U suradnji Centra za zdravo odrastanje i Grada Malog Lošinja održana je simulirana sjednica gradskog vijeća u kojoj je ulogu gradskih vijećnika preuzelo desetak učenica i učenika viših srednjoškolskih razreda. Na sjednici su mladi u okviru aktualnog sata postavili niz pitanja na koja je odgovarala gradonačelnica Ana Kučić.
Mladi su pokazali interes za konkretna pitanja života u zajednici i poznavanjem problema zajednice demantirali uvriježenu predrasudu prema mladima da ih zanima samo zabava. Diana Aladić je postavila pitanje o budućoj namjeni bivših osnovnoškolskih zgrada, Mihaela Funarić je postavila pitanje socijalnog programa Grada i zbrinjavanju beskućnika, Anton Tićak otvorio je pitanje arheoloških istraživanja Osora i Unija te predložio održavanje arheoloških volonterskih projekata, Emina Buljubašić ukazala je na potrebu rekonstrukcije suhozida te postavila pitanje o politici Grada prema očuvanju suhozida i vještine njihova zidanja. Katarina Šimičić postavila je pitanje rada Savjeta mladih Grada Malog Lošinja, njihovog sudjelovanja na sjednicama gradskog vijeća te o njihovih eventualnih prijedloga dostavljenih lokalnoj samoupravi, čije su savjetodavno tijelo. Zala Nikolić je tražila podatke o ulaganju u ekološka istraživanja i projekte na otocima, a posebno je istaknula pitanje održivosti desalinizatora na Unijama zbog korištenje vode s unijskog polja umjesto morske vode.
Podijeljeni u tri zamišljene stranke, "Mladi ambiciozni demokrati", "Demokratska zajednica mladih kreativaca" i "Stranka alternativne mladeži" mladi su stavili na dnevni red svoje prijedloge.
Antonia Manzoni je ukazala na problem postojanja arhitektonskih barijera osobama s invaliditetom koje im priječe pristup zdravstvenim i drugim javnim ustanovama, ukazavši na to da rampe u nekim ustanovama ne funkcioniraju ili su izvedene s prevelikim nagibom, što pristup omogućuje samo onima u električnim kolicima. Mladi vijećnici Emina Buljubašić i Leon Tomić podržali su svojim raspravama prijedlog da se sačini plan uklanjanja ovih barijera, koje su problem ne samo osobama u kolicima nego i drugim osobama smanjene pokretljivosti.
Monika Matijević je ukazala na neuspjeh odvojenog prikupljanja otpada, na nepovjerenje građana te na nedovoljnu informiranost i motiviranje građana predloživši da se građane na to stimulira sustavnom kampanjom te povoljnijom cijenom odvoza smeća, što je podržao i Matej Plevnik.
Leon Tomić predložio je detaljno mapiranje šetnica uz dodatno opremanje klupama i javnim česmama. Obrazložio je potrebu izmještanja gužve iz centra grada te bolje vrednovanje prirodnih prednosti otoka, pri čemu je potrebno omogućiti šetačima pristup vodi.
Sjednicu je vodio predsjednik gradskog vijeća Ante Nedić, a u pripremanju mladih za sjednicu sudjelovali su vijećnici Andrino Maglievac i Elvis Živković.
Simulirana sjednica gradskog vijeća bila je završetak dvodnevne radionice Planska igra, na kojoj su se mladi participativnim metodama uz vodstvo trenerice Danijele Beretin, upoznali s funkcioniranjem i nadležnostima lokalne samouprave. Cilj je ovog projekta osnaživanje mladih za preuzimanje uloge aktivnih i zainteresiranih građana, poticanje na aktivno djelovanje u zajednici te razbijanje predrasuda o politici i političarima.
Izvještaj u Kronici dana radija Lošinj, radija Jadranka
Planska igra provedena je već drugi put i dio je redovnog programa Kluba IDEM i ja na provođenju odgoja za aktivno građanstvo. Projekt je podržan sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Komentari:
Da nisi drzao glavu duboko u šupku dotičnog vidio bi sto se desava.