Učenici zagrebačke Škole primijenjene umjetnosti i dizajna su na izložbi koja se u organizaciji udruge Idem i ja održava u palači Kvarner ponudili niz grafičkih i dizajnerskih ideja za predstavljanje otoka kao turističkog odredišta te lošinjskih bioloških, krajobraznih i gastronomskih raznolikosti, izvijestio je Novi list.
U Palači Kvarner, postavljena je izložba »Putem Lošinja« na kojoj su izloženi učenički radovi zagrebačke Škole primijenjene umjetnosti i dizajna. Radovi su nastali tijekom ove školske godine u sklopu projekta u kojem su budući dizajneri na odsjecima slikarstva i dizajna za temu imali otok Lošinj te su u otočnim posebnostima otkrivali one koje bi mogli poslužiti u promidžbi otoka, njegovom turističkom razvoju i općenito pridonijeti daljnjoj prepoznatljivosti cresko-lošinjskog otočja.
Učenici su na izložbi ponudili niz grafičkih i dizajnerskih ideja za predstavljanje otoka kao turističkog odredišta te lošinjskih bioloških, krajobraznih i gastronomskih raznolikosti. S obzirom na kvalitetnu ponuđenih dizajnerskih radova veliki su izgledi da će neki od njih postati sastavni dio otočnih promidžbenih materijala.
Otvorenju izložbe prisustvovalo je pedesetak učenika - autora izloženih radova i njihovi mentori, profesori Vlasta Pirnat, Zlatica Kovačić Poljan i Ninoslav Poljan, koji su proveli vikend iskustveno istražujući na Lošinju ono što su istražili u Zagrebu proučavajući materijale koje su im za provedbu ovog projekta pripremili Lošinjski muzej i voditelji lošinjskog projekta Inicijative za grad, o kojem Bojana Genov iz Centra za zdravo odrastanje »Idem i ja«, kaže
– Centar nekoliko godina provodi program Inicijativa za grad, kojim nastojimo educirati djecu i mlade, te utjecati na širu javnost i na razvojne odluke kako bi slijedili koncept održivog razvitka koji odgovorno vodi računa o kulturnoj baštini i prirodnim vrijednostima prostora. Osmomjesečni projekt umjetničkog istraživanja Lošinja i izložba kao rezultat istraživanja i kreativnog procesa prilika je da se afirmiraju ovi koncepti jer je neutralno oko promatrača kao prednosti Lošinja izabralo upravo čist okoliš, nenarušen sklad prirodne ljepote i raznolikosti te nenasilnog djelovanja čovjeka u prostoru, navodi Genov.
Organizatori izložbe, koja ostaje otvorena do 16. svibnja, su Škola primijenjene umjetnosti i dizajna iz Zagreba i Centar Idem i ja, a pokrovitelji su Turistička zajednica i Grad Mali Lošinj te Jadranka hoteli.
Inicijativa za stvaranje prepoznatljivosti kulturnog i ekološkog identiteta Lošinja
Otvorenje i priprema izložbe, album fotografija