Korisnička ocjena: / 0
- Detalji
-
Kategorija: Zaštita mora
-
Objavljeno Subota, 12. 07. 2008.
-
Administrator
Galebovi kao i sve ptice imaju neprihvatljivu naviku da - seru, piše komentator današnjeg Jutarnjeg lista povodom vijesti kako se u jednoj hrvatskoj marini koju nadziru sateliti galebovi rastjeruju pomoću raketa kako ne bi srali po bogataškim jahtama. O tome je jučer u večernjem Dnevniku izvijestila HRT naglasivši kako je takav način uznemiravanja galebava nepoznat u svjetskom i domaćim marinama. Međutim, Jutarnji list je u rubrici "Neautorizirano" kasnije objavio da je sve to dosjetka vlasnika marine ...
Nekoliko naglasak iz komentara u Jutarnjem listu:
- Galebovi kao i sve ptice imaju neprihvatljivu naviku da - seru. Rade to u letu, a osim pučine i djevičanskih hridi na putanji leta njihova izmeta koji se put nađe i brodska tikovina. I sam imam brod pa znam kako je tlaka s plastičnog đelkota gratati relikte ptičjeg ručka, ali i to je dio priče o brodu, pa ako ti se to ne mili, nemoj ga imati. U marini Frapa, međutim, mislili su drukčije. Nagnuće prema prirodi (za koju su u devedesetima dobivali i ekonagrade) izrazili su tako što su galebove odlučili tjerati - raketama! Ne, niste krivo pročitali. Frapini "higijeničari" sklopili su ugovor s izvjesnim Amerikancima koji - kako se veli - "satelitski nadziru cijelu marinu". Ostatak priče, prema službenom komunikeu same Frape, glasi ovako: "U jednom dijelu ugovora postoji stavka da se marina štiti od galebova koji su nam, oprostite na izrazu, usrali cijeli novi gat i koji to isto rade po brodovima koji su privezani na gat. Naime, Amerikanci satelitskim navođenjem šalju rakete koje se aktiviraju iznad marine i zvuče kao zračni top."
- U beskrajno zabavnom priopćenju koje odaslano nakon novinskih natpisa pojavljuje se, međutim, i jedna rečenica koja baca dublje svjetlo na galeblji skandal. U njemu, naime, dečki i cure iza mesinganih dvera pišu kako je raketiranje nužno da bi "rastjeralo galebove koji inače dolaze ovdje za ribaricama koje se bave izlovom ribe na crno". Upravo u toj rečenici krije se, naime, ubod kandžice koja virka iz baršunaste šape. Neprijatelj je redefiniran! Smetnje više nisu samo te ptičurine iz Runjićevih pjesama. Problem su sad i đavliji ribari: ti neglamurozni ljudi kojima odjeća smrdi po friškini, koji na svojim otrcanim plovilima iz mora čupaju nepotrebne životinje koje ionako nitko "od nas" ne jede. Jer - molit ćemo - ti ribari imaju stare i oljuštene brodove, vuku se sporo i remete promet, oko njih sve zaudara, a za mrežama im se vuče sav taj oblaporni ptičji namet. Ukratko - zašto se zlopatiti uklanjajući posljedice. Uklonimo uzrok!
Turističkim poduzetnicima ne smetaju samo galebovi, ni samo ribari, njima smetaju - domoroci.
U nas su, kad o ovom govorimo, stvari još daleko od gorućih. Jadran je srećom još demokratska obala, u nas jedva da ima turističkih Zabranjenih Gradova, obala nije kao Riminiju ili Cannesu raskomadana između koncesionara i isključena za domaću uporabu. Ali - jednom je i tamo počelo. Jednom su i oni bili nevini, ubavi Mediteran gdje starci igraju balote u parku, a kumpravende prodaju trešnje.
A onda se netko i tamo sjetio "elitnog turizma", da bi se naskoro ispostavilo da elitni turizam i urođenici nigdje i nikad ne stanuju zajedno. Plastične pasare trpjele su galebove, burmanska tikovina neće. Stoga je netko jednom odaslao raketu. Da istjera. Prvo galebove, a potom ljude.
Cijeli tekst komentara
Dodaj komentar
Komentari:
A to je smješno što se za trgovinu okrivljuje sadašnja vlast jer s njim je pregovarala i druga sada oporbena strana. Pa je li to nije bila trgovina?
Ali od te trgovine i njegove plaće važnije je to što on uvijek sjedi na Poglavarstvu a pitanje je za koga lobira. Ja mislim da on radi za ovakve koji bi potjerali galebove da ne seru po jahtama i žele ukinuti rezervat za dupine zna se za čiji interes.