Centar za zdravo odrastanje organizirao je u Svetom Jakovu javnu raspravu o idejnom projektu uređenja zgrade bivše osnovne škole. Pozvani se predstavnici lokalne samouprave, mještani i svi zainteresirani da dadu povratnu informaciju, prijedloge i primjedbe. Raspravi su se odazvali gradonačelnik Gari Cappelli, vijećnici Anto Nedić i Boris Badurina, predsjednica Mjesnog odbora Sonja Gulam, te tridesetak zainteresiranih
Već sam događaj je pokazao da Svetom Jakovu nedostaje prostor za javna okupljanja, pa je skup održan na cesti ispred škole, a povremeno su ga prekidala vozila u prolazu. Također se je pokazao nedostatak komunikacije i okupljanja, pa su mještani progovorili o problemima i potrebama mjesta neovisno o temi skupa, kao što su igralište za djecu, parking, organizirani sadržaji za djecu. Sve ovo upućuje na to da je nositelj projekta Centar za zdravo odrastanje dobro ocijenio potrebe mjesta kada je predložio uređenje prostora i njezinu buduću višenamjensku upotrebu.
Nekadašnja škola u mjestu Sveti Jakov na otoku Lošinju se svojim smještajem u samom središtu naselja na uzvisini i veličinom ističe već pri dolasku u naselje. Svojedobno je ova škola bila središte društvenog života kao jedina javna ustanova, uz crkvu, koja je mještanima omogućavala izobrazbu, ali i druženje na godišnjim zabavama, okupljanjima i manifestacijama. Ova je zgrada već desetljećima napuštena i u derutnom je stanju, izuzme li se prostor trgovine i restorana koji još koriste dijelove prizemlja, te aktivnost udruge Uklad koja je svojim radom prikupila u prostoru zavidan broj dokumenata, fotografija i artefakata iz povijesti mjesta Sv. Jakov. Upravo je nekadašnja namjena građevine, njen položaj i veličina te rad udruge Uklad doprinijela osmišljavanju buduće svrhe nekadašnje škole, uz projektne aktivnosti Centra za zdravo odrastanje, za koje je centar dobio zgradu na korištenje.
Namjera rekonstrukcije je vraćanje društvene uloge školi i prezentiranje memorije kraja u obliku aktivnog zavičajnog muzeja. Zavičajnu zbirku koja se nalazi u prizemlju škole i koja je javnosti dostupna samo jednom godišnje uz pučku feštu, moguće je adekvatno postaviti i prezentirati po građevini. Međutim, klasična forma zavičajnog muzeja u kojoj posjetitelj samo razgledava artefakte nekadašnjeg života zajednice nije dovoljno snažna da bi sama škola zaživjela kao društveno središte kraja. Stoga se predlaže postavljanje zavičajne zbirke na aktivan način kako bi posjetitelji mogli i koristiti prostor za društvena zbivanja te na taj način snažnije osjetiti nekadašnji život mjesta neposredno povezan sa današnjicom. Time zavičajni muzej ujedno postaje i društveni dom kraja u kojem je moguće organizirati razna zbivanja poput druženja, zabava, predavanja, prezentacija, radionica i slično.
Prizemlje nekadašnje škole posjeduje izvorno ognjište oko kojega je moguće organizirati veliku prostoriju za objedovanje, susrete te sastanke mještana. Novim uređenjem bi se iz ovog velikog zajedničkog prostora zavičajna zbirka protezala uz stubište na novouređenu mezanin i galeriju do prvoga kata gdje bi se osposobila druga velika zajednička prostorija sa mogućnošću održavanja radionica, projekcije filmova, prezentacija i predavanja. Spuštanjem dijela konstrukcije potkrovlja dobila bi se još jedna korisna etaža građevine, a procijepima nastalim u novom razmještanju međukatnih površina čitava bi unutrašnjost oživjela novim mogućnostima prirodnog osvjetljavanja te dinamičnim visinskim razlikama.
Projekt rekonstrukcije zgrade vodi inženjerska zadruga za projektiranje, urbanizam i oblikovanje „Praksa", dobrovoljno društveno-ekonomsko udruženje ravnopravnih fizičkih i pravnih osoba koje demokratski odlučuju o svim aktivnostima i zajedničkom poslovanju. Solidarnost i uzajamna pomoć, integracija kulturnog i političkog angažmana u proizvodnu sferu, edukacija i razmjena znanja među članovima neke su od karakteristika ove zadruge.
„Praksu" su osnovali članovi Pulske Grupe u svibnju 2011. godine kao prvu inženjersku zadrugu na području Republike Hrvatske, a trenutno broji osam članova; arhitekata, fotografa, dizajnera i novinara s nekoliko godina radnog iskustva.
Komentari: