O likovnoj koloniji kao umjetničkoj podršci zaštiti životinja održanoj u Malom Lošinju piše Večernji list. Slike na kojima je morao biti barem jedan macaklin umjetnici su darovali udrugama, a one će ih prodati i novac potrošiti za zbrinjavanje napuštenih životinja.
Macaklin je postao reklama za lošinjski turizam, piše Večernji list pod naslovom "Od omrznutog guštera do atrakcije". Ne samo što su uz otočnu cestu postavljene ploče s njegovom fotografijom, nego privatni iznajmljivači često privlače goste napomenom da će u apartmanu sresti malog autohtonog otočnog guštera. Tako je macaklin od omrznutog gmaza, na kojega se “išlo metlom”, postao simbol Maloga Lošinja, kao što je dupin simbol Veloga.
Jakovljeva zasluga
Dogodilo se to zahvaljujući Jakovu Matunciju, učeniku osnovne škole, koji je prije nekoliko godina dobio nagradu na međunarodnom natjecanju o zaštiti prirode u Goeteborgu, nakon čega je održao niz predavanja na svome otoku i u školama cijele Hrvatske, a rad osnovca urodio je plodom - gradska uprava poslušala ga je i tiskala plakate s natpisom Mali Lošinj - grad macaklina. Mali gmaz koji danju spava, a noću izlazi u potrazi za kukcima kojima se hrani, bio je tema Likovne kolonije.
Ulica macaklina
Na poziv Centra za zdravo odrastanje i Društva za zaštitu životinja na otok je potegnulo 20-ak umjetnika iz Hrvatske, Slovenije, BiH, Švedske i Južne Koreje. Slike na kojima je morao biti barem jedan macaklin darovali su udrugama, a one će ih prodati i novac potrošiti za zbrinjavanje napuštenih životinja. Likovnu koloniju podržali su Turistička zajednica i Grad Mali Lošinj, a gradonačelnik Gari Cappelli dao je dozvolu da se nekoliko odljevaka macaklina postavi na pročelja kuća u Ulici Vladimira Gortana. Sve je završilo jučer oslikavanjem golemog platna na rivi i prodajom majica i skulptura.