 2018. krajnji je rok i do kojega u županijama trebaju početi s radom koordinacijske radne skupine koje će za isti stol posjesti predstavnike lokalnih zajednica, inspekcija, policije i udruga za zaštitu životinja, a radit će na primjeni Zakonom propisanih mjera za smanjenje broja napuštenih životinja na svojemu području. S istim ciljem propisan je i rok do 30. lipnja 2018. dokad su jedinice lokalne samouprave dužne provesti kontrolu mikročipiranja svih pasa u svojoj lokalnoj zajednici.
Osim što u provedbi Zakona i zbrinjavanju životinja moraju odsad sudjelovati sve jedinice lokalne samouprave, sva skloništa imaju obavezu kastracije primljenih životinja, što su dosad radila samo savjesna skloništa. Trajnu sterilizaciju moći će propisati veterinarski inspektori za pojedinačne slučajeve te ministar i jedinice lokalne samouprave u područjima s velikim problemom napuštenih životinja. Novi Zakon propisuje još detaljnije da su osnivači skloništa dužni podatke o napuštenim i izgubljenim kućnim ljubimcima evidentirati putem jedinstvenog informacijskog centra za napuštene i izgubljene životinje u Upisniku kućnih ljubimaca koji vodi Ministarstvo poljoprivrede.
Komunalni redari ovim Zakonom imaju bolje definirane svoje ovlasti za koje su nadležni još od 2013., a prihod od novčanih kazni koje naplate ide jedinicama lokalne samouprave za zbrinjavanje napuštenih životinja. Obaveza registriranja svih uzgoja životinja za prodaju te objave broja mikročipa psa i broja mikročipa majke psa pri oglašavanju pasa u svrhu prodaje omogućit će transparentnost uzgajivača životinja i utjecati na smanjenje crnoga tržišta i tzv. štancera kojih su puni oglasnici.
Novi Zakon o zaštiti životinja zabranjuje i: nastupe životinja u cirkusima, držanje u zatočeništvu medvjeda (osim u zoološkim vrtovima i skloništima) i dupina, bacanje petardi na životinje, prodaju tvorova u trgovinama, čupanje perja živoj peradi, korištenje kopitara za izvlačenje drva iz šume (osim u teško pristupačnim područjima), držanje divljih životinja u ugostiteljskim objektima i u svrhu prikazivanja javnosti; ubadanje, vješanje, potapanje, gušenje ili namjerno gaženje životinja prijevoznim sredstvima; spolni odnos sa životinjama pri čemu se osobi, uz novčanu kaznu, može izreći i oduzimanje kućnog ljubimca i zaštitna mjera zabrane držanja i nabavljanja druge životinje.
Novi Zakon o zaštiti životinja mnogim svojim novostima daje dobre temelje za provedbu u praksi zaštite osobito pasa i mačaka. Pritom će biti nužna suradnja nadležnog ministarstva, komunalnih redara, veterinarskih inspektora, veterinara, odgovornih osoba u općinama, gradovima i županijama, udruga za zaštitu životinja, institucija i svih građana. Više informacijama o rokovima za provedbu Zakona i novim prekršajnim odredbama može se saznati na www.prijatelji-zivotinja.hr.
Komentari:
Na ovaj stravični događaj pred brojnim svjedocima i očima užasnute djece Društvo je podsjetilo sljedećim tekstom:
Još uvijek nas progoni slika naše jadne ispaćene Matilde (naše i vaše mace trikolorke pored hotela Apoksiomen) koja je u subotu takoreći nasred trga prolazila agoniju dok ju je pas sad vec znamo svi čiji pas čerupao i zadavio, a dotični gospodin njezino beživotno tijelo bacio "bez beda" u kontejner za smeće na Priku! Zahvaljujući vama i vašim dojavama izvukli smo našu Matildu iz smeća. Dvoumili smo se dal da stavimo sliku naše Matilde ali poštedit ćemo djecu i vas, nažalost mnoga djeca to su vidjela i uživo. Mi ne spavamo mirno i poduzeli smo sve radnje, svima je prijavljeno i nadamo se da će se ovo riješiti za stalno da nebi bilo kasno! Apeliramo za u buduće u ovakvim i sličnim slučajevima iz istih stopa poziva se policija da izađje na mjesto događaja, prijave policiji, veterinaru i nama. Moglo je biti u pitanju nečije djete, ovaj put je bila "SAMO" mačka
Citiram nekoliko komentara posjetitelja FB stranice Društva:
Citat:Citat:Citat:Citat:
Muškarac koji je 13. kolovoza 2014. ciglom teško ozlijedio tek tri mjeseca straog mačića i gospođu koja je o njemu u Osijeku brinula osuđen je na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju do jedne godine, uvjetno na tri godine.
Dužan je i platiti sudske troškove te podmiriti troškove udruzi od 900 kuna za operaciju i liječenja mačića koji je na žalost na kraju uginuo.
Vijest o tome objavila je osječka udruga Devet života na svom Facebook profilu.
Sadist je mačića, koji je dobio ime Tiki, prvo namlatio ciglom zadavši mu teški prijelom lijeve butne kosti, a dok je mačić nepomično ležao na tlu, muškarac se okrenuo gospođi, verbalno joj prijetio, uhvatio je za vrat, zadao nekoliko udaraca u lice, a potom je bacio na pod.
Tromjesečni Tiki nažalost nije preživio, uginuo je od zadobivenih ozljeda, a gospođi je pružena pomoć na osječkom odjelu hitne pomoći.
“Tikija više nema, ali ovo neka je upozorenje svima onima koji se usude dignuti ruku na životinju da nećemo nikada odustati. U tijeku je provođenje istražnih radnji po još tri podnesene kaznene prijave protiv poznatih počinitelja, a čiji ishod također očekujemo na sudu”, poručili su iz Udruge.
net.hr/danas/hrvatska/osuden-sadist-koji-je-umlatio-macica-ciglom-tikija-vise-nema-ali-ovo-je-upozorenje-svima-koji-se-usude-dignuti-ruku-na-zivotinju/
Slučaj je od prije šest godina:
Pismo Društva za zaštitu životinja nadležnim organima
Izvješćujemo da smo primili više obavijesti o zlostavljanju konja u Malom Lošinju, te da su se naši aktivisti uvjerili osobno u sljedeće stanje na terenu.
Konji poduzetnika Griše Kamalića na imanju pored aerodroma Mali Lošinj dugotrajno su izgladnjivani i uskraćena im je osnovna briga i njega. O tome je čak izvijestila TV Nova prilogom o zlostavljanju životinja, nakon čega nije bilo nikakve reakcije niti nadležnih institucija niti promjene u ponašanju vlasnika. Zbog zanemarivanja dva su konja uginula. Leš uginulog konja je ostavljen da se raspada uz životinju koja je još živa, o čemu su Društvo izvijestili lovci, koji su se sažalili na jadnu životinju i pustili su je na slobodu. Ta životinja, dakle, za koju je njezin vlasnik odgovoran, luta po zimskoj hladnoći i buri, bez hrane i vode, možda zaražena i bolesna, a u ogradi se i dalje nalazio leš konja u uznapredovalom stanju raspadanja.
Ovakvo postupanje vlasnika kažnjivo je po Zakonu o zaštiti životinja, te Pravilnikom o načinu postupanja sa životinjskim lešinama i otpadom životinjskog podrijetla te o njihovom uništavanju. Osim toga je krajnje neetično i protivi se svakom osjećaju za pristojnost prema drugim ljudima, prema sugrađanima i prema životinjama kojima je dužan osigurati osnovnu skrb.
O slučaju je obaviještena Veterinarska inspekcija, Veterinarska ambulanta Veterinarske stanice Rijeka, Sanitarna inspekcija i Policijska postaja u Malom Lošinju.
volim-losinj.org/.../...
Da se razumijemo niti malo ne podržavam rad Lošinjske udruge oni se ne brinu čak ni za pse već uglavnom za mačke, ignoriraju sve pozive za pse koji lutaju i ne poduzimaju ništa.
“Tikija više nema, ali ovo neka je upozorenje svima onima koji se usude dignuti ruku na životinju da nećemo nikada odustati. U tijeku je provođenje istražnih radnji po još tri podnesene kaznene prijave protiv poznatih počinitelja, a čiji ishod također očekujemo na sudu”, poručili su iz Udruge.
net.hr/danas/hrvatska/osuden-sadist-koji-je-umlatio-macica-ciglom-tikija-vise-nema-ali-ovo-je-upozorenje-svima-koji-se-usude-dignuti-ruku-na-zivotinju/
Ponavljam citat:da nećemo nikad odustati, zašto vi odustajete kad kažete da ste podnijeli prijavu,pa možete prijaviti instituciju da ne čini ništa.Molim odgovor koliko ste prijava rješili?
Objava Društva za zaštitu životinja na fejsu, podijeljena 51 puta.
O slučaju zlostavljanja jednog šteneta zanemarivanjem Društvo je dalo sljedeću objavu na fejsu:
Javljamo svima da je riješen problem psića koji nije imao adekvatnu skrb. Zahvaljujemo svim pojedincima koji su se djelatno uključili u rješavanje problema, Veterinarskoj stanici i komunalnim redarima.
Razumijemo one koji su bili zbog psića uzrujani, ali vrijeđanjem i javnim prozivanjem Društva za zaštitu životinja nisu pomogli. Treba znati dvije stvari: Društvo je pravna osoba i temeljno načelo našeg rada mora biti poštovanje zakona. Koliko god neka situacija bila hitna, valjda nitko od nas ne očekuje da se pravimo šerifima i da provodimo svoje ideje silom i kako nam padne na pamet. Postoje procedure za koje nema prečaca.
Druga stvar koju treba uzeti u obzir jest da su u Društvu svi volonteri i da za dobrobit životinja troše svoje vrijeme, vozila i novac. Drago nam je kad nam javite situacije u kojima se nalaze životinje i kad možemo pomoći. No, mi nismo službene osobe, nemamo nikakvih nadležnosti, nemamo prostor za životinje i sve što radimo rezultat je entuzijazma i dobre volje. Prozivati takve osobe je nepravedno i paradoksalno, jer je zakon dao sve nadležnosti institucijama, kojima se i mi moramo obraćati ako u našim nastojanjima da pomognemo životinji ne naiđemo na suradnju.
Razmišljam da je tu kod nas sve nekako kao da bi drugi trebali nešto napraviti?
Zašto ne iskoristimo tu silnu energiju da svi zajedno nešto napravimo?
Ima toliko problema oko mnogo toga, kada bi sve funkcioniralo kako treba bilo bi problema puno manje.
Tu smo svi mi da se pobunimo da nam svima bude bolje.
Međutim nemojte napadati samo neke u ovom slučaju zakazalo je mnogo toga.
Pišete da se radi o osobi koja stanuje u stanu gdje još ima drugih stanara koji su se obraćali na mnoga mjesta i nisu uspjeli ništa riješiti.
Znači problem je puno veći i tiče se više osoba koje nisu uspjele ništa riješiti u vezi načina korišćenja?
To vam je taj problem u Lošinju što se ništa ne riješava i kada ima mogućnosti za riješiti.
Susjedi su se sigurno obraćali na sve moguće službe u Lošinju i ništa nisu napravili?
Sada se postavlja pitanje u vezi psa sve je kriva SAMO udruga?
Netko je već trebao obići stan ili dio kuće, ustanoviti kako se koristi te bi tom prilikom vidjeli da je tu i jedan pas kojega bi oduzeli i zatim možda pozvali uz nadležne i drušvo u Lošinju da pomogne u smještaju psa.
Mislim da je društvo posljednje koje se pojavljuje u tom problemu.
Sigurno čitate da i druge udruge imaju problem kod oduzimanja životinja jer moraju poštivati neku proceduru.
Ne može se doći nekome u njegov posjed i jednostavno uzeti životinju.
Nažalost to je tako, inicirajte mjenjanje propisa!
Nisam upoznata s našim slučajem o kojemu se piše i neznam pojedinosti, možda je društvo i krivo za neki postupak ili se nije reagiralo kako bi trebalo na to se ima pravo ukazati.
Ne morate biti član društva ali možete doći na godišnju skupštinu koja se održava svake godine i ondje iznijeti - ukazati na sve probleme, ujedno predložiti kako bi vi to riješavali.
Pišete da društvo nema nikakvih problema jer da u Lošinju nema napuštenih mačaka međutim to nije točno, napuštenih mačaka ima za koje društvo brine tako da se to možda niti ne primjeti.
Nisam aktivna u društvu ali znam da su problemi u svim mjestima po otoku.
Čitate koliko je kastriranih mačaka na Susku, koliko je kastriranih u Nerezinama a nedavno i u Ustrinama.
Sve je to netko odradio a najveći posao naš lokalni veterinar ali uz još nekoga tko do vjerojatno obavlja volonterski!
Nisam čula nikakvu informaciju o tome da je netko plaćen za to što radi.
Napisali ste da društvo zna samo žicati novce što nije čudno jer sam na godišnjoj skupštini čula da se hrani preko 200 mačaka.
Te mačke nisu same došle tamo gdje borave i gdje ih se hrani već je netko od naših vrlih susjeda "ispraznio" mačku po sistemu brigo moja pređi na drugogoa.
Na tim hranilištima te mačke treba i sterilizirati, kastrirati netko to radi umjesto onih naših sugrađana koji su svoj problem "RIJEŠILI".
Postavila bi vam jedno pitanje jer to sigurno znate, pisali ste o tome.
Prijavili ste slučaj lošinjskog psa društvu u Rijeci i odmah se sve riješilo?
Što su to oni napravili da je to išlo tako brzo?
Koju su to osobu prodrmali ili preko koga?
Može informacija jer to u Lošinju ne ide tako brzo, na poziv policija ne izlazi uvijek i na vrijeme a sve ostalo ostane na nepoznatom počinitelju
Naveli ste o kojoj je osobi riječ pa mi je čudno da se netko zbog njega oglušio ako je bilo bilo kakvih pokušaja rješenja konkretno za psa. Neznam tko i da li itko njega toliko štiti.
Malo mi je čudno ali i nije.
To je konkretno primjer kako se kod nas ništa ne rješava kako treba i na vrijeme.
To nije prvi pas kod iste osobe koji je oduzet neznam da li milom ili silom.
Kad bi kod nas sve funkcioniralo ta i slične osobe ne bi više smjele imati bilo koju životinju.
Što se tiče stanovanja vidi se zadnjih dana na TV koliko ima u H slučajeva da jedan stanar ugrožava ostale.
I što? Nikom ništa.
I dalje me zanima preko koga se ipak uspjelo riješiti oduzimanje psa ako je točno da je lošinjska udruga to također pokušavala ali nije uspjela.
Neznam iz kojih bi razloga lošinjska udruga toliko tajila sve što navodite.
Čudne se stvari događaju oko svega u Lošinju ili ne?
Radi humanijeg ophođenja prema psima, ovim se ovim zakonom zabranilo držati psa trajno vezanog ili ga trajno držati u prostoru bez dvorišta, bez omogućavanja slobodnog kretanja izvan tog prostora. Zabranilo se i kretanje kućnih ljubimaca na dječjim i sportskim igralištima, dvorištima škola i dječjih vrtića, ali i drugim mjestima gdje postoji opasnost ugrožavanja zdravstveno-hig ijenske sigurnosti i zdravlja ljudi.
Što se kazni tiče, vlasnik kućnog ljubimca kaznit će se novčanim iznosom od 500 do 2 000 kuna u slučaju da životinji ne osigura primjeren smještaj i uvjete, ne osigura ljubimcu kretanje u skladu s njegovim potrebama, ne osigura ljubimcu redovitu i pravilnu prehranu, drži ga trajno zavezanim, ne kupi iza svog ljubimca, ako ne drži pod kontrolom razmnožavanje kućnih ljubimaca te ako nije izvršio trajnu sterilizaciju psa ili mačke po naredbi komunalnog redara.
Ovim zakonom uvedene su i strože kazne čiji iznosi idu i do 10 000 kuna. Novčanom kaznom od 1 000 do 5 000 kuna kaznit će se i pravne osobe u slučaju da se ne osigura adekvatno skupljanje, prevoženje i smještaj napuštenih i izgubljenih životinja, životinja koje se kreću javnom površinom bez vlasnika, ako se ne pruži pomoć ozljeđenoj životinji te ako se ne osigura skupljanje i smještanje divljih životinja pronađenih na području Grada Kastva izvan prirodnog staništa.
Za provedbu ovog zakona brinut će se koumunalni redari koji su ovlašteni očitati mikročip, pregledati isprave, zatražiti odgovarajuću dokumentaciju, ući u prostore u kojima se drže kućni ljubimci, izdati prekršajni nalog te podnijeti kaznenu prijavu ili optužni prijedlog.
Kako prenosi Novi List, svi gradski vijećnici načelno jesu za to da se reguliraju obveze za vlasnike kućnih ljubimaca, no neki su iznijeli svoje kritike. Tako je Tomislav Špoljarić upozorio da odluka nema pravni mehanizam kojim će neodgovornom vlasniku nametnuti obvezu sterilizacije psa ili mačke ...