U prilogu "Školski list" Novoga lista objavljena je reportaža o županijskom natjecanju u debati učenika osnovnih i srednjih škola na kojem su dvije ekipe Centra za zdravo odrastanje Idem i ja izborile nastup na državnom prvenstvu
Puno rasprave, bez povišenih tonova i upadanja u riječ bilo je prošloga tjedna u OŠ Podmurvice. Naime, ova se riječka škola već tradicionalno prihvatila domaćinstva županijskog natjecanja u debati za učenike osnovnih i srednjih škola koji su i ovoga puta (bez obzira na plasman) pokazali zavidnu razinu komunikacijskih vještina, kritičkog mišljenja, logičkog zaključivanja, tolerancije, prihvaćanja drugačijih stavova i mišljenja, ali i razumijevanja društvenih kontroverzi.
Za one kojima debata predstavlja nepoznanicu, recimo da je riječ o strukturiranoj i vremenski strogo definiranoj raspravi o zadanoj temi u kojoj sudjeluju dvije ekipe koje zastupaju mišljenje »za« i »protiv« određene teze, ali neovisno o vlastitim privatnim stavovima.
Najavljene i nenajavljene teze
Tako su osnovnoškolci prvog dana županijskog natjecanja debatirali o unaprijed zadanoj tezi »Obavezna lektira je opravdana«, dok su drugog dana natjecanja svoju vještinu debatiranja pokazati raspravljajući o tezi koju su saznali samo sat vremena prije početka debate. Riječ je zapravo o dvije teze – »Varanje na testovima treba prijaviti« i »Od bavljenja profesionalnim sportom djeca do 14 godina imaju više koristi nego štete«.
Svoje znanje i vještinu debatiranja na natjecanju je odmjerilo 90 učenika osnovnih škola Primorsko-goranske županije. Naime, na natjecanju je sudjelovalo 30 ekipa iz osam osnovnih škola i jednog centra. Riječ je o OŠ Vežica, OŠ Podmurvice, OŠ Sveti Matej iz Viškova, OŠ Kraljevica, OŠ Trsat, OŠ Kantrida, OŠ »Dr. Andrija Mohorovičić« iz Matulja, OŠ Pećine te Centru za zdravo odrastanje »Idem i ja« iz Malog Lošinja.
Tijekom dvodnevnog natjecanja, osnovnoškolci su prvo u četiri kola debatirali na unaprijed zadanu tezu (»Obavezna lektira je opravdana«), a drugog dana natjecanja bila su dva kola debatiranja na nenajavljene teze. Isti su princip natjecanja imali i srednjoškolci, točnije 84 učenika raspoređenih u 30 ekipa koji su prvoga dana natjecanja debatirali na također unaprijed zadanu tezu – »Nuklearne elektrane treba zabraniti« – za koju se trebalo itekako dobro pripremiti, a drugoga dana srednjoškolce su dočekale dvije teze za koje su imali tek sat vremena pripreme: »Profesionalni sport ne treba financirati javnim novcem« i »Visoko obrazovanje treba biti besplatno«.
Srednjoškolci s istarskim kolegama
Za razliku od natjecanja osnovnoškolaca na kojem su sudjelovali učenici Primorsko-goranske županije, srednjoškolsko debatiranje, osim za učenike iz PGŽ-a, bilo je organizirano i za učenike Istarske županije pa su tako na natjecanju sudjelovali debatanti riječkog Doma mladih, SŠ Zvane Črnje iz Rovinja, Gimnazije Pula, SŠ Mate Balote Poreč, SŠ Buzet, SŠ Delnice, Gimnazije Eugena Kumičića Opatija, Prve riječke hrvatske gimnazije, debatnog kluba Grada Kastva te Centra za zdravo odrastanje »Idem i ja« iz Malog Lošinja.
Osim što su se dva natjecateljska dana razlikovala po načinu upoznavanja s tezama (unaprijed zadana i zadana neposredno prije debatiranja), razlikovala su se i po načinu debatiranja, odnosno po formatima debate. Naime, debatiranje na nenajavljenu tezu poznato je kao Impromptu debata, a na priprmljenu tezu, učenici su debatirali u formatu »Karl Popper« ili skraćeno »KP«. Ovaj format debate odlikuje odabir relevantnih i često kontroverznih teza, a naglasak je na razvijanju vještina kritičkog mišljenja i tolerancije za različite točke gledišta.
"Zakrpa" školskom sustavu
Upravo stoga, svaki se debatni tim sastoji od tri člana koji zajedno moraju istražiti i pripremiti obje strane teze. Svaka ekipa dobiva priliku izložiti svoje argumente i postaviti pitanja suprotnoj ekipi, a sudac na kraju debate daje konstruktivne povratne informacije – komentira logičke pogreške, nedostatne dokaze ili argumente koje su debatanti možda previdjeli. Format je dobio ime po austrijsko-britanskom filozofu Karlu Popperu koji se smatra jednim od najznačajnih filozofa 20. stoljeća. Njega se najčešće spominje u kontekstu kritičara pozitivističke i »retoričke« filozofije, a političari i politolozi često ga spominju kao velikog liberala i kritičara filozofskih korijena totalitarizma.
• Debatiranje je u osnovne škole ušlo zahvaljujući projektu »Debata u osnovnim školama« što je pokrenut u prvom polugodištu školske 2003./2004. godine, a istraživanje koje su voditelji debatnih klubova proveli nakon prve godine »života« projekta pokazalo je da se već nakon osam mjeseci uključenosti u program kod učenika razvijaju kongnitivne i socijalne vještine češće nego kod onih učenika koji nisu uključeni u program.
• Osim toga, debata na određeni način »popravlja« nedostatke tradicionalnoga obrazovnog sustava koji više nije u stanju prenositi veliku količinu informacija te na najbolji mogući način ističe potrebu da, umjesto prenošenja gotovih informacija, škola treba razvijati vještine i podučavati kako do informacija doći.
NAJUSPJEŠNJI OSNOVNOŠKOLCI
Debatanti OŠ Vežica – Nika Milinović, Leo Marion i Antonio Karneluti – pokazali su se najboljima na županijskom natjecanju učenika osnovnih škola, a drugo mjesto zauzele su učenice OŠ Podmurvice Matea Tomičić, Paulina Plazonić i Klara Zubović. Učenici OŠ Podmurvice zauzeli su i treće mjesto, a riječ je o Viktoru Škorjancu, Ivi Kristić i Sven Sušnju. Za najbolju govornicu na natjecanju izabrana je Nika Milinović iz OŠ Vežica, druga je Anamaria Kregar iz OŠ Sveti Matej Viškovo, a treći je Sven Sušanj iz OŠ Podmurvice.
NIŠTA BEZ MENTORA
Naravno, uspjeha učenika ne bi bilo bez dobre pripreme, a majstori pripreme su – mentori. Evo dakle, tko je odgovoran za to što debatanti ne ostaju »dužni« kad je prepirka riječima u pitanju: Orjena Stefani Marečić (OŠ Vežica), Nada Kegalj i Diana Negovetić (OŠ Podmurvice), Jasna Pipinić (OŠ Sveti Matej, Viškovo), Vesna Ban (OŠ Kraljevica), Jadranka Perković Sušanj i Dora Karmelić (OŠ Trsat), Martina Šeša (OŠ Kantrida), Jadranka Jovanović (OŠ Dr. »Andrija Mohorovičić« Matulji), Ksenija Sobotinčić-Štropin (OŠ Pećine), Bojana Genov (Centar za zdravo odrastanje »Idem i ja« Mali Lošinj), Vesna Ban, Tea Marinkov i Dora Karmelić (Dom mladih Rijeka), Gordana Radetić Berić (SŠ Zvane Črnje Rovinj), Tanja Carić (Gimnazija Pula), Josip Brajković (SŠ Mate Balote Poreč), Jasminka Miletić (SŠ Buzet), Anton Tadić (SŠ Delnice), Sanja Bradić (Gimnazija Eugena Kumičića Opatija), Lovorka Marjanović i Anamarija Jengić (Prva riječka hrvatska gimnazija) te Lori Brnčić (Grad Kastav).
»NA BRZINU« DEBATA
Jedan od formata debate je i ona na nepripremljene, tzv. impromptu teze. Budući da sama riječ »Impromptu« znači »Bez prethodne pripreme«, jasno je da takve teze ne zahtjevaju specifično predznanje sadržaja. Vrijeme za pripremu teze nakon objave određuje organizator turnira, a obično traje od minimalnih 15 do maksimalnih 60 minuta. Bez obizira na to koliko pripreme traju, pravilo je da su voditelji odvojeni od svojih ekipa i ne pomažu im u pripremi slučajeva. Naravno, debatanti ne smiju koristiti bilo kakvu vanjsku pomoć u obliku mobilnih telefona, interneta i savjeta ljudi izvan njihove ekipe, a Impromptu teze određuje skupina od pet trenera Hrvatskog debatnog društva koji ne vode, niti su u posljednje dvije godine vodili bilo koji debatni klub.
DEBATU U NASTAVU!
Debatanti iz Centra za zdravo odrastanje »Idem i ja« iz Malog Lošinja sudjelovali su i na osnovnoškolskom i na srednjoškolskom županijskom natjecanju. Riječ je o zapravo o Udruzi za promicanje ljudskih prava i civilnog društva kojoj je debata, ističe voditeljica Bojana Genov, izvrstan alat za učenje.
– Osim toga, debata je sredstvo kojim se izvrsno podupire osobni razvoj djece jer ona na taj način stječu samopouzdanje, govorne vještine, ali se uče i logički i argumentirano misliti. Moraju se uvijek staviti u položaj onoga drugoga, dakle, uče se i toleranciji zbog čega smatram da bi debata svakako trebala postati dio školskog kurikula, za što se zalaže i Hrvatski debatni klub, ističe Bojana Genov.
NAJUSPJEŠNJI SREDNJOŠKOLCI
U kategoriji srednjoškolskog ekipnog debatiranja najuspješniji su bili debatanti Srednje škole Buzet u sastavu Anja Nežić, Toni Jermaniš i Ana Bauer, drugo mjesto zauzela je ekipa Doma mladih u sastavu Nives Orlić, Petra Đurić i Natali Bilandžija, a treće mjesto ekipa iz Malog Lošinja iz Centra za zdravo odrastanje »Idem i ja« u sastavu Antonia Kovač, Marin Softić i Maria Latus Ferrari. Što se kategorije najboljnih govornika tiče, tu se najboljom pokazala Anja Nežić iz Buzeta, druga je Dora Nikolla iz Prve riječke hrvatske gimnazije, a treća Tea Radović iz Srednje škole Mate Balota iz Poreča.
Komentari: