Polaznici programa Centra za zdravo odrastanje, tridesetero djece i mladih, vratili su se jučer sa dvodnevnog studijskog putovanja u Krapinu i Zagreb, gdje su im bili organizirani različiti edukativni i zabavni sadržaji - Šetnja s dinosaurima i posjet Muzeju evolucije.
Prisustvovali su prvoj predstavi Šetnja s dinosaurima, australskom spektaklu koji je postigao planetarnu popularnost vodeći publiku na putovanje u u davnu prošlost prikazom vrsta koje pokrivaju 200 milijuna godina dugu vladavinu dinosaura. Nevjerojatnim realizmom i u prirodnim veličinama prikazani su Tyrannosaurus rex, Plateosaurus i Liliensternus iz doba trijasa, Stegosaurus i Allosaurus iz jure te Torosaurus i Utahraptor iz perioda krede. Najveći primjerak, Brachiosaurus, visok je 11, a dugačak čak 17 metara. U predstavi je riječ o evoluciji dinosaura, usporedo s klimatskim i tektonskim promjenama koje su dovele do izumiranja mnogih vrsta.
Potom su posjetili novootvoreni muzej evolucije u Krapini i suvremeni postav, koji je danas u konkurenciji najsuvremenijih muzeja te vrste u svijetu. Ulaz i atrij Muzeja zamišljeni su kao stilizirana neandertalska nastamba, a staklena stijena kao veliko platno na kojem se stalno projicira desetominutni film koji rekonstruira život krapinskih neandertalaca. Slijedi nastanak svijeta, od Velikog praska do pojave neandertalskog čovjeka.
Prelazak na prvi kat iskorišten je na način da prostor i penjanje stvore začudnu virtualnu stvarnost. Ulaskom u svojevrsnu spiralu, odnosno dvostruku uzlaznu pužnicu, posjetitelj postaje svjedokom kozmičke, kemijske i organske Zemljine evolucije. Najimpresivniji dio muzeja je velika diorama sa 19 likova, s potpunom rekonstrukcijom i hiperrealističkim prikazom života neandertalaca. Francuska kiparica Elisabeth Daynès, najbolja svjetska ekspertica za hiperrealističke dermoplastičke skulpture, napravila je temeljem crteža, simulacija, fotografija i paleontoloških istraživanja krapinskih nalaza 19 dermoplastičkih skulptura koje vjerno dočaravaju izgled živih ljudi za veliku, središnju scenu života neandertalaca u špilji. Šetnja muzejom završava u dvorani koja prikazuje kulturnu evoluciju ljudskog roda nakon neandertalaca, nakon koje slijedi izlazak prema izvornom nalazištu krapinskog neandertalca.
Ovo studijsko putovanje realizira temeljno načelo rada Centra za zdravo odrastanje - iskustvenu metodu učenja koja za obrazovne postavke ima usredotočenost na stupanj emocionalne dobrobiti i razinu uključenosti djeteta / učenika te razvija emocionalno zdravlje, istraživački poriv, razumijevanje fizičkog svijeta, socijalne kompetencije, komunikaciju i izražavanje, kreativnost i samoorganiziranje.
Komentari: